כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
משחקי כוח

"המלחמה הזו גובה חיי אדם" צילום: הרצל יוסף
"המלחמה הזו גובה חיי אדם" צילום: הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הסכסוך בין מד"א ו"איחוד הצלה" גובה חיי אדם

משחקי כוח ואגו בין הנהלות הארגונים מד"א ו"איחוד הצלה" בשרון מסכנים חיי אדם. שני ארגוני ההצלה מסרבים לשתף זה את זה בפרטים על אירועים או במסירת פרטי המתקשרים. כל ארגון מאשים את השני, ובתווך עומדים האנשים הנזקקים לעזרה. "חיים כבר נלקחו", מודה מנכ"ל "איחוד הצלה", משה טייטלבוים. "הם פועלים ממניעים לא ברורים". מד"א: "מה שמניע את 'איחוד הצלה' זה גיוס תרומות". משרד הבריאות: "רואים זאת בחומרה"

אריה אברמזון  
פורסם: 19.01.17, 16:29

יותר ויותר עדויות מגלות כי לאחרונה התגלעו חיכוכים רבים בין שני ארגוני ההצלה: מד"א ו"איחוד הצלה", חיכוכים, שלדברי צוותי הרפואה בשני הארגונים, עלולים לעלות בחיי אדם באזור השרון.

 

 

"לצערי הרב, יש בשני הארגונים המון אגו וצריך מבוגר אחראי שיעשה סדר בבלגן", אומר גורם בכיר במערכת הבריאות. "המלחמה הזאת גובה חיי אדם" (צילום: הרצל יוסף)
"לצערי הרב, יש בשני הארגונים המון אגו וצריך מבוגר אחראי שיעשה סדר בבלגן", אומר גורם בכיר במערכת הבריאות. "המלחמה הזאת גובה חיי אדם" (צילום: הרצל יוסף)

 

משחק החתול והעכבר המסוכן הזה, הוא תוצאה של פיצוץ גדול מאוד בין ארגון ההצלה הלאומי - מד"א לבין ארגון רפואת החירום "איחוד הצלה", כך שבחודש האחרון שני הצדדים מקשים זה על זה, הרבה יותר מתמיד, להגיע מהר ככל האפשר למקום האירוע. התוצאה בשטח עלולה להיות הרת אסון.

 

"הכל עניין של כוח, כסף ויוקרה", אומר השבוע ל"ידיעות השרון" כונן מתנדב במד"א. "הפיצוץ הזה כבר עכשיו עולה בחיים של אנשים. לצערי הרב, הרבה פעמים אני יוצא לדרך ואני אגיע בסוף למקום האירוע, כי אני מקבל את המידע ממד"א, אבל ייתכן שיש כונן של 'איחוד הצלה' שהרבה יותר קרוב ממני ויכול כבר לטפל באירוע, אך הוא לא מקבל את המידע. זה נורא בעיניי, כי כל דקה עשויה להציל חיים".

 

רוני סלע הוא ראש סניף "איחוד הצלה" באזור השרון המערבי, ואחראי על ערים כמו רמת השרון, הרצליה ורעננה. "הסיבה שבאזור השרון אנחנו איכשהו מתגברים על הקושי, היא שאנחנו מחוברים בדרכים לא דרכים למידע שיוצא ממד"א", הוא אומר. "אני יודע להשיג אותו, כי אני חבר של האנשים הנכונים. 'איחוד הצלה' מנהל מלחמה סופר מוצדקת על כך שמידע יעבור בצורה מסודרת, אך כדי שזה יקרה, הנהלות שני הגופים צריכות להסתדר ביניהם. אם הגענו למצב שצריך להשתמש בקבוצות וואטצאפ, לגנוב ולהתחבב על אנשים כדי לקבל מידע, זה לא רציני. הצוותים במד"א ו'באיחוד הצלה' צריכים לעבוד באופן מסודר. עצוב שאדם צריך לשקר לבוסים שלו, כדי לעזור לי להציל חיים".

 

מהודעות וואטצאפ באזור השרון שהגיעו לידינו, עולה כי צוותי החירום בשני הארגונים נחרדים בעצמם מהמלחמה שמנהלות הנהלות שני הארגונים.

 

"גם אם יהיו עשרה נפגעים ליד המשרד שלי, ויהיו לי ארבעה אמבולנסים פנויים, הם אפילו לא יחשבו להודיע לי על זה", אומר אחד הכוננים של "איחוד הצלה".

 

"מנכ"ל מד"א, אלי בין, צריך לתת דין וחשבון באופן אישי למה היום, במדינת ישראל של שנת 2017, שבה העברת מידע קלה מתמיד והיא שזורה לאורכה ולרוחבה באנשים טובים ומקצועיים הנכונים לעזור, ומספר אמבולנסים שיכול להכפיל את יכולות מד"א - עדיין צריך לחכות 45 דקות לאמבולנס במקרה של דום לב", אומר אחר. "אנשים משלמים בבריאותם ובחייהם בגלל אגו מנופח של איש אחד".

 

"מד"א עושים מה שבא להם"

אבל מסתבר שאין מדובר רק באגו של איש אחד. ארגון "איחוד הצלה" הוקם לפני עשר שנים, אחרי מלחמת לבנון השנייה, כחיבור של מספר ארגוני הצלה חרדיים. מאז ועד היום הוא גדל בלמעלה מ-3,000 מתנדבים בכל רחבי הארץ, שמתניידים באמצעות צי אופנועים.

 

בשנת 2015 הוכר הארגון על ידי משרד הבריאות כגוף חירום רשמי. ועדיין, מדובר בגוף קטן מאוד ביחס למד"א, ארגון ההצלה הלאומי שהוקם ב-1930 וכולל למעלה מ-15 אלף חובשים ופארמדיקים, צי של למעלה מאלף אמבולנסים, אופנועים ומסוקים. יש לציין כי במד"א מחזיקים תחתם גם בלמעלה מ-20 ארגוני הצלה אחרים.

 

בשבע השנים האחרונות ניצת המתח בין הגופים. לטענת מנכ"ל "איחוד הצלה", משה טייטלבוים, הם החליטו להקים אגפים נוספים ולפתח את תחום ההדרכה, שהיה בלעדי עד אז למד"א, בעקבות דיסאינפורמציה בהודעות שיוצאות. כשהם ראו שהמצב מחמיר, הוא אומר, הם פתחו מוקד חירום משלהם.

 

בשנים האחרונות נחתמו בין הצדדים, בתיווך שר הבריאות יעקב ליצמן, שני הסכמים, שלא החזיקו מעמד. בהסכמים הללו, התחייבו אנשי "איחוד הצלה" שלא לפרסם את מספר הטלפון של המוקד שלהם - 1221 ועוד התחייבויות נוספות.

 

"אלי בין אמר לי בעצמו 'אני לא מכיר בהסכם ולא מכבד אותו', ואחרי שעה של ויכוחים, הסברתי שאם כך, אני כבר לא מחויב לא לפרסם את מספר החירום שלנו", אומר טייטלבוים השבוע ל"ידיעות השרון". "ואז בין אמר לי: 'יש לי פתרון, תיתן לי את כל שמות המתנדבים שלך ונחבר אותם לאפליקציה שלנו'. הסברתי לו שגם לנו יש אפליקציה, שהשקעתי בה מיליון דולר. הון עתק. הבנו שזה לא בא בחשבון מבחינתנו, אי אפשר לקבל מידע בצורה כזאת, בלי אפשרות לשוחח טלפונית. ואז הם פתחו בקמפיין 'נאמני החיים', כחלק מאסטרטגיה להשבית את היכולות שלנו. הם חשבו שאם יצטרפו אליהם אלפי אזרחים שיודעים לבצע החייאה בסיסית, אנחנו נהיה מיותרים".

 

"ייתכן שיש כונן של 'איחוד הצלה' שהרבה יותר קרוב ויכול כבר לטפל באירוע, אך הוא לא מקבל את המידע. זה נורא בעיניי, כי כל דקה עשויה להציל חיים" (צילום: הרצל יוסף)
"ייתכן שיש כונן של 'איחוד הצלה' שהרבה יותר קרוב ויכול כבר לטפל באירוע, אך הוא לא מקבל את המידע. זה נורא בעיניי, כי כל דקה עשויה להציל חיים" (צילום: הרצל יוסף)

 

למה השר לא עושה סדר?

"השר מינה ועדה בשם 'ועדת תדמור', שאנחנו נורא חששנו ממסקנותיה. אנחנו מאמצים לטוב ולרע את כל המסקנות, אבל מד"א עושים מה שבא להם. אז תמוה בעיניי שהשר לא אימץ את מסקנות הוועדה".

 

מסקנות ועדת תדמור, שבחנה במשך יותר משנתיים את המצב החוקי ואת המצב בשטח הנוגע לשירותי הרפואה הדחופה והעזרה הראשונה הטרום אשפוזיים - מד"א, "איחוד הצלה" וארגוני מתנדבים, פורסמו בשנת 2013 ולפיהם נמצא "ואקום רגולטורי חוקי וניהולי מטריד".

 

הדוח עוסק גם במד"א ו"באיחוד הצלה", והוועדה קבעה, כי "מוקדי 101 אינם מיודעים בנוגע למיקומם וליכולותיהם של מגישי עזרה ראשונה מתנדבים של ארגונים אחרים, ואינם שולטים בהפעלתם", וכי לעתים מגיעים לביתו של חולה כמה גורמי סיוע, שאף מתווכחים ביניהם על ניהול האירוע.

 

הוועדה קבעה באופן חד משמעי, כי יש צורך בהקמת מוקד חירום אחד לכל הארגונים ובמערך או בגוף ממשלתי רשמי שיוכל ליישם את כל ההמלצות.

 

בינתיים עלולים להילקח חיים. במד"א החליטו שהם אינם נותנים את הכתובת המלאה בהודעות, אלא רק את שם הרחוב, וב"איחוד הצלה" החלטתם שלא לתת טלפונים של מי שהתקשר למוקד החירום.

 

טייטלבוים: "חיים כבר נלקחו. אתמול היה לי מוקדן שיצא בוכה. ילד בירושלים נחנק עם דום נשימה ועומד כונן מתחת לבניין שלו, ומנתקים לו את הטלפון".

 

ומה החלק של "איחוד הצלה" בסכסוך הזה?

"לפני כשבועיים הפסקנו לתת מידע מינהלתי. היום (שלישי) בבוקר החלטנו שאנחנו מחזירים את מסירת מספרי הטלפון של המתקשרים למוקד, כדי שלא יהיה עלינו פתחון פה. מצד שני, אנחנו נשארנו עם אותה בעיה, כי הצד השני ממשיך להתנהל בחוסר שקיפות. אני לא מנהל קרב אגו, אבל אני יודע שאני מתנהל מול צד שפועל מהרבה מניעים לא ברורים".

 

"זו מלחמה שאין בה צודקים"

לדברי מנהל אגף הרפואה במד"א, ד"ר רפי סטרוגו, "הנושא מבחינתנו מאוד פשוט. אני שם בצד את כל הוויכוחים ומלחמות האגו. צריך להסתכל על הדברים תכל'ס. ב-1 בינואר 2014 פרסם מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' רוני גמזו, הנחיה עם קריטריונים לעבודה. היחיד שלא מצליח להתכנס תחת הנחיות משרד הבריאות זה 'איחוד הצלה'. למה, אני לא יודע. הכל צריך להתבצע תחת כללים מסודרים, ולא ייתכן שמצד אחד משרד הבריאות הוא הרגולטור וקובע ההנחיות ומצד שני הוא לא אוכף אותם".

 

"אל תשווה עמותה קטנה עם כמה עשרות אופנועים לארגון בסדר גודל כמו שלנו", מוסיף דובר מד"א, זכי הלר. "צריך לדבר בפרופורציות. הם לא פונקציה שאנחנו לוקחים בחשבון. אם אתה שואל אם אנחנו שולחים כתובות מדויקות - אז לא. אנחנו מקפידים על חיסיון האזרח שמזמין אמבולנס ולא שולחים את הפרטים שלו באפליקציות. הרי לא ניתן לכל אדם להגיע לבית של מישהו ואנחנו הם אלה ששולחים אותו כביכול בסופו של דבר. יש פה ארגון (מתכוון בדבריו ל'איחוד הצלה') שמה שמניע אותו זה לא הרצון

להציל חיים, אלא יותר לגייס תרומות. הם אומרים - אם נעמוד בהנחיות משרד הבריאות, אנחנו מיותרים. ואין קשר לוועדת 'תדמור'. יש חוזר משרד הבריאות, והם צריכים להתנהל לפיו".

 

"לצערי הרב, יש בשני הארגונים המון אגו וצריך מבוגר אחראי שיעשה סדר בבלגן", אומר גורם בכיר במערכת הבריאות. "המלחמה הזאת גובה חיי אדם, אם במודע ואם לא. שיתוף הפעולה בשטח יכול להיות מצוין. בשנת 2017 מדינת ישראל צריכה מוקד חירום אחד לכל נותני שירותי החירום - רפואה, משטרה וכיבוי אש. אם המטרה היא משותפת - להציל חיים, כך זה צריך להיות. 'איחוד הצלה' פרצו את הדרך בכל מיני נושאים שלמד"א הייתה בלעדיות, וכעת הוא לא המונופול היחידי. זו מלחמה שאין בה אנשים צודקים. אם לא יהיה פה מישהו שיושיב את הצדדים בחדר אחד, עד שייצא עשן לבן, זה ייגמר במוות מיותר של אזרחים".

 

תגובת משרד הבריאות

"משרד הבריאות קבע יעדים מוגדרים וגיבש תוכנית לאומית להגברת המענה הראשוני להצלת חיים. בהתאם לתוכנית זו, משרד הבריאות קבע מתווה להפעלת כוננים שיוכלו להגיע את המטופל עצמו, אשר על פיו מוקד 101, המהווה את המוקד הלאומי למקרי חירום רפואיים, יזניק את הכוננים הקרובים ביותר למקום האירוע, בהתאם לצורך הרפואי וללא קשר לשיוכם הארגוני. מתווה זה מתבסס בין היתר על המלצות ועדת תדמור, אשר הצביעה על הצורך במוקד שליטה אחד. משרד הבריאות, ובראשו שר הבריאות, רואים בחומרה רבה את חוסר שיתוף הפעולה ואי יישום מתווה האיחוד להפעלת הכוננים של מד"א ו'איחוד הצלה', שגיבש המשרד יחד עם שני הארגונים, שהסכימו ליישמו, וינקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי להבטיח שהציבור יקבל את המענה הרפואי המיטבי, אותו הוא צריך לקבל".

 

הכתבה המלאה ביום שישי בידיעות השרון

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות