כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שמיים פתוחים

תיירים מפולין: השילוש הרים, שמש ומפרץ כחול צילום: יוסי דוס סנטוס
תיירים מפולין: השילוש הרים, שמש ומפרץ כחול צילום: יוסי דוס סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הצלחה למדיניות "השמיים הפתוחים": 80 אלף תיירים יגיעו החורף לאילת

באילת לא יכולים לשכוח את עונות החורף בשנים האחרונות כשמספר התיירים שהגיעו לעיר צנח באופן קיצוני. התאוששות משמעותית חלה בעקבות קמפיין מסיבי שהוביל משרד התיירות בשיתוף גורמים נוספים, ובעיקר פתיחת השמיים לטיסות זולות מאירופה. גם תושבי אילת יצאו נשכרים והם נהנים מטיסות מוזלות למדינות מזרח אירופה. מנכ"ל התאחדות בתי המלון: "יחסית לשנים קודמות, אילת כיום מלאה בתיירים מאירופה, חופי הים מלאים, וברחובות אפשר לשמוע שפות אחרות"

עזרא ארבלי 
פורסם: 17.01.17, 10:30

בחורף האחרון נכנסו לאילת כ־42 אלף תיירים, נתון שלכל הדעות הביא משב רוח שונה לעיר התיירות הדרומית ושינה את המפה התיירותית מקצה לקצה. במשרד התיירות צופים כי בחורף הקרוב המספר יוכפל.

 

 

תיירים בחופי הרחצה. מרוצים מהים ממזג האויר  (צילום: יוסי דוס סנטוס)
תיירים בחופי הרחצה. מרוצים מהים ממזג האויר (צילום: יוסי דוס סנטוס)

 

מדיניות "השמיים הפתוחים" חוללה מהפך בענף התיירות שפרנסת העיר אילת ותושביה מבוססת עליו. אם בעשורים האחרונים תיירות החורף מאירופה כמעט שלא הייתה בגדר הנמצא, אלא זיכרון רחוק עליו התרפקו ותיקי אילת, הרי שבימים אלו התיירים שבו לבקר באילת, והם נהנים ממזג אוויר חמים ומסביר פנים.

 

רק בגלל השמש

בימים אלו, כאשר אירופה טובעת בשלג, מוצעת לתושבי אירופה חופשה זולה ולאחר טיסה קצרה הם מגיעים לאילת, ונהנים משמש חמימה וחופי ים לא צפופים.

 

הסקפטיות שאפפה את אנשי התיירות בכל הנוגע לבואם של תיירים ממדינות אירופה לאילת מתפוגגת. כאשר תושבי אילת, לבושים במיטב בגדי החורף שלהם יוצאים בחודש האחרון לטייל מעט בטיילת וליהנות מעט מהשמש החמימה, הם נדהמים לראות את התיירים משתכשכים להם במים הקרים בלי כל חשש. תיירים אלה המורגלים באקלים קר מאוד בעונת החורף, עם טמפרטורות העומדות באזור אפס מעלות, מצאו לפתע עיר שטופת שמש שבה הם יכולים להשיל את בגדי החורף ולהשתזף בחופי הים.

 

שני זוגות תיירים שהגיעו השבוע לאילת מפולין סיפרו שכבר כשנכנסו לעיר התרשמו מיופיה, ומה שהקסים אותם במיוחד היה השילוש הרים, שמש ומפרץ כחול.

 

אורֶק, אחד הגברים בחבורה, סיפר: "הגענו לאילת ונדהמנו. עוד לפני שנכנסנו למלונית שהזמנו, הלכנו לראות את הים מקרוב. אחרי שננוח מעט בחדר אנחנו מתכוונים קודם כל לקפוץ לשחייה".

 

הוא שולף את מכשיר הטלפון הנייד מכיסו ומציג לנו תמונות מושלגות ממולדתו. "צריך להבין שמהמקום ממנו באנו קר מאוד, ולראות בחודש ינואר שמש זה די נדיר". הוא מסביר את התלהבותו. "אני בא מעיירה בשם 'ראבקה זדרוי' הנמצאת 16 ק"מ מקרקוב ושם יש כרגע שלג והטמפרטורות צונחות הרבה מתחת לאפס".

 

על חוף הים פגשנו באמשה ההונגרית שהגיעה מבודפשט. "מעולם לא הייתי בים האדום וחשבתי שכדאי לפתוח את השנה החדשה במקום שלא ביקרתי בו". היא מספרת. "שמעתי מחברים שלי שביקרו כאן בשנה שעברה שכדאי לי לבוא לכאן, אז הזמנו כרטיסים במחיר זול מאוד, והנה אנחנו כאן. אני מאוד אוהבת את השקט, את הים ואת זה שאני יכולה לשבת עם בירה על החוף ולהשתזף".

 

להכפיל את הכמות

מסתבר שהקמפיין והמאמצים של משרד התיירות והתאחדות בתי המלון באילת נושאים פירות, התיירים האירופים מגיעים לעיר דרך שדה התעופה עובדה, מוצאים מלון דרך חברות התעופה או אתרי האינטרנט, ושבים לפקוד את העיר אילת.

 

משרד התיירות השקיע כידוע כ־18 מיליון שקל לסבסוד תיירות החורף לאילת. בזכות אותו נוהל המזכה את חברות התעופה ב־45 יורו על כל נוסע ועוד 15 יורו מהתאחדות בתי המלון באילת, חלה עלייה במספר הטיסות הנוחתות בחורף האחרון בעובדה. הטיסות מגיעות לכאן מתשעה יעדים באירופה, בהם רוסיה, פולין, הונגריה, פינלנד צרפת ואנגליה.

 

מנתוני משרד התיירות עולה כי בחורף האחרון נכנסו לאילת כ־42 אלף תיירים, ובמשרד צופים בחורף הקרוב להכפיל את מספרם. יש להדגיש כי מהלך כזה לא יכול היה לקרות בלי דחיפה של משרד התיירות ותקצוב קמפיין פרסומי בסך עשרה מיליון שקלים במדינות היעד.

 

הפעילות השיווקית של משרד התיירות מיצבה את העיר אילת במקום השביעי של 'טריפ אדוויזר' ברשימת היעדים הנמצאים במגמת עלייה.

 

"לראות תיירים לבנים מגיעים ביום שמש לחוף, מתפשטים למרות הרוח הקרירה ויושבים להשתזף זו בהחלט תופעה מבורכת", אומר איש עסקים אילתי. "ברור לכולנו שאלו הסנוניות הראשונות של התיירים ששבים לאילת, אולם אני מרשה לעצמי להרגיש אופטימיות זהירה ולקוות כי ככל שהחורף יילך ויתקדם, יגיעו עוד ועוד תיירים, ואני מקווה מאוד שהמאמצים להשיב את תיירי אירופה לעיר אילת מצד משרד התיירות יימשכו".

 

אורק וחבריו. "לראות בחודש ינואר שמש זה די נדיר"  (צילום: יוסי דוס סנטוס)
אורק וחבריו. "לראות בחודש ינואר שמש זה די נדיר" (צילום: יוסי דוס סנטוס)

 

יותר הסברה

בסוכנויות הנסיעות הפועלות מול התיירים מאירופה מרוצים, אבל מסייגים את הדברים בכך שהעיר צריכה לעשות עוד מספר צעדים כדי להפוך ליעד אטרקטיבי עוד יותר. "אין ספק שיש לנו הרבה מה להציע לתייר האירופי, ואילת צריכה את התיירים הן כהכנסה שוטפת והן כבניית תדמיתה כעיר תיירות בינלאומית. אני באופן אישי הייתי רוצה לראות יותר שילוט באנגלית, יותר עלונים בשפות שונות, ובכלל, יותר פנייה לתייר האירופי מצד הרשויות בעיר, אבל עצם העובדה שבחופים משתזפים תיירים שלא נהנו משיזוף זמן רב, כבר מזכירה לנו, ותיקי אילת, את הימים הטובים בהם תיירות הצ'רטר החזיקה את אילת בחודשי החורף והפכה אותה לעיר בינלאומית", מציין סוכן תיירות.

 

ואכן, שיבת תיירי אירופה לעיר אילת לא אירעה יש מאין, אלא הגיעה בעקבות מאמצים רבים של משרד התיירות. שר התיירות, יריב לוין, ציין בסיפוק כי "הגידול לא חל יש מאין. העלייה בהגעת התיירים לישראל היא תוצאה של תקציבים משמעותיים שהופנו לטובת מאמצי השיווק ובהם קמפיינים אטרקטיביים, השקעה בשווקים חדשים ופיתוח תתי מותגים הרלוונטיים לקהלי יעד שונים. התוכנית האסטרטגית מותאמת לתנודות ולשינויים בתחום התיירות בעולם. אמשיך לקדם את פעילות המשרד מול שותפים אסטרטגיים בינלאומיים, כדי ששוק התיירות בישראל ימשיך להתפתח ולשגשג".

 

זקוקים לביטחון

התיירים האירופים מצביעים ברגליים ומגיעים לאילת, ומספרם עתיד לעלות עוד ועוד עם פתיחתו של שדה התעופה רמון בתמנע אליו יגיעו גם טיסות סדירות מרחבי העולם. לאילת יש מה להציע לתיירים האירופים: אקלים נוח, טבע מרהיב, מגוון אטרקציות ושפע אפשרויות לינה. הסכנה העיקרית למגמה של נהירת תיירים לעיר היא המצב הביטחוני שכרגע הינו רגוע יחסית.

 

אילן, איש תיירות ותיק, חושש שהעדנה שזוכה לה אילת בימים אלה עלולה להיפגע בעקבות מצב ביטחוני. "ידוע כי השלטונות המצריים עושים ככל יכולתם להיאבק בגורמי הטרור הנמצאים בסיני, אבל מספיק שדאעש או ארגון טרור אחר יצליח לירות טיל אחד על אילת או שמפגע בודד יעשה פיגוע, וזה עלול להרחיק שוב את התיירים לזמן רב", הוא אומר. "אנו למרבה הצער שוכנים באזור לא רגוע, וכבר היו כאן פיגועים, ובעידן האינטרנט אירוע שכזה עלול להרחיק תיירים לזמן רב. אין ספק שאילת זקוקה לתיירות חוץ, אולם גם בימים הגרועים ביותר של העיר אילת מבחינה ביטחונית, תמיד יכולנו לסמוך על תושבי ישראל שיגיעו לנפוש בעיר אילת. תיירות החוץ היא כמובן תוספת מבורכת, אולם היא לצערי נשענת כרגע על כרעי תרנגולת, ועלולה להיפסק במקרה של אירוע מסוג זה, וכבר ראינו את זה בעבר".

 

משרד התיירות בחן גם את מספר התיירים שנכנסו לאילת החל משנת 2000, וכאן ניתן לראות בבירור כי המצב הביטחוני בישראל נותן את אותותיו ומספר התיירים עולה ויורד מדי שנה בהתאם למצב השורר בישראל באותה שנה.

 

בעוד שבשנת 2000 נרשמו באילת 1.66 מיליון לינות, ירד המספר שנה מאוחר יותר ל־751 אלף לינות והשפל הגדול ביותר, 468 אלף לינות, נרשם בשנת 2003, שנת הגל הגדול של פיגועי הטרור ברחבי המדינה.

 

בשנת 2010 חלה התאוששות מה במספר הלינות באילת (כמיליון לינות), ונתון דומה נרשם שנה אחר כך. מאותה שנה שוב חלה ירידה במספר הלינות עד לשפל של שנת 2015 (576 אלף לינות בלבד).

 

בין החודשים ינואר עד נובמבר 2016 רשמו מלונות אילת את אחוזי התפוסה הגבוהים ביותר בארץ, 73% לעומת 71 אחוז בתל־אביב ובים המלח, 56% בטבריה, 54% בנתניה ו־53% בירושלים.

 

מרוצים מאוד

"תיירות חוץ היא פן חשוב מאוד בביסוס העיר אילת", אומר נחרצות מלונאי ותיק. "אילת הנסמכת אך ורק על תיירות פנים היא לא רק אילת ענייה, אלא גם אילת שיש לה פחות מה להציע לנופשים. חלק בלתי נפרד מהקסם של העיר במרוצת השנים היה התמהיל בין ישראלים ותיירים, ואנו מקווים להשיב את הקסם הזה לעיר אילת, להפוך אותה ליעד נחשק לתיירים אירופים, להפוך אותה שוב לעיר תיירות בינלאומית שמחה ורבגונית ולדעתי, אנו בדרך הנכונה".

תושבי אילת העוסקים בתחום התיירות והשירותים הנלווים מרוצים כמובן מהעלייה במספר התיירים. מי שמרוצה יותר הם בתי המלון הקטנים והאכסניות שמקבלים תיירים בתקופה שלא פיללו לה. בתי מלון ואכסניות אלו, עובדים בדרך כלל כל ימות הקיץ שמכסים עבורם את עונת החורף החלשה. ואילו עתה, הם בתפוסות כמעט מלאות במשך כל ימות השנה.

 

האילתים מטיילים

אבל גם אלה שאינם עוסקים בתיירות מרוצים מאוד. הסיבה לכך היא פתיחת השמיים לטיסות הזולות מאירופה שמאפשרות בעיקר לתושבי אילת, טיסה למספר ימים ביעד אירופאי בחורף הקר כולל לינה בבתי מלון מהשורה הראשונה במחירים אפסיים.

תושבי אילת מנצלים היטב את ההטבה שנפלה עליהם פתאום, ורבים מהם טסים אף מספר פעמים במהלך חורף אחד ליעדים חדשים כמו ברטיסלבה, בודפשט או קרקוב. "החורף הזה טסתי כבר פעמיים", מספרת אירית, מנהלת חשבונות מאחד המשרדים בעיר. "בשנה שעברה ביליתי סוף שבוע קסום בבודפשט והשנה הספקתי כבר לראות את קרקוב בפולין ואת ברטיסלבה בסלובקיה. יתרה מכך, בזמן שהותנו בברטיסלבה, לקחנו רכבת וביקרנו גם וינה, בירת אוסטריה. המחיר היה פשוט מגוחך, ורבע מעלות

חופשה בצפון הארץ".

 

מי שפחות מרוצה הם בתי המלון הגדולים שנושאים חלק מסבסוד התיירים, אבל לא רואים אותם אצלם. "במספר הלינות בבתי המלון הגדולים אין גידול, ואם קיים כזה, הוא מאופק מאוד", טוען שבתאי שי, מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת. "התיירים שמגיעים לאילת מעדיפים את האכסניות ואת בתי המלון הקטנים, וחלקם בכלל לא לן באילת מכיוון שהם מעדיפים לנסוע מכאן לים המלח. אבל אני לא חושב שנעשתה טעות בכך שבתי המלון מסבסדים את התייר כי הסבסוד הזה מביא את חברות התעופה להסתכל על אילת מזווית אחרת. למרות מספר הלינות הנמוך, אנו מסרבים להיכנע כי אנחנו סבורים שזהו מהלך נכון. אני מאמין ומקווה שהזרעים שנזרעו בחורף שעבר יתנו את פירותיהם בחורף הבא או בזה שאחריו. זו לא חוכמה להביט רק לטווח הקצר. האסטרטגיה שלנו היא שחייבים להביא לאילת יותר תיירים, וככל שנביא יותר, כך גם יגדל מספרם בשנים הבאות. כבר עכשיו אנו יודעים על עלייה מרשימה הצפויה בחורף הבא. אין בכוונתי להיכנס כרגע למספרים, אבל מדובר בגידול מאוד משמעותי".

 

לדברי שי, אילת מלאה כיום בתיירים מאירופה ואפשר לראות אותם כמעט בכל מקום בעיר. "יחסית לשנים קודמות, אילת כיום מלאה בתיירים מאירופה, חופי הים מלאים, הקניונים מלאים וברחובות אפשר לשמוע שפות אחרות, כך שאין מדובר בתיירות פנים".

 

שי תולה תקוות גם בשדה התעופה החדש העתיד להיחנך בקיץ הבא. "השדה החדש אמור להיפתח לתעופה בינלאומית בעיתוי מצוין. חברות תעופה מכל העולם מתעניינות ובודקות אפשרויות, ואפשר בהחלט לנצל את השדה כיעד ביניים בין אירופה למזרח הרחוק. חברת 'ריינאייר' לדוגמה המטיסה מדי שנה כ־1.2 מיליון נוסעים כבר לא יכולה לגדול ולהתפתח באירופה, והיא מחפשת שווקים חדשים במזרח. היא יכולה להפוך את השדה החדש שלנו כתחנת ביניים בטיסותיה מאירופה למזרח כפי שעושה זאת חברת התעופה הטורקית שנוחתת בעקבה. חניות ביניים כאלה עשויות לחשוף טוב יותר את אילת בפני התיירים שייגלו לפתע עיר תיירותית חמה באמצע החורף".

 

שומעים שפות שונות

מנכ"ל תאגיד התיירות העירוני, יוסי חן, מרוצה מאוד וחש סיפוק עצום לראות בעיר תיירים ממדינות שונות. "אחרי שנים ארוכות שלא ראינו באילת תיירים מאירופה, אני יותר משמח להסתובב היום בעיר ולשמוע שפות שונות. כל תייר כזה שמגיע לאילת ונהנה כאן, הופך לשגריר טוב שלנו. אילת שבה וחזרה להיות מוצר תיירותי עבור תיירים מאירופה בזכות מהלך סבסוד הטיסות של משרד התיירות ששותפים לו התאחדות בתי המלון באילת ועיריית אילת, ובזכות קמפיין בסך עשרות מיליוני שקלים של משרד התיירות שהשקיע במדינות היעד כמו צרפת, אנגליה, פינלנד, רוסיה ופולין".

 

לדברי חן, נוהל הטיסות שהתחיל לפעול בחורף שעבר ושהתעצם יותר השנה, מדרבן חברות תעופה נוספות לפתוח קווים לאילת. "רק בחודש נובמבר 2016 נרשם גידול של כ־70% ביחס לחודש המקביל ב־2015 במספר התיירים שנכנסו לאילת. חברת התעופה 'ריינאייר' פשוט הביעה אמון ופתחה את הקו הנוסף מברטיסלבה. חברות נוספות שטסו בשנה שעברה, ממשיכות לטוס גם השנה, מה שמעיד על הצלחה. אנחנו גם יודעים שיש כיום מספר חברות תעופה נוספות הנמצאות בימים אלה במשא ומתן מול משרד התיירות לפתיחת קווים נוספים מיעדים חדשים לקראת פתיחת שדה התעופה החדש בתמנע".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות