כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שיעור במגדר

התלונות התבררו בהליך משמעתי צילום: מוטי קמחי
התלונות התבררו בהליך משמעתי צילום: מוטי קמחי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אוניברסיטת תל אביב: 14 תלונות על הטרדה מינית הוגשו ב־2016

בשנה שקדמה לה הוגשו חמש תלונות ישירות על הטרדה. כל התלונות התבררו בהליכים משמעתיים בלבד במוסד האקדמי ולא הייתה פנייה אל המשטרה. דוח התלונות הועבר לוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת

עידן סגר 
פורסם: 09.01.17, 10:11

מדוח שהגישה אוניברסיטת תל אביב לכנסת, כנדרש לפי החוק, עולה כי בשנת הלימודים שעברה (שהחלה בשלהי שנת 2015) הגישו סטודנטיות ועובדים 14 תלונות לפרופ' תמר ברוש, הנציבה לקבילות בענייני הטרדה מינית באוניברסיטה. בשנת הלימודים שקדמה לה הוגשו לנציבה חמש תלונות, ועוד תשע פניות אנונימיות או מצדדים שלישיים שדיווחו על הטרדות.

 

עוד במרכז:

לאה שנירר ורכב הפאר נגד המוסך

 

שני מקרים שבהם התלוננו סטודנטיות על הטרדה מינית ממרצה או ממנחה במסגרת יחסי מרות ב־2016 עדיין מצויים בבירור, ובאחד מהם השעה הרקטור זמנית חבר סגל מכל תפקידיו באוניברסיטה. בירורן של שלוש תלונות אחרות הסתיים בקביעה שלא מדובר בהטרדה מינית או שאין די ראיות כדי להכריע בתלונה. כמו כן, השנה קבעה הנציבה כי עובד מינהלי הטריד מילולית סטודנטית ונעץ בה מבטים, ובמקרה אחר קבעה שעובד לא הטריד סטודנטית אך הוזהר.

 

דוח האוניברסיטה הוגש לוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי זו השנה השנייה, לאחר שבשנת 2014 הטילה הכנסת לראשונה חובה על המוסדות האקדמיים

לדווח על מספר התלונות שהוגשו בשנה שעברה ועל אופן הטיפול בהן. בכנסת נשמעה ביקורת כי הדוחות שהוגשו היו לא מפורטים דיים, עד שלעתים לא ברור כלל במה עסקו חלק מהתלונות. "אני רוצה לתת למוסדות שלא דיווחו כראוי ליהנות מהספק שלא עשו זאת בזדון, כדי לטייח", אמרה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ עאידה תומא סלימאן. "הבעיה האמיתית היא לא בהיעדר הדיווח אלא בחשש שמאחוריו מסתתרות תלונות שלא טופלו כראוי".

 

בנוגע לאופן הדיווח נמסר מאוניברסיטת תל אביב כי היא "מדווחת בהתאם לפורמט שקבעה הכנסת".

 

לדברי ח"כ תומא סלימאן, "עלייה בכמות התלונות, אף שהיא מצערת, יכולה גם לשמש סימן לכך שהמוסדות להשכלה גבוהה מקיימים את החובות שהוטלו עליהם בחוק, להעלות את המודעות לנושא בפרסומים שונים".

 

שימוע במשאבי אנוש

לפי הנוהל למניעת הטרדה מינית של האוניברסיטה, תפקידיה המוגדרים של הנציבה הם לפעול להגברת המודעות להטרדות מיניות, לברר תלונות ולהמליץ למעסיק על אופן הטיפול במי שביצע הטרדה מינית או התנכלות. באחד האירועים שהחליטה הנציבה לסגור בשנה שעברה ‑ תלונה שהוגשה על דיבור בלתי נאות מצד מרצה בזמן הרצאה ‑ נקבע לבסוף שמדובר בהתנהגות לא הולמת ולא בהטרדה, והרקטור שלח למרצה מכתב בעניין. גם באירוע השני ‑ תלונה שהוגשה על יחס מתנכל שנמצא שאינו קשור בהטרדה מינית — נקבע שיטפל הרקטור בהתאם לסמכויותיו. באירוע השלישי הגישה סטודנטית תלונה אנונימית בגין התנהגות שאינה נאותה מצד מרצה. התלונה נבדקה ונסגרה בשל חוסר ראיות.

 

בשני מקרים אחרים הגישו סטודנטיות תלונות נגד עובדי סגל מינהלי ועובדי קבלן. במקרה הראשון קבעה הנציבה שהסטודנטית חוותה הטרדה מינית מילולית וננעצו בה מבטים. העובד זומן לשימוע אצל סמנכ"ל משאבי אנוש, ניתנה לו אזהרה בכתב מפני הישנות מעשיו והוא זומן לשיחת הסברה עם הנציבה. במקרה השני ‑ אשר עסק אף הוא בהטרדה מילולית — לא מצאה הנציבה כי הייתה הטרדה מינית, אך העובד הוזהר.

 

אוניברסיטת תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
אוניברסיטת תל אביב (צילום: מוטי קמחי)

 

לצד אלו, השנה הועברה לבדיקת יחידת הביטחון של האוניברסיטה פנייה בעניין תמונות פורנוגרפיות שככל הנראה הורדו מהאינטרנט והופצו בתיבות הדואר של חברות הסגל. בדוח האוניברסיטה נכתב כי הוחלט שלא להמשיך בטיפול בפנייה בשלב זה "אלא אם יישנה המקרה".

 

השנה הוגשו גם שתי תלונות שעסקו באמירות פוגעניות שנאמרו בין סטודנטים. בדוח נכתב כי באחד המקרים לא הצליחה הנציבה להכריע אילו מהאמירות שנטען שנאמרו אכן נאמרו. הומלץ לזמן את הסטודנטים להליך גישור לא משפטי בכפוף להסכמתם, להפריד ביניהם בלימודים ולהעמיד אחד מהם לדין משמעתי. רשויות המשמעת באוניברסיטה החליטו שלא להעמיד את הסטודנט לדין בגין אמירות פוגעניות או התנהגות בלתי הולמת. גם במקרה השני לא נמצא כי האמירות שנאמרו הן הטרדה מינית, והטיפול הועבר לאפיק משמעתי.

 

ראוי לציין כי בשום מקרה לא נכתב כי הופנתה פנייה של האוניברסיטה למשטרה כדי שתחקור את התלונות.

 

שיחה עם הדיקן

נוסף על הליכים אלו הוגשו השנה פניות שלא נהפכו לבירורים רשמיים. באחד מהם התלוננה דוקטורנטית לפני הרקטור על התנהגות לא הולמת של סגל מינהלי ואקדמי. לאחר בירור ראשוני נקבע שלא הייתה עילה לפתיחת בירור בגין הטרדה מינית. במקרה אחר פנתה עוזרת הוראה לנציבה בטענה שכמה מהתלמידות בתוכנית פנו אליה ב"תהיות" בנוגע לאחד המרצים. בדוח נכתב כי לאחר התכתבויות החליטו הסטודנטיות שלא להגיש תלונה.

 

לאורך השנה הוגשו שלוש תלונות גם בגין אמירות פוגעניות של חברי הסגל המינהלי באוניברסיטה זה כלפי זה. במקרה אחד, שמדובר בו ביחסי מרות, קבעה הנציבה כי האמירות הן הטרדה מינית והעובד הועמד לדין משמעתי. במקרה אחר נקבע כי אמירות של עובד כלפי עובדת הן הטרדה מינית ברף הנמוך, והעובד הוזמן לשימוע לפני סמנכ"ל משאבי אנוש. במקרה אחר נקבע כי אמירות פוגעניות כלפי עובד קבלן אינן הטרדה מינית על פי הגדרות החוק.

 

בתלונה אחת שהוגשה על יחסים בין חברי סגל אקדמי נמצא שלא מדובר בהטרדה מינית לפי החוק, אך מדובר בהתנהגות בלתי הולמת. מאחר שמועד פרישתו של העובד היה זמן קצר לאחר מועד הבירור, הומלץ שלא להעמידו לדין משמעתי אלא לזמנו לשיחה לפני הדיקן ולהפריד פיזית בין שני העובדים. המתלוננת הגישה ערעור על החלטה זו לנשיא האוניברסיטה. הנשיא הכריע שאם יבקש גורם באוניברסיטה להעסיק את העובד בתור יועץ לאחר פרישתו, ייערך דיון אצל הרקטור בטרם תתקבל החלטה.

 

השבוע פורסם באתר האוניברסיטה פסק דין שניתן בשבוע שעבר בעניין שני עובדים שהתקיימו ביניהם יחסי מרות. המתלוננת ייחסה לעובד תנועות גוף מיניות וניבולי פה והם גרמו לה לחוש מאוימת ומושפלת. הצדדים הגיעו ביניהם להסדר טיעון, ובו יוחסו לעובד מעשים אסורים הכוללים הערות מיניות והתייחסויות בוטות לאיברי מינה של המתלוננת. הוסכם כי עונשו של העובד יהיה נזיפה, העברה קבועה למשרה אחרת, פיטורים על תנאי לתקופה של שנתיים והתנצלות בכתב לפני המתלוננת.

 

חברי הרכב ועדת המשמעת — ענת ליסק, שרון פלדמן ועו"ד בצלאל בן דוד — קיבלו את הסדר הטיעון, אך ציינו כי הם סבורים שהמעשים שהודה בהם העובד "חמורים מאוד, וזאת מאחר שאין יסוד לסברה כי הטרדה מינית חמורה היא רק זו שבה מתקיים מגע פיזי בין המטריד לעובדת. לשון רעה ותנועות גוף בוטות פוגעים באופן קשה ומהווים איום חריף כלפי העובדת שנזקו רב לנפשה, לפרטיותה ולכבודה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות