כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בחזרה לחיים

נחום: "הפכתי לשפחת מין" צילום: אבי רוקח
נחום: "הפכתי לשפחת מין" צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

החרדי שנמלט מהכת ומחיי התעללות מינית מספר: "הייתי חיית מחמד של השטן"

נחום היה ילד טוב ירושלים שגדל בקהילת "שובו בנים". חונך שהוצמד לו הסיט אותו נגד הוריו, ניצל אותו מינית והחזיק בו כשבוי בביתו. כשנעמי הייתה בת 15 הם אולצו להתחתן ולגדל את ארבעת ילדיהם בתנאי עבדות בכת הסגורה של הרב באשדוד. לפני כשנה השניים מרדו ויצאו לחופשי. בימים אלה הרב המתעלל מתמודד עם הליך פלילי, ואילו נחום ונעמי, שהתיישבו בשכונה חרדית בדרום, לומדים לראשונה לחיות כאנשים חופשיים ומפרסמים את זיכרונותיהם בספר "הייתי חיית מחמד של השטן"

אשר קשר 
עדכון אחרון: 15.01.17, 12:28

על דלת הדירה בבניין הישן והעלוב בעיר הדרומית שבה הם מתגוררים, לא מופיע כמובן שם המשפחה. מאז נמלטו מציפורני מנהיג הכת הדתית , שם הוחזקו במשך שנים רבות ועברו התעללות גופנית ונפשית, בני הזוג מעדיפים לשמור את ילדיהם קרוב, לא להסתכן ולא להתגלות. הם עדיין חוששים מנחת זרועו של מנהיג הכת הדומיננטי, הכריזמטי והאכזר, שבימים אלה עומדת נגדו תביעה על מסכת העינויים שעולל במשך זמן כה רב. זה עשוי להסביר את המבטים הבוחנים והממושכים בעינית הדלת לפני שנשמע קול המפתח במנעול.

 

 

נחום: "הספר הזה נכתב מתוך הלב, מתוך צלקות, מתוך שנים של דיכוי נורא. מתוך היומן שלי, מתוך הקלטות, מסמכים, עדויות, מאז שהייתי בן 14 ועד שנמלטתי מן השבי בגיל 34. זהו מקום שבו אין דת,  (צילום: אבי רוקח)
נחום: "הספר הזה נכתב מתוך הלב, מתוך צלקות, מתוך שנים של דיכוי נורא. מתוך היומן שלי, מתוך הקלטות, מסמכים, עדויות, מאז שהייתי בן 14 ועד שנמלטתי מן השבי בגיל 34. זהו מקום שבו אין דת, (צילום: אבי רוקח)
 

 

בחצי השנה מאז נמלטו מדירת הכת ועברו לשכונה החרדית בדרום מנסים נחום (35) ונעמי (25; השמות בדויים) ללמוד לראשונה בחייהם כיצד לחיות חיים עצמאיים, לאחר שכל שנותיהם כאנשים בוגרים חיו תחת שליטה מוחלטת של מנהיג הכת. הם מסרו לו את כל הכסף שהרוויחו בעבודה קשה, הוא בתמורה סיפק להם מגורים עלובים, שאריות מזון ומשפחה מתעללת.

 

"כשיצאנו משם לא ידענו מה עושים בכלל בעולם האמיתי", אומר נחום. "היינו בלי כסף ולא היה מי שיעזור לנו. אז הלכנו לבנק וסיפרנו את הסיפור שלנו למנהל שם. הוא נורא התרגש ממה שעברנו ועזר לנו לקבל הלוואה, פתח לנו חשבון וקיבלנו אפילו צ'קים".

 

"המשפט הראשון שאמרתי לנחום כשפגשתי אותו היה שאני לא יודע מה הייתי עושה אם הייתי במצבם", אומר עורך הדין הפלילי הפלילי חיים שטיינברגר מקרית מלאכי, שמייצג  את בני הזוג במשפטם מול מנהיג הכת. "אני בטוח הייתי על כדורים או סגור באיזה מוסד. אני לא מבין איך אנשים שהיו בתנאים ובמצב שלהם יכולים להיות שפויים בדעתם ולחיות חיים נורמליים".

 

אבל למרבה הפלא, בני הזוג, שלפני כעשור חותנו בכפייה על ידי מנהיג הכת (כשנעמי הייתה עדיין קטינה), נראים נורמליים ושפויים גם בלי כדורים, עושים בצעדי תינוק את הדרך לחיים החדשים שלהם, טועמים לראשונה טעם של עצמאות ואפילו מצליחים ליהנות ממנה. כעת הם מקווים שמכירות ספר הזיכרונות הקשה שכתב נחום על 20 שנותיו בכת יספקו להם את הכסף שהם זקוקים לו כדי לצאת לדרך לחיים חדשים.

 

השטן פורש את חסותו

לקראת בריחתו מהכת, כשהוא באמצע העשור הרביעי לחייו, נשוי ועם ארבעה ילדים, החליט נחום להקליט ולהפליל את האיש שהעריץ כאֵל כל השנים. "מאותו רגע שהכרתי אותך בשכונה שלנו בירושלים", נשמע קולו של מנהיג הכת בהקלטה שנחום העביר למשטרה (שהמליצה בינתיים להגיש כתב אישום. התיק מצוי בטיפול הפרקליטות מזה כחצי שנה), "קרו לי שני דברים: נהייתי הומו, תצחק או לא - קרה לי משהו, ותאמין לי היו לי את האפשרויות האלו לפני כן בגדול, הייתי עם נשים לפני כן אבל מעולם לא הרגשתי כששכבתי איתן מה שהרגשתי איתך. מאותו יום נכנסת לי לנשמה... הילד שאני הכי אוהב... בחיים לא נהניתי ממין כמו שהיה לי יחד איתך".

 

הספר "הייתי חיית מחמד של השטן" (שיצא תחת שם העט נחום איש ומופץ בשלב זה באופן דיגיטלי דרך אתר "עברית") פורס מסכת לא תיאמן של 20 שנות חיים תחת שליטת עריץ אפל ומושחת שסביבו נוצרה "כת ספונטנית", שהתרכזה סביב בית משפחתו באשדוד (לשם עבר אותו רב לאחר שנודה מקהילתו בירושלים - ר' מסגרת). מדובר בספר מטלטל, בעל תוכן קשה לעיכול. סיפור שייקח את הקורא אל תהומות הרשע האנושי ועמוק אל נבכי הסבל והתודעה. זהו מבחן של הישרדות בלתי אפשרית. נפשות מעונות, חסרות ישע, מול שובה אכזרי ומתוחכם.

 

"הספר הזה", אומר נחום, "נכתב מתוך הלב, מתוך צלקות, מתוך עורקים קרועים, מתוך שנים של דיכוי נורא. מתוך היומן שלי, מתוך הקלטות, מסמכים, עדויות. זה לא סיפור, זו פיסת חיים על פרק זמן של שני עשורים, מאז שהייתי בן 14 ועד שנמלטתי מן השבי בגיל 34. זהו מקום שבו אין דת, אין אלוהים, אין מוסר, אין חוק, אין צלם אנוש. רק כמות אדירה של רוע צרוף ומשחית באצטלה של קדושה וטהרה. גיהינום עלי אדמות. מי שעומד מאחורי הזוועות האלה הוא שטן בדמות אדם. מפלצת חייתית במסווה איש חסד. הייתי חיית מחמד של השטן וזה הסיפור שלי".

 

איך הכול התחיל?

"גדלתי בשכונת שמואל הנביא בירושלים בקהילת 'שובו בנים'", מספר נחום על ילדותו בקהילה שנודעה בציבור החילוני בעיקר בשל הרב אליעזר ברלנד, שעמד בראשה והורשע לפני חודשים אחדים בהתעללות מינית. "הייתי ילד פלא שהתעניין באמנות, בכתיבה ובמוזיקה. תחומי העניין שלי והרצון שלי ללמוד בחוץ לא מצאו חן בעיני מנהיגי הקהילה, אז הצמידו אותי לבחור בן שלושים שהיה מחנך בקהילה שלנו. מאז חיי השתנו לחלוטין".

 

אותו חונך לקח את החסות צעד ועוד צעד רחוק מדי. זה התחיל במילים: "'אני אוהב אותך… אני שרוף עליך… אתה מלאך בעיניי… איך אף אחד לא אמר לך את זה עדיין? אתה הילד הכי יפה והכי מדהים שראיתי…', אלו הדברים שהוא אמר לי מדי יום ביומו, שטיפת מוח של שעה ארוכה על אהבתו הגדולה אליי", מספר נחום.

 

וכדי לתחזק את המילים אותו חונך דאג לצ'פר את בן חסותו הצעיר: "הוא העניק לי דמי כיס, מחשב, בגדים, מסעדות. כמובן שהכול היה מתקציבי החינוך של הקהילה, מהם הוא גם נהנה עבור עצמו ועבור ביתו".

 

ומתי זה גלש לאקטים מיניים?

"זה התחיל ממילים: 'אני דואג לך, לעתיד שלך, אני האדם היחיד בעולם שבאמת אכפת לו ממך. לאף אחד לא אכפת ממך, זה עצוב. אפילו להורים שלך לא אכפת ממך'. המחמאות המשיכו, הטיולים המתישים ברחבי העיר וסביבותיה, החיבוקים תכפו וגברו. הוא היה אומר: 'מה יש? אני אוהב אותך. אסור לאבא לחבק את הבן שלו? מה אתה כל כך נוקשה. תירגע, תירגע, אני אוהב אותך. אני בסך הכול רוצה להעניק לך את מה שלא העניקו לך מעולם'. כאשר הגיעה ידו למקום שנמצא מחוץ למתחם החיבוק האבהי מיד הזזתי לו את היד. הוא החזיר אותה. ואז שוב. ושוב. 'אני אוהב אותך, זה ביטוי של אהבה', הוא אמר לי. 'כשאוהבים אין גבולות. כל הגוף שלך שייך לי. אני יכול לשים את היד איפה שאני רוצה. אפשר לחשוב, מה כבר עשיתי'".

 

וההורים שלך לא עשו דבר?

"הוא הסית אותי נגד הוריי", נחום מספר. "נחטפתי והוחזקתי בתנאי כליאה במשך רוב שנות חיי. הפכתי לשפחת מין. חייתי בתת־תנאים בזמן שכישרונות הכתיבה והגרפיקה שלי מניבים לו סכומי כסף נכבדים מהם לא אני נהנה. ללא שום קשר עם מישהו מבחוץ, ללא פרוטה בכיס ותחת השגחה מסביב לשעון".

 

בשלב זה אני מנסה להבין האם נחום עשה ניסיון להימלט מפני אותו חונך, שבינתיים זכה למעמד של רב, שמירר את חייו. "כשהייתי קטן התנגדתי לו", הוא אומר, "אבל היכולת שלי הייתה אפסית. הוא איים עליי ואפילו שלח לי בחורים ממשמרות הצניעות שאיימו והכו אותי. הוא אדם גדול, גם פיזית. פיזית לא היה אפשרי לצאת מזה, ומעבר לזה ביכולת המילולית שלו הוא פשוט היה שוטף אותי. בכל פעם הייתי משתכנע שזו בעצם אהבה, שאין בזה שום בעיה. לא היה לי עם מי לדבר, וגם היה פחד לדבר.

ראיתי את הנזק שיהיה רק לי אם אני אדבר. הוא גם כל הזמן אמר לי: 'אני מסודר, אני נשוי, החיים שלי בסדר. אם תדבר אתה גמור, לאיפה תלך? מה תעשה?'".

 

"מדובר באמת מסכת קשה של קשר תלותי שפיתח נחום באותו רב מגיל מאוד קטן", אומרת נעמי. "הוא הפך להיות עבד נרצע לכל גחמותיו. כל כסף או זכות ליציאה מהבית הייתה צריכה לבוא בתמורה לטובת הנאה מינית".

 

"תבין", אומר נחום, "המציאות שלי הייתה כזו: אני מנוטרל מחברים ומשפחה, אין לי תקשורת עם שום אדם עלי אדמות מלבד עם הרב. אין לי כסף או גישה לכסף. אפילו לא שקל בודד. אני חי בפחד מתמיד, איומים והפחדות שלא אפגש עם איש וחלילה לא אצא לרחוב עם איש ללא ידיעתו. לא הייתה לי שום הערכה עצמית. אחרי שנים של רמיסה והשפלה מבוקר עד ערב הרגשתי שהחיים שלי לא שווים ועדיין האמנתי שהרב עושה הכול לטובתי".

 

זה אולי נשמע לא הגיוני, אבל כפי שכבר הוכח במחקרים פסיכולוגיים, בין היתר של הפסיכולוג סטיבן חסן, יוצא כת המוניס, זו בדיוק נקודת הכוח שמאפשרת את קיום הכת. נחום מסביר: "כתות הן הרסניות בגלל שהן משתמשות בשטיפת מוח כדי לדכא את רצונו החופשי של האדם ולהפוך אותו לתלוי במנהיג הקבוצה. המנהיג מנצל את העוצמה והכריזמה שלו כדי לגרום לכך שחברי הקבוצה יאבדו את העצמיות שלהם. בספר אני כותב על גור פילים שמנסה לברוח אבל הוא קשור בשרשרת ברזל כבדה שפוצעת את רגליו עד זוב דם כשהוא מנסה להימלט. כשהוא מבוגר מספיק וגדול גם יתד עץ קצרה מספיקה, כי הוא כבר שבוי בנפשו. מאותה סיבה כעבור שנים אולצתי להתחתן עם נעמי - ילדה באותה כת שהועסקה בכפייה. נולדו לנו ילדים, ושרשרת הזוועות הלכה והתארכה".

 

נחום ונעמי. "הוא נהג בטקטיקה של 'הפרד ומשול'. הפריד בינינו, שלט לנו בחיי המין וקבע לנו כל דבר בחיים"  (צילום: אבי רוקח)
נחום ונעמי. "הוא נהג בטקטיקה של 'הפרד ומשול'. הפריד בינינו, שלט לנו בחיי המין וקבע לנו כל דבר בחיים" (צילום: אבי רוקח)

 

"נערים סבלו ושתקו"

מעשיו של אותו רב מתעלל, כך מתברר, לא חמקו מתחת לרדאר בקהילת "שובו בנים" - החסידות שהתפרסמה בשנים האחרונות בעיקר בשל מעלליו של הרב המתעלל אלעזר ברלנד. כפי שקורה לא אחת בחברה החרדית, גם במקרה של הרב המתעלל עליו מספר נחום בספרו בחרו בקהילה שלא לערב את רשויות החוק אלא לטאטא מתחת לשטיח. אותו רב מתעלל גורש בתחילה ללונדון, ולאחר תקופה לא ארוכה שב ארצה, אולם במקום לחזור לירושלים הקים את חצרו באשדוד ויצר סביבו כת קטנה הנתונה למרותו.

 

"אני זוכר אותו מצוין", אומר השבוע גורם בכיר ב"שובו בנים", שביקש לא להזדהות. "הוא היה מחנך של בני נוער. לא מנהל אלא מורה של בני נוער שיצאו מהמערכת. יש לי חברים שכיום הם בעלי משפחות שסבלו אף הם כמו נחום, אבל אף אחד לא דיבר אז ובטח לא ידבר היום. אף אחד מאותם בחורים לא רוצה לחשוב על זה בכלל, לא כל שכן להודות בפני הציבור שזה קרה גם לו".

 

לא עירבתם משטרה למרות שידעתם מה קורה?

"זה לא נהוג אצלנו. הוא פשוט גורש מכאן ועזב, ומאז החליף פעמיים את השם שלו".

 

שמעת על הספר של נחום?

"השם 'הייתי חיית מחמד של השטן' עושה לי צמרמורת. יש לנו כאן בישיבה נערים של חינוך מיוחד שעברו בדיוק ממש לא מזמן את התקיפות האלה, ואני חושב על זה ומתחלחל".

 

לצאת מחושך לאור

בדירה הצנועה הם יושבים האחד ליד השנייה, מה שלא היה ברור מאליו רק לפני חודשים ספורים. "אנחנו עכשיו בשנה ראשונה של ירח דבש", אומרת נעמי. "חיתנו אותנו בלי שרצינו, אבל רק בזמן האחרון גילינו שאנו בעצם מתאימים וטוב לנו יחד גם מחוץ למסגרת הכת. מסברר שלפעמים גם דברים שנעשים לרעה יוצאים לטובה. לראשונה בחיים יש לנו זמן לצאת לבלות, לצימר. מעולם לא הייתה לנו שבת רק לנו יחד. אף פעם עד השנה לא היה לנו קשר זוגי בכלל".

 

את נעמי הכיר נחום מאז שחר ילדותה. אביה, נכה צה"ל שחזר בתשובה והעריץ את הרב המתעלל בכל נפשו, הפך לעבד נרצע וסחף אחריו את כל משפחתו. "בשלב מסוים אני לא יכולתי יותר", אומרת אמה של נעמי, מלכה, שלאחר עשור של ניתוק חידשה עמה את הקשר. "התנאים בהם גרנו היו איומים, והרב, ששעבד נפשית ופיזית את בעלי, לקח מאיתנו את כל רכושנו. את הבית שלנו בשכונת רמת שלמה בירושלים, את האוטו שבעלי קיבל כנכה צה"ל. בעלי העריץ את האדמה שהרב דרך עליה. הוא עבד בשבילו שנים בהתרמות מבלי לבקש דבר. ברור לי שהיה לו אופי חלש והוא חיפש מישהו להיתלות בו והרב ניצל את זה עד הסוף".

 

בשלב מסוים, אחרי מספר שנים של מגורים בצמוד לרב ומשפחתו, לא יכלה יותר מלכה לשאת את החיים ונמלטה, מותירה מאחוריה את בעלה וארבעת ילדיה, מלבד בתה הקטנה שלקחה איתה. "לא הייתה לי בררה", היא מתייפחת בשיחה בינינו, כואבת את המעשה גם כיום, אחרי 12 שנה. "הוא הסית אותם נגדי. הם לא היו מוכנים אפילו להיפגש איתי. כשניסיתי להיפגש איתם פעם הם השליכו עליי את שקיות הממתקים שקניתי להם".

 

היית בחתונה של נעמי ונחום?

"מה פתאום, היה אסור לי להגיע. לא הייתי אפילו בבר־המצווה של בנים שלי, אבל ידעתי שהם סובלים. חששתי שהוא פוגע בהם מינית כמו בנחום".

 

"עד שנמלטנו לא ידעתי בכלל שהוא עבר התעללות מינית", מודה נעמי השבוע.

 

איך זה ייתכן?

"ידעתי שהם מסתגרים, גם כשהיינו בארוחות שבת אצל הרב, אבל חשבתי שזה לדברי תורה".

 

ונחום לא סיפר לך?

"הרב שלט בו. אני, כשהתחתנו, הייתי קטינה בת פחות מ־16, והוא הכריח אותנו להמשיך להתגורר בבית שלו כדי שימשיך לשלוט בנו. היינו חייבים לקבל את רשותו לכל דבר, נאסר עלינו לישון בחדר אחד למעט פעם בחודש, בעת הטבילה במקווה - וגם אז היינו חייבים למסור דיווח מפורט על מה שעשינו. לא שנאתי את בעלי, לא אהבתי אותו, חיינו יחד כי זה מה שקבעו לנו".

 

אז את אבא שלך אהבת?

"אבא שלי לא רצה שאוהב אותו. הוא רצה שאוהב את הרב. גם כשהביא לי מתנות בחגים אמר שזה מהרב".

 

איך התייחסה אליכם המשפחה של הרב?

"מגיל צעיר חינכו אותם שאנחנו בכלל רכוש שלהם. הם התייחסו אלינו בהתאם".

 

"עבדתי בסלון פאות שהקמתי במו ידיי והייתי טובה מאוד בעבודה שלי, אבל הוא הכניס את הבת שלו כמנהלת שרדתה בי ולקחה לעצמה את כל הכסף שהרווחתי. הגיעו לקוחות רבים שהכניסו המון כסף, אבל לא ראיתי מזה כלום. הרב דרש שאעביר אליו את השכר שהרווחתי, קצבת ביטוח לאומי או כל הכנסה אחרת שקיבלנו. גם בהוצאות כספיות לא יכולתי לקנות דברים על דעת עצמי, ואם הייתי צריכה לנסוע באוטובוס הייתי צריכה לבקש ממנו כסף. את קצבת הילדים שלנו הוא לקח. היא נכנסה לנו לחשבון, אבל הוא דאג שבכל חודש אעביר לו אותה עד השקל האחרון וחלילה לא אקח אפילו שקל לעצמי".

 

"הוא נהג בטקטיקה של 'הפרד ומשול'", אומר נחום, "הפריד בינינו, שלט לנו בחיי המין ושלל ממני אפשרות לבחור מה לעשות, מתי ואיך. הוא פשוט קבע לנו כל דבר בחיים".

 

"הרב גם ניסה לסכסך בינינו", אומרת נעמי. "הייתה לי חברה שניסתה להסביר לי מה קורה, והוא גרם לי לנתק איתה את הקשר כי היא לכאורה עושה עיניים לבעלי".

 

מה עשית כשגילית מה הוא עשה לנחום?

"ברגע שגיליתי שהוא התעלל מינית בנחום זה השלב שאמרתי שאנחנו לא נשארים כאן אפילו רגע אחד נוסף. גיליתי מה הוא עבר תחת אותו בן אדם שהערצתי, אהבתי והאמנתי לו - רק אז בעצם הבנתי מה קרה לי כל השנים. באיזה חושך הייתי. אז גם פגשתי לראשונה את אימא שלי, שאותה לא ראיתי 12 שנה בעקבות הסתה קשה נגדה".

 

את מבינה מה גרם לזה?

"ברור. נולדתי למציאות הזאת", אומרת נעמי, "לא יכולתי לדעת שזו מציאות לא נורמלית. היום אני ובעלי יכולים לשבת יחד על הספה ולאכול גלידה, וזה לא מובן מאליו. לא יכולנו לעשות את זה עד לא מזמן. אני רוצה להגיד לכל מי שנמצא בסוג של כת: אל תפחדו, תצאו. פתאום כלום לא יהיה מובן לכם מאליו. פתאום לא תבינו באיזה חושך חייתם".

 

נחום: "הוא היה אומר: 'מה יש? אני אוהב אותך. אסור לאבא לחבק את הבן שלו?'. כאשר הגיעה ידו למקום שנמצא מחוץ למתחם החיבוק האבהי מיד הזזתי לו את היד. הוא החזיר אותה. ואז שוב. ושוב. 'אני אוהב אותך, זה ביטוי של אהבה', הוא אמר לי. 'כשאוהבים אין גבולות. כל הגוף שלך שייך לי'"  (צילום: אבי רוקח)
נחום: "הוא היה אומר: 'מה יש? אני אוהב אותך. אסור לאבא לחבק את הבן שלו?'. כאשר הגיעה ידו למקום שנמצא מחוץ למתחם החיבוק האבהי מיד הזזתי לו את היד. הוא החזיר אותה. ואז שוב. ושוב. 'אני אוהב אותך, זה ביטוי של אהבה', הוא אמר לי. 'כשאוהבים אין גבולות. כל הגוף שלך שייך לי'" (צילום: אבי רוקח)

 

עולם חדש ומופלא

"הם פשוט מעוררי הערצה בהתמודדות שלהם עם העולם החדש שבו הם חיים", אומר עו"ד שטיינברגר. "אמרתי לנחום שאני מעדיף שלא יוציא את הספר כרגע, כי כך עורך הדין של הצד השני יכול לדעת בדיוק כיצד להתכונן למשפט כשיהיה כזה, אבל נחום לא שמע לי ואני לחלוטין מבין אותו. הספר הזה הוא התרופה שלו לכל מה שעבר. הוא היה חייב לפרוק את כל זה מעל לבו".

 

נחום, אתם מקבלים עזרה נפשית?

"ברור. גם אני וגם נעמי. יש אנשים שאנו מדברים איתם".

 

עו"ד שטייברגר, על מה התביעה שהגשתם?

"התביעה היא על ההתעללות המינית ועל הניצול הכספי ארוך השנים. ננסה גם לתבוע על ניהול כת, אבל זה יהיה קשה ללא ספק. נדיר שזה קורה. גם במקרה של גואל רצון עברו שנים עד שזה קרה".

 

בדירתם הצנועה חדר אחד ממש בכניסה משמש אותם לעבודתם. שולחן המחשב שמשמש את נחום לכתיבה וגרפיקה ומכונת הפאות שמשמשת את נעמי. "לפני כמה שבועות עשיתי חשבון וגיליתי שהיינו יכולים להיות היום אנשים עשירים", אומרת נעמי. "אם כל השנים הכסף שהרווחנו היה מגיע אלינו היו כבר יכולות להיות לנו שתי דירות ורכוש. כל השנים אמרו לנו שאנו עולים הרבה ולא מרוויחים דבר".

 

איך הסתדרתם בהתחלה?

"המשפחה מסייעת לנו מאוד. שני האחים שלי שעזבו את הרב וגם אימא שלי ואפילו ההורים של נחום עוזרים לו מאוד, והם מאושרים שיצרנו עמם קשר מחודש והם יכולים לראות את הנכדים שלהם באופן חופשי".

 

איך הילדים באמת?

"הגדולה עדיין מתעוררת בחרדה. הם היו בגן של הבת של הרב, מה שנחום קרא לו 'הגן המנוון'. 15 ילדים שנדחפו לתוך חדרון קטן בלי יחס ובלי גירויים בכלל".

 

ולא רק בחלומות הטראומה מרובת השנים עדיין קיימת. "כמה ימים אחרי שעזבנו נתקלתי ברב. הוא רדף אחריי וניסה לשכנע אותי שאחזור ואבטל את התלונות שלי. כל התהליך היה מאוד קשה כי לכלכו עלינו בכל מקום, הוא שלח אנשים ואיים עלינו. אמר לי דברים כמו 'אני אבא שלכם ויום אחד אתם תצטערו על מה שעוללתם לי ותחזרו'. זה מזכיר לי את הימים שרציתי להתחתן והוא ניסה לשכנע אותי שהוא יכול להיות אשתי".

 

במקרה של נעמי המצב מסובך אף יותר, שכן המשפחה שלה עדיין נותרה מאחור. "ראינו גם את אח של נעמי לפני מספר שבועות", מספר נחום. "הוא פתאום חסם אותנו באוטו שלו והתחיל לדפוק בזעם על האוטו שלנו. לא רציתי לריב איתו. אני מרחם עליו. כמו על אבא של נעמי שאנו מנסים לחלץ משם, אבל ללא הצלחה".

 

"אבל הוא כבר לא מצליח להתרים לרב כמו פעם", אומרת נעמי. "אחרי שהתפרסם הספר של נחום פרסמתי בפייסבוק מי זה אבא שלי, והוא כבר לא מקבל כסף כמו פעם, כי כולם מבינים עכשיו לאן הכסף הולך. אני מקווה שזה יעזור להחזיר אותו אלינו כפי שקרה עם אימא והאחים שלי".

 

בחנוכה האחרון המעבר הושלם כאשר המשפחה שיצאה לחופשי חגגה את חג הנסים יחד עם משפחתו של נחום ומשפחתה של נעמי. "אחרי אימא שלי ואחותי הקטנה יצרו איתי קשר גם האחים הגדולים שלי, שיצאו מהכת סופית לאחר קריאת הספר של נחום", מספרת נעמי בהתרגשות.

 

"זה היה מרגש", אומרת מלכה, אמה של נעמי. "נפגשנו לראשונה אחרי 12 שנים שהם לא היו מוכנים לראות אותי כי הכניסו להם לראש שאני אימא רעה ובוגדנית. הדבר היחיד שנותר לי לקוות שיכניסו אותו לכלא לכל חייו".

 

ימים אחדים לאחר שנמלטו למקום מגוריהם הנוכחי הוגשה למשטרה תלונה נגד הרב, שנעצר וכעבור שבועות אחדים שוחרר למעצר בית ממושך. "אני יודע היטב שהחיים שלו גיהינום כרגע, כי הוא לא חופשי להתעלל באנשים כפי שעשה כל חייו", אומר נחום ללא שמץ של שמחה לאיד. "הוא שקוע בחובות, נכשל בעסקים, ועכשיו כולם מסביבו יודעים את פרצופו האמיתי ולא נותנים לו דבר".

 

בספר שלך אתה מגלה המון מעשים פליליים נוספים שעשה מלבד הפגיעה בך.

"יש לי ראיות לרוב מעשי המרמה של הרב במהלך השנים. זה נכון. אני מאוד מקווה שיאשימו אותו גם בזה. השאיפה שלי מהספר ומכל הפרשה היא שאחרים לא יגיעו למקום הזה שאני ונעמי הגענו אליו".

 

פרקליטו של הרב, עו"ד ציון אמיר, לא מסר תגובה.

 

מהפרקליטות נמסר כי "התיק בבחינה וטרם התקבלה בו החלטה".

 

פרסום ראשון: 15.01.17, 11:49

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות