כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הפרטה דתית

המדרשה לבנות של רשת אמי"ת. לחזק את הרשת על חשבון המוסד הוותיק צילום: אבי רוקח
המדרשה לבנות של רשת אמי"ת. לחזק את הרשת על חשבון המוסד הוותיק צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

חשש באשדוד : החינוך הדתי יוצא להפרטה

במשך שנים נחשבת האולפנא לבנות באשדוד לאחד מבתי הספר הטובים בעיר, עם שיעורי זכאות של 100 אחוז בבגרות. הורים שניסו השבוע להירשם לבית הספר גילו כי שמו לא מופיע ברשימה ועליהם לבחור בין מקיף י' ובין המדרשה לבנות, שניהם מנוהלים על ידי הרשת הפרטית אמי"ת."אף אחד לא יגיד בגלוי שסוגרים את האולפנא, אבל 'מייבשים' את המוסד הזה", אמר גורם בבית הספר. הלן גלבר: "זו הפרטת החינוך בעיר"

יאיר הרוש 
פורסם: 16.02.17, 07:10

האם עיריית אשדוד מנסה להביא לסגירתה האיטית של האולפנא לבנות כדי לחזק את שני בתי הספר של רשת אמי"ת הפועלים ברובע י"א וברובע י"ב? שמו של בית הספר הוותיק והמוצלח שפועל ברובע ט' נעדר מטופסי הרישום שקיבלו השבוע הורים לבנות שעולות לכיתה ז' ומטופס הרישום המקוון באתר האינטרנט העירוני. הורים שהחלו ברישום לקראת שנת הלימודים הבאה קיבלו רק שתי אופציות לבחירה: מקיף אמי"ת י' שברובע י"א או המדרשה לבנות שפועלת בתוך בית הספר אורות שברובע י"ב.

 

 

האולפנא לבנות. האם העירייה מוכנה לוותר על היהלום שבכתר לטובת רשת פרטית?  (צילום: אבי רוקח)
האולפנא לבנות. האם העירייה מוכנה לוותר על היהלום שבכתר לטובת רשת פרטית? (צילום: אבי רוקח)

 

לטענת גורמים במערכת החינוך, "מדובר בניסיון 'לייבש' את האולפנא, שנחשבת לאחד מבתי הספר המוצלחים בעיר, כדי שתלמידות ייאלצו ללמוד במוסדות של רשת אמי"ת, שהינה רשת פרטית. התקשרו מהעירייה להורים ושאלו אותם מה הם החליטו - אמי"ת י' או המדרשה לבנות? זה ממש קיפוח של המקום הזה והרס עצמי מצד העירייה".

 

גורם בתוך האולפנא מספר על נרשמות בודדות בלבד שהגיעו למזכירות בית הספר כדי להירשם. השאר, כנראה, בחרו מבין שתי האופציות שניתנו להם. חברת האופוזיציה הלן גלבר, שבעבר עתרה נגד העירייה ורשת אמי"ת, אמרה השבוע כי מדובר בהפרטה של מערכת החינוך העירונית. "אי מתן אפשרות לרישום תלמידות לאולפנא והעדפה לכאורה של רשתות פרטיות הינה הפרטת החינוך בעיר", אמרה גלבר. "האולפנא היא מוסד שהוכיח הצלחה, וראוי שיישאר כמוסד שיאפשר לבנות נוספות להיות שותפות להצלחה ובכך לקדם את החינוך בעיר. מדוע לא לאפשר באופן שוויוני רישום לפי רצון ההורים?".

 

נבחרה ללא תחרות

בשנת 2009 בחרה ועדת המכרזים של העירייה באריה מימון לתפקיד ראש מינהל החינוך, לאחר שמילא שורה של תפקידים ברשת החינוך הממלכתי־דתי אמי"ת. אחד מהשינויים שעשה מימון במערכת החינוך הוא הכנסתה של רשת אמי"ת בשנת 2012 לניהול התיכונים הדתיים מקיף ב' ומקיף י'. בשני בתי הספר היו שיעורים נמוכים של זכאות לבגרות וריבוי של מקרי אלימות. לעומתם היוותה האולפנא לבנות היהלום שבכתר של החינוך הממלכתי־דתי בפרט ושל מערכת החינוך העירונית בכלל.

 

כשעיריית אשדוד הכניסה את רשת אמי"ת לניהול שני המקיפים ב' וי', הגישה גלבר עתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע נגד ההחלטה. גלבר טענה בזמנו כי העירייה הייתה צריכה לפרסם מכרז פומבי ולהציע את ניהול התיכונים לתחרות. נציגי העירייה טענו להגשת העתירה באיחור ואמרו כי יש לדחות אותה. בית המשפט קיבל את העתירה של גלבר וחייב את העירייה לשלם הוצאות שכר טרחה בגובה עשרת אלפים שקל, ורשת אמי"ת שילמה 5,000 שקל נוספים. מאחר שהיה מדובר באמצע שנת לימודים הסכימה גלבר שהמכרז ייצא לקראת שנת הלימודים העוקבת.

 

במכרז שיצא בשנת 2013 התמודדה וזכתה רשת אמי"ת. שמו של מקיף י' שונה לאמי"ת י' ומקיף ב' שונה לאמי"ת ב'. לפני כשנה וחצי פתחה הרשת מדרשה לבנות בתוך בית הספר הממלכתי־דתי אורות ברובע י"ב. במדרשה, שנקראת "מדרשת אמי"ת למדעים ולאמנויות", לומדים במסלול המדעי מקצועות כמו ביולוגיה, כימיה, פיזיקה וכן הרחבה למסלול טכנולוגי של משרד הבריאות. בנוסף יש מגמות אמנות עם דגש על מקצועות הקולנוע והתקשורת. מדובר בבית ספר צומח, שעושה את שנתו השנייה בסך הכול באשדוד. יש גם מדרשה לבנים בתוך בית הספר אלונים לשעבר ברובע י'.

 

"זה מצוין וטוב שיש מדרשה חדשה כי יש מגמות ואפשרויות שלא היו בעבר", אמרו הורים לבוגרות כיתות ו'. "האולפנא הוותיקה היא מדעית ובעיקר ראלית, כי יש בה מקצועות של פיזיקה, מתמטיקה, ביולוגיה ומדעי המחשב. זה לא מתאים לכל ילדה שמחפשת מסגרת דתית־תורנית, ובמדרשה לבנות יש מגמות יותר הומניות".

 

רישום ליומיים בלבד

בשבוע האחרון החל הרישום לבתי הספר בעיר. הורים רבים המתינו לקבלת טופסי הרישום בדואר עם הידיעה הברורה מבחינתם שהם מסמנים את האולפנא לבנות בעדיפות ראשונה. להפתעתם, בטופס הרישום לא הייתה כלל אופציה לבחור את האולפנא. גם הורים שביצעו את הרישום בטופס המקוון באתר העירוני נתקלו באותה סיטואציה. "יש לי בת גדולה שלומדת באולפנא, והיה אך טבעי שבתי הצעירה, שמסיימת עכשיו בית ספר יסודי, תלך בעקבות אחותה", סיפרה אחת האמהות. "אך להפתעתי, בטופס לא הופיע כלל שמו של בית הספר, ונתנו לנו שתי אופציות - מקיף י' או המדרשה לבנות". באתר העירוני כתוב שהאולפנא לבנות מיועדת למי שעומדת בתנאי הקבלה בלבד, בעוד הרישום לאמי"ת י' ולמדרשה פתוחים לכולם. "הבת שלי עברה ריאיון קבלה

לאולפנא ויום פתוח", סיפרה אחת האמהות, "אז למה האולפנא לא הייתה אחת האופציות בשבילה בטופס?".

 

הורים מספרים כי בעירייה נותנים להם בכל פעם תשובה אחרת לשאלה מדוע האולפנא לא כלולה בטופסי הרישום. "נציגה אחת אומרת: 'אין תשובה, לא יודעת', אחרת אומרת: 'אין מקום והכול תפוס'. זה לא נכון, כבר ביום הראשון אמרו שאין מקום, כשעוד לא התחיל הרישום בכלל", סיפר הורה. אימא אחרת הוסיפה: "אמרו לנו שכנראה סגרו את ההרשמה ושאולי נלך פיזית לבית הספר. אין דבר כזה, מי שניגש לבית הספר לא יכול להירשם בלי הפניה מהעירייה". אחרים סיפרו: "מתקשרים מהעירייה לאמהות לילדות בכיתה ו' ושואלים: 'איפה החלטתן - מדרשה או אמי"ת י'?'. כשהן אומרות 'אולפנא' עונים להן: 'לא, זה סגור'".

 

"הורגים את האולפנא לאט לאט"

גורמים באולפנא אמרו השבוע: "אף אחד לא יגיד בגלוי שסוגרים את האולפנא, אבל 'מייבשים' את המוסד הזה, הורגים אותו לאט לאט. מייבשים בתקציבים ומכניסים פחות פרויקטים מבעבר. כל מה שאנחנו מבקשים, התשובה שלילית. יש פה העדפה לאמי"ת, וזה משקף הכול". הורים הוסיפו: "זה גובל בביזיון. מגבילים אותנו ברישום הילדים. זה טוב שתהיה תחרות, אבל העירייה צריכה לפתוח את הרישום כמו שהיה כל השנים".

 

גורם חינוכי הסביר כי לעירייה יש אינטרס להעביר את כל החינוך הדתי לרשת אחת פרטית, משום ש"הרשת משקיעה מטעמה כספים בתוך בית הספר בדרך כלל ביחס ההשקעה של העירייה. לרשת חשוב שיגיעו להישגים גבוהים ולכן יש מעין פיקוח פדגוגי נוסף, השקעה בתגבורים מטעמם, סיורים וכדומה. ההפרטה תחזק את המקיפים, כי לאולפנא מתקבלות בנות בדרך כלל טובות עד מצוינות, מה שמחליש את המקיפים".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "באשדוד אין הדרה של מוסד כזה או אחר, נהפוך הוא. האולפנא, כמו גם ישיבה תיכונית וישיבת נווה הרצוג, הם מוסדות שהרישום אליהם מותנה באישור קבלה, לכן אינם עולים באתר האינטרנט כרישום פתוח, אלא מחייבים פנייה ישירה למוסדות אלה. המעוניינים ברישום מתבקשים לפנות לבתי הספר לשם ריאיון וקבלה. רק עם קבלת האישור מהמוסד, אנו נבצע עבורם רישום פרונטלי בשמחה".

 

הכתבה המלאה תתפרסם ביום שישי בידיעות הדרום

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות