כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
סוף מסלול

שאפו לשרת בתפקידים אחרים. ל' וי' צילום: דו"צ
שאפו לשרת בתפקידים אחרים. ל' וי' צילום: דו"צ
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

שני חברים שלמדו באותה כיתה סיימו קורס טיס

בין מסיימי קורס הטיס האחרון, שני חברים שלמדו באותה כיתה במשגב. צוער מכפר ורדים נבחר למצטיין הקורס. עם תום המסלול הארוך והמפרך, הם מספרים על הקשיים והאתגרים מולם הם ניצבו עד להשגת הכנפיים

רותם אטיאס 
פורסם: 05.01.17, 15:11

סגן י' וסגן מ' ממשגב וסגן ל' מכפר ורדים סיימו בסוף השבוע שעבר את קורס הטיס היוקרתי. כל השלושה מספרים כי לפני הגיוס לצה"ל, שאפו לשרת בתפקידים אחרים.

 

קראו עוד ב-mynet:

 

"החברים מאוד רצו לעשות שירות משמעותי". מימין לשמאל - מ', ל' וי'  (צילום: דו"צ)
"החברים מאוד רצו לעשות שירות משמעותי". מימין לשמאל - מ', ל' וי' (צילום: דו"צ)

 

"העדיפות היתה סיירת, בשאיפה לסיירת מטכ"ל. אף פעם לא חלמתי להטיס מטוס, אז קורס טיס לא היה הבחירה הראשונה שלי, אבל כמו רוב החברים, 'מתגלגלים לזה'", מספר סגן י', שסיים את הקורס במגמת קרב. "הגעתי לצו ראשון, ולפי הדפ"ר שלי, שהיה גבוה, קיבלתי זימון לטיס. בהתחלה קשה להחליט אם כן או לא, אז זורמים ומנסים, ומי שמצליח, מתקדם. לצבא יש העדפות ולא כל כך שואלים אותך, ומכיוון שטיס קודם למטכ"ל, משבצים אותך לשם".

 

סגן מ', ששובץ למגמת התובלה, למד באותה כיתה עם י': "בכיתה י"ב קיבלתי זימון לגיבוש של חמישה ימים. לאחי יש אסתמה, אז זה עיכב אותי והייתי צריך לעבור כל מיני ועדות ורופאים כדי לבדוק שאני בסדר, ורק אחר כך הגעתי לחצרים, ובינואר 2014 התגייסתי לקורס".

 

סגן ל', ששובץ לשירות במסוקי קרב, נבחר למצטיין הקורס: "רציתי ללכת לקרבי, והיו לי מיונים ליום סיירות, טיס ומודיעין. בעיקרון, רציתי ללכת

לסיירת באחת החטיבות. אף פעם לא דמיינתי את עצמי מתקבל לקורס טיס. כשזה מגיע, אתה לא מבין לאן אתה נכנס. אתה מתחיל לברר, לשאול ולחקור על זה, ומתחילות מחשבות - אם אני רוצה את זה או לא. כתלמיד י"ב, כיף לך לשמוע כן בכל שלב שאתה עובר במיונים".

על העובדה שנבחר למצטיין הוא אומר: "ההרגשה טובה מאוד. מפקד הקורס שבוחר על פי פרמטרים מסוימים, אבל מה שבאמת חימם מאוד את הלב היה לשמוע מהחברים לקורס שהגיע לי להיבחר למצטיין".

 

סגן י': "השוני הוא בעיקר במשימות ובאופי הטיסה. טייסי הקרב מתמחים בקרבות אוויר ובהפצצת מטרות עוינות בדיוק רב. כולם מתחילים בטיסת קרב, ומי שעובר שלב אחר שלב, מתקדם לעבר היעד. מי שלא, עובר למסוק קרבי ולתפקידים אחרים. אין פה אפשרות לבחור בין מטוס למסוק. הכל תלוי בשלבים שאתה עובר ומתי אתה נופל בדרך. עכשיו אני ממשיך לעוד שנה בחצרים וצפויות לי עוד הכשרות מבצעיות על המטוס. אחר כך אשתבץ בטייסת. כל מגמה עוברת את זה על כלי הטיס שלה. זאת עוד מדרגה לפני שאתה הופך למבצעי. ברור לי שאני הולך לשירות משמעותי, אבל אני לא מרגיש סוג של הילה מיוחדת. צריך לשמור על צניעות. זה לא פחות חשוב".

 

סגן מ': "בחלוקה הראשונית התקבלתי לקרב, ואחרי חצי שנה של טיסות מחלקים לאלה שנשארים בקרב, אלה שעוברים לתובלה ואלה שמנופים, אז אני לא נופיתי ועברתי לתובלה. מטוסי התובלה מותאמים להעברת מטענים מאסיביים, כלים צבאיים וכוחות בסדרי גודל משתנים".

סגן ל': "אני הגעתי למסוקים, ואחרי מיונים פנימיים הגעתי למסוק קרב, שכולל שני טייסים ואנשי צוות. מסוקי הקרב מותאמים לתקיפת מטרות מגובה נמוך יחסית. במגמה זו לומדים סוגי טיסות ומשימות מגוונות, לרבות משימות תקיפה".

 

ספרו על הטיסה הראשונה.

סגן י': "קשה לתאר במלים את הטיסה הראשונה. יש הרבה אדרנלין. אין לי עדיין מלה שיכולה לתאר את התחושה".

סגן ל': "בפעם הראשונה שאתה עולה על מסוק ההרגשה מיוחדת. ריחוף - זאת הרגשה, שאין שנייה לה. היתרון של המסוק הוא שאפשר לעצור בכל נקודה, באוויר וביבשה".

 

איך מגיבים בבית?

סגן ל': "מאוד תומכים בי וסומכים עלי שאני מחושב. עם החברים קצת יותר קשה לשמור על קשר בגלל האינטנסיביות של הקורס, אז קורה שאתה לא רואה ולא מדבר עם חברים טובים במשך תקופות ארוכות, אבל באותה הזדמנות אתה לומד שהחברות לא חייבת להיות עניין יומיומי ושהיא נמדדת ברגעים האלה".

 

סגן מ': "אני בן בכור, אז הם מאוד מתרגשים מכל התהליך, ויש לי את כל התמיכה שאני צריך. מובן שישנן הדאגות של אמא, שהיתה לחוצה בהתחלה, אבל לאט לאט היא מתרגלת. מבחינת החברים, לצערי התנתקו הרבה קשרים בגלל שלא יוצא לנו להיפגש ולדבר, אבל המצב הזה נתון, ואין ברירה. בכל זאת, יש שבועות שיש לנו רק שעתיים בשבוע לדבר בטלפון".

 

י' ו-מ', שלמדו באותה כיתה במשגב, מספרים שאת החינוך לשירות קרבי ומשמעותי הם ספגו מגיל צעיר. סגן י': "משהו באווירה שגדלנו בה כיוון אותנו ללכת לשירות קרבי. זה סוג של נורמה באזור. גם בבית מחנכים לשירות קרבי מגיל צעיר. אבא שלי הוא איש צבא בשריון, אחי היה בסיירת יהל"ם של ההנדסה הקרבית, אז כנראה זה בא משם".

 

סגן מ': "החברים בבית הספר רצו מאוד לעשות שירות משמעותי ולמצות את הפוטנציאל בצבא. היה הרבה דיבור על זה בשכבה. זה משהו שאתה מקבל מגיל צעיר, וגם אני תמיד ידעתי שאעשה שירות קרבי. זה ש-י' היה איתי בקורס, עזר מאוד. היינו חברים עוד לפני הגיוס, וברגעים הקשים היה עם מי לדבר, או אחרי טיסה לא טובה. הוא היה האוזן הקשבת".

 

על האפשרות של קריירה צבאית אומר סגן י': "אני לא פוסל קריירה צבאית, למרות שבאזרחית יש יותר כסף, אבל זה עוד רחוק. מחכות לי עכשיו שבע שנים של שירות בצבא".

 

סגן ל': "אנחנו נכנסים עכשיו לעולם חדש לגמרי, ואין לי מושג מה אעשה בעוד שנה-שנתיים, אז גדול עלי שבע שנים".

 

 

 

אוזן קשבת. מימין לשמאל - מ', ל' וי' | צילום: דו"צ

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות