כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יומן השומן

על המשקל צילום: shutterstock
על המשקל צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

בני הנוער ברמלה במקום הרביעי בהשמנת יתר

רמלה תופסת את המקום הרביעי בארץ באחוז הילדים ובני הנוער הסובלים מהשמנת יתר. כך על פי נתוני מחקר של קופת חולים 'שירותי בריאות כללית'. "בגני ילדים ובצהרונים צורכים המון קמח לבן, וככה הילדים שלנו גדלים, לזה הגוף מתרגל". בעירייה מכינים תוכנית לחינוך ולקידום בריאות, שעיקרה הסברה, תוך מתן כלים לניהול אורח חיים בריא

שי אלבלינג 
פורסם: 15.01.17, 11:49

נתונים שפורסמו השבוע, הלקוחים ממחקר מטעם קופת חולים 'שירותי בריאות כללית' בנושא שיעורי השמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער, מעלים סטטיסטיקה עגומה למדי בנוגע לאוכלוסייה זו בעיר רמלה.

 

עוד בשפלה:

איומים על מאבטח בבית חולים קפלן שהעיר לחולה לב שעישן

 

על פי הנתונים, שנאספו בין השנים 2016-2011, מדורגת העיר במקום הרביעי בארץ מבחינת אחוזי שיעור השמנת היתר. ובמספרים: 13.5 אחוז מהילדים ובני הנוער בעיר סובלים מהשמנת יתר.

 

את שלושת המקומות הראשונים בדירוג תופסות הערים עכו (15.4 אחוז), טירת הכרמל (14.9) ובית שאן (13.7). במקום החמישי, מיד אחרי רמלה, מדורגת אשקלון, בה סובלים 12.9 אחוז מהילדים ובני הנוער מהשמנת יתר.

 

השמנת יתר, על פי ההגדרות, הוא מצב שבו כמות השומן בגוף או משקל הגוף גבוהים ממה שנחשב כבריא - מדדים קבועים ומוכרים המתייחסים לגילו, מינו ומצבו ההתפתחותי של כל אדם.

 

הסיכון הגדול בהשמנה טמון בכך שהיא מהווה גורם סיכון לתחלואה ותמותה מסוכרת, מחלות לב וכלי דם, וסוגים שונים של סרטן ומחלות נוספות.

 

דרושה דיאטה ותוכנית לאורח חיים בריא (צילום: shutterstock)
דרושה דיאטה ותוכנית לאורח חיים בריא (צילום: shutterstock)

 

נתוני המחקר, שבוצע על ידי צוות חוקרי מכון 'כללית' למחקר בראשות ד"ר עינב סרולוביץ, כוללים בדיקת מאגר נתונים של 280 אלף ילדים ובני נוער בגילאים שבין 17-13.

נתונים אלה מצביעים על כך שאוכלוסיית הילדים ובני הנוער ברמלה סובלת מהשמנת יתר גבוהה יותר ממרבית הערים בישראל, כשהממוצע הארצי להשמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער עומד על כעשרה אחוזים.

 

לשם השוואה עם ערים סמוכות, בנס ציונה נמצאים הילדים ובני הנוער הרזים ביותר בישראל (6.6 אחוזים סובלים מהשמנה). בערים שכנות אחרות כמו רחובות, אוכלוסייה זו מהווה 8.9 אחוזים ובראשון לציון תשעה אחוזים, מתחת לממוצע הארצי ובמרחק רב מרמלה.

 

לפי נתוני המחקר, שעסק גם במצב השמנת היתר בקרב מבוגרים בגילאי 20 עד 75, עולה כי גם כאן רמלה בבעיה: בעוד שהממוצע הארצי בקרב מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר בישראל עומד על 23.6 אחוז, הרי שממוצע תושבי העיר הסובלים מבעיה זו הוא בשיעור של 25.8 אחוז. במילים פשוטות: אחד מכל ארבעה מבוגרים ברמלה סובל מהשמנת יתר.

 

ברחובות עומד שיעור זה בקרב מבוגרים על 19.2 אחוז ובראשון לציון על 19.7.

 

"לאכול ג'אנק"

מנהל מכון 'כללית' למחקר, פרופ' רן בליצר, סבור כי מצבם הבריאותי של הילדים ובני הנוער ברמלה, כמו בערים אחרות בהן משקלם חריג בהשוואה לממוצע הארצי, דורש טיפול דחוף.

 

"כארגון הבריאות הגדול בישראל, אנו מקיימים מעקב רפואי שוטף אחר מדדים בקרב המבוטחים, כרכיב מרכזי בגישת הרפואה המונעת, כדי לפתח ולהפעיל תוכניות התערבות שיתאימו לפלחי אוכלוסייה וכדי להביא לצמצום הפערים הקיימים בתחום זה, ואנו מחויבים לפעולה", אומר פרופ' בליצר. "נתונים אלה, אודות היקף הסובלים מעודף משקל, מהווים אתגר לכל מערכת בריאות, לאור העובדה שעודף משקל והשמנת יתר קשורים בשכיחות יתר משמעותית של תחלואה כרונית".

 

לא מעט מתושבי רמלה, שראו את הנתונים המתייחסים לשיעורי השמנת היתר בעיר, כלל לא התפלאו.

 

"זה שיש בעיר ובארץ בכלל בעיה של השמנת יתר זה ידוע, אבל לא חשבנו שאנחנו במקום כזה רע", אומרת ליאת עיני, תושבת העיר, אמא לשני בנים בני שמונה וחמש. "אורח החיים המערבי גורם לילדים שלנו, וגם לנו, לאכול הרבה ג'אנק, אז אין פלא שאלה הנתונים, אבל מפתיע שהעיר שלנו מדורגת כל כך גבוה. אם היו שואלים אותי איפה אנחנו ממוקמים, הייתי אומרת שאיפה שהוא באמצע, אבל כל כך גבוה זה קצת מטריד, למרות שההפרשים לא גדולים".

 

גם רחל טוויטו, שנולדה בעיר, גדלה בה, והיום היא אם לשתי בנות בגילאים 13 ו־11, מודה שהנתונים מעט מפתיעים."זה מוזר כי אנחנו עם ערים שהן לכאורה ערים קשות בפריפריה. זה מה שקצת עצוב, כי המחשבה היא שברמלה יש תנאים קצת אחרים ומעמד סוציואקונומי טוב יותר מהערים שנמצאות קרובות אלינו ברשימה", אומרת טוויטו.

 

טוויטו, כמו עיני, מאמינה שהנזק שנגרם לילדים בנושא השמנה קשור לתזונה שהם צורכים במסגרות החינוך בהן הם שוהים במהלך היום עד לכניסתם לבית

הספר.

"כמה שלא יכתבו ויעשו כתבות בטלוויזיה וידברו, בשורה התחתונה הילדים שלנו אוכלים בגנים אוכל לא טוב", אומרת טוויטו. "בגני ילדים ובצהרונים יש אוכל שמגיע לרוב מבחוץ, מחברות קייטרינג. הוא מלא שמן וסוכרים והם צורכים המון קמח לבן. ככה הילדים שלנו גדלים, לזה הגוף מתרגל. כבר ברור וידוע בכל העולם שזה לא עושה טוב לגוף. העניין הזה ממשיך בבית, כשאוכלים לחם לבן ושותים משקאות מוגזים זולים, כי זה הכי נוח וזול לקנות".

 

בעיריית רמלה, שם מתייחסים ברצינות לממצאים החריגים, מודעים לעובדה שיש צורך בצעדים מעשיים כדי להביא לשינוי בנתונים ולשיפור המצב הבריאותי בקרב תושבי העיר הסובלים מהשמנת יתר.

 

"אחד המקומות הפופולריים ביותר בעיר הוא החלק המערבי של רחוב הרצל. זה בגלל שיש שם את כל מסעדות המזון המהיר: שווארמה ולאפות, מאפיות ועוד", אומר גורם בעירייה. "כמעט בכל שעה ביום המקומות האלה מלאים. מבחינה עסקית זה מצוין, אבל זה מעיד על תרבות הצריכה שצריכה לעבור שינוי באמצעות עבודה של רשויות הבריאות מול הקהילה ובאמצעות חינוך לתזונה בריאה".

 

ממצאי המחקר שערכו אנשי 'בריאות כללית', שהתגלו במהלך העבודה עוד לפני פרסומם בפומבי, והעובדה שרמלה התברגה בצמרת הרשימה המפוקפקת, הביאה את אנשי קופת החולים לקבל החלטה, בשיתוף עם העירייה, לטיפול בתופעה המסוכנת.

 

עיקרי ההחלטה: להפעיל ברמלה תוכנית לחינוך וקידום בריאות, שעיקרה הסברה בקרב הציבור בעיר, תוך מתן כלים לניהול אורח חיים בריא.

 

מרפאות קופת חולים 'כללית' בעיר יתחילו להפעיל בתקופה הקרובה תוכניות הרזייה, כמו גם סדנאות לעידוד פעילות גופנית ותזונה נכונה בקרב תלמידי בתי הספר בעיר וביצוע מעקב אישי בנושאי תזונה בקרב אוכלוסיית העיר, בדגש על ילדים עד גיל שש.

 

"טוב שקיבלו החלטות כאלה והעיקר שיעשו באמת משהו, כי עובדה שבמקומות אחרים בעולם זה עובד", אומרת עיני. "בארצות הברית ובאירופה משנים תזונה לילדים, והגיע הזמן שזה יקרה גם פה, כי זה קשור לבריאות של כולנו, ילדים ומבוגרים.

 

זה לא רק למנוע מילד שמן מבוכה או בושה כי ילדים צוחקים עליו, זה לדאוג שהם יהיו מבוגרים בריאים, שלא יהיו נטל על החברה ומערכת הבריאות".

 

עוד נמסר מעיריית רמלה, כי העירייה פועלת בשורה ארוכה של פעולות לקידום בריאות תושבי העיר בכלל, ולעידוד תזונה בריאה ונבונה בפרט.

 

"העירייה מקיימת תוכניות רבות ומגוונות בתחום קידום הבריאות בבתי הספר ובגני הילדים, הכוללות גם הכשרות למורים והרצאות להורים. כמו כן, הוקם מערך של גינות מאכל בבתי הספר ובמוסדות נוספים, על מנת לעודד אכילת פירות וירקות, בנוסף לביצוע פעילות גופנית הכרוכה בעבודה בגינה.

 

"בימים אלה מגיע לסיומו קורס מתנדבי בריאות וסביבה, במסגרתו הוכשרו המתנדבים הבוגרים לפעול בתחום קידום הבריאות והסביבה ובין היתר קיבלו כלים בנושא תזונה בריאה ונבונה. בנוסף, בימים אלה מקיימת העירייה סקר בריאות מקיף בשיתוף 'רשת ערים בריאות', המרכז לשלטון מקומי ומשרד הבריאות, שמטרתו לבחון את בריאות תושבי העיר ואת הגורמים המשפיעים עליה. מדובר במדגם מקיף של תושבים, בו עשרות שאלות בנושאי בריאות שונים. בסיום הסקר וניתוחו תופק תוכנית עדכנית לקידום בריאות התושבים.

 

"העירייה אף מעודדת אורח חיים בריא באמצעות פעילות ספורטיבית בשורה ארוכה של פעולות במערך החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, הן בקרב ילדים ובני נוער והן בקרב בוגרים - פרחי ספורט, קבוצות ילדים ונוער בתחומי הספורט השונים, ליגת שכונות, בנייה ופיתוח תשתיות ספורט, שדרוג מגרשי ספורט בבתי הספר לשימוש התלמידים ותושבי השכונות, מתקני כושר בפארקים ובגינות הציבוריות ועוד".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות