כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בדידות

"המדינה הזו חייבת לי. אני מבוני המדינה" צילום: שאטרסטוק
"המדינה הזו חייבת לי. אני מבוני המדינה" צילום: שאטרסטוק
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ניצול שואה מתחנן לעזרה ואין מענה

קשיש ניצול שואה מאשדוד מבקש סיוע כספי מהביטוח הלאומי למימון עובד זר שישהה איתו בלילות. "אפנה לבית המשפט. זו נקראת התעללות", הוא אומר

יאיר הרוש  
פורסם: 21.02.17, 09:09

תושב אשדוד בן 86, ניצול שואה בעל 50 אחוזי נכות, מבקש שלא להישאר לבד בלילות בשל התקפי שיעול ומעוניין לקבל סיוע של עובדת זרה. "אם ככה להזדקן, עדיף לא להיוולד", אמר השבוע.

 

 

לקשיש הוצע פתרון זמני - נופש לשלושה ימים בבית אבות עם רופא צמוד. "אבל אני צריך את המקום שלי", הוא אומר (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
לקשיש הוצע פתרון זמני - נופש לשלושה ימים בבית אבות עם רופא צמוד. "אבל אני צריך את המקום שלי", הוא אומר (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
 

 

האיש מתגורר בגפו בשכירות בדירה קטנה בדרום העיר. לפני 25 שנה מתה רעייתו בגיל 56 ממחלה קשה, ולפני כחודש מת אחד משלושת ילדיו, אף הוא בגיל 56 וממחלה קשה. שאר הילדים מתגוררים מחוץ לעיר. הוא נולד בפולין, ובתקופת השואה הופרדו הוא ואחיו מהוריהם ונשלחו לרוסיה ברכבות בקר. למרבה המזל, הוא ובני משפחתו שרדו את המחנות ונשלחו בחזרה לפולין. ב־1948 עלה לישראל והתגורר בקבוצת שילר, שירת בצבא, היה מושבניק בבית אלעזרי וממקימי מפעל הבטון "פיוניר" באשדוד.

 

כיום הוא נעזר בבלון חמצן, במכשיר אינהלציה ובתרופות. משקלו כ־40 קילוגרם בלבד, והוא מוכר במינהל הרווחה בעירייה וגם במוסד לביטוח לאומי. עד לפני כשנה וחצי קיבל האיש סיוע של מטפלת למספר שעות ביום, שניקתה את הבית ודאגה לצרכיו. בשל קשייו הוא מבקש שיספקו לו מטפל או מטפלת לשעות הלילה במקום מטפלת ביום. "אני צריך לרדת מהמיטה לשתות מים כדי שהשיעול יעבור, ואם מדי פעם אני נופל אין מי שיעזור לי", הוא אומר. "אני מבקש שיהיה איתי עובד זר 24 שעות, ואם לא, לפחות ללילה. לפעמים אני בוכה ואין מי שיעזור לי".

 

לדבריו, הוא ביקש מהביטוח הלאומי לקבל כסף במקום המטפלות כדי שיממן חלקית הבאת עובד זר, אך נענה בסירוב. הוא אמר כי כשביקש לדבר עם מחלקת הסיעוד בביטוח הלאומי ועם מינהל הרווחה בעירייה הוצע לו פתרון זמני - נופש לשלושה

ימים בבית אבות עם רופא צמוד. "אבל אני צריך את המקום שלי", הוא אומר. "המדינה הזו חייבת לי. אני מבוני המדינה, משואה לתקומה".

 

חברו סיפר כי מבחינת הביטוח הלאומי האיש אינו עונה על הקריטריונים של אדם סיעודי מאחר שהוא מסוגל לבצע פעולות עצמאיות, ולכן לא זכאי לעובד זר. הקשיש אמר: "אם זה לא יעזור אפנה לבית המשפט. זו התעללות".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "הקשיש מטופל בשירותי הרווחה מזה כמה שנים, ומכיוון שהיה זכאי בעבר לחוק סיעוד הופנו אליו מטפלות. לצערנו הוא סירב לקבלן ודרש לקבל קצבה בכסף. בינואר השנה הוא הציג החמרה במצבו אך הביטוח הלאומי דחה בקשתו. למרות מצבו הבריאותי הוא לא זכאי לעובד זר, ובשל הידרדרותו הפיזית והרגשית הצענו לו אשפוז בבית החולים, אך הוא סירב. בחצי השנה האחרונה הוצע לו מספר פעמים נופשון וגם לזה הוא סירב. שירותי הרווחה עומדים איתו בקשר תמידי, ומנהל האגף ביקר אותו שלוש פעמים בחצי השנה האחרונה ועומד איתו בקשר טלפוני קבוע. שירותי הרווחה ימשיכו להעניק לו שירות מיטבי וישמחו לשיתוף פעולה מצדו".

 

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה: "הקשיש מקבל מהביטוח הלאומי שירותי סיעוד חמש פעמים בשבוע. לצורך תשלום הקצבה בכסף ולא באמצעות שירותי סיעוד, יש צורך בחוזה העסקה של מטפל. זאת, על מנת לוודא שהקצבה ניתנת למטרות שלהן היא מיועדת. במקרה זה, האיש מבקש לקבל את הקצבה ללא חוזה העסקה כפי שנדרש. חשוב לציין שאנו נמצאים עמו בקשר אישי וישיר בשביל לסייע לו בנושא הטיפול הסיעודי".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות