כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חולץ פקקים

אלפי תושבים חדשים מגיעים לעיר מדי שנה צילום: עיריית אשקלון
אלפי תושבים חדשים מגיעים לעיר מדי שנה צילום: עיריית אשקלון
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תוך מיליארד שקלים ושלוש שנים ייפתרו בעיות התחבורה באשקלון

בהשקעה של כמיליארד שקל מתכננת עיריית אשקלון לשים קץ לעומסי התנועה הכבדים בעיר. על פי התכנון, בשלוש השנים הקרובות ייסללו מנהרה, כביש יציאה צפוני, נתיבים חדשים ומעגלי תנועה ואף יוקם גשר להולכי רגל. המטרה: להכין את התשתיות לקליטתם של עשרות אלפי התושבים שצפויים להגיע עם הקמתן של תשע שכונות חדשות במסגרת הסכם הגג. לגזור ולשמור

שמוליק חדד 
פורסם: 03.01.17, 08:59

הקץ לפקקים באשקלון ? בחודשים האחרונים גיבשו בעירייה, באמצעות צוותי חשיבה ויועצים מיוחדים, מספר פתרונות שאמורים להקל על עומסי התנועה הכבדים שיש בעיר בשעות הבוקר ואחר הצהריים. במסגרת הסכם הגג שנחתם לפני כשנה עם הממשלה אמורה העירייה לקבל תקציב עתק של כמיליארד שקל על מנת לשפר את תשתיות התחבורה בעיר ולהיערך להגעתם של עשרות אלפי תושבים עם הקמתן של תשע שכונות חדשות ובהן כ־30 אלף יחידות דיור.

 

הפרויקט הגרנדיוזי כולל סלילת מנהרה תת־קרקעית בשדרות רבין, הקמת גשר עילי להולכי רגל ליד מקיפים ד' וה', סלילת כיכר עם יותר מנתיב אחד וכביש עוקף בדרום העיר. על פי התכנון, מרבית עבודות השדרוג בכבישים אמורות להסתיים עד סוף שנת 2018, כשנתיים מהיום, פרט לכמה פרויקטים גדולים בודדים שיימשכו עד סוף 2019. לגזור ולעקוב.

 

 

"הכביש, המתוכנן להיסלל בצפון אשקלון, יקטין את עומסי התנועה ביציאות מהעיר, בעיקר מהשכונות הצפוניות, וייצור יציאה צפונית חדשה"  (צילום: עיריית אשקלון)
"הכביש, המתוכנן להיסלל בצפון אשקלון, יקטין את עומסי התנועה ביציאות מהעיר, בעיקר מהשכונות הצפוניות, וייצור יציאה צפונית חדשה" (צילום: עיריית אשקלון)

 

מאה מיליון שקל בשנה הראשונה

בשנים האחרונות נמצאת אשקלון בתנופת בנייה מסיבית. שכונות חדשות, כמו שכונת אגמים, הוקמו והחל אכלוסן, ובשכונות הוותיקות צצו עשרות בניינים גבוהים עם מאות יחידות דיור. הפיתוח הנדלני המואץ לא היה מלווה בשדרוג ובפיתוח תשתיות הכבישים הישנות, מה שיצר עומסי תנועה כבדים ביציאות ובכניסות לעיר, בעיקר בשעות הבוקר ואחר הצהריים. בשנים האחרונות מציפים התושבים את דפי הפייסבוק העירוניים ואת כלי התקשורת בתלונות על הפקקים הארוכים בהם הם תקועים מדי יום.

 

לפני כחודשיים פרסמנו כתבה בה תוזמנו הפקקים בצירים הראשיים בעיר, ולפיה נסיעה שאמורה לארוך כעשר דקות נמשכת יותר מחצי שעה.

 

עם החתימה על הסכם הגג מול הממשלה, שבמסגרתו אמורות להיבנות כ־30 אלף יחידות דיור נוספות בעיר, הצהיר ראש העירייה איתמר שמעוני כי לא יחתום על היתרי בנייה חדשים אם לא יימצאו פתרונות תחבורתיים. מאז החתימה המתוקשרת על ההסכם, לפני כשנה, נכנסה פעילות העירייה להקפאה בעקבות מעצרו של שמעוני והרחקתו מאגף ההנדסה ומהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. במסגרת הסכם הגג אמורה הממשלה להעביר תקציב חסר תקדים של כמיליארד שקל לשדרוג התשתיות. 83 מיליון שקל מתוך סך התקציב יושקעו לחידוש השכונות הוותיקות. הנושא, שמטופל כעת על ידי החברה הכלכלית באשקלון, יעבור בהמשך לידי מינהלת הסכם הגג. לדברי גורמים בעירייה, מי שיעמוד בראש המינהלת הוא מנכ"ל החכ"ל גלעד אורן, שיסיים בקרוב את תפקידו לטובת הג'וב החדש?.

 

לדברי שמעוני ואורן, גולת הכותרת של הפרויקט התחברותי תהיה מנהרה שתעבור מתחת לצומת הרחובות בגין ורבין מכיוון צפון לדרום בכדי לנסות לחלץ מעט את צוואר הבקבוק באזור. "ההשקעה בכבישים כבר בשנה הבאה תהיה חסרת תקדים ותעמוד על כמאה מיליון שקל", אמר שמעוני. "במסגרת הזו נעשה שיקוע, מנהרה תחתית באזור צומת רבין-בגין. אני מאמין שבתחילת השנה נצא כבר למכרזים. אורן הוסיף כי קיים כבר תכנון מפורט לגבי המנהרה: "אני מאמין שבמרס-אפריל נצא למכרז. מדובר בעבודות של כשנה וחצי בעלות של 86 מיליון שקל מתקציב הסכם הגג".

 

בנוסף תוציא העירייה מכרזים לסלילת ולפיתוח כבישים נוספים. "אלפי תושבים חדשים מגיעים לעיר מדי שנה", אמר שמעוני. "הביקוש למגורים בעיר הינו מהגבוהים בארץ. אנחנו שיאני התחלות הבנייה, וכבשנו את המקום הראשון גם בביקוש למגורים. יש עשרות אלפי כלי רכב הנעים בכבישי העיר בתשתיות שאינן מותאמות, לכן מדי בוקר משתרכים בכבישים עשרות אלפי נהגים התקועים בפקקי ענק, בעיקר מהשכונות הצפוניות בכיוון היציאה מהעיר. הדרך היחידה לחלץ את פקקי התנועה היא בסלילת כביש יציאה צפוני חדש מאשקלון לצד סלילת כבישים נוספים ברחבי העיר".

 

פחות צפוף מתחת לקרקע

מנהרה ברבין. הפרויקט הגדול ביותר יהיה כאמור סלילת המנהרה בשדרות רבין-בגין מכיוון צפון לדרום. על פי לוח הזמנים של העירייה, בתוך שבועיים מהיום יחל תכנון השיקוע. במרס-אפריל יפורסם מכרז ובמאי 2019 יחלו העבודות. ההפרדה המפלסית המתוכננת אמורה להקטין את העומס ותאפשר להגדיל את קיבולת כלי הרכב שיעברו בצומת בו־זמנית.

סיום משוער: מהלך שנת 2019.

 

● גשר במקיף ה'. חת הבעיות הקשות בעיר מצויה בכביש המוביל לקרית החינוך, אליה מתנקזים אלפי תלמידים מדי יום. על פי התכניות של העירייה יוקם גשר להולכי רגל בכביש רבין מול המקיפים ד' וה' או מעבר תת־קרקעי. תחילת הביצוע מתוכננת ליולי 2018. "גשר הולכי רגל או מעבר תת־קרקעי צפוי להקטין את החיכוך בין כלי הרכב לתלמידי המקיפים ד' וה'", הסביר שמעוני. "הקטנת החיכוך תגדיל את קיבולת כלי הרכב שיעברו בצומת בו־זמנית. במקביל לעבודות אלו בוצעו הסדרי תנועה חדשים בכניסות למוסדות ציבור ובתי ספר, מכבישים מרכזיים לכבישים משניים, על מנת למנוע ככל האפשר הפרעה לתנועה".

סיום משוער: מהלך שנת 2019.

 

● מתחם הבלוט. בקטע ממתחם הבלוט בשדרות ירושלים-רבין מתוכנן להיסלל כביש חדש (כביש 3). העבודות מתוכננות להתחיל בפברואר 2017. הן יכללו עבודות פיתוח, סלילה, הקמת שבילים לרוכבי אופניים, תאורה וגינון. "הכביש מתחבר לשכונת ברנע ולכביש רבין, ויסייע להקטין את עומסי התנועה בכבישים הפנימיים של שכונת ברנע עבור תושבים המעוניינים לצאת מהעיר או להגיע למרכז העיר דרך כביש רבין", הסביר שמעוני.

סיום משוער: סוף 2018.

 

● יציאה צפונית. עוד בכביש רבין: המשך סלילת הכביש לכיוון צפון עד לחיבורו עם כביש מספר 4. לוח הזמנים לתחילת ביצוע העבודות הוא יולי 2017. העבודות יכללו עבודות פיתוח, סלילה, הקמת שבילים לרוכבי אופניים, תאורה וגינון. "הכביש, המתוכנן להיסלל בצפון אשקלון, יקטין את עומסי התנועה ביציאות מהעיר, בעיקר מהשכונות הצפוניות, וייצור יציאה צפונית חדשה", אמר שמעוני.

סיום משוער: סוף 2018.

 

● שדרות עופר-רבין. בשדרות עופר-רבין מתוכנן להיסלל מעגל תנועה כפול עם שני נתיבים. הצפי לתחילת העבודות הוא אוגוסט 2017. שמעוני: "הקמת מעגל תנועה תאפשר פנייה לרחובות בבקרה ובבטיחות. סלילת שני הנתיבים תגדיל את מספר כלי הרכב המשתמשים בכיכר בו־זמנית, וכתוצאה מכך תקטין את העומס בצירים".

● סיום משוער: פברואר 2018.

 

במסגרת הסכם הגג אמורה הממשלה להעביר תקציב חסר תקדים של כמיליארד שקל לשדרוג התשתיות (צילום: עיריית אשקלון)
במסגרת הסכם הגג אמורה הממשלה להעביר תקציב חסר תקדים של כמיליארד שקל לשדרוג התשתיות (צילום: עיריית אשקלון)

 

עושים סדר בצמתים

● הכניסה לברזילי. בכניסה המערבית למרכז הרפואי ברזילי על שדרות בן גוריון יתווספו נתיבים לפנייה ימינה. שמעוני צופה הפחתת העומס בשעות הבוקר בשדרות בן גוריון לבאים מכיוון מערב.

סיום משוער: אמצע 2017.

 

● שדרות ירושלים-קדש. בשדרות ירושלים-קדש יוסדר צומת ויתווספו נתיבים לנכנסים למעגל התנועה. אופציה נוספת כחלופה תהיה הפיכת מעגל התנועה לרמזור. "שינוי הצומת לרמזור יאפשר בקרה על מספר כלי הרכב והצירים בשעות העומס", הסביר

שמעוני.

סיום משוער: סוף 2017.

 

● כיכר רוטרי. בתוואי שדרות קדש-גדעון בן יואש תוסדר כיכר רוטרי. העבודות יכללו עבודות פיתוח והוספת נתיבים הנכנסים למעגל התנועה.

סיום משוער: סוף 2017.

 

● צומת קדש-הציונות. בצומת יתווספו נתיבים הנכנסים למעגל התנועה.

סיום משוער: עד סוף 2017.

 

● צומת שדרות ירושלים-רחבעם זאבי. צומת נוסף שיוסדר הוא צומת שדרות ירושלים-רחבעם זאבי. העבודות יכללו פיתוח, סלילה, תאורה וגינון להקמת מעגל תנועה.

סיום משוער: במהלך שנת 2018.

 

● שכונת אגמים. בשכונת אגמים החדשה תוסדר כיכר יציאה לכיוון אזור התעשייה הדרומי. "הקמת מעגל התנועה תאפשר פנייה לרחובות תוך בקרה ובטיחות", אמר שמעוני.

סיום משוער: מרס 2017.

 

● מתחם "בנה ביתך" ועד מתחם "חישתיל". מרחוב שדרות בן גוריון ועד לרחוב אליעזר בן יהודה - ייסלל כביש עוקף, כולל שבילים לרוכבי אופניים, תאורה וגינון.

תחילת הביצוע המשוערת היא בפברואר 2018. הכביש, הממוקם במרכז אשקלון ומתחבר לדרום העיר, יעטוף את השכונות הדרומיות ויקטין את העומס בכבישים הפנימיים הפונים ליציאה מהעיר או למרכז העיר.

סיום משוער: סוף 2019.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות