כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חול בעיניים

חזן: "יש בריחה של צעירים" צילום: אבי רוקח
חזן: "יש בריחה של צעירים" צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מהנדס העיר אשדוד: "אם לא יהרסו את הדיונה, אין עתיד לאשדוד"

מהנדס העיר דורון חזן סבור שאין מנוס מלנגוס בשטחים הפתוחים של אשדוד על מנת להגדיל את היצע הדיור ולקדם פרויקטים של תמ"א 38, כדי להחזיר את הצעירים שברחו מהעיר. שנה וחצי מאז שנבחר לתפקיד העובדים עדיין מתקשים לעכל אותו ואנשי האופוזיציה מפקפקים ביכולות שלו. חזן לא מתבייש להודות שהוא מיישר קו עם המערכת, אך מעיד כי ביצע שינויים מרחיקי לכת באגף עליו הוא ממונה. "האג'נדה מתחברת בצורה מושלמת לזו של ראש העירייה", הוא אומר בריאיון ראשון

יאיר הרוש 
פורסם: 26.01.17, 17:12

שנה וחצי עברו מאז שדורון חזן נכנס ללשכת מהנדס העיר אשדוד , והעובדים במינהל ההנדסה עדיין מתקשים לעכל אותו. חזן הביא עמו שיטות עבודה חדשות, ובעיקר מעדיף לרכז הרבה מהתחומים של מינהל ההנדסה אצלו. הדרישות לשעות עבודה מאוחרות, הריכוזיות והמעקב הקפדני אחר תפוקת העובדים גרמו למספר עובדים בכירים ללכת הביתה. "גורמים מסוימים שלא התאימו לתפיסה שלי ול'רוח המפקד' עזבו", הוא אומר השבוע בריאיון ראשון מאז מונה לתפקיד. "אני לא מעזיב אף אחד. מכתב לא הוצאתי לאנשים האלה, אבל אני יודע לומר דברים בצורה ישירה. אנשים לבד מבינים שהם לא חלק ממערכת שהשתנתה, והיא השתנתה חד־משמעית, הלכה למקום אחר לגמרי".

 

 

דורון חזן. "גורמים מסוימים שלא התאימו לתפיסה שלי ול'רוח המפקד' עזבו"  (צילום: אבי רוקח)
דורון חזן. "גורמים מסוימים שלא התאימו לתפיסה שלי ול'רוח המפקד' עזבו" (צילום: אבי רוקח)

 

בניגוד לעובדים הוותיקים, שמתקשים לקבל שינויים פתאומיים, דווקא בהנהלת העירייה יש שביעות רצון מחזן, שמתאים את עצמו לדרישות המערכת ותומך בכל תכניות הבנייה שהעירייה רוצה לקדם, שנויות במחלוקת ככל שיהיו. "אדם במערכת ציבורית לא עובד בוואקום ריק", הוא מודה. "לשמחתי הרבה טרם מצאתי דילמה עם הדרג המקצועי. להגיד שאני נוח למערכת? למה זו מילה גסה? האג'נדה מתחברת בצורה מושלמת לזו של ראש העירייה".

 

"הייתי מצפה שדברים יזוזו יותר"

ביולי 2015 נבחר חזן (45) לתפקיד לאחר שפורסמו שלושה מכרזים. המינוי שלו לווה בהתנגדות גדולה מצד אשת האופוזיציה הלן גלבר, שעתרה לבית המשפט בטענה כי היו אי דיוקים בקורות החיים שחזן שלח לוועדת המכרזים. כעת משמש חזן כמהנדס העיר, אך הנושא עדיין מצוי בהליכים משפטיים.

 

השינוי עם כניסתו של המהנדס החדש ניכר מיד בתחומים מסוימים, בעיקר בכל מה שקשור בזירוז מתן ההיתרים לקבלנים בפרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי-בינוי). עתודות הקרקע של אשדוד כמעט ונגמרו, ואחת הדרכים להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את המחירים על מנת לאפשר גם למשפחות צעירות להתגורר בעיר, היא חידוש מבנים ישנים. לאחרונה חתמה העירייה על הסכם גג מול הממשלה להקמתן של עשרת אלפים יחידות דיור במסגרת תמ"א 38 ברבעים הוותיקים. בנוסף מתבצעות עבודות של התחדשות עירונית בכ־20 בניינים בחלקיה הצפוניים של העיר. מדובר בקפיצה משמעותית בהשוואה לשנים קודמות, בהן הנושא היה בהקפאה.

 

אמנם חזן מקבל מילים חמות על הסיוע לקבלנים בפרויקטים של התחדשות עירונית, אך לא נראה שיש התקדמות משמעותית בקצב העבודות בפרויקטים שברבעים החדשים. "מאז שחזן הגיע יש שינוי בתמ"א 38, אבל לא בדברים הרציניים ובפיתוח רבעים", אומר הקבלן יחיאל אבו. "המע"ר תקוע, הרובע המיוחד תקוע. אז אולי בעיר נעשה 'פחחות' ולא נייצר 'מכוניות'". בבעלות אבו קרקעות ברובע המיוחד, שם אמור לקום פארק הייטק ורובע מגורים. שתי התכניות האלו מזדחלות לאטן. אבו אף הוציא לעירייה צו הקפאת תכניות לבנייה ברובע המיוחד בטענה שהתכנית לא קודמה יחד איתו. מדובר בהקפאת בנייתן של 3,000 יחידות דיור, שליש מהן של אבו והיתר מיועדות למגורי סטודנטים. פארק ההייטק נמצא לקראת התחלת הקמת תשתיות. "המהנדס בחור טוב, אבל עם בחור טוב לא הולכים למכולת", אומר אבו. "הייתי מצפה שהדברים יזוזו עוד יותר טוב. אני מאחל לו בהצלחה, כי אם יהיו פירות הוא זה שיקטוף אותם".

 

"יישאר מסדרון אקולוגי"

אשדוד נחשבת לעיר מתוכננת היטב. ראש העירייה לשעבר, צבי צילקר, מהנדס במקצועו, ראה עשרות שנים קדימה וידע איך תיראה עיר הנמל. אשדוד, שבמקור הייתה אמורה לשמש כעיר תעשייה, צמחה וגדלה אפילו מעבר לחזון של צילקר, והרשות המקומית צריכה לספק פתרונות דיור נוספים. שתי תכניות גדולות שעומדות כרגע על הפרק מעוררות מחלוקת מבחינה סביבתית: בניית רובע י"ד על חולות אשדוד, שיכלול 15 אלף יחידות דיור, והקמת רובע מגורים ואצטדיון עירוני בסמוך לנחל לכיש. חזן תומך בשתי התכניות והודף את הטענות של הגופים הירוקים ושל המשרד להגנת הסביבה.

 

"אם לא יהרסו את הדיונה, אין עתיד לאשדוד", הוא אומר נחרצות. "רשות הטבע והגנים היו פה לידי והסבירו לי חד־משמעית באילו אזורים ניתן לקדם בנייה ובאילו לא. אנחנו לא מציעים להרוס את כל הדיונה או לבנות על כל הדיונה, אלא לבנות בשולי הדיונה. יישאר מסדרון אקולוגי".

 

מחלוקת נוספת שיש לחזן עם גורמי הסביבה היא על הקמת רובע מגורים סמוך לנחל לכיש. המשרד להגנת הסביבה לא מתנגד אמנם להקמת יחידות דיור, אך לא תומך בהקמת האצטדיון העירוני, בטענה כי החפירות יפגעו בבתי הגידול האקולוגיים בנחל. חזן לא רוצה לספק רישיונות עסק למספר מפעלים על גדות הנחל שמאחסנים חומרים מסוכנים, במטרה להזיזם משם, אך במשרד להגנת הסביבה ממשיכים לתת להם היתרי רעלים ותוקעים לו מקלות בגלגלים. "אין לי אפילו מה להגיד למפעלים", אומר חזן. "המשרד נותן להם את העלה תאנה ואומר הכול בסדר. יש פה צביעות של המשרד להגנת הסביבה, ואת הצביעות הזו צריך לומר. לא ייתכן שהמשרד מגן על הארמדילים בדיונה ולעומת זאת אומר אני נותן היתר לרעלים שפוגעים במקומות שאסור להם להיות".

 

הדיונה הגדולה. "רשות הטבע והגנים הסבירה לי באילו אזורים ניתן לקדם בנייה ובאילו לא" (צילום: דב גרינבלט)
הדיונה הגדולה. "רשות הטבע והגנים הסבירה לי באילו אזורים ניתן לקדם בנייה ובאילו לא" (צילום: דב גרינבלט)

 

"חבורת מניפולטיבים"

זמן קצר לאחר שנבחר הצליח חזן לעורר סערה רבתי כשהעביר את התכנית להגדלת רובע מע"ר דרום מ־3,500 יחידות דיור ל־3,800 לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תוך עקיפת הוועדה המקומית. בעקבות ערעור שהגישה גלבר בנושא נפסלה התכנית, שאושרה במחוזית. "הצהרתי בכל מקום שאני לא מוכן שזה יהיה בוועדה בעירייה", משיב חזן בלי להסתייג מהמעקף הלא תקין שביצע. "שחבורת מניפולטיבים יעשו מה שיעשו? ברור שהם לא רוצים כלום. הוועדה המחוזית היא הסמכות הגבוהה ממני. מה יותר טוב מזה?". לדבריו, רשות מקרקעי ישראל מכינה תכנית על בסיס התכנית שנפסלה להקמת כ־4,000 יחידות.

 

גלבר טענה השבוע כי יש תכנית אחרת שעברה לאישור הוועדה המחוזית אך לא הובאה בפני מליאת העירייה למרות שביקשה. מדובר בתכנית שמעורב בה איש העסקים והאסיר ג'קי בן זקן לבניית 605 יחידות דיור על שדרות הרצל. גלבר חוששת שבעקבות הבנייה לא יישארו שטחים פתוחים ציבוריים. לדבריה, התכנית הוגשה לפני שנים אך הוגשה שוב כשהעירייה כתובה כבעלת עניין לצד רשות מקרקעי ישראל. חזן השיב כי אין לעירייה נגיעה לתכנית המגורים אלא לשטח הציבורי. לדעתו, הסיבה להתנגדות היא בגלל שמו של ג'קי בן זקן.

 

נראה שאתה מבצע הוראות ונוח למערכת.

"כל מי שאמר צודק, חד־משמעית. אדם במערכת ציבורית לא עובד בוואקום ריק. לשמחתי הרבה לא מצאתי דילמה בין הדרג המקצועי, אולי בעתיד. להגיד שאני נוח למערכת? למה זו מילה גסה? כשהיה מישהו שלא נוח למערכת הפוליטית התלוננו שהעיר

תקועה וקשה לקדם התחדשות והיתרי בנייה, ועכשיו שמגיע מישהו אחר, שוב לא בסדר?".

 

"'האח הגדול' צופה מלמעלה"

המדיניות של חזן, לפיה עליו להתיישר לכיוון של ראשי המערכת העירונית, פועלת גם בכיוון ההפוך: מאז שנכנס למינהל ההנדסה הוא הבהיר לכל העובדים תחתיו שעליהם ליישר עמו קו, אחרת אין להם מה לחפש באגף. "גורמים מסוימים שלא התאימו לתפיסה שלי עזבו. אני יודע לומר דברים בצורה ישירה ואנשים מבינים לבד", הוא אומר. מאז מינויו עזבו חיה גרינברג, מנהלת אגף תכנון; עמית גופר, ממלא מקום אגף פיקוח; אלדד קידר מצוות התכנון; ליאת בן אבו, רכזת הוועדה המקומית. חזן בחר להתייחס רק לעזיבתה של גרינברג ואמר כי הייתה מתוכננת לפני שנכנס לתפקיד.

 

עובדים במינהל ההנדסה סיפרו שחזן החליף חדרים לעובדים וגם דורש מהם לעבוד בשעות לא גמישות. "המהנדס רפורמטור, עושה שינויים, אבל זה בהחלט גרם למרמור מאוד גדול", אמרו. "חזן ניער אבק במינהל ההנדסה, אבל קשה לנער אנשים, הם לא חפצים". חזן אומר כי כשנכנס לתפקיד זיהה צוות מקצועי, אבל הבעיה מבחינתו הייתה בתפיסות העבודה. "אולי המהנדסים לפניי ניהלו את המנהלים הישירים, אבל אני לא יודע אם ניהלו את העובדים", הוא אומר. "היו תחומים שאת מהנדס העיר הקודם פחות עניינו, ואני משער שזה פחות תורגם לתכניות. אם אתה פחות בקשר עם המנהלים שלך, אז אתה פחות מוביל דברים בתחום מסוים. אני יותר מעורב".

 

"צריך לחבר את העיר לנמל"

חזן מודע למצוקת הדיור הקשה בעיר ולמחירים המאמירים של הדירות. לשם כך הוא מאמין גדול בפרויקטים של התחדשות עירונית, ולכן גם שינה את ההגדרה של דירה קטנה מ־100 מ"ר ל־75 מ"ר, כך שהקבלנים יבנו דירות קטנות יותר והמחיר יהיה בהתאם. לדבריו, הוא אישר 6,000 יחידות דיור בתכנון עיר, 20 אחוז מהן קטנות.

 

אשדוד בדרך להפוך לעיר של פנסיונרים.

"ברור. בגלל זה אנחנו עובדים קשה על הסכם הגג לתוספת יחידות דיור. יש בריחה של צעירים וצריכים לשאוף שצעירים שאין להם כסף ייקנו פה דירה, וזו המשימה האמיתית. חשוב וקריטי שיהיה גם דיור יוקרתי וגם דיור למעוטי יכולת. דיור בר־השגה זה אג'נדה חברתית ואני מאמין בה. השבוע דנו בתכנית להקמת 54 דירות ברובע א' שישווקו אך ורק לתושבי העיר בחוזה לחמש שנים".

 

למרות היעדר עתודות הקרקע לבנייה חזן סבור שהעיר מתוכננת היטב באופן כללי. אחת הבעיות התכנוניות הבודדות שיש לדעתו היא היעדר קשר בין העיר עצמה לנמל: "אף פעם לא השכילו לעשות קשר אמיתי, טוב ואיכותי עם הנמל, כמו בחיפה, וזה מפריע לי גם תכנונית אבל גם פיזית, כי הגישה לנמל היא כמו לעיר אחרת, וזה לא אורבני. אבל אנחנו עובדים על זה בתכנית המתאר".

 

הכתבה המלאה ביום שישי בידיעות אשדוד

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות