כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חיפה 2017

"חיפה היא סיוט לבעלי מוגבלות" צילום: shutterstock
"חיפה היא סיוט לבעלי מוגבלות" צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

זעקת הנכים בחיפה: תנו לחיות בכבוד בעיר הזו

לא פחות מ-20 אחוז מתושבי העיר הם בעלי מוגבלות זו או אחרת. למרות עובדה זו העיר אינה מונגשת לבעלי מוגבלויות כפי שניתן היה לצפות מבירת הצפון. עמותת נגישות ישראל: חיפה מונעת הגעת בעלי מוגבלות למרכזי תרבות, למוסדות ציבור וללשכות הרווחה - וועדת הנגישות לא מתכנסת בקביעות

דורון סולומון  
פורסם: 09.01.17, 15:21

חיפה אינה מונגשת לנכים והעירייה אינה עושה מספיק כדי לתקן את המצב. כך אומרים השבוע בעמותת נגישות ישראל ודורשים לפעול מיידית לתיקון המצב. לדברי אנשי העמותה, חיפה אינה נראית כמו בירת המטרופולין ואינה משמשת דוגמה לשאר ערי הצפון.

 

קראו עוד ב-mynet

 

לא נעשה מספיק כדי לדאוג לבעלי המוגבלויות בעיר (צילום: shutterstock)
לא נעשה מספיק כדי לדאוג לבעלי המוגבלויות בעיר (צילום: shutterstock)

 

בעמותה מציינים כי העירייה לא הגישה השבוע את סקרי הנגישות שהיה עליה להגיש על פי חוק הנגישות, ולכן לא ידוע מתי מתכוונים שם לפעול להנגשת העיר.

 

"חיפה היא סיוט לבעלי מוגבלות", אומרת מנהלת נגישות ישראל בצפון ד"ר רויטל שורץ סבירסקי, "בהשוואה לערים אחרות בצפון, לערים גדולות בארץ או לערים אחרות בעולם, לא נעשה מספיק כדי לדאוג לבעלי המוגבלויות בעיר. אני מזכירה שכ-20% מתושבי חיפה הם בעלי מוגבלות זו או אחרת. חוסר ההנגשה מונע מרבים מהם להגיע למבני ציבור, ליהנות מאירועי תרבות, לקבל עזרה במוסד לביטוח הלאומי ולהתנייד בחופשיות ברחבי העיר".

 

מקומות לא מעטים בעיר אינם מונגשים. במרכז הכרמל, סמוך לאודיטוריום המוגדר הלב התרבותי של בירת הצפון, יש רק שני מקומות חנייה לנכים. "זה לא נתפס שבמרכז גדול שכזה, שאליו מגיעים מאות אנשים לכל אירוע ואלפים בסוף השבוע, יש רק שתי חניות נכים", אומרת ד"ר שורץ סבירסקי, "אני נמנעת מלהגיע לאודיטוריום בגלל זה. חוסר ההנגשה מדיר אותי ועוד הרבה אנשים משם".

 

אבסורדי ככל שזה יישמע, גם בלשכת הרווחה בעיר ברחוב ש"י עגנון אין הנגשה. "התלונות שאנחנו מקבלים הן רבות", אומרת מנהלת עמותת נגישות ישראל בצפון, "האם יכול להיות בשנת 2017 שאדם המגיע לספר על מצוקותיו ייפגש עם עובדת סוציאלית בתחתית המדרגות ולא במשרד? איפה הפרטיות? אדם בעל מוגבלות צריך לקבל את אותן הזכויות כמו אדם ללא מגבלות".

 

במקומות נוספים מדירים את בעלי המוגבלויות בשל חוסר הנגשה. כך מצביעים בעמותת נגישות ישראל על חוצות המפרץ שמדרכותיו אינן מונגשות, בריכת מכבי,
עירונית נוה שאנן, מכללת גורדון, קולנוע עממי בנוה שאנן ומקומות רבים אחרים.

  

"בלשכת התיירות חיפה אין הנגשה לנכים", אומרת ד"ר שורץ סבירצקי, "מה המסר שעובר לתייר שמגיע ללשכת התיירות במושבה הגרמנית ולא יכול להיכנס אליה? שהוא הגיע לעולם שלישי? שהוא לא רצוי פה?". גם במקום שבו לא ניתן היה לצפות לבעיות הנגשה קובעת נגישות ישראל לחוסר הנגשה. "בבית קסלר, בית ל-85 דיירים בעלי נכויות מוטוריות, יש בעיה במדרכות ובכביש המוביל לבית", מציין ד"ר יורם סבירסקי, חבר הוועד המנהל ואחראי על מדור תלונות נגישות בעמותה, "כך המצב בסניף עמך לניצולי השואה שאליו מגיעים לא מעט בעלי מוגבלויות".

 

חוק הנגישות שתוקן בשנים האחרונות קובע כי כלל מבני הציבור ומוסדות החינוך בעיר יונגשו, וזאת בצורה הדרגתית בתוך כמה שנים. "אף אחד לא מצפה

 

שחיפה תנגיש ביום אחד את כל מוסדות הציבור, אבל לפחות ניתן היה לצפות להגשת תוכניות ולוח זמנים עתידי להנגשה", אומרת מנהלת נגישות ישראל בצפון, "בלי הצגת תוכניות לא תהיה הנגשה. אני לא מקבלת את התירוץ שחיפה הררית ולכן יש לה בעיות גדולות יותר מערים אחרות. סן פרנסיסקו היא בעלת אותה הטופוגרפיה וכולה מונגשת. תושבים בעלי מוגבלויות צריכים להתמודד עם מדרכות חסומות, כבישים מוצפים ומחסור במדרכות שניתן לעלות ולרדת מהן בצורה בטוחה".  

 

בעמותת נגישות ישראל מברכים את העירייה על הקמת ועדת גיל"ן (גישה לנכים - ד"ס) בראשות סגנית ראש העיר חדוה אלמוג. "זו בהחלט יוזמה מבורכת שלא קיימת בערים אחרות", אומרת ד"ר שורץ סבירסקי, "אלמוג בהחלט מנסה לסייע אך לצערנו הוועדה לא מתכנסת בתדירות גבוהה. בערים אחרות איפשרו לנגישות ישראל לקיים הדרכה לעובדים ולהנהלה בנושא הנגישות. בחיפה לא. בערים אחרות דאגו שמהנדס העיר וכל האגפים יעבדו יחד כדי לאפשר הנגשה מהירה ויעילה. בחיפה לא".

 

בעקבות דברי נגישות ישראל העלתה סיעת הירוקים במועצת העיר את הנושא לדיון. חבר המועצה ירון חנן: "למרות תקציבים עצומים שהעבירה הממשלה לעירייה לשיפור הנגישות, ולמרות שהעירייה אמורה לשמש דוגמה ומופת למוסדות ציבוריים ופרטיים בתחום זה ולייצג את האינטרס של בעלי המוגבלויות בעיר, עדיין ניתן לבושתנו הרבה למצוא מבנים של העירייה שאינם נגישים ואין גם שום לוח זמנים להנגשתם בקרוב.  

 

"חמור מכך, יש בהם מבנים המשרתים את הציבור הרחב כגון לשכות רווחה. היעלה על הדעת שדווקא האוכלוסייה שהיא מהנזקקות ביותר לשירותי הרווחה תעמוד מול מכשול הנגישות הכי בסיסי בבואה לקבל שירותים אלו בעירייה שלנו? השבוע מתקיימת הפגנה ארצית מול מספר עיריות בארץ שטרם סיימו את הנגשת המבנים שלהן לציבור ובהן לצערנו גם עיריית חיפה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות