כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מוסר תשלומים

תשלום כפול
תשלום כפול 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ייצוגית נגד עיריית תל אביב: נותנת קנס וגם גובה אגרת חניה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד העירייה: גובה אגרות חניה מנהגים שחנו במקומות אסורים לאחר שספגו קנסות ודוחות

עידן סגר 
פורסם: 11.01.17, 10:30

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד עיריית תל אביב־יפו: מתעשרת במיליונים באמצעות גביית אגרות חניה מנהגים שחנו במקומות חניה אסורים.

 

עוד במרכז:

עתירה: תווי חניה גם לבעלי עסקים

 

אגרת החניה משולמת לעירייה על ידי מי שחונה ברחבי העיר במקומות חניה מוסדרים, בדרך כלל באמצעות אפליקציות כמו פנגו. התביעה, שהוגשה לבית

המשפט המחוזי בעיר בשבוע שעבר, עוסקת במצבים שבהם אדם חונה בחניה אסורה בלי לשים לב, משלם אגרת חניה ובו־בזמן מקבל קנס. נטען כי במצבים אלו העירייה גובה את האגרה שלא בהתאם לחוק, ואחר כך אף לא פועלת באופן יזום להשיב את תשלום האגרה. "ככל שבוצעה חניה במקום אסור – סמכותה של הנתבעת מוגבלת להטלת קנס או נקיטת אמצעים כגון גרירת רכב, אך אין באפשרותה לגבות אגרת חניה במקרים מעין אלו", נכתב בתביעה. "מששולמה אותה אגרת חניה לנתבעת ובמקביל שולם גם קנס – חלה חובה אקטיבית על הנתבעת להשיב את אגרת החניה למשלם".

 

בתביעה, שהגיש עו"ד ירון אלון, נטען שהעירייה מתעשרת שלא כדין על חשבון הציבור ופועלת ברשלנות. אלון מבקש שתשלומי האגרה שנגבו מנהגים שחנו בחניה אסורה יושבו למשלמים. סכום התביעה הכולל אינו ידוע כעת אך מוערך בכמה מיליונים, בשל כמות דוחות החניה שהעירייה מדווחת עליהם בדוחותיה הכספיים. נוסף על כך ביקשו בתביעה שיורה בית המשפט לעירייה להשיב מיוזמתה כל אגרת חניה אשר תשולם בעתיד בגין חניה שלא במקום חניה מוסדר (חניה אסורה או כזו שמותרת לכלי רכב מסוג מסוים בלבד).

 

גם תשלום על חניה וגם דוח (צילום: קובי קואנקס)
גם תשלום על חניה וגם דוח (צילום: קובי קואנקס)

 

לפי התביעה, חנה אלון במרכז העיר ביוני האחרון בשעות אחר הצהריים, ומאחר שמיהר לפגישה לא שם לב שחנה במקום שהחניה בו אסורה. הוא הפעיל את שירות החניה פנגו ושילם תמורת משך החניה תשלום של כעשרה שקלים. עם חזרתו גילה כי קיבל דוח חניה על סך 250 שקל ושילם אותו כחודש לאחר מכן. בתביעה מצוין שאלון — שהיה סבור שלא יחויב בתשלום אגרה על החניה במקום האסור – נחשף לתביעה ייצוגית בעילה זהה נגד עיריית ירושלים, שאישר בית המשפט המחוזי בירושלים בנובמבר האחרון. "בעקבות הפרסום בדק התובע בחשבונו, בכרטיס האשראי בו שילם ואף עם שירות פנגו, אך גילה שגם בחלוף למעלה מחמישה חודשים מתשלום הקנס, הנתבעת לא פעלה להשבת אגרת החניה אשר שולמה בשגגה", נכתב בתביעה. בהמשך נכתב כי אלון קיים שיחה עם נציג של מחלקת החניה בעירייה, והוא אמר לו כי מדיניות העירייה במקרים כמו שלו היא לבצע השבה יזומה של הכסף שנגבה.

 

בתביעה נכתב כי במציאות שבה בלאו הכי חיובי העירייה מבוצעים במקרים רבים דרך אפליקציות, בחיוב חודשי של כרטיס האשראי, "קיים די והותר זמן למנוע מראש חיוב מיותר". גם בחניה באמצעות מדחן או כרטיס חניה לעירייה יש האמצעים לאתר את התשלום ולהשיבו לנהג או לקזזו מהקנס שניתן לו. "ידה האחת של הנתבעת גובה את האגרה, בעוד ידה השנייה מחייבת את אותו נהג בקנס בגין חניה אסורה", נכתב בתביעה.

 

מהעירייה נמסר: "הנתונים בנוגע לתשלומי האגרה מצויים בידי חברות המפעילות את השירות. נדגיש כי פונה שהפעיל אמצעי חניה במקום שהחניה בו אסורה וקיבל דוח, רשאי לפנות לעירייה בצירוף העתק הדוח ולקבל את כספו חזרה. נתוני התובענה נבחנים כדי לתת מענה לבית המשפט".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות