כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תיק סגור

בית אלעזרי צילום: אבי מועלם
בית אלעזרי צילום: אבי מועלם
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

זיכוי החקלאי מבית אלעזרי שירה בגנב: החקלאים נושמים לרווחה

חקלאי היישובים הכפריים בשפלה נושמים לרווחה בעקבות החלטת הפרקליטות לסגור את התיק נגד החקלאי ממושב בית אלעזרי, שירה למוות בפלסטיני שניסה לגנוב את משאיתו. הם יודעים שזה יכול היה להיות כל אחד מהם, כי כולם סובלים ממכת גניבות של ציוד חקלאי. "קיבלנו חיזוק לכך שהמדינה מבינה את מעמדנו"

שי אלבלינג 
פורסם: 22.01.17, 10:29

שמחה גדולה נרשמה בשבוע שעבר ביישוב בית אלעזרי הסמוך לרחובות, לאחר שבני משפחתו של החקלאי שירה למוות בפלסטיני שחדר לשטח הפרטי שלו על מנת לבצע גניבה, קיבלו את ההודעה על החלטת פרקליטות מחוז מרכז לסגור את תיק החקירה נגדו מחוסר אשמה.

 

עוד בשפלה:

תושבים טוענים: מיכלי חומרי הדברה מושלכים בשטחים חקלאיים

 

השבוע סיפרו בני משפחתו, מקורביו ומכריו של החקלאי, ששמו עדיין אסור לפרסום בצו בית משפט, על ההקלה העצומה בעקבות ההחלטה.

תחושת סיפוק לאור החלטת הפרקליטות, ששמה סוף לסיפור הדרמטי, נרשמה גם בקרב עשרות חקלאים אחרים המתגוררים ביישובי המועצות האזוריות גזר וברנר, שם התרחש האירוע.

 

"אחרי סיפור שי דרומי (שירה בפורץ והרג אותו, וזוכה מאשמת הריגה - ש.א), אנשים הבינו שמי שגר במשקים חקלאיים כמונו סובל מאוד מתופעות של התפרצויות וגניבות של ציוד ותוצרת חקלאית, שמבוצעות ברובן על ידי פלסטינים, חלקם תושבי השטחים", אומר חיים קדוש, חקלאי ממועצת גזר. "עכשיו, אחרי שסגרו את התיק הזה, קיבלנו עוד חיזוק לכך שהמדינה מבינה את מעמדנו, וגם אם אי אפשר להעניק לנו תחושת ביטחון מלאה, אפשר לסייע לנו איפה שצריך".

 

הפגנת תמיכה שקיימו תושבים בעבר למען חברם (צילום: יובל חן)
הפגנת תמיכה שקיימו תושבים בעבר למען חברם (צילום: יובל חן)

 

עד לשבוע שעבר הייתה שרויה משפחתו של החקלאי במצב רוח רע מאוד, תחושה שהיו שותפים לה גם חלק נכבד מחברי היישוב שבו הוא מתגורר. הפחד העיקרי היה ממעשה נקמה של בני משפחתו של הפלסטיני, תושב השטחים, שנורה על ידי החקלאי בשעת לילה מאוחרת ב־15 באוגוסט.

 

החקלאי, דמות מוכרת מאוד ביישוב מגוריו, התעורר לפנות בוקר מרעש ששמע בחצר המשק המשפחתי. זמן קצר לאחר האירוע, כשנגבתה עדותו בשטח, סיפר לחוקרי המשטרה כי הבחין בשלושה גברים שניסו לגנוב משאית השייכת לו.

 

לטענתו, הוא קרא להם לעצור, אך הם לא נענו ובשלב מסוים הניף לעברו אחד הפורצים מוט ברזל ואיים עליו. החקלאי, כך על פי עדותו, ירה מספר יריות באוויר ונפל על הקרקע. לדבריו, הוא הספיק עוד להבחין בשלושה נמלטים מהמקום בריצה.

 

כמה שעות לאחר מכן, בסריקות שביצעו שוטרי משטרת מרחב שפלה בשטחים שמסביב ליישוב, אותרה גופתו של אחד מהם, בן 30, כשהוא ירוי.

 

שטח פתוח

מציאת הגופה הביאה למעצרו של החקלאי בן ה־64, שטען כי ניסיון ההתפרצות והגניבה לביתו היה השלישי בחודשים האחרונים. הוא חזר והדגיש כי עשה שימוש בנשק אישי השייך לו, משום שחש סכנה לחייו.

 

חוקרי המשטרה הודיעו לו כי הוא חשוד בהריגה, אולם בתום חקירתו הוא שוחרר למעצר בית בן מספר שבועות. בני משפחתו של החקלאי נהנו מתמיכה ציבורית רחבה, בעיקר של אנשי היישוב והיישובים הכפריים שסביבו, אולם למרות התמיכה, עברה המשפחה חודשים ארוכים של חיים תחת תחושה יומיומית של חרדה.

 

תרמה לכך העובדה שכוחות משמר הגבול, האחראים על האבטחה ושמירת הסדר במרחב הכפרי, אבטחו את ביתו של החקלאי ואת בני משפחתו במשך שבועות ארוכים, 24 שעות ביממה, וזאת משום שהיה חשש ממשי לפגיעה במשפחה בעקבות המקרה.

 

"אלה היו ימים שחורים עבורנו", מספרים קרובי משפחתו של החקלאי. "תקופה של פחד גדול וחשש אמיתי שמישהו יבוא לנקום".

 

חששם של בני המשפחה, כמו שאר תושבי האיזור, מבוסס על העובדה כי תושבי המועצות האזוריות שבין הערים רמלה, לוד, רחובות וגדרה, סובלים בשנתיים האחרונות ממכה קשה של התפרצויות וגניבות, חלק גדול מהן של ציוד חקלאי יקר ערך כמו משאיות, טרקטורים וכלי עבודה כבדים, שערכם הכספי רב.

 

די להביט בנתונים - לפיהם בשטח המועצות האזוריות ברנר וגזר נמצאים 32 יישובים כפריים, מושבים וקיבוצים, שחלק נכבד ממקור ההכנסה של תושביהם הוא חקלאות ומוצריה הנלווים - כדי להבין עד כמה גדול פוטנציאל הנזק שגורמים אותם גנבים.

 

אירועי התפרצות למשקים חקלאיים, גניבת ציוד ותוצרת חקלאית, הפכו בשנה האחרונה לעניין שבשגרה. כמעט מדי שבוע נרשמים כמה אירועים בגזרה זו וידם של כוחות מג"ב והמשטרה קצרה מלהושיע, כך שהנזק שנגרם לחקלאים גדול.

 

"המקרה של הבחור מבית אלעזרי יכול לקרות כל שבוע בערך, בכל יישוב כפרי בסביבה. רק הזהירות שלנו מונעת בלגן גדול", מספר אבי לוי, חקלאי ממושב פדיה שבמועצת גזר. "החלקות החקלאיות, הסככות והמחסנים שלנו נמצאים בשטח פתוח. קל להגיע אליהם וקל יותר לברוח מבלי שיתפסו אותך. המלחמה הזאת קיימת כל שבוע כמעט, בגלים, כי הפורצים והגנבים עוברים מיישוב ליישוב. הם יכולים להגיע מכל מקום בארץ, מבאר שבע, רהט, רמלה, לוד ומהשטחים. זאת המציאות שאנחנו מתמודדים איתה".

 

דורון ליבנה, חקלאי ודבוראי ממושב כפר ביל"ו, מספר גם הוא על המציאות הקשה שאיתה מתמודדים חקלאי האיזור. "גניבה של ציוד וסחורה חקלאית זה

עולם אחר לחלוטין", אומר ליבנה. "בשונה מהתפרצויות לבתים, כשפורצים לך לבית זה אולי לא נעים, אבל מי שמסודר ויש לו ביטוח - תוך כמה ימים של אי נעימות הכל מסתדר, אבל בשטחים החקלאיים זה סיפור הרבה יותר מורכב. יש לי חברים שנגנבו להם סחורות חקלאיות שעולות הון עתק. הם הגיעו אחרי הסחורות למקומות שונים בארץ וגם התעמתו עם הגנבים וספגו איומים בנשק חם. זה מפחיד וזה לא הגיוני".

 

על ההחלטה לסגור את התיק נגד החקלאי מבית אלעזרי אומר ליבנה: "זו אחת ההחלטות היותר דמוקרטיות שהתקבלו פה בשנים האחרונות. זה סימן חיובי וטוב, שמראה שהמדינה דואגת לנו".

 

הודעת הפרקליטות מהשבוע שעבר הצליחה להפיח קצת אופטימיות בקרב בני משפחת החקלאי וחבריו. "הוא חוזר לאט לאט לשגרה, וכמו שבימים של המקרה הוא לא רצה להיחשף, אז גם היום הוא מעדיף להישאר אלמוני", אומר קרוב משפחה. "אנחנו רוצים לשים את הכל מאחורינו, למען משפחתו ולמען האיש שחזר לפרנס את משפחתו ועושה את מה שהוא רגיל ואוהב לעשות - לעסוק במקצוע שלו. חלף לא מעט זמן מאז המקרה והוא כבר חזר לשגרה, כולל העברות סחורה למחסומים לכיוון השטחים ומגע עם האוכלוסייה שם. כל מה שאנחנו מבקשים זה שקט ולשכוח מהכל".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות