כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
טרגדיה במושבה

דור כרסנטי וילדיה הפעוטים יוסף ובנימין ז"ל
דור כרסנטי וילדיה הפעוטים יוסף ובנימין ז"ל 
 
הותיר חלל גדול. נחמן ז"ל
הותיר חלל גדול. נחמן ז"ל 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מגדל: "סיפרנו לתלמידים שנחמן בגן עדן"

מנהל תלמוד התורה שבו למד הילד נחמן עתיה ז"ל, שנרצח על פי החשד בידי שכנו, נדב סלע, נאלץ להסביר לתלמידים מה קרה לחברם. אמו של נחמן, אורה, ביקשה לפגוש את אמו של סלע, החשוד גם ברצח אשתו דור כרסנטי וילדיו הפעוטים יוסף ובנימין, וזו הגיעה לניחום אבלים שהיה מרגש ומצמרר. במגדל מנסים עדיין לעכל את הזוועה שפקדה את המושבה: "זה הזוי ומפחיד"

אתי דור-נחום 
פורסם: 06.02.17, 07:30

בעקבות בקשתה של אורה עתיה ממגדל, אמו של נחמן ז"ל - לפגוש את אמו של נדב סלע (28) החשוד ברצח בנה בן ה־11, וברצח אשתו דור כרסנטי (23) וילדיו הפעוטים יוסף ובנימין - הגיעה אם החשוד ברצח לניחום אבלים, שהפך למפגש מרגש ומצמרר בין השתיים.

 

קראו עוד ב-mynet:

"למה אני צריכה כסף כדי שאזכה להיות אמא?"

 

 

טיפלה בשני התינוקות לבדה ונתנה לאב שקט ללמוד תורה. דור וילדיה ז"ל
טיפלה בשני התינוקות לבדה ונתנה לאב שקט ללמוד תורה. דור וילדיה ז"ל

 

"שתיהן בכו", סיפר אחד הנוכחים. "אמו של נחמן נתנה לה להרגיש שזה בסדר שגם היא תתאבל, הרי היא שכלה את שני נכדיה וכלתה. היא אמרה לה שהם סולחים, שאי־אפשר להבין את דרכי השם ושהם מקבלים הכל באהבה. אמא של נחמן הפגינה אצילות נפש. זה היה עוצמתי מאוד". אדם אחר שנוכח בפגישה סיפר: "המפגש בין שתי האמהות היה מרגש ובלתי־נתפס כאחד. ראית שתי נשים חולקות כאב, כל אחד מהצד שלה. כל מי שהיה שם לא נשאר אדיש לסיטואציה הבלתי־רגילה הזאת".

 

פגישתן של שתי הנשים האבלות, האחת על רצח בנה והשנייה על רצח נכדיה וכלתה בידי בנה, כך על פי החשד, התקיימה יומיים אחרי שרשרת הלוויות הקשה ביותר שידע האזור.

 

משפחת כרסנטי־סלע ומשפחת עתיה, שנותרה עם שמונה ילדים, התגוררו בשכנות והילדים נהגו לשחק ולהתארח זה בביתו של זה. כך היה גם בשבת שעברה,

ראש חודש שבט: נתן עתיה, שנקרא על שם תלמידו של רבי נחמן מברסלב, הגיע ראשון לבית משפחת כרסנטי־סלע - ונחמן, שהתעקש להצטרף אליו למרות הפצרות הוריו שיישאר בבית, הגיע אחריו. במהלך סעודת השבת רָצח נדב סלע על פי החשד את ילדיו, את אשתו ואת נחמן הקטן. אחיו נתן, שנכח בסעודה, נפצע מידיו, העמיד פני מת והצליח לחמוק מהבית. סלע נתפס במטע סמוך לבית ונעצר. מעצרו הוארך עד 8 בפברואר והוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית. שמו הותר לפרסום רק ביום רביעי.

 

רבים ביישוב העידו השבוע שהתנהלותו של האב היתה שגרתית ולא הסגירה במאום את מה שהוא עתיד לבצע, על פי החשד. "הוא היה כל הזמן מברך ומשבח את השם", סיפר אחד מהם, "מה הקשר בינו ובין זה - אני ממש לא מבין. הוא נראה נורמטיבי לגמרי".

 

"לקחו לי את הבת שלי ואת שני הנכדים. רצחו לי אותם, טבחו לי אותם", אמרה רוית, אמה של דור ז"ל, שעות אחדות לפני הלוויות. "היתה לי ילדה לתפארת, אמא מסורה מאין כמותה. היא טיפלה בשני תינוקות לבדה, מבוקר עד לילה, ונתנה לו את השקט ללמוד תורה. הכל עשינו למענו, כדי שיהיה להם שלום־בית. ותסתכלו מה הוא לקח לי, שני צדיקים שלי יפים. איך אפשר לרצוח את הילדים שלך, את האשה שלך, שדאגה לך והגנה עליך בחירוף נפש. אפילו מלה רעה אחת לא אמרה עליו, רק 'צדיק שלי'. ככה היא קראה לו - לא שמעתי אותה אומרת עליו מלה אחרת חוץ מ'צדיק'".

 

 

"זה לא אמיתי", התייפחו בני המשפחה למראה הגופות הקטנות. מסע הלוויות (צילום: גיל נחושתן)
"זה לא אמיתי", התייפחו בני המשפחה למראה הגופות הקטנות. מסע הלוויות (צילום: גיל נחושתן)

 

השקט הופר

מגדל שוכנת שמונה ק"מ מטבריה, על שפת הכנרת, וחיים בה כ־1,800 תושבים - רבים מהם מסורתיים וחובשי כיפות סרוגות. בשנים האחרונות הגיעו ליישוב חוזרים בתשובה, חלקם מחסידות ברסלב ואחרים קשורים לחצרו של הרב דב קוק, בעל חצר החסידים הגדולה בטבריה, שבצעד חריג הגיע ללווייתו של הילד נחמן, שנקרא על שם רבי נחמן מברסלב.

 

גם דור ז"ל, בת למשפחה טבריינית שורשית, החלה בתהליך חזרה בתשובה יחד עם בעלה. בזמן שטיפלה בתינוקות היה בעלה לומד בכולל - כמנהגם של רבים מהחוזרים בתשובה. לרוב, כשהבעל לומד ואינו עובד, המשפחות תומכות כלכלית בזוג הצעיר, וכך עשו גם הוריהם של דור ושל החשוד ברצח, שדאגו למחסורם.

 

ביום ראשון השבוע גדשו את המושבה הכפרית הקטנה עיתונאים, צלמים ומבקרים, שהפרו את השקט האופייני למקום. על הלוחות נתלו מודעות אבל והעצב ניכר והורגש בכל פינה.

 

בבית העלמין של היישוב נפערו ארבעה קברים טריים, כמו פצעים פתוחים, ובשלוש אחר הצהריים יצאה לדרכה הלווייתו של נחמן; את גופתו הקטנה ליוו האבלים באמירת מזמור צ"א בתהילים, שעליו חזרו כמה וכמה פעמים.

 

הוריו שמרו על איפוק. לאחר שהקבר כוסה התיישבה האם על האדמה הרטובה, מתקשה להאמין, מתקשה להיפרד. האב ספד לבנו וסיפר שכמנהג חסידי ברסלב, גם נחמן נהג לטבול במקווה מדי יום. האב הוסיף כי בשבת האחרונה לחייו סיים הילד לקרוא את ספר תהילים. "נפלה בחלקי הזכות להיות אבא שלך", אמר, "תתפלל עלינו שנעמוד בניסיון הקשה הזה". האב פנה להורים שבקהל ואמר: "ילדים הם פיקדון - תשמרו עליהם".

 

אמו של נחמן, שלמד במוסדות 'תפארת התורה' בטבריה, ספדה לו ואמרה: "נחמן היה צדיק, ילד טוב, הוא לא חטא. אנחנו לא יכולים להבין את רחמי השם והנהגתו, ואנחנו מקבלים את זה באהבה. השם עושה הכל לטובה. לא האמנתי שיקרה לנו מה ששומעים בחדשות. עכשיו נחמן בידיים טובות, עלינו להתמקד בתכלית ולדעת שהעולם זמני".

 

מנהל תלמוד התורה 'חמדת התורה', גיל נחמני, סיפר השבוע על ניסיונותיהם של המורים והמחנכים להקל במשהו על הזעזוע שאחז בחבריו של נחמן: "נחמן ז"ל למד בכיתה ה', וחבריו התקשו מאוד לקבל את הבשורה. עד לפני כשנה בני המשפחה התגוררו בקריה של הרב קוק בטבריה, כך שהרבה תלמידים הכירו את המשפחה והתארחו אצלם בשבתות. נחמן הותיר חלל גדול בלב הילדים. כאנשי חינוך היה לנו חשוב לתת להם כלים להתמודד עם האובדן. הסברנו להם שעכשיו נחמן לומד תורה עם צדיקים ושהוא בגן עדן. אין ספק שמדובר באובדן קשה לילדים וגם לנו, המחנכים, שהכרנו אותו. אנחנו עוטפים את המשפחה. מדובר במשפחה מיוחדת מאוד, שעושה קידוש השם גדול. אנחנו נמשיך להיות לצדם".

 

אמו של אחד מחבריו של נחמן סיפרה: "במוצאי שבת שמענו על המקרה, אבל לא ידענו עדיין שזה קשור למשפחת עתיה, שבני לומד עם ילדיהם בבית הספר. בבוקר כבר כולם ידעו במי מדובר. כשהבנו שכולם כבר יודעים ושהשמועה התפשטה גם בקרב התלמידים, סיפרתי לבני. העדפתי שהוא ישמע את הבשורה דרכי, עם הסינונים הנכונים".

 

"מלאכים רכים"

זמן קצר לאחר קבורתו של נחמן נישאו יוסף ז"ל בן הכמעט־שנתיים ובנימין ז"ל בן העשרה חודשים על כפיים ונקברו בחשיכה, עטופים בטליתות לבנות, לצד האם דור. הנוכחים לא יכלו לעמוד במחזה שובר הלב; מאות מאלה שליוו אותם בדרכם האחרונה ייבבו, בכו, צעקו ולא הפסיקו לשאול: "למה?"

 

"זה לא אמיתי", התייפחו בני המשפחה למראה הגופות הקטנות שהובאו לקבורה. הרב יגאל ממליה, רבן של מגדל וטבריה, בכה כשאמר מזמור תהילים. הסבתא ספדה לבתה: "היית לביאה אמיתית, המגינה על ילדיה בחירוף נפש בחייה ובמותה. ברגע אחד של רוע נפלנו הלומים והמומים, ואנחנו שואלים 'למה?'. נותרנו ללא מענה. מי היה מאמין שקיבלתי אתכם לזמן כל כך קצר? אני מתחננת בפנייך, דור, תשמרי עליהם. תחבקי אותם חזק, בנימין לא יוכל בלעדייך. תנו לי לחבק אותה בפעם האחרונה".

 

אחותה של דור, שני, ספדה לה ואמרה: "כשאני חושבת עליכם, אני רואה מלאכים ונשמות שמעולם לא ידעו לפגוע בנפש חיה. דור, כל כך צעירה ותמימה עם נפש טהורה. אנחנו משחררים אותך, בידיעה שהרווחנו ממך כל שיכולנו. ילדייך היו תמיד חבוקים בזרועותייך, מלאכים תמימים ורכים".

 

"זה הכל מהשם"

מאות האבלים שליוו את הקורבנות בדרכם האחרונה ניסו למצוא הסבר למעשה ולפרש את המציאות, כדי שניתן יהיה לעכל איכשהו מה שקרה שם. "כמה דור אהבה את בעלה", אמרה אחת השכנות. אחרת סיפרה שבאותה שבת היתה ההלכה היומית שנלמדה 'הלכות רוצח'. "איזה צירוף מקרים שאי־אפשר להבין", אמרה, "זה הכל מהשם. מרוב שזה הזוי, רק צריך להבין שזה מהשם. רק עם אמונה אפשר להכיל את זה".

 

תושבת נוספת המתגוררת במגדל זה 26 שנה, שבעיניה ניכר שברון הלב, הוסיפה: "ראיתי את דור רק לפני שבוע עם שני הקטנים, והכל נראה שגרתי ורגיל. הכל התהפך פה". אחת הנוכחות ביקשה להרגיע את חברותיה ואמרה: "זה מפחיד כי זה יכול לקרות במשפחה הכי נורמלית. לאף אחד, אבל לאף אחד אין חסינות בעולם הזה. כל אחד יכול למצוא את עצמו בנעלי המשפחה הזאת, שעכשיו קוברת את יקיריה". אחרת אמרה: "אנחנו נלחמים על כל הריון, מוסרים נפש לגדל את הילדים - ובסוף בא דבר כזה ולוקח אותם". מכר של משפחת כרסנטי־סלע תרם תובנות משלו: "כאבא, מאותו רגע של יום שבת ועד עכשיו אני בחרדות בקשר לילדיי. כהורה, אתה חייב לעשות חשבון נפש ולשאול מה קרה שם.

 

בני משפחתו של סלע פרסמו לפני הלוויה הודעה ובה הביעו את צערם על המקרה. "בני המשפחה אבלים, המומים וכואבים מגודל האסון הכפול והמכופל שפקד אותנו", כתבו. "איבדנו את כלתנו, את נכדינו ואת בן שכנינו, היקרים לנו מכל. איננו מצליחים ולעולם לא נצליח לעכל ולהתעורר מחלום הבלהות שאופף אותנו. אין לנו היכולת לכפר על המעשה המתועב וכולנו שותפים לרחשי הלב מכל צד. מבקשים סליחה ומחילה. ואתם, נכדינו וכלתנו, ובן שכנינו היקרים - נוחו על משכבכם בשלום. היינו רוצים מאוד ללוות אתכם בדרככם האחרונה, אך מתוך רצון לכבד את רגשות המשפחה של הנפטרים - ויתרנו". 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות