כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אחריות צבאית

"תוצאות המחדלים הביאו לאי איזון לחץ הדם של המערער" צילום: shutterstock
"תוצאות המחדלים הביאו לאי איזון לחץ הדם של המערער" צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

צה"ל יפצה חייל שלא קיבל טיפול ולקה בשבץ

העדר טיפול בלחץ דם גבוה כתוצאה מתאונה, גרם לחייל אירוע מוחי שהשאיר אותו נכה בשיעור 100 אחוז ומשותק בחצי גוף. שופט קבע, כי הטיפול בחייל היה בלתי סביר ורשלני

אדי גל 
פורסם: 02.10.12, 06:44

בתום מאבק משפטי שנמשך שש שנים, פסק שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, בפסק דין עקרוני, כי המערכת הצבאית אחראית באופן ישיר ל-80 אחוז מהנזק הרפואי שנגרם לחייל אשר לא טופל בגין לחץ דם גבוה ובסופו של דבר, לקה באירוע מוחי.

 

 

 

המערער התגייס לשירות קבע בצה''ל בשנת 1977, בפרופיל 97, ושירת כגשש עד למועד שיחרורו, בשנת 2004, בפרופיל 21. במהלך שירותו הצבאי הוא עבר תאונת דרכים, ובמסגרת הטיפול בו התברר כי הוא סובל מיתר לחץ דם.

 

למרות הקביעה כי יש לעקוב אחר מצבו הבריאותי, המערכת הצבאית דאגה לעשות זאת במשך זמן קצר בלבד, כך שהגשש לא נבדק ולא זכה לכל טיפול רפואי נוסף במשך כשנתיים.

 

לאחר תקופה זו, שבה לא נבדק ולא טופל רפואית כלל, חש המערער ברע תוך כדי נסיעה, ולכן עצר את רכבו בצד הכביש. כאשר שב להכרה, לאחר מספר ימים, גילה כי עבר אירוע של דימום במוח, אשר הותיר אותו משותק בפלג גופו השמאלי, ונקבע כי הוא נכה בשיעור 100 אחוז.

 

מומחים מטעם קצין התגמולים ומטעם הנכה קבעו, כי האירוע המוחי נגרם בעקבות לחץ דם גבוה. כמו כן נקבע, כי המערכת הצבאית לא דאגה לשלומו של הגשש על אף שהיתה מודעת לחומרת מצבו ולבעיות הרפואיות שמהן סבל, אשר דרשו מעקב וטיפול.

 

זאת ועוד, נקבע כי ניתן והיה צריך לשחרר את הגשש משירותו הצבאי, או לכל הפחות, להסב את תפקידו לתפקיד שאינו קרבי. לבסוף נקבע, כי הטיפול הרפואי היה לא סביר וכי על הצבא מוטלת אחריות מוגברת לדאוג לשלום משרתיו.

 

וכך קבע השופט בפסק הדין: "אנו מסכימים עם כל המומחים הרפואיים של שני הצדדים, שהטיפול הרפואי שעבר המערער ממחצית שנת 2001 ועד למועד האירוע המוחי שבו לקה היה טיפול בלתי סביר, ואנו מוסיפים שמדובר בטיפול רשלני, המטיל על המשיב אחריות לאירוע המוחי.

 

"השאלה הנשאלת היא מהו שיעור האחריות. תוצאות המחדלים הללו הביאו לאי איזון לחץ הדם של המערער ואולי גם לתוצאה הטראגית".

 

בעקבות כל זאת, העמיד בית המשפט את האחריות של הצבא בגין התפתחות האירוע המוחי על שיעור של 80 אחוז.

 

עו''ד מרב וייס קרטיה, ממשרד עורכי הדין שרון, וייס קרטיה המתמחה בייצוג נכי צה"ל, שזכתה בתיק: "בפסק דינו הטיל בית המשפט על המערכת הצבאית את האחריות לדאוג לשלום חייליה, לעקוב אחר מצבם הבריאותי ולוודא את יישומן של החלטות רפואיות. כל זאת, כדי למנוע ניסיון מצד הצבא להתנער ממחויבויותיו על ידי הטלת האחריות על החייל הבודד".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות