כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עיר השלטים

השלטים צצו כמו פטריות אחרי הגשם צילום: אבי רוקח
השלטים צצו כמו פטריות אחרי הגשם צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

רוח של התחדשות עירונית? יותר גשם של שלטים

עשרות שלטים שמעידים על פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי מוצבים ברבעים הצפוניים של אשדוד. בעירייה מתהדרים ב־230 בקשות לתכניות של התחדשות עירונית ובתוספת עתידית של 3,504 יחידות דיור. בשטח מתבצעות עבודות רק בכ־20 בניינים. "לעתים יש יותר מקבלן אחד שמחתים את הדיירים באותו בניין, ומכאן יש כפילות וסחבת", מסביר יו"ר ארגון הקבלנים באשדוד, שלמה בן עזרי

יאיר הרוש 
פורסם: 03.01.17, 08:59

בשנה האחרונה צצו ברחובותיה של אשדוד שלטים של התחדשות עירונית כמו פטריות אחרי הגשם. בכל אחד מרבעיה הוותיקים של העיר מוצבים עשרות שלטים המבשרים על ביצוע פרויקטים של תמ"א 38 או פינוי-בינוי, אך במרבית המקרים מדובר בהצהרות על השלט בלבד. מתוך יותר מ־70 בניינים שמעוטרים בשלטים של התחדשות עירונית, רק בכ־20 החלו העבודות בפועל. עיקר העבודות מתבצעות בפרויקטים שברבעים ו' וד'. במסיבת עיתונאים (ר' ידיעה נפרדת) שערכה השבוע העירייה אמר ממלא מקום מהנדס העיר, דורון חזן, כי החל מחודש פברואר השנה ייקבעו סטנדרטים חדשים בפני הקבלנים, במסגרתם יוצבו שלטים אחידים, כולל הדמיות ופרסום שמות היזמים והקבלנים, על מנת להציג חזית אחידה ושקופה של ההתנהלות מול התושב. חזן הוסיף כי פרויקטים שלא מילאו אחר הדרישות עד כה והותירו את הדיירים עם חלומות בהקיץ יוסרו מהשטח.

 

 

חזן: "פינוי-בינוי לוקח כחמש שנים. המוטיבציה שלנו היא להביא תכנית לוועדה המחוזית אחרי חצי שנה משלב האפס. היום בתוך שמונה חודשים פרויקט תמ"א 38 מאושר, זה בדוק"  (צילום: אבי רוקח)
חזן: "פינוי-בינוי לוקח כחמש שנים. המוטיבציה שלנו היא להביא תכנית לוועדה המחוזית אחרי חצי שנה משלב האפס. היום בתוך שמונה חודשים פרויקט תמ"א 38 מאושר, זה בדוק" (צילום: אבי רוקח)

 

לדברי חזן קיימות בעיר כ־230 בקשות לפרויקטים של תמ"א 38, שיובילו, במידה ויבוצעו, להקמת 3,504 יחידות דיור חדשות. "תמ"א 38 מוכיחה את עצמה כהתחדשות העירונית, עובדתית, הכי נכונה", טוען חזן. "פינוי-בינוי לוקח כחמש שנים. המוטיבציה שלנו היא להביא תכנית לוועדה המחוזית אחרי חצי שנה משלב האפס. היום בתוך שמונה חודשים פרויקט תמ"א 38 מאושר, זה בדוק. אנחנו לא מתפשרים על השאלה האם הרובע יכול לקלוט את תוספת יחידות הדיור, גם מבחינת תשתיות וכבישים, וגם לא מוותרים בשום שלב על חניה לתוספת היחידות בתוך גבולות המגרש. בלי תסקיר חברתי של מיפוי צורכי התושבים וגם הסכמתם, כולל השפעת התכנית, זה לא יעבור".

 

בררת מחדל נדל"נית

היעדר עתודות הקרקע לבנייה באשדוד גרם לעלייה מטאורית במחירי הדיור בשנים האחרונות. רכישת דירה בעיר הנמל הפכה עבור רבים מתושביה ליעד בלתי מושג. בעוד שגורדי השחקים שהוקמו מאיימים להעלים כל נוף אפשרי, משפחות וצעירים רבים הדירו רגליהם מהעיר ומצאו חלופות שפויות יותר באשקלון, גן יבנה ואפילו יבנה. אחד הפתרונות הבודדים שיש ביכולתה של העירייה להציע על מנת להגדיל את היצע הדירות ולהוריד מחירים, הוא שדרוג הרבעים הוותיקים על ידי פרויקטים של התחדשות עירונית. פרויקטים כאלה יצעירו את השכונות הוותיקות, שהולכות ומתרוקנות מילדים, ויגבירו את הביטחון של הדיירים על ידי חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה והקמת ממ"דים, שהפכו למצרך הכרחי מאז התקפות הרקטות מרצועת עזה. בפרויקטים של התחדשות עירונית מקבל הקבלן זכויות בנייה של כ־2.5 קומות נוספות בבניין תמורת חיזוק המבנה הקיים, הקמת ממ"ד בכל דירה, הקמת מרפסת חוץ ושדרוג החזית הכללית. במשך שנים נמנעו קבלנים מלהשתתף במיזם, בעיקר בפריפריה, בגלל היעדר כדאיות כלכלית לדבריהם.

 

באשדוד נעשו בעבר מספר ניסיונות לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית ואף פעלה חברה עירונית בשם "תשתית", שתפקידה היה לקדם את הנושא ולגשר בין היזמים לתושבים, אך היא כשלה נחרצות ופורקה. בהיעדר גוף עירוני מתפקד ומפקח על הנושא, פרויקטים רבים שהחלו כשלו או התעכבו משמעותית. את המחיר שילמו הדיירים, שמצאו עצמם מתגוררים באתר בנייה במשך שנים, חשופים לעתים לסכנות בטיחותיות. אחד הכישלונות הגדולים של תמ"א 38 באשדוד היה בפרויקט הראשון שיצא לפועל לפני כעשור, ברחוב יהודה המכבי 11 ו־15. עד היום יש לדיירים טענות לקבלן, שכבר הספיק לפשוט את הרגל, והם מספרים על נפילות חשמל תכופות.

 

כעת מבטיחים בעירייה לקחת את הנושא תחת חסותם ולפקח מקרוב על הקבלנים גם אחרי שיינתנו להם היתרי הבנייה. להערכת מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד והשפלה, שלמה בן עזרי, אם לא יהיה מתווה אחיד של העירייה שיחייב את הקבלנים ואת הדיירים כאחד, היוזמה תיכשל שוב. בן עזרי מסביר שהיעדר מתווה עירוני ופיקוח הוא אחת הסיבות העיקריות לריבוי השלטים בעיר: "לעתים יש יותר מקבלן אחד שמחתים את הדיירים באותו בניין, ומכאן יש כפילות וסחבת מול העירייה".

 

דיירת: "זה לא מתאים לי. בעבר הייתי עובדת ועכשיו פחות. קשה לי לנשום את האבק. הבת שלי לא גרה איתי יותר ועברה להתגורר אצל החבר שלה במרכז הארץ"  (צילום: אבי רוקח)
דיירת: "זה לא מתאים לי. בעבר הייתי עובדת ועכשיו פחות. קשה לי לנשום את האבק. הבת שלי לא גרה איתי יותר ועברה להתגורר אצל החבר שלה במרכז הארץ" (צילום: אבי רוקח)

 

בניינים שומרי שבת

אשדוד חוגגת בימים אלה יום הולדת 60, ועל רחובותיה הצפוניים רואים בהחלט את השנים. מי שנכנס לעיר דרך הכניסה הצפונית, בשדרות בני ברית, יתקשה להתעלם מההזנחה ומהעזובה שמאפיינת את הרחובות שמשני צדי השדרה. במשך עשרות שנים נשכחו הרבעים הוותיקים ג', ב', ו', א', ה' וח' ועיקר המשאבים הושקעו ברבעים החדשים, שמשכו את התפתחותה של העיר דרומה. במרבית הבניינים ברבעים הדרומיים הטיח מתפורר, העמודים חלודים, הצבע מתקלף והסביבה מוזנחת בלשון המעטה. האוכלוסייה ברבעים אלה מורכבת בעיקר מקשישים וממשפחות קשות יום. בשנים האחרונות החלה לזלוג לרבעים ו', ג' וח' אוכלוסייה חרדית, שמאופיינת במשפחות מרובות ילדים שמחפשות להתגורר בקרבת הכוללים שבאשטרום (רובע ג'), שם יש קהילה גדולה של חסידות פונוביץ', וברובע ז' החרדי, שכבר מאוכלס כמעט עד אפס מקום.

 

הקבלנים כבר זיהו את הפוטנציאל של הלקוחות החרדים, וחלקם אף מייעדים את הפרויקטים שלהם אל אותו פלח אוכלוסייה. כך למשל ברובע ו' תלויים שלטים עם הדמיות של חרדים שבאים לרכוש לכאורה בית, או במקרים אחרים ניתן לקבל רמז על אופי הפרויקט באמצעות שמו.

 

ברחוב אברהם שפירא 15 שברובע ו' קראה חברת אם.סי פרויקטים למיזם "חומות רובע ז'", רמז לכאורה לקרבתו הגאוגרפית לרובע החרדי. בפרויקט נוסף, ברחוב יהודה המכבי 9, שקרוב יותר לרובע ג', המאופיין באוכלוסייה חרדית לצד חילונית, השכיל הקבלן מ. לינשה לצרף הדמיה של חרדים לשלט הענק. הדמיה דומה נתלתה גם ברחוב אברהם שפירא 27. למרות שמדובר בפרויקט תמ"א 38 שמבוצע בבניין קיים ולא נמכר כולו מחדש, הקבלנים מכוונים למכירת הדירות שהם בונים במסגרת זכויות הבנייה שקיבלו. הם יודעים היטב שאם ירמזו על נופך חרדי בבניין או באזור הם יגדילו את פלח השוק אליו הם פונים.

 

מתוך 18 שלטים המבשרים על התחדשות עירונית ברובע ו' תשעה פרויקטים כבר בשלבי ביצוע. הרחוב השולט הוא יהודה המכבי, הנמצא בשוליים המזרחיים של הרובע. בניינים 11 ו־15 כבר עומדים כאמור על תלם, ובצמוד אליהם, ברחוב יהודה המכבי 13, בונה חברת י.פ.ר.ב בקצב מתקדם. לא הרחק משם מציעה חברת שוהם צמרות אשדוד פרויקט של פינוי-בינוי, שנמצא עדיין רק בשלבי הבשלה. רחוב שלמה בן יוסף 21 ,23 ו־25 עובר שיפוץ מתקדם על ידי חברת שבו התחדשות עירונית. חברת צלהר משפצת מתחם באותו הרחוב בבניינים 9, 11 ו־13 בשם "אחוזת שלמה".

 

ברובע ג' הצמוד מצויים כשישה שלטים של תמ"א 38, ביניהם של חברת דרכי יושר, שתבצע עבודות ברחוב הפלמ"ח 24 ו־11 למשל. קבוצת אפק תשפץ ברחוב הפלמ"ח 13.

 

לפי נתוני העירייה, ברובע ח' הוגשו כ־23 בקשות לתמ"א 38 ברחובות כלנית 24, מבוא הדגנית 6 ומבוא העירית 10-16. רובע ח' זוכה אף הוא לסוג של עדנה מחודשת בשנתיים האחרונות בגלל מעבר של משפחות חרדיות והקמתם של כוללים באזור.

 

"ראית איך הבניין שלנו נראה? הכול מתפורר. חשוב כי הכול פה מוזנח, בינתיים מחכים הרבה זמן" (צילום: אבי רוקח)
"ראית איך הבניין שלנו נראה? הכול מתפורר. חשוב כי הכול פה מוזנח, בינתיים מחכים הרבה זמן" (צילום: אבי רוקח)

 

"יש לנו סבלנות"

חגיגת שלטים ססגונית ניכרת ברובע ד', שחלקו הדרומי גובל ברובע הסיטי, הנחשב מבוקש. בכל הרובע ניצבים לפחות 19 שלטים של פרויקטים עתידיים, בין היתר ברחובות קרן היסוד, זלמן ארן, ההסתדרות, הרב שאולי ובן אליעזר, אך העבודה בפועל

החלה רק בכארבעה.

 

את עיקר המהפך מתעתד לעבור רחוב קרן היסוד, שנחשב לציר מרכזי ברובע. לפחות חמישה פרויקטים משולטים נמצאים רק על הציר הזה, שניים מהם בעבודה - אחד של נס-יה מקבוצת ישפה והשני של אוצר קרן היסוד.

 

דוגמה לריבוי שלטים בלי גיבוי אמיתי בשטח מצאנו ברחוב הרב שאולי 33, שם נתלה שלט של חברת אנגלאינווסט. הפרויקט נמצא בשלבים ראשוניים ולא בטוח כלל שבסופו של דבר יוקם הפרויקט.

 

"75 אחוז מהדיירים כן מעוניינים להיכנס לזה", אמרה נטלי כהן המתגוררת בבניין. "יש נציגים שדיברו איתנו מהקבלן. בינתיים נראה שעוד ארבע שנים, כשיהיו אישורים, רק יתחילו. יש לנו סבלנות".

 

בניגוד לכהן ישנם דיירים שמאבדים כבר את הסבלנות. באחד הפרויקטים, שנמצא כבר שנה וחצי בעבודה, טענה אחת הדיירות כי אם הייתה יודעת במה כרוך השיפוץ היא לא הייתה נכנסת לזה. "זה לא מתאים לי", אמרה. "בעבר הייתי עובדת ועכשיו פחות. קשה לי לנשום את האבק. הבת שלי לא גרה איתי יותר ועברה להתגורר אצל החבר שלה במרכז הארץ".

 

ברובע א' תיעדנו לפחות עשרה שלטים המבשרים על התחדשות עירונית. רחוב הראשונים שבקרבת אצטדיון הי"א עתיד להפוך את פניו, בעיקר לאחר שהאצטדיון ייהרס ויוקם במקומו אצטדיון חדש בקרית הספורט החדשהאיפה. הרחובות שעתידים לעבור שיפוץ של תמ"א 38 הם מקס נורדאו, אבא הילל סילבר ורחוב ההגנה. קצב העבודה איטי במיוחד: פרט לפרויקט ברוגוזין 37 אין תחילת עבודות.

 

ביוב דוחה תמ"א

אחד הרבעים המוזנחים ביותר בעיר הוא רובע ב', שם שוכן גם השוק המקורה. לפחות 13 פרויקטים, שלושה מהם בבנייה, יש ברובע - ברחובות הרב קוק, המעפילים, יוספטל, רמב"ם, יצחק שדה, שבי ציון, הרב מימון וז'בוטינסקי. הסוחרים בשוק שלא מצליחים להגיע להבנות מול העירייה על שיפוץ המקום, והם סבורים שיש דברים דחופים יותר ברובע: "מה יעזור לי אם יחדשו פה את הבניינים? שיחדשו כאן את התשתיות ולא כל שבועיים נהיה מוצפים בביוב". דיירת ברחוב רמב"ם הסמוך מצפה קצת יותר מדי לחידוש הבניין: "ראית איך הבניין שלנו נראה? הכול מתפורר. חשוב כי הכול פה מוזנח, בינתיים מחכים הרבה זמן".

 

בעירייה מציינים כי פרויקט פינוי-בינוי שעתיד להתבצע ב"בית לזרוס" וברחוב המעפילים, ונחשב לגדול ברובע, הוגש לאחרונה לקבלת היתר.

 

ברובע ה' יש מספר זניח יחסית של פרויקטים. ברובע מככבת חברת ישפה, שתלתה שלטים ברחובות אחד העם, נאות ספיר ושלט של פינוי-בינוי ברחובות אבן עזרא, שבזי, שמואל הנגיד. המיזם עדיין נמצא בצנרת הביורוקרטית. חברה נוספת בשם מרגניט תלתה שלט לפיו תבצע פרויקט במסגרת פינוי-בינוי ברחוב אבן עזרא (גם הוא טרם הבשיל).

 

המהפך הגדול ברובע יקרה סביר להניח לאחר הריסת קניון לב אשדוד והקמת מגדלי מגורים ומתחם חדש ומסחרי תחתיו.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות