כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תביעה ייצוגית

מרכיב במשקה גרם לאי כשרות צלום: נחום סגל
מרכיב במשקה גרם לאי כשרות צלום: נחום סגל
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קריות: משקה האלוורה נמכר כ"כשר לפסח"

התובעים, שומרי מסורת מהקריות, טענו כי משווקת המשקאות השמיטה את אחד מהחומרים במשקה האלוורה מרשימת הרכיבים, ובכך אילצה את הציבור לשתות משקה חמץ בחג הפסח. התובעים יקבלו 10,000 שקל. במשקה המשווק כיום הוחלף הרכיב הבעייתי, הוא עבר בדיקת כשרות ואושר לשימוש

שולי נאור-זוארץ  
פורסם: 14.02.17, 13:31

משקה האלוורה סאפה (SAPPE) סופק לצרכנים בכל ימות השנה, למרות שלא היה כשר לפסח. בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה לבית משפט המחוזי בחיפה, הכשירה החברה את המרכיב במשקה שגרם לאי הכשרות.

 

קראו עוד ב-mynet:

 

בקבוק משקה האלוורה  (צלום: נחום סגל )
בקבוק משקה האלוורה (צלום: נחום סגל )

 

את התביעה הייצוגית הגיש עו"ד שלומי כהן מקרית ביאליק, לאחר ששני תושבי הקריות, חובשי כיפה ושומרי מסורת, פנו אליו בנושא.

בתחקיר שביצע

עו"ד כהן, גילה כי קוביות האלוורה במשקה "מרחפות" בחלל הנוזל ואינן צפות או שוקעות בו הודות להוספה של חומר סמיך בשם ג'ילאן גאם למשקה. חומר סמיך זה מעלה את צמיגות המשקה ובכך מאפשר את "ריחוף" קוביות האלוורה בתוכו.

 

בכתב התביעה נטען כי למרות שחומר זה אינו כשר לפסח, אין לו כל זכר ברשימת המרכיבים שעל תווית המשקה. על פי טענתו של עו"ד כהן, הג'ילאן גאם הושמט מרשימת הרכיבים על ידי המשווקים בארץ בזדון, כדי שיוכלו לקבל כשרות על המשקה בתקופת חג הפסח. עוד נטען בכתב התביעה כי על ידי כך הונו המשווקים את הלקוחות שומרי מצוות איסור אכילת חמץ, והכל כדי להגדיל את רווחיהם ומכירותיהם.

 

עו"ד כהן פנה למשווק וביקש להוסיף את רכיב הג'ילאן גאם לרשימת הרכיבים, ולהימנע מלהציג את המשקה ככשר לפסח. כמו כן ביקש לפצות את מרשיו על העובדה כי נאלצו לשתות משקה שאינו כשר לפסח בחג הפסח.

 

המשווק נעתר לדרישה הראשונה של עו"ד כהן, ושינה את אריזת המוצר בכך שהסיר את הציון: "כשר לפסח". עם זאת סירב לפצות את התובעים.

 

בעקבות כך הוגשה תביעה ייצוגית, שבה דרש עו"ד כהן לפצות לא רק את מרשיו, אלא גם את ציבור שומרי הכשרות אשר נאלצו לשתות משקה חמץ בחג הפסח מבלי ידיעתם.

 

לטענת המשווק, המשקה מיוצר בתאילנד, והחברה המייצרת כלל לא עידכנה אותם כי החומר ג'ילאן גאם נמצא במשקה. ברגע שגילו זאת, הוסיפו אותו לרשימת המרכיבים ושינו את התווית בכך שהורידו ממנה את הכשרות לפסח. כמו כן, צירפה המשווקת חוות דעת של הרב ברק מליחי, שמבחינה הלכתית מי ששתה בשנים עברו מן המשקה ולא ידע על קיומו של רכיב הג'ילאן גאם, לא נתפס בעוון חמץ.

 

במהלך הדיונים המשפטיים עלה כי כיום משקה האלוורה מכיל רכיב ג'ילאן גאם שעבר בדיקת כשרות לפסח, ועל כן המשקה כשר לפסח לשומרי מצוות ושומרי חמץ.

 

בתום הדיון, לאחר שהשופט יגאל גריל שמע את הצדדים, הוא המליץ להם להגיע לפשרה. ואכן הצדדים הגיעו לפשרה שקיבלה השבוע גושפנקא של פסק דין. על פי פסק הדין, המשווקת תתרום 45 אלף בקבוקי משקה לשלוש עמותות שעוסקות בחלוקת מזון לנזקקים. כמו כן, המשווקת תפצה את התובעים ב-10,000 שקל ותשלם 90 אלף שקל שכר טרחת עו"ד. 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות