כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
לזכר הנופלים

המבט בספר יהיה גם מנקודת הראות של הקיבוץ ושל ההתיישבות במשך השנים צילום: ארכיון אור הנר
המבט בספר יהיה גם מנקודת הראות של הקיבוץ ושל ההתיישבות במשך השנים צילום: ארכיון אור הנר
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

גאווה מהולה בעצב: 50 שנה למלחמת ששת הימים

אליעזר זקס, בן גבעת ברנר, קורא לקיבוצים לסייע לו בהוצאה לאור של ספר הבא לתאר את חלקה של התנועה הקיבוצית במלחמת ששת הימים על 185 חלליה

נחמן גלבוע 
פורסם: 12.03.17, 09:21

ספר העוסק בחלקה של התנועה הקיבוצית בחזית הביטחון וההתיישבות בתקופת מלחמת ששת הימים עומד לצאת לאור לקראת ציון 50 שנה למלחמה. את הרעיון להוצאת הספר הגה ומבצע אליעזר זקס (64), בן גבעת ברנר וכיום תושב קציר, בעליה של הוצאת קורדינטה, שהפיקה ב-2010 את האלבום 'מאה שנות קיבוץ'.

 

עוד בנושא:

ההחמצה הגדולה של מלחמת ששת הימים

השיח על שיח לוחמים

 

זקס פועל בשיתוף פעולה עם גיל לין, המשנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית, עם איציק שפרן, האחראי על הנצחת חללי התנועה הקיבוצית, ועם יאיר פז, דובר התנועה. "אבא של ניר מאיר, מזכ"ל התנועה, נהרג במלחמה הזאת. היה לו קשה להיות מעורב בספר, ולכן הוא העביר את האחריות לגיל לין", מציין זקס.

 

חופרים שוחות באור הנר. לכל קרב יוצמדו סיפורי לוחמים (צילום: ארכיון אור הנר)
חופרים שוחות באור הנר. לכל קרב יוצמדו סיפורי לוחמים (צילום: ארכיון אור הנר)

 

הספר אמור לצאת לאור באמצע מאי, שבו חל התאריך העברי לפרוץ מלחמת ששת הימים. וכיוון שהוא מבוסס בחלקו על חומרים המועברים מארכיוני הקיבוצים, מבקש זקס מקיבוצים שעדיין לא יצרו אתו קשר לעשות זאת בזמן הקרוב ביותר.

 

"הייתי בן 14, תלמיד כיתה ט', כשפרצה המלחמה", מספר זקס. "כאשר חגגו בכל הארץ את הניצחון הגדול, אצלנו בגבעת ברנר ביכו את שבעת החיילים שנפלו במלחמה. הכרתי היטב את כולם - אחד היה אח של גיסתי, אחד היה מדריך שלי, שניים היו בני מחזור של אח שלי, אחד הוריו היו שכנים של הוריי, אחד היה שלוש כיתות מעליי, ואחד אמו הייתה אחות בית הספר שלנו. גם הגאווה הקיבוצית שלנו, שמתוך 12 עיטורי הגבורה שחולקו במלחמה ההיא שניים ניתנו לבני גבעת ברנר, נמהלה בעצב גדול, כי את האותות קיבלו אלמנותיהם".

 

מה יהיה תוכן הספר?

"הספר מורכב משלושה חלקים: הראשון יוקדש למלחמה. יהיה בו תיאור של מהלך המלחמה עם כמה קרבות נבחרים כמו רפיח ואבו-עגילה בדרום, ירושלים במרכז ותל פאחר בצפון, והם יתוארו באופן פרטני יותר. לכל קרב כזה אני רוצה להצמיד סיפורי לוחמים. הרעיון שלי הוא שזה יהיה יותר בסגנון של 'שיח לוחמים' ולא בסגנון אלבומי הניצחון שיצאו אחרי המלחמה. החלק השני והעיקרי יוקדש ל-185 חברי קיבוצים שנפלו בקרב מתוך 770 החללים במלחמה. החלק השלישי יהיה סיפורי חברים על הנופלים, על המלחמה, על הכיבוש ועל השפעת המלחמה".

 

זקס. המשך ל'שיח לוחמים'  (צילום: אלבום פרטי)
זקס. המשך ל'שיח לוחמים' (צילום: אלבום פרטי)

 

זהו אחד הנושאים הכי משמעותיים במדינת ישראל.

"נכון. הכוונה שלי היא לחזור לכמה דוברים עיקריים של שיח לוחמים, שיחוו את דעתם על השפעת המלחמה במבט של 50 שנה אחרי.

המבט בספר יהיה גם מנקודת הראות של הקיבוץ ושל ההתיישבות במשך השנים. כיוון שהספר יהיה מעין המשך ל'שיח לוחמים', ייתכן שהכריכה תעוצב בצורה דומה לזו של ספר השׂיח".

 

זקס כבר פנה ל-270 קיבוצי התנועה, ובעיקר ל-110 קיבוצים שחבריהם נפלו באותה מלחמה. "ישנם קיבוצים שישבו לאורך הקו הירוק", הוא אומר, "וקיבלתי מהם סיפורים על הישיבה ליד גדר הגבול, ועל תקריות שהיו לאורך הגבול לפני או תוך כדי המלחמה. יש פרק שלם הנקרא 'עורף הקיבוצים', והוא מתאר את ימי הכוננות ואת מהלך המלחמה. סיפורי הקיבוצים יכולים להתקשר למיזם אחר שאני חושב עליו, שבו ייערכו סיורי תיירות בכל קיבוץ כפי שהמתנחלים עורכים סיורים להתנחלויות בשטחים".

 

הכוונה של זקס היא שהספר ימומן בחלקו על ידי הקיבוצים וישווק אליהם. "כל קיבוץ ישתתף בעלות הפקת הספר, 1,000 שקלים פלוס מע"מ לקיבוץ, ועם צאת הספר לאור יקבל עשרה ספרים לחלוקה למשפחות הנופלים, לארכיון, לבית הספר, לספרייה ולמוסדות הרלוונטיים. כמו כן ישווק הספר לחנויות הספרים, לצה"ל, לארגונים ולמוסדות ציבור".

 

ארכיונאי קיבוצים וגם חברים שהשתתפו במלחמת ששת הימים ויש להם חומרים מעניינים (סיפורים או תצלומים), מוזמנים ליצור קשר עם אליעזר זקס: 050-5693777, elzax1952@gmail.com.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות