כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עיר דוידי

יואל דוידי. המוטו שלו לאורך השנים היה לפעול בשקט. צילום: מוטי קמחי
יואל דוידי. המוטו שלו לאורך השנים היה לפעול בשקט. צילום: מוטי קמחי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

פרשת שמעוני: האם האימפריה העסקית של יואל דוידי בסכנה?

עוד בנעוריו ידע יואל דוידי מאשקלון לעשות עסקים. כנער ניהל קו חלוקת עיתונים על אופניים בו שיתף את חבריו לכיתה, ובהמשך רתם את שני אחיו להקמת המרכול הראשון בשכונת ברנע. כיום חולש דוידי על רשת מרכולים, על שני כלי תקשורת מקומיים ועל מרכזי מסחר מהמוכרים בעיר. בימים אלה הוא מקדם פרויקט מגורים ומתעניין בעסקי המסעדנות. האם כתב האישום שהוגש נגדו על העברת כספים לשמעוני בתמורה לקידום האינטרסים שלו יעשה רע לעסקים? "האיש בנה בעשר אצבעותיו אימפריה עסקית, ואף אחד לא ייקח את זה ממנו", אומר מקורבו

שמוליק חדד 
פורסם: 16.02.17, 15:13

בשנה האחרונה התקשה איש העסקיםהאשקלוני יואל דוידי להתרחק מעיני התקשורת, כפי שנהג לעשות עד כה. בכתב האישום שהוגש נגדו בשבוע שעבר מצטייר דוידי כדמות המפתח בפרשת השוחד בה הנאשם המרכזי הוא ראש העירייה, איתמר שמעוני .

 

 

על פי כתב האישום, לבקשת דוידי הפעיל שמעוני בעצמו ובאמצעות סופר "לחץ חריג על הגורמים המקצועיים בעירייה לחתום על היתר בנייה לפרויקט סילו עוד באותו היום. ההיתר נחתם בסופו של דבר בסמוך לחצות הליל"  (צילום: מוטי קמחי)
על פי כתב האישום, לבקשת דוידי הפעיל שמעוני בעצמו ובאמצעות סופר "לחץ חריג על הגורמים המקצועיים בעירייה לחתום על היתר בנייה לפרויקט סילו עוד באותו היום. ההיתר נחתם בסופו של דבר בסמוך לחצות הליל" (צילום: מוטי קמחי)

 

על פי כתב האישום, דוידי העביר לשמעוני כספים, בסך של כ־366 אלף שקל, ששימשו כדמי שתיקה לשתי הנשים שטענו כי הטריד אותן מינית לכאורה, ובתמורה קיבל הקלות מהעירייה במספר בתי עסק שבבעלותו.

 

בין העסקים של דוידי שזכו לאזכור בכתב האישום היו בניין פאר, פרויקט המגורים "שוויצריה הקטנה", המרכולים של "האחים דוידי" ופרויקט "סילו" שבשדרות ירושלים. על פי כתב האישום הפעיל שמעוני את הנאשמים הנוספים, אחיו עופר וחברו משה פונטה, על מנת לדאוג לקידום האינטרסים העסקיים של דוידי. גם מנכ"ל העירייה, חיים סופר, נרתם למשימה במסגרת תפקידו הבכיר, אך נגדו לא הוגש כתב אישום. על דוידי נאסר לשוחח עם נשואי החקירה וחולטו לו כספים בסך 366 אלף שקל מתוך סכום של 569,800 שקל שנתפסו בכספת בבנק הפועלים.

 

יואל דוידי ושני אחיו, יוסי והרצל, עשו כברת דרך ארוכה במשך יותר כעשור וחצי עד שביססו את מעמדם כאנשי עסקים מצליחים. שווי העסקים של קבוצת דוידי נאמד כיום בעשרות מיליוני שקלים, והם כוללים רשת מרכולים מקומית, מרכזי מסחר באתרים מרכזיים בעיר וכניסה לפרויקט נדל"ן לצורכי מגורים.

 

בימים אלה נמצאים בהקמה שני פרויקטים נוספים. הראשון הוא מרכז מסחרי בשם "צה"ל סנטר" ברחוב צה"ל, ובו 1,500 מ"ר של שטחי מסחר. השני הוא מה שאמור להיות פרויקט הדגל של קבוצת דוידי, ששמו "מרכז אביאל" או "סילו", שיכלול כ־20 אלף מ"ר של שטחי מסחר ומשרדים. הפרויקט יוקם על חורבותיה של תחנת הקמח ששכנה שם בעבר ונהרסה לפני מספר שנים.

 

הפרויקט מופיע בכתב האישום נגד דוידי ובו נכתב: "באוגוסט 2013 חתם דוידי על הסכם שכירות בנוגע לפרויקט, ועל פי ההסכמות בין הצדדים היה עליו לקבל היתר בנייה מהעירייה עד ינואר 2015, ולא - היה צפוי להפסדים. בספטמבר 2014 התכנסה ועדת המשנה לתכנון ולבנייה באשקלון לצורך דיון בבקשת דוידי להיתר בנייה. בתחילת ינואר 2015 ובימים הקודמים לכך פנה דוידי לשמעוני, למנכ"ל חיים סופר ולגורמים נוספים על מנת שיקדמו עבורו את מתן ההיתר". על פי כתב האישום, לבקשת דוידי הפעיל שמעוני בעצמו ובאמצעות סופר "לחץ חריג על הגורמים המקצועיים בעירייה, ובהם מהנדס העיר ואדריכל העיר, לחתום על היתר בנייה לפרויקט סילו עוד באותו היום. ההיתר נחתם בסופו של דבר בסמוך לחצות הליל".

 

היעד הבא: עסקי המסעדנות

דוידי מתעתד להיכנס בקרוב גם לתחום הנדל"ן הפרטי ולהקים פרויקט מגורים ברחוב שדרות ירושלים שבשכונת ברנע, ממש מול המרכול הראשון שפתח, "סופר האחים". הפרויקט שדוידי שותף בו נקרא "שוויצריה הקטנה", וגם הוא זכה להופיע בכתב האישום. במחצית השנייה של שנת 2014 רכש דוידי מגרש בשדרות ירושלים, על אף שידע כי העירייה מתנגדת למתן היתר בנייה לגובה. "במטרה לקדם את ענייניו של דוידי", נטען בכתב האישום. "כינס שמעוני בנובמבר 2014 ישיבה בלשכתו, בנוכחות הגורמים המקצועיים הרלוונטיים בעירייה ובנוכחות דוידי ונציגים מטעמו, לצורך דיון מקדמי בפרויקט, זאת חרף עמדת הגורמים המקצועיים בעירייה כי הפרויקט סותר את התב"ע החלה על הנכס".

 

דוידי הגיש לאישור העירייה תכניות לבנייה לגובה בשטח וביקש, בהסתמך על חוות דעת משפטית מטעמו, לפרש את התב"ע ככזו המאפשרת בנייה לגובה. בשל התנגדותו של אדריכל העיר בזמנו, אריק ברששת, הוא פוטר על ידי המנכ"ל סופר עד שהוחזר

לעבודה כעבור מספר ימים. "עד למועד תחילת החקירה נגדו פעל שמעוני, בעצמו ובאמצעות סופר, כדי לקדם את ענייניו של הנאשם דוידי בתכנית, ואת שינוי התב"ע בהתאם", נטען בכתב האישום.

 

זרועו של דוידי הגיעה גם לתחום התקשורת המקומית והוא הבעלים של המקומון "קול אשקלון" ואתר האינטרנט "אשקלון 10". בכתב האישום נטען כי דוידי פנה מספר פעמים לשמעוני, באמצעות אחיו עופר שמעוני ומקורבו משה פונטה, בבקשה לצמצם את הקצאת שטחי הפרסום של העירייה במקומון המתחרה "אובייקטיבי". על פי כתב האישום פעל שמעוני, בין אם לבדו ובין אם באמצעות סופר, על מנת לקדם את הבקשה.

 

תלונות על חריגות לא טופלו

למרות שכתב האישום עוסק בהקלות שהעניקה העירייה לדוידי תמורת כספי השוחד לכאורה, נדמה כי נמשכים המאמצים העירוניים לבוא לקראת איש העסקים. בשבוע שעבר פנו בעלי עסקים במרכז המסחרי שברחוב גדעון בן יואש, באמצעות עו"ד עדי ויזל, לעירייה בטענה כי הם מקבלים דוחות עירוניים על פסולת מסביב למתקני המיחזור, שהוצבו בעיקר לטובת "סופר האחים". לטענת הסוחרים, ישנן גם חריגות בנייה במרכול שטרם טופלו. לטענת הסוחרים, גורמים בעירייה עמם שוחחו ניסו לשכנע אותם לכאורה כי לא מדובר בעניינים רציניים. "רק בשבוע שעבר הוגש כתב אישום חמור נגד שמעוני ודוידי, והייתי מצפה שהם ינקטו זהירות רבה יותר", אמר אחד הסוחרים.

 

ביום שבו הוגש כתב האישום קיבלה היועצת המשפטית לעירייה, עו"ד הילה רווח, פנייה בכתב מעו"ד ויזל בשם מספר סוחרים: "למרכז המסחרי ישנו כביש תפעול וגישה לספקים. כביש זה, כמו המרחב האחורי, הינו שטח פרטי של כלל בעלי העסקים. באמצע הכביש הניחו מתקן מיחזור ללא רשות מבעלי העסקים. המתקן מונע גישה של ספקים לעסקים שפונים לכניסה האחורית. המתקן משמש את המרכול היחיד במרכז, 'סופר האחים'. המקום מלא בפסולת, משטחי עץ וארגזי פלסטיק".

 

עוד טוען עו"ד ויזל כי ישנן חריגות בנייה לכאורה בחלקו האחורי והקדמי של המרכול: "הצבת עמודי ברזל בחזית לטובת העגלות, הנמכת המדרכה ובניית עלייה לטובת כלי רכב.

 

המכתב עורר מבוכה בעירייה, וכבר השבוע זומנו בעלי העסקים לדיון בנושא. בעבר כבר הועלו טענות דומות בבניין פאר, לאחר שנחסמו חניות ציבוריות. לאחר פניית העיתון בנושא הודיעו בעירייה כי נשלחו פקחים והמחסומים במקום הוסרו.

 

מעיריית אשקלון נמסר בקשר לטענות ברחוב גדעון בן יואש: "הפנייה התקבלה בלשכה המשפטית של העירייה, ואנו נשיב עליה לפונה כמקובל".

 

למרות שעל רשת המרכולים אחראי בעיקר האח יוסי, מעורבותו של דוידי בעסק ניכרת היטב, ובאה לידי ביטוי בכתב האישום. "מעת לעת פנה דוידי אל שמעוני בבקשה כי יפעל אל מול גורמי האכיפה בעירייה בעניינים הקשורים למרכולים", נכתב בכתב האישום. "במסגרת זו פנה דוידי לגבי עיכוב במתן רישיון עסק לאחד המרכולים. בהזדמנויות אחרות פנה עופר שמעוני למנהל מחלקת הפיקוח וביקש ממנו להתערב בנושאים נוספים הקשורים לרשת המרכולים שיקדמו את האינטרסים של דוידי".  

 

הכתבה המלאה ביום שישי בידיעות הדרום

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות