כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
פסולי חיתון

גיא ואולה יהושע. מאוכזבים מהמדינה צילום: קובי קואנקס
גיא ואולה יהושע. מאוכזבים מהמדינה צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מחאה: למה שר הפנים מסרב להכיר בנישואינו?

בשלוש השנים האחרונות, כך לטענת הקהילה השומרונית בחולון, מסרב משרד הפנים בראשות אלי ישי להכיר בנישואין של שומרונים עם יהודיות, בניגוד לעבר. חמישה זוגות בחולון ובשכם נדרשים להינשא שוב בנישואין אזרחיים או להמיר את דתה של האישה כדי לקבל מהמדינה את התעודה הרשמית. מינהל האוכלוסין: מעולם לא היכרנו בנישואין כאלה

חופית כהן 
פורסם: 08.09.11, 07:48

יש זוג ויש זוג: "כשהרופאה בבית החולים ביקשה ממני לחתום על תעודת אבהות, רציתי שהאדמה תבלע אותי. זאת היתה הפעם הראשונה שקלטתי את זה. הרי אנחנו נשואים שנה וחצי, למה אני צריך להצהיר שאני אבי התינוק שלנו, זה לא ברור?"

 

 

משרד הפנים מסרב להכיר בנישואיו של ארז יהושע, בן העדה השומרונית, לאשתו היהודייה, אלא אם יתחתנו בטקס אזרחי או אם אשתו תמיר את דתה. משרד

הפנים מסרב להכיר בנישואיהם של חמישה זוגות של שומרונים עם יהודיות, בטענה שרב השומרונים מוסמך להשיא רק זוגות שומרונים. לטענת ועד הקהילה השומרונית, מדובר בהחלטה חריגה וחדשה, שכן עד לפני שלוש שנים הכיר משרד הפנים בסמכות כהן הקהילה להשיא שומרוני ויהודייה. העדה פנתה למשרד הפנים בבקשה להיפגש עם השר אלי ישי, אך הוא סירב.

 

מכיוון שמדובר בקהילה מצומצמת, היצע הרווקות מצומצם, וגברים רבים בוחרים להינשא מחוץ לעדה. בקהילה יש כיום 20 זוגות מעורבים, אך משרד הפנים לא הכיר רק בחמשת הזוגות האחרונים שהתחתנו, ולא הנפיק להם תעודות נישואין.

 

גיא יהושע (31) התחתן לפני שנה עם אולה יהושע (28), שבחרה להצטרף לעדה והיום היא חלק מהקהילה. "כל החברים והמשפחה שלי ידעו שהם מגיעים לטקס נישואין שונה", היא מספרת. "החופה התקיימה במרכז הקהילתי, הכהן השומרוני לבש בגד מסורתי ואנחנו היינו לבושים כמו כל זוג שומרוני. הכהן הקריא את הכתובה בעברית עתיקה. בטקס השומרוני גם אין שבירת כוס ואין החלפת טבעות ולי זה היה חשוב, אז הוספנו את הטבעות".

 

איך את מתמודדת עם זה שהמדינה לא מכירה בנישואין שלכם?

"זה לא קרה לפני כן, כך שהתפלאתי מאוד. ביומיום זה לא מפריע לי, אבל כשאני קולטת שכל אישה אחרת מקבלת את התעודה הבסיסית הזאת, זה מכעיס אותי. במה אני שונה? זה יהפוך למשמעותי יותר כשיהיו לנו ילדים וההורים שלהם לא יהיו רשומים בתעודת הלידה כנשואים.

 

"המדינה צריכה לכבד את החתונה שלי ואין כל סיבה שאתחתן שוב, בוודאי שלא בנישואין אזרחיים. זה כאילו שלחתונה שלי אין כל משמעות. אני יודעת שיש זוג מעורב שעומד להתחתן בקרוב, והאישה מוטרדת מאוד מעניין התעודה. היא כל הזמן מבררת דרכנו אם זה הסתדר".

 

"כשביקשו מאיתנו לרשום בטופס אם אנחנו נשואים או רווקים, לא ידענו מה לכתוב", מספר בעלה גיא. "שאלה פשוטה כל כך ואנחנו הסתבכנו. בסוף כתבתי שאני רווק והיא כתבה שהיא נשואה, ובכל מקרה שנינו שיקרנו. ברור שאנחנו לא רווקים, אבל לצערי, בעיני העולם אנחנו לא נשואים. אלי ישי יצר תקדים בלי כל סיבה. דבר לא השתנה, חוץ מזה שהוא החליט ששומרוני ויהודייה זה שידוך שלא מקובל עליו".

 

בכירי העדה ניסו להיאבק בהחלטת משרד הפנים, אך לטענתם העובדה ששר הפנים המכהן הוא מש"ס, מקשה עליהם מאוד. "דרך חברי כנסת שרצו לעזור קיבלנו מסרים שהוא לא מוכן לשמוע על השומרונים", אומר מזכיר ועד השומרונים, אלי צור. 

 

כהן הדת וחזן הקהילה, הרב אסף כהן, סיפר שהשר ישי דרש לבטל את כל סמכויותיו ככהן הדת בקהילה השומרונית, כולל הסמכות לחתן שומרוני ושומרונית, אך לאחר מאבק בוטלה רק סמכותו לחתן שומרוני עם יהודייה. "ברגע שאישה מקבלת על עצמה את המסורת השומרונית, אנחנו מקדשים אותה ומקבלים אותה לעדה באהבה. אנחנו נוהגים בהם כבזוג נשוי לכל דבר. לא אלי ישי ולא משרד הפנים יכולים לחלוק על הנישואין שלנו".

 

מינהל האוכלוסין מסר בתגובה: "רשות האוכלוסין וההגירה לא הכירה בנישואין בין שומרונים ליהודים גם לא עד 2009". יצוין כי אנשי הקהילה השומרונית הציגו בפני "ידיעות בת ים" תעודות זהות של הזוגות מעורבים מ־2001 ומ־2006, שמופיע בהן במפורש הסטטוס "נשוי".

 

על אף פניות חוזרות ונשנות, תגובתו האישית של שר הפנים, אלי ישי, לא התקבלה.

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 12 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות