כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חזון העצמות השבורות

בן זימרה. "אין אצלי הנחות" צילום: אבי רוקח
בן זימרה. "אין אצלי הנחות" צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

בגיל 47, לוחם הMMA גדי בן זימרה רוצה לזכות באליפות העולם

יש אנשים שהמקצוע שלהם ממש לא הולם את איך שהם נראים גדי בן זימרה הוא לא אחד כזה. לוחם הMMA האשדודי מתנשא לגובה 206 ס"מ, סוחב מאסת שריר במשקל 135 ק"ג, וכל חייו סובבים סביב אמנויות הלחימה המשולבות (MMA) עכשיו, אחרי שהגשים משאלה עתיקה והקים באשדוד מועדון קרב, שגם יארח בקרוב את הכוכבים הגדולים ביותר בגלובוס, נשאר לו רק חלום אחד: לחזור לזירה בגיל 47 ולהתמודד על אליפות העולם

אשר קשר 
פורסם: 30.01.17, 10:35

השאלה הכי טיפשית שמישהו יכול לשאול כשהוא נכנס למועדון אמנות הלחימה המשולבת "נוק אאוט" שבחוף הקשתות באשדוד היא "איפה נמצא גדי בן זימרה?". כי אחרי מבט התימהון בשואל יכול הנשאל סתם ככה להניף אצבע מורה לכל מקום ברחבי המועדון הענק הזה ולומר שהוא שם.

 

ואכן, אי אפשר להתבלבל, כי הוא באמת בכל מקום. לא רק שבן זימרה מסתובב בין התלמידים הנחושים שלו, שמגבירים באחת את קצב האימונים שלהם שכשהוא מתקרב אליהם וחובטים במשנה מרץ בשק האגרוף, או מרימים משקולת אחת מעבר למה שהם מסוגלים בלי נוכחותו לצדם, זה גם הגודל הבלתי נתפס שלו, כשהגובה שלו (שני מטרים ושישה סנטימטרים) מתחרה ברוחב ובמסת שרירים (135 ק"ג). סתם לסבר את העין, לבן זימרה יש מבנה כזה שאם אתה קרוב אליו מדי הוא מטיל עליך צל, גם נפשי אגב, שגורם לרגשי נחיתות מסוימים ולתהיות מדוע מעולם לא התפנית להשקיע קצת יותר בגוף שלך. ניסיתם פעם לעצור ברמזור כשאתם ישובים בתוך יונדאי i10 ולצדכם ניצב האמר גדל מידות? זו התחושה.

 

 

"המטרה שלי היא לחנך לוחמים לא להיכנע לעולם, ולא משנה מה המצב שהם נמצאים בו כרגע. בעיניי הרוח היא זו שדוחפת את הגוף. גם מי שנראה חלש מהצד יכול לגבור על מישהו שנראה הרבה יותר חזק ממנו, או לעשות דברים שנראים למתבונן מהצד לא הגיוניים"  (צילום: אבי רוקח)
"המטרה שלי היא לחנך לוחמים לא להיכנע לעולם, ולא משנה מה המצב שהם נמצאים בו כרגע. בעיניי הרוח היא זו שדוחפת את הגוף. גם מי שנראה חלש מהצד יכול לגבור על מישהו שנראה הרבה יותר חזק ממנו, או לעשות דברים שנראים למתבונן מהצד לא הגיוניים" (צילום: אבי רוקח)

 

לפני כשבוע וחצי, כשנערכו הקרבות הראשונים בזירת הלחימה המגודרת במועדון החדש, הוא צפה בחניכיו מלאי המוטיבציה נאבקים זה בזה בחירוף נפש, מטילים את עצמם בזעם האחד על השני, משלבים את כל שיטות הלחימה הידועות לאדם למקשה אחת. בן זימרה הביט בנחישות הזו בגאווה של אבא. לא סתם הוא זכה לתואר "סנסאי", שמשמעותו ביפנית "זה שנולד קודם", כאשר המילה "נולד" אינה מתייחסת לגיל כרונולוגי דווקא אלא לוותק. הוותק של בן זימרה אמנם משמעותי, אבל עבורו זה הרבה יותר מכך - "סנסאי" הוא תואר כבוד למורה, למדריך רוחני. רק כדי להדגיש את הנקודה, המנהיג הדתי בכנסיות ביפן נקרא אף הוא סנסאי, מה שאולי יכול להבהיר שבעבור רבים מאלו שמגיעים לתחום אמנות לחימה משולבת היא לא פחות מדת.

 

רק בגלל הרוח

אמנויות לחימה משולבות (Mixed martial arts או בקיצור MMA) הוא ענף ספורט המדמה קרב פנים אל פנים, שבו מותר השימוש במגוון רחב של אמנויות לחימה גופנית. טכניקות הלחימה ב־MMA מתחלקות בדרך כלל לשתי קטגוריות: טכניקות הלחימה בעמידה, הכוללות אגרופים, בעיטות וכדומה - מהלומות שלקוחות מעולם האגרוף, האגרוף התאילנדי, הקיק בוקסינג, הקרטה והטקוואנדו, לצד טכניקות לחימת קרקע, הנמצאות בשימוש בהיאבקות, ג'ודו וג'ו ג'יטסו ברזילאי.

"אם פעם לוחמים ידעו רק אגרוף או רק ג'ודו, לוחם MMA צריך לשלוט בכל שיטות הלחימה", אומר בן זימרה. "הצורך לשלב בין טכניקות שונות הופך את לוחם ה־MMA לאתלט על בכל פרמטר: גמישות, כוח, מהירות וסיבולת. אני זוכר שקראתי פעם שמישהו השווה את ה־MMA למשחק חדש שמשלב כדורגל, כדורסל ופוטבול".

 

אבל הדבר המשמעותי ביותר לא מצוי בהכרח בשרירים. "אני לא יכול להתחיל להסביר את משמעות רוח הלחימה עבור לוחמי ה־MMA", אומר בן זימרה, שבמהלך הקריירה העשירה שלו התחיל להסביר את הדברים הללו אלפי פעמים גם לחיילי סיירת מטכ"ל ואנשי היחידה למלחמה בטרור. "בעיניי הרוח זה גם משהו שאתה נולד איתו אבל זה גם משהו שנרכש, שנלמד. רוח הקרב, הספיריט, היא הרוח של הלוחם להילחם באומץ ובנחישות מול כל יריב. המטרה שלי כאן היא לחנך לוחמים לא להיכנע לעולם, ולא משנה מה המצב שהם נמצאים בו כרגע. בעיניי הרוח היא זו שדוחפת את הגוף. גם מי שנראה חלש מהצד יכול לגבור על מישהו שנראה הרבה יותר חזק ממנו, או לעשות דברים שנראים למתבונן מהצד לא הגיוניים".

 

בתוך זירת הקרבות במועדון המודרני והמפואר, לאורה של תאורה סגולה ודי ג'יי נלהב, ממשיכים להילחם עם הרוח ועם הגוף. הקהל המשולהב שמקיף את הכלוב שבו הלוחמים מכים אחד את השני בחירוף נפש מריע על כל הפלה. קשה לראות אצל הלוחמים כאן את הרוח שסנסאי בן זימרה דיבר עליה, אבל בהחלט אפשר להרגיש בה היטב בווידאו משנת 2008, בו בן זימרה נלחם בגמר אליפות אירופה בהולנד מול יריב עיקש וגדול, ששכב מעליו, ריתק אותו לרצפה ואחז ברגל שלו בזווית לא טבעית וכואבת במיוחד. למתבונן מהצד זה היה נראה כאילו כלו כל הקצים וכי לבן זימרה אין בררה מלבד לטפוח בידו הפנויה שלוש פעמים על הרצפה - האות המוסכם לכניעה. אבל בן זימרה לא נכנע, ובמה שנראה רק מספר שניות הרות גורל לפני כן כמשימה בלתי אפשרית הצליח להטיל את יריבו על גבו ולהצמיד אותו לקרקע עד שנכנע.

 

בינתיים באשדוד ילדה עם קוקו צורחת בלהט מבעד לגדר לחבר שלה ששוכב גמור על הרצפה וברך של יריב נעוצה בתוך אפו: "קור רוח, קור רוח, קור רוח". הוא מצליח להביט בה לשנייה אחת, וקור רוח הוא הדבר האחרון שאפשר לכנות את המבט הזה. קור אגב יש לא מעט במבט הזה, אבל רוח הלחימה שדיבר עליה בן זימרה כבר לא נושבת.

 

"רוח לחימה זה גם דבר נרכש", אומר בן זימרה. "לי לקח שנים עד שהבנתי מה זה ויכולתי לשלוט בזה. זה סוג של טכניקה. כשלוחם מקבל אגרוף בזירה הוא לא יכול להישאר בהלם ולחכות עד שהכאב יעבור. הוא חייב למצוא פתרון למצב במיידי. זה משהו שמשיגים רק באימונים קשים ומפרכים".

 

בן זימרה אחרי עוד קרב מוצלח. סנסאי בן זימרה בשבילכם  (צילום: פרטי)
בן זימרה אחרי עוד קרב מוצלח. סנסאי בן זימרה בשבילכם (צילום: פרטי)

 

אני חייב לציין שזה נראה מאוד מפחיד העניין הזה. יש חוקים ברורים לקרב?

"ברור שיש חוקים", הוא מביט ומחייך. "בקרב MMA סטנדרטי יש שלושה סיבובים באורך חמש דקות. בקרב אליפות יש חמישה סיבובים כאלה, אבל הקהל כמובן מעדיף בדרך כלל שהקרב יסתיים הרבה קודם, בנוק אאוט. עוד דרך לסיים קרב היא הכנעה, כמו חניקות או כשהיריב שלך גמור ממכות".

 

השופטים מתערבים?

"זה לא אגרוף", בן זימרה מתנשא במקצת. "בענף שלנו השופט יתערב רק אם יראה שאחד הלוחמים כבר לא מבין מה קורה בזירה ונגד מי הוא נלחם בכלל".

 

חשוב לציין כי במקרה שהקרב לא הוכרע בנוק אאוט, עצירת שופט או הכנעה, ההכרעה עוברת לשלושה שופטי צד, שמנקדים כל סיבוב לפי תצוגת ההיאבקות, הכניעות, מכות שנכנסו, אגרסיביות ושליטה בזירה. המנצח של הסיבוב מקבל עשר נקודות, המפסיד תשע.

 

לאבא שלי יש סולם

בגיל ארבע, כשאבא ג'רום בן זימרה שלח את גדי הקטן לשיעורי קרטה, הילד לא ממש התלהב מהאימונים הקשים והמפרכים. "זו אגב הסיבה שלא שלחתי את הילד הגדול שלי לעשות מה שעשו לי", הוא אומר ומביט ברעייתו מירי, אשדודית אף היא וחברתו מימי התיכון. "נתנו לכל ארבעת הילדים שלנו לבחור מה הם רוצים לעשות".

 

והיום הם כאן?

"בסופו של דבר כולם הגיעו. גם הבנות".

 

אתה לא מרוצה ממה שיצא ממך בסופו של דבר?

"ברור שאני מרוצה. אבל אני זוכר שכילד רציתי לעשות גם דברים אחרים. לכן רציתי להשאיר את אפשרות הבחירה שלא הייתה לי לילדים שלי".

 

אם לא אהבת אז למה המשכת?

"כי זה הפך להיות חלק מהחיים שלי. גיליתי שאני טוב בזה והתחלתי כבר כילד לזכות באליפויות הארץ בשכבות הגיל השונות, וגם אחרי זה כשהצטרפתי לנבחרת ישראל, וזכיתי גם בתחרויות בחו"ל".

 

יש פרק נהדר ב"סופרנוס" שנקרא "הטיפוס החזק, השקט", שבו טוני סופרנו יושב אצל הפסיכולוגית שלו ומתלונן על הסתלקותו של הטיפוס הגברי הזה. "איפה גארי קופר?", הוא שואל אותה, והיא משיבה לו בכל כך הרבה סמליות: "הוא מת". סופרנו, יש להניח, היה שמח להיפגש בגדי בן זימרה, טיפוס אשדודי חזק ושקט שממעט לדבר על עצמו ונעזר ברעייתו מירי, שלא פעם נחלצת להשלים בעבורו את משפטיו. הוא גדל בעיר, למד במקיף ד', שירת בסיירת מטכ"ל ושימש אחרי השחרור כמדריך אמנויות לחימה ביחידה למלחמה בטרור.

 

השתמשת פעם בכישורי הלחימה שלך בצבא בפעולות במסגרת הסיירת?

בן זימרה מביט בי ומחייך. "יש דברים שלא מדברים עליהם", מירי מסבירה.

 

בגיל 22 הוא פתח רשת של מועדוני אמנויות לחימה בתל אביב, אבל למרות ההצלחה "אחרי כמה שנים נמאס לי וחזרתי להילחם", הוא מספר. "ידעתי שמבחינה כלכלית זה לא הגיוני מה שאני עושה, כי המועדונים שלי הצליחו, אבל רציתי להגשים את עצמי כלוחם ולא כמנהל".

 

"היו הפגנות של הורים כשהוא עזב", מירי צוחקת, "אבל זה לא עזר".

 

לא פחדת עליו שיחזור להילחם?

"אתה צוחק?" היא מביטה בי ברצינות, "ראית איך הוא נראה? מי יכול עליו?".

 

ואיך היה כשחזרת?

"זה לא היה פשוט להיכנס שוב למעגל התחרויות והייתי חייב לעשות משהו דרסטי. אז נסעתי עם צלם למועדון של סמי שילדס באירופה. הוא היה אז אלוף העולם, וזה היה המקום הכי נכון להוכיח את עצמי ואת היכולות שלי. באימונים שם נלחמתי כאילו חיי תלויים בכך, והם החליטו להעיף אותי בטענה שאני נלחם באימונים כמו בקרב אמיתי. אבל אני כזה. אין אצלי הנחות".

 

אז חזרת לארץ?

"ממש לא. היה מי שקלט אותי ואת היכולות שלי. הספונסר שלי היה בחור מקומי בשם האנק, שרק מאוחר יותר הבנתי שהיה ראש המאפיה בהולנד והיה אחראי על כל ההימורים בתחרויות. מדובר בהרבה מאוד כסף. ניצחתי בכל התחרויות שם, ובדרך לגמר ניצחתי את המתחרים הכי קשים, כולל יריב שנקרא 'המחסל'. בגמר היה אינטרס שאפסיד, כי כל ההימורים היו לטובתי, אז פסלו את הזכייה שלי בעברה טכנית טיפשית של מגן שיניים לא תקני".

 

נשמע מייאש.

"ממש. זה היה השלב שהחלטתי לשוב לישראל".

 

קרב ראווה לרגל חנוכת מועדון "נוק אאוט". בקרוב הדבר האמיתי  (צילום: אהרון שטרקמן)
קרב ראווה לרגל חנוכת מועדון "נוק אאוט". בקרוב הדבר האמיתי (צילום: אהרון שטרקמן)
 

 

הרבי אמר

מתחת לאחד ממסכי הטלוויזיה הפזורים ברחבי המועדון ומציגים קרבות אגרוף מהעבר ואמנויות לחימה מההווה נמצא ערן, בחור מוצק וחובש כיפה, שמשמש כשומר ראשו של הרב יאשיהו פינטו וניצל את הימים האחרונים של הרב מאחורי הסורגים כדי להעלות מאסת שריר ולחזק מגעים. הטיפוס החזק והשקט שראה את ההתעניינות הכנה שלי בשומר הראש נאות לספר שגם לו יש רקורד דומה - הוא שימש כשומר ראשו של הרב ברלנד במשך כעשר שנים. "זו אולי העבודה הכי קשה שהייתה לי", מגלה בן זימרה. "אתה יודע מה זה 40 אלף חסידים מוטרפים שמקיפים את הרב וכל מה שהם רוצים זה לגעת בו ולקבל ממנו ברכה?".

 

טוב, אתה בטח לא עושה ג'וב כזה לבד.

"ברור שלא", הוא צוחק, "לכל נסיעה שהיינו נוסעים לאומן לקחתי איתי עוד לפחות עשרה שומרי ראש".

 

איך הגעת לזה?

"אחותי, שהייתה בעברה דוגמנית וחזרה בתשובה, שאלה אם אני רוצה לנסוע עם בעלה לאומן. אז כשהגעתי לשם פתאום אני רואה המון של כ־20 אלף איש מקיפים את הרב ברלנד, שמכריעים את שומרי הראש לו וממוטטים את כל האבטחה שלו, שלא עמדה בלחץ של ההמון. הרי כולם רוצים לגעת ברב ולקבל ממנו ברכה בכל מחיר. אז חלק מהשומרים נפלו, חלק התעלפו, חלקם ממש נפצעו ושברו יד או רגל כי נרמסו על ידי הקהל. בסופו של דבר הרב נותר חשוף וללא שמירה והיה בסכנת חיים ממש, אז

נכנסתי לשם מיד, גוננתי עליו עד שהגענו למלון שלו, ומאותו יום אני מאבטח אותו".

 

"הם קוראים לו עמוד ענן", צוחקת מירי, "בגלל שהוא מפנה את הדרך לרב בתוך כל המון החסידים... תספר לו איך הרב עצמו קורא לך".

 

"הוא קורא לי הפטיש החזק", מחייך בן זימרה.

 

"יום אחד כשחזרנו מהתשליך באגם הגדול שבאומן, לפתע אנחנו רואים חבורה של בריונים רוסים אוחזים בסכינים ובקבוקי וודקה שבורים ותוקפים כמה חסידים", מספר נווה כהן, אחד המאבטחים שליוו את גדי במסעותיו לאומן עם הרב ברלנד. "לפתע לא ראיתי את גדי לידי יותר, ופתאום אני רואה אותו מגן על החסידים מפני התוקפים ומכה אותם. עד שהגענו לעזור לו כל התוקפים כבר היו על הרצפה וחיכינו לאמבולנסים ולמשטרה".

 

בחזרה לזירה

לפני 15 שנה חזרו מירי וגדי בן זימרה עם ילדיהם לאשדוד. לפני חודשים אחדים הם הגשימו את חלומם הגדול ופתחו את "נוק אאוט", משאת נפש של שנים: חדר כושר מתקדם ברמה בינלאומית, מאמנים אישיים וחוגי MMA, ג'וגיטסו, סמבו, קרב מגע, אגרוף תאילנדי, אגרוף קלאסי והיאבקות.

 

"אוס", גדי מברך את שמעון, נער בן 14 שמגיע לכאן ישר מבית הספר.

 

גדי, מה זה "אוס"?

 

"אפשר לשמוע את הקריאה 'אוס' מתלמידי אמנויות לחימה מכל הסוגים הן ביפן ובהן במערב. משתמשים בה לברכה, לפרדה או להכרה. זהו ביטוי יפני, וכשמתאמנים בג'ודו ביפן שומעים אותו לעתים קרובות".

 

"אוס, אני אוהב לבוא לכאן", אומר שמעון. "אני בן אדם אחר מאז שאני מגיע לכאן. יש לי הרבה יותר ביטחון בעצמי. טוב פה וכיף פה".

 

"אתה יודע איך זה גדי עם הילדים?", מביטה בו מירי בגאווה, "הם הולכים אחריו כאילו הוא היה החלילן מהמלין. מגיעים לכאן הרבה ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ילדים בסיכון. המקום הזה והספורט הזה מחוללים שינוי עצום אצל ילדים ובני נוער".

"אבל לא רק ילדים", גדי ממהר לומר, "מגיעים לכאן חיילים, נערים לפני צבא, שוטרים. כל אחד מוצא כאן משהו שמתאים לו".

 

אז מעכשיו אתה נותר בתחום הניהול?

"ממש לא. אני בקרוב חוזר לזירה".

 

בגיל 46?

"הגיל לא משחק תפקיד ב־MMA. אלוף העולם הוא בן 47. כאן חשוב מאוד הניסיון".

 

ולמה אתה חוזר?

"הריגוש שבקרבות זה דבר שאי אפשר להסביר במילים. סף הריגוש והאדרנלין עצומים".

 

בעוד חודש וחצי יגיעו למועדון "נוק אאוט" טובי לוחמי ה־MMA בעולם במסגרת אליפות העולם (או בשם הרשמי K.N.O world tour), עם שמות עולמיים כמו גארת' Glory to God גרוס ופרנסיסקו CHICAO סילבה.

 

גדי, אתה תתחרה מולם?

"בתחרות הזו אני לא אשתתף אבל בתחרות שאחריה ברור שכן".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות