כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 

אמבולנס באתר הבנייה בסמוך לגרנד קניון צילום: מד"א
אמבולנס באתר הבנייה בסמוך לגרנד קניון צילום: מד"א
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מספרי מוות: 14 פועלים נהרגו בחמש השנים האחרונות באתרי בנייה בדרום

שני פועלי בניין נהרגו ו־61 נפגעו בתאונות עבודה באתרי בנייה ברחבי הנגב והדרום בשנת 2016. מנגד, 18 מפקחים מטעם משרד העבודה אחראים על למעלה מ־13 אלף אתרי בנייה בכל רחבי הארץ. יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ מתריע: "כמעט שלא קיים פיקוח וגם לא אכיפה, וזה עולה בחייהם של העובדים". יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בנגב: "הנתונים המדאיגים הללו מעלים את נושא הבטיחות בענף לראש סדר העדיפויות של קבלנים באזור". עובדים באתרי בנייה: "קבלנים לא מספקים לנו קסדות"

פורסם: 16.02.17, 15:15

יום שישי לפני שבועיים. סמוך לשעה שמונה בבוקר נהרג פועל בניין כתוצאה מנפילת פלטת ברזל עליו מאחד הפיגומים באתר הבנייה של חברת 'אביסרור משה ובניו' בסמוך ל'גרנד קניון' בשכונה ט' בבאר־שבע. מותו של הפועל, בשנות הארבעים לחייו, נקבע במקום על ידי צוות של מד"א נגב. חוקרי המשטרה שהוקפצו אף הם לאתר הבנייה גבו עדויות בשטח, וכמקובל, גם הועבר דיווח למשרד העבודה.

 

 

עובדים באתר בנייה. "מטפסים גבוה בלי קסדות"  (צילום: הרצל יוסף)
עובדים באתר בנייה. "מטפסים גבוה בלי קסדות" (צילום: הרצל יוסף)

 

מנכ"ל החברה, אלי אביסרור, המשמש גם כיו"ר ארגון הקבלנים והבונים בנגב, ציין כי "מדובר בטעות אנוש של העובד עצמו. החברה פעלה ללא דופי, אך התוצאה קשה ומכאיבה. עשרה ימים לפני אותה תאונה נערכה באתר ביקורת של משרד העבודה ולא נמצאו ליקויים. הכל נמצא תקין".

 

אביסרור מציין כי "בשנתיים האחרונות הגברנו את המודעות לנושא הבטיחות, ובכל כנס של קבלנים, אנחנו מעלים את הנושא ומעצימים את סוגיית המאבק בתאונות העבודה בענף הבנייה. ככל שנדגיש את חשיבות הנושא בכל אתרי הבנייה בנגב, כך נוכל לצמצם את תאונות העבודה".

 

איך באמת ניתן לצמצם את התופעה הזו?

"אחת לחודש נפגשים מנהלי הפרויקטים שלנו יחד עם מנהלי העבודה לפעילות הכוללת הרצאות ומצגות בנושא הבטיחות. אני מסייר באתרים אחת לשבוע וממונה הבטיחות של החברה מסייר יום יום באתרים, ואם הוא מוצא ליקויים, האתר נסגר ביוזמתנו עד לתיקון הליקויים".

 

בכל זאת, מדובר בעשרות תאונות עבודה באתרי בנייה בכל שנה באזור הנגב?

"אנחנו מקפידים על כך שכל העובדים יעבדו בהתאם להוראות ויעברו הדרכה של עבודה בגובה, בדגש על פיגומים ומעקות תקניים. הנתונים המדאיגים הללו מעלים את נושא הבטיחות בענף לראש סדר העדיפויות של קבלנים באזור. אנחנו עורכים קורסים בנושא בטיחות, מכשירים ממוני בטיחות. הדגש הוא על בטיחות בעבודה".

 

פיקוח לוקה בחסר

מותו של פועל הבניין באתר הבנייה בבאר־שבע מצטרף לשורה ארוכה של תאונות עבודה באתרי הבניין באזור הנגב שאירעו בשנים האחרונות, שחלקן הסתיימו בקיפוח חייהם של פועלי הבניין, חלקן הסתיימו 'רק' בפציעתם.

 

על פי נתוני משרד העבודה, שהועברו ל'ידיעות הנגב', נפגעו בתאונות עבודה שהתרחשו באתרי בנייה שונים ברחבי הנגב והדרום בחמש השנים האחרונות 266 פועלי בניין, בהם 14 אשר מצאו את מותם באותן תאונות. לפני כשלושה חודשים, במחצית חודש נובמבר האחרון, נהרג פועל בניין, בשנות הארבעים לחייו, לאחר שנפגע ממשקולת שנפלה מגובה של שתי קומות ופגעה בו בעת שעבד, במהלך עבודות שיפוצים, בתוך פיר מעלית בבניין מחלקת השירותים החברתיים ברחוב דוד המלך בבאר־שבע. שלושה צוותי כיבוי פעלו לחילוץ גופתו של הפועל הלכוד. חובשים ופראמדיקים שהגיעו לזירת האירוע מצאו את הפועל עם פגיעה קשה בראשו כשהוא ללא סימני חיים וקבעו את מותו במקום.

 

יומיים קודם לכן נפצע פועל בניין בן 23 באורח בינוני בעת שנפל מגובה של שמונה מטרים באתר בנייה בלהבים והוא פונה לטיפול רפואי בבית החולים 'סורוקה'.

 

בתחילת חודש מרץ אשתקד הוציא משרד הכלכלה צווי סגירה לשלושה אתרי בנייה בשכונת נווה זאב בבאר־שבע לאחר שבאחד האתרים נפל פועל סיני כבן 47 מאחת הקומות ונפצע בינוני עד קשה.

 

באותו שבוע, אגב, הודיע משרד הכלכלה כי כל אתר בנייה בו אירעה תאונה בשל ליקויי בטיחות, הוא ייסגר עד לתיקון התקלה.

 

"מדובר בתופעה קשה", אומר יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל, בשיחה עם 'ידיעות הנגב', "קצב הבנייה המואץ בארץ בכלל ובנגב בפרט, הן לבנייה למגורים והן לבנייה ציבורית, גורר אחריו גם את ריבוי התאונות והנפגעים באתרי הבנייה. הסטטיסטיקה, לצערי, לא פוסחת גם על הנגב. 38 פועלי בניין קיפחו את חייהם אשתקד בתאונות עבודה שאירעו באתרי בנייה שונים בארץ, בהם שניים באזור הנגב, ונפצעו עוד עשרות נוספים בדרגות פציעה שונות".

 

"אנחנו מתפללים שלא יקרה לנו שום דבר. יש גם כאלה שלא נותנים מספיק תשומת לב לכך. אנחנו יודעים שזה מסוכן, אבל זה מה שיש". (צילום: מד"א)
"אנחנו מתפללים שלא יקרה לנו שום דבר. יש גם כאלה שלא נותנים מספיק תשומת לב לכך. אנחנו יודעים שזה מסוכן, אבל זה מה שיש". (צילום: מד"א)

 

חשופים לסכנה

סיור שערכנו השבוע במספר אתרי בנייה בשכונת פלח 5 בבאר־שבע, חשף בפנינו את חומרת הנושא כאשר על פיגומי הבניינים הגבוהים הנבנים בשכונה החדשה מצאנו פועלי בניין שאינם חובשים כלל קסדת בטיחות והם לא קשורים ברתמות שנועדו לשמור על בטיחותם במקרה של נפילה מגובה. כך הבחנו בפועלים ללא אמצעי בטיחות כלשהם כשהם מרימים מפיגום לפיגום קונסטרוקציית ברזל ועוסקים בעבודות בניין שונות במבנה רב קומות שהולך ומוקם במקום.

 

העובדים עצמם אינם ששים לדבר על הנושא, קל וחומר גם לא לחשוף את עצמם. רובם ככולם הם עובדים פלסטינים ופרנסתם חשובה להם מכל. "עזוב", אומר לך אחד מהם, "הקבלן לא מספק לנו את הקסדות ואת הריתמות ואנחנו עובדים בלי אמצעי בטיחות. אנחנו מתפללים שלא יקרה לנו שום דבר. יש גם כאלה שלא נותנים מספיק תשומת לב לכך. אנחנו יודעים שזה מסוכן, אבל זה מה שיש".

 

"הבעיה", מציין מנהל עבודה באחד מאתרי הבנייה בפלח 5, "מתחילה ונגמרת בכך שאין מספיק פיקוח בנושא הבטיחות באתרי הבנייה. למעשה, אני כמנהל עבודה צריך להיות המפקח הישיר על העובדים באתר בכל מה שקשור לבטיחות בעבודה. יש כאן שרשרת פיקוד. מעליי צריך להיות מפקח מטעם משרד העבודה, אבל זה לא קורה. יש מחסור חמור במפקחים וזה משליך על כך שפועלי בניין עובדים בלי קסדות ובלי ריתמות. בגלל חוסר הפיקוח, קבלנים גם לא מספקים את הציוד הנדרש לעבודה בטוחה

באתר. חוץ מזה, יש גם בעיה של עובדים לא מוסמכים וללא הכשרה מתאימה שעובדים באתרי בנייה. כל זה מוביל לתאונות הקשות שמתרחשות באתרי הבנייה עד כדי קיפוח חיים".

 

מנהל העבודה עימו שוחחנו מציין בנוסף לכך כי בעוד שעל פי הספר מנהל העבודה אמור לעסוק אך ורק בנושא בטיחות העבודה באתר הבנייה, יש קבלנים, שמטעמים של חיסכון בהוצאות מטילים על מי שמשמש כמנהל עבודה באתר משימות נוספות כמו הזמנת בעלי מקצוע שונים לביצוע עבודות שונות באתר ואפילו יש כאלה שבנוסף לתפקידם המקורי, הם גם משמשים כמנהלי הפרויקט כולו. "במצב כזה", הוא אומר, "אין שום סיכוי שמנהל העבודה יעשה את מלאכתו בצורה מושלמת ותפקידו כאחראי על הבטיחות באתר הבנייה נפגם".

 

מנסים לחסוך

"במידה שרוצים לצמצם את מימדי התופעה הזו, שבאמת מתחילה להיות סוג של מכת מדינה", אומר קבלן הבונה באזור הנגב, "צריכים להגדיל את האחריות של מהנדס החברה. לתת לו סמכויות של פיקוח, להגדיל את האחריות שלו ולאפשר לו להיות כל זמן שמתבצעות עבודות באתר הבנייה ולא שיישב במשרדים. הצרות של ענף הבנייה קשורות גם למצב החברות הקבלניות בתחום, אלה שרק מופקדות על בניית הבניין ולא ייזום ההקמה שלו. ככאלה הן אינן נהנות מהרווח של מכירת הדירות ועובדות כיום בשולי רווח מצומצמים של שלושה עד ארבעה אחוזים בלבד, לפעמים פחות. הדבר מביא לכך, שלא מעט חברות קבלניות, גם גדולות וידועות, קרסו ופשטו רגל בשנה האחרונה".

 

עוד הוא אומר כי "בעבודה עם שולי רווח כאלה מצומצמים, חלק מהקבלנים נאלצים לחפש היכן לחסוך. לעתים זה משפיע על איכות הבנייה, ולצערנו, גם על ההתנהלות והבטיחות באתר. אם המדינה תסייע באופן מהותי לחזק את החברות הקבלניות הבונות את הארץ במקום להתמקד בהבאת תחרות נוספת של חברות זרות מחו"ל, זה ישפר גם את ההתייחסות לבטיחות באתרי הבנייה".

 

"זלזול בחיי אדם"

לדברי מויאל, פועלים כיום 18 מפקחים מטעם משרד העבודה בנושא בטיחות באתרי בניין כאשר בכל רחבי הארץ קיימים כיום יותר מ־13 אלף אתרי בנייה. "איך אפשר", תוהה מויאל, "לפקח על בטיחות באתרי בנייה בנתונים האלה. במקרה הטוב, יגיע מפקח בנייה לאתר כלשהו אחת לשנתיים. זה לא נורמלי. זה פשוט זלזול בחיי אדם. זאת ועוד, לא מדובר רק בחוסר פיקוח, אלא גם בקבלנים שפועלים ללא רישיון מתאים, במנופאים שעובדים מבלי שעברו הכשרה לעבודה בגובה. פעלנו ופנינו לכל הגורמים הנוגעים בדבר, העלינו את הנושא לא מעט פעמים לסדר היום, הגענו עד לכנסת, אבל בינתיים המציאות בשטח היא קשה ביותר".

 

מויאל גם מציין כי נכון לעכשיו חסרים בענף הבניין למעלה מ־20 אלף עובדים מקצועיים, החל מטפסנים וכלה בברזלנים ורצפים. "אין הכשרה מקצועית שמכוונת על ידי הממשלה", אומר מויאל, "חסרים מנהלי עבודה ולא מעודדים חבר'ה צעירים לעבוד בבניין, אז מה הפלא שקורות תאונות. בענף הזה מועסקים אלפי עובדים פלסטינאים, כמו גם פועלי בניין מסין או מרומניה, וברור שאין תקשורת ביניהם על רקע קשיי השפה. פועל בניין סיני לא יבין מה אומר לו פועל פלסטיני, ולהיפך, והיו לא מעט מקרים שבגלל חוסר תקשורת כזו אירעו תאונות באתרי בנייה ופועלים נפלו מהפיגומים אל מותם. זו פשוט זילות בחיי אדם".

 

הכתבה המלאה מתפרסמת ביום שישי בידיעות הנגב

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות