כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יא חביבתי

דריה ארבל ואבו מאזן צילום: הצלם הנשיאותי של הרשות הפלסטינית
דריה ארבל ואבו מאזן צילום: הצלם הנשיאותי של הרשות הפלסטינית
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

צפת: "דריה ארבל יקרה לאבו מאזן כמו בת"

קשר אישי חם וייחודי נרקם בחודשים האחרונים בין דריה ארבל, יו"ר סניף הגליל של מרצ, לבין נשיא הרשות הפלסטינית אבו־מאזן. בחוג אנשיו של הנשיא מספרים על מערכת יחסים שהחלה כהחלפת זכרונות ילדות בין שני ילידי צפת והתפתחה בצורה יוצאת דופן. "הוא מדבר עליה תמיד, מעלה את שמה בחיוך וקורא לה 'הילדה מהעיר שלי'. כולם במוקטעה יודעים שדריה היא בשבילו בת־בית", אומר אחד מהם

ענת יתח 
פורסם: 16.01.17, 12:13

בתחילת השבוע, שעות ספורות לאחר הפיגוע בטיילת ארמון הנציב בירושלים, העלתה יו"ר סניף הגליל של מפלגת מרצ, דריה ארבל, פוסט בדף הפייסבוק שלה ובו הביעה צער על מות הנרצחים הצעירים והזדהות עם כאבָן של משפחות ההרוגים והפצועים.

 

קראו עוד ב-mynet:

 

דריה ארבל ואבו מאזן (צילום: הצלם הנשיאותי של הרשות הפלסטינית)
דריה ארבל ואבו מאזן (צילום: הצלם הנשיאותי של הרשות הפלסטינית)

 

מתחת לפוסט הוסיפה בתגובה שהפיגוע האחרון הוא עוד הוכחה לכך שצריך לשבת ולהידבר עם הצד השני. עד מהרה החלו הגולשים להגיב, רובם בזעם, ודרשו ממנה הסברים.

 

ארבל לא התבלבלה ויצאה מיד להגנתו של נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו־מאזן), כפי שהיא חוזרת ועושה בחודשים האחרונים, תוך שהיא מבקשת לשכנע את הגולשים שהוא עושה כמיטב יכולתו כדי למנוע פיגועי טרור וכדי להגיע אל שולחן הדיונים בידיים נקיות ובלב חפץ. "אני משוכנעת שהמרצח פעל על דעת עצמו", כתבה ארבל. "הנשיא אבו־מאזן מגנה בכל תוקף פגיעה בחפים מפשע. רק השבוע ביקרתי אותו במוקטעה ושמעתי את קריאתו להסדר מדיני".

 

אז איך קרה שנרקם, בתוך חודשים ספורים, קשר אנושי קרוב ויוצא־דופן בין פעילה פוליטית מהפריפריה הצפונית לבין נשיא הרשות הפלסטינית?

איברהים

בושנאק, האחראי על מערך ההסברה של הוועדה לאינטראקציה בין יהודים לפלסטינים, מאנשי החוג המקורב לאבו־מאזן, הסביר השבוע ל'ידיעות קרית שמונה' כיצד פילסה ארבל את דרכה היישר אל לבו של הנשיא. "בראש ובראשונה, העובדה שדריה היא בת צפת, ומכירה בו כמי שגדל בעצמו בצפת ואף מסוגלת לכבד את זה - הדבר הזה קוסם לו", אמר בושנאק. "אין ספק שבחודשים האחרונים נרקמה בין שניהם מערכת יחסים יוצאת־דופן: הוא מעניק לה חום אנושי ובעיקר חום אבהי, והיא מצדה מכבדת אותו, מאירה אליו פנים ומעניקה חמימות משלה. מה שהתחיל כהחלפת חוויות וזיכרונות ילדות של שני אנשים שנולדו בצפת גדל, התפתח והגיע למחוזות אישיים ובעיקר אנושיים מאוד".

 

"מזכיר אותה המון"

ביום חמישי שעבר יצאה ארבל בפעם השנייה בתוך זמן קצר לביקור במוקטעה ברמאללה, על פי הזמנתו המפורשת של אבו־מאזן. התלוו אליה עשרות פעילי שלום ישראליים מהגליל העליון והתחתון וכן פעילים מכל רחבי הארץ, ובהם גם העיתונאי והסופר אורי אבנרי.

 

בושנאק: "אולם קבלת הפנים במוקטעה היה מלא מפה לפה. אנשים שוחחו אלה עם אלה ואז נכנס אל האולם אבו־מאזן. עיניו חיפשו את דריה וברגע שהבחין בה, חצה את מעגלי האבטחה וניגש לחבק אותה, עוד בטרם פנה לשוחח עם אחרים. אבו־מאזן הוא איש חם ואכפתי, הוא מכבד ומתרגש מכל ישראלי שמגיע אליו ומושיט יד לשלום, אבל דריה - זה משהו אחר, בכך אין ספק. היא יקרה לו כבת".

 

הציור של צפת שהעניקה ארבל לאבו־מאזן בעת המפגש במוקטעה  (צילום: הצלם הנשיאותי של הרשות הפלסטינית)
הציור של צפת שהעניקה ארבל לאבו־מאזן בעת המפגש במוקטעה (צילום: הצלם הנשיאותי של הרשות הפלסטינית)

 

בסאם עראמין, תושב הכפר ענתא ומי שנמנה עם מקימי ארגון 'לוחמים לשלום', מכיר היטב את אבו־מאזן ואף נכח בביקור האחרון במוקטעה. וכך הוא מתאר את הדברים: "בביקור הראשון שלה במוקטעה, ארבל הביאה לאבו־מאזן עץ זית צעיר מאדמת צפת. המחווה הזאת ריגשה אותו באופן יוצא־דופן והניחה את היסודות לקשר שנרקם בחודשים האחרונים. צריך להבין שעץ זית בעבורנו, הערבים, הוא סמל; הוא מסמל חיבור לבית, לאדמה - ומכאן נבעה ההתרגשות שלו.

 

"אני חייב להדגיש שגם ביום–יום הוא מזכיר אותה המון. הוא מדבר עליה תמיד, מעלה את שמה בחיוך וקורא לה 'הילדה מהעיר שלי'. הוא גם מתכתב איתה באמצעות האימייל. לכן גם בקרב האנשים המקיפים אותו, כלומר יועציו, המקורבים לו והמאבטחים שלו - כולם יודעים שדריה היא בשבילו בת־בית. בעיניו היא נתפסת כבת משפחה, בוודאי לא 'אויבת'. הוא רואה בה שותפה אמיתית, כזאת שאפשר לסמוך עליה בדרך ללבו של העם בישראל, כדי לשכנע אותו שאפשר גם אחרת".

 

מחליפים מתנות

בחודש מאי האחרון יצאה ארבל לביקור ראשון במוקטעה, במסגרת משלחת פעילי שלום של מרצ, המבקרים שם מעת לעת ונפגשים עם אבו־מאזן. באותו מפגש היא העניקה לו, כאמור, עץ זית צעיר מהגליל והכינה עבורו גם מגן מיוחד מזכוכית, שעליו חקקה ציטוט מדברי יצחק רבין ז"ל - "עדיפה דרך השלום על דרך המלחמה", כפי שאמר בנאומו בעצרת השלום בכיכר רבין בתל אביב בנובמבר 1995, דקות ספורות לפני שנרצח. אבו־מאזן מצדו העניק לארבל שני צעיפי בד מעוטרים ברקמה פלסטינית ותמונה.

 

למעשה, מאז אותו ביקור התפתחו והתהדקו הקשרים בין השניים, ובביקור שנערך ביום חמישי האחרון ביקש אבו־מאזן עצמו שארבל תשתתף. הוא אף ידע שיום הולדתה יחול ימים ספורים לאחר הביקור ולכן, כשהגיעה, לקח אותה הצדה והעניק לה מחרוזת פנינים אמיתיות, הנחשבות ליקרות במיוחד. היא מצדה פנתה אל ההיסטוריונית ד"ר רבקה אמבון מצפת, החוקרת את תולדות צפת, וקיבלה ממנה תמונה של צפת מאת האמן האנגלי אנטוניו שרנץ, שאותה הגישה לאבו־מאזן בשבוע שעבר. שרנץ, שהגיע לארץ ישראל אחרי רעידת האדמה הגדולה שפקדה את צפת ב־1837, צייר את העיר בצבעי מים ממקום מושבו בעין זיתים.

 

אשרף אל־עג'רמי, בכיר ברשות הפלסטינית ומי שכיהן בעבר כשר לענייני אסירים של הרשות, סיפר אף הוא השבוע על טיב הקשרים בין אבו־מאזן לארבל. "אבו־מאזן תופס את דריה כאשה אמיצה", אמר, "שמובילה את הקו שהוא עצמו מתווה, ולדעתו היא צריכה לשמש דוגמה לישראלים רבים. מאז שהכירו לראשונה הוא מקפיד לעקוב אחר פעילותה, שואל עליה, קורא את דף הפייסבוק שלה ואת העמדות שהיא מביעה במסגרתו.

 

"הוא חש חיבה עמוקה כלפיה ורוחש לה הערכה וכבוד. אין ספק שנקודת החיבור המרכזית או הבסיסית ביניהם היא צפת. הוא אסיר־תודה לה שהיא מכירה בכך שיש לו חלק בעיר, שהיא מבינה את כמיהתו לשוב אליה ביום מן הימים - לא לגור בה, אלא לבקר במחוזות ילדותו. אני חושב שלא יהיה מאושר ממנו אם יוכל אי־פעם לשוטט יחד איתה בסמטאותיה של צפת. מכאן שהוא רואה בה מודל לאומץ, לאנשים שמסוגלים להוביל מהלך אמיתי, למרות הקשיים ולמרות האיבה והחששות".

 

"חיבור אישי"

איריס שגב מראש פינה, שהצטרפה אל המשלחת מטעם 'פורום משפחות שכולות ישראליות־פלסטיניות', סיפרה השבוע על המפגש בין ארבל לאבו־מאזן. "זה היה מחזה שממש אינו מובן מאליו", אמרה, "כי מדובר בשני אנשים שנמצאים לכאורה משני צדי המתרס - ובכל זאת, בתוך הכאוס שבו אנחנו חיים, הם הצליחו ליצור קשר אנושי יוצא־דופן. אבו־מאזן, אם תשאלי לדעתי, פשוט נשבה בקסמיה של דריה. היא הבינה את המשמעות שיש לצפת בעיניו וכך הצליחה לפרוט על נימי נפשו. גם במחווה של עץ הזית וגם עם התמונה שהעניקה לו בביקור האחרון, הוא היה נרגש עד דמעות וכל הזמן חיבק אותה. עבורי, זה היה מעמד מרגש ונוגע ללב".

 

מזכ"ל מר"צ, מוסי רז, אמר השבוע: "ארבל מרגשת את אבו־מאזן בכל פעם מחדש. היא מחזקת אצלו את האמונה שאפשר אחרת ומעניקה משנה־תוקף לתפיסת העולם שלו, ומכאן נבנה ומתבסס הקשר ביניהם".

 

זיאד דרוויש, חבר הוועדה לאינטראקציה בין ישראלים לפלסטינים ומי שנמנה עם חוג מקורביו של אבו־מאזן, הדגיש השבוע כי הנשיא מקבל בזרועות פתוחות ובחום כל ישראלי שמגיע לביקור במוקטעה ומושיט יד לשלום, והוסיף: "עם דריה זה קצת אחרת, כי היא מצפת - וזה מבחינתו שובר שוויון. בעיניו זה מכנה משותף עוצמתי. מעבר לזה, הוא שמח מאוד שדריה מהווה חלק חשוב בפסיפס הזה שנקרא 'הוועדה לאינרטאקציה'.

 

"אנחנו מסיירים בכל הארץ ומגיעים לכל מקום שבו אנחנו רצויים כדי להביא את הנרטיב הפלסטיני. הפעילות הזאת, שבה נוטלת חלק גם דריה שעוזרת לנו לקשור קשרים עם העם בישראל, מצליחה להביא אל המוקטעה אפילו קבוצות של חרדים, שבאים בנפש חפצה כדי להאזין, כדי לנסות להבין, כדי להניח את אבן הדרך הראשונה להידברות ולשלום. דריה, בעיניו ובעיניי, מסמלת את התקווה שאפשר אחרת".

 

ארבל התייחסה השבוע לקשר המתהדק בינה לבין נשיא הרשות הפלסטינית ואמרה: "השיח עם הנשיא אבו־מאזן מבוסס על היכרות וחיבור אישי, כמו גם על המכנה המשותף שבינינו - העיר צפת. הקשר הזה מקדם את ההבנה ההדדית ומביא לתוכניות חדשות, שאני מתפללת כי יקרבו את סיום הסכסוך, אולי אף מהר יותר מהסכמים מדיניים. בכל מפגש ובכל שיחה עמי הנשיא מחזק את אמונתי בדרכי וחוזר ואומר שאינו מאמין באלימות ובטרור, וכי הפלסטינים ימשיכו לנסות לשכנע את הישראלים לתמוך בשלום".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות