כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
גולף בבית קברות

מגרש גולף. האם אילת זקוקה לפרויקט? צילום: shutterstock
מגרש גולף. האם אילת זקוקה לפרויקט? צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

באילת חוששים שפרוייקט מגרשי הגולף יחסום את התרחבות בית העלמין

מועצת עיריית אילת אישרה תוכנית להקמת מגרשי גולף בשטח של 830 דונם צפונית מזרחית לבית העלמין באילת. תושבים וגורמים דתיים בעיר חוששים כי הקמת המיזם תמנע אפשרות הכשרת חלקות קבר נוספות. "אני מתכוון ללכת יד ביד עם רב העיר כדי לשנות את התוכנית", מצהיר חבר המועצה שלמה ביטון. ואילו בעירייה אומרים כי נבחנות מספר חלופות לפתרון הסוגיה. ראש העירייה: "מהומה על לא מאומה"

עזרא ארבלי 
פורסם: 04.01.17, 09:39

כבר שנים דנים בהקמת פרויקטים תיירותיים מחוללי שינוי באילת שייקדמו את התיירות וייפתחו את העיר שזקוקה לאטרקציות מושכות קהל. בין התוכניות הגדולות גם הקמת מגרשי הגולף באזור אילת, תוכנית שתוכננה בשנת 1997 בתקופת כהונתו של רפי הוכמן כראש העירייה.

 

 

מתחם בית העלמין. הצפי הוא שיזדקקו לחלקות קבר נוספות בשנים הקרובות  (צילום: יוסי דוס סנטוס)
מתחם בית העלמין. הצפי הוא שיזדקקו לחלקות קבר נוספות בשנים הקרובות (צילום: יוסי דוס סנטוס)

 

על פי התוכנית, הפרויקט מיועד לקום על השטח הנמצא בין הכביש העוקף לקיבוץ אילות, צפונית מזרחית לבית העלמין. מגרשי גולף יוקמו בשטח של 830 דונם עם 19 גומות המרוחקות זו מזו מרחק על פי תקן בינלאומי. בנוסף, יוקמו מועדון גולף, אקדמיה לגולף, מלון בן 560 דירות וסוויטות לאירוח שחקנים, מרכז כנסים, בריכות שחייה, בתי קפה ומסעדות, מועדוני ספורט, אמפיתיאטרון, ושטחי מסחר תיירותי. למיזם השאפתני התנגדו החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה, אבל כל ההתנגדויות שהוצגו בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה נדחו, ובשנת 2011 אישרה מחדש מועצת העירייה את הפרויקט.

 

אלא שבאחרונה עלתה התנגדות נוספת שעלולה לטרפד את המשך התכנון ואת הוצאת המיזם לפועל. ההתנגדות מגיעה מצד תושבים מאילת ומצד גורמים דתיים בעיר שסבורים כי הקמת מגרשי הגולף במיקום המתוכנן עלולה לחסום את התרחבות בית העלמין המקומי.

 

לפני כ־15 שנים בדקה ומצאה המועצה הדתית בעיר כי עתודות חלקות הקבר שהיו אז בבית העלמין לא יספיקו לקבורת הנפטרים, ולכן הלכה המועצה הדתית, ובאישור הרשויות המוסמכות הכשירה שטחים נוספים הצמודים לבית העלמין.

 

הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על כך שבכל שנה הולכים לעולמם ונקברים באילת בממוצע כ־120 תושבים בבית העלמין המקומי. כבר עתה ידוע כי עתודות חלקות הקבר בבית העלמין יספיקו ל־15 עד 17 שנים, ולכן מיזם מגרשי גולף עלול לטרפד ולחסום את התרחבות בית העלמין לשנים הבאות.

 

קרקע במחלוקת

חבר מועצת העירייה שלמה (מומו) ביטון, סיפר שאת הסוגיה הקשה העלה בפניו הרב הראשי של העיר, הרב משה הדאיה, שהביע דאגה מכך שעתודות הקרקע לא יספיקו לקבורת תושבי אילת. "פנה אליי הרב הדאיה והציג בפניי את דאגתו. הרב אמר לי שהוא מתנגד באופן נחרץ לתוכנית מגרשי הגולף מכיוון שזה עלול לפגוע בעתיד הלא רחוק בתושבי אילת. בדקתי את הדברים וגיליתי שהרב אכן צודק, ומגרשי הגולף עלולים לחסום את התרחבות בית העלמין. דבר כזה יביא לחיפוש עתודות קרקע אחרות עבור בית העלמין שחלקן, כך נאמר לי, נמצאות באזור התעשייה שחורת".

 

ביטון מבקש לסייג ומדגיש כי אין לו כל התנגדות להקמת מתחם הגולף, כל עוד התוכנית אינה פוגעת בתושבי אילת באופן שיגזול את יתרת הקרקע של בית העלמין. "אינני בא היום ויוצא נגד התוכנית, אלא נגד הגבלת התרחבות בית העלמין שליד המגרשים המתוכננים. בית העלמין שלנו ממוקם מחוץ לאזורי המגורים ובמרחק נסיעה קצר מהעיר, ולכן בחינת החלופה בשחורת איננה באה בחשבון. אילת התפתחה וגדלה בעשורים האחרונים, אבל היא לא עטפה את שטח בית העלמין, ועתודות הקרקע של השטחים הפתוחים לצד בית העלמין לכיוון צפון־מערב עדיין קיימות ומאפשרות את תכנון ההתרחבות שלו גם לעתיד, כל השטח הזה קודש בזמנו על ידי המועצה הדתית לצורך קבורה, וכך זה צריך להישמר".

 

"לשחק גולף באקלים החם ששורר אצלנו רוב ימות השנה יהיה קשה מאוד, לכן אני חושב שזה לא יהיה אטרקציה מוצלחת". ביטון (צילום: index open)
"לשחק גולף באקלים החם ששורר אצלנו רוב ימות השנה יהיה קשה מאוד, לכן אני חושב שזה לא יהיה אטרקציה מוצלחת". ביטון (צילום: index open)

 

חשיבה מחודשת

ביטון אמנם לא יוצא נגד התוכנית להקמת מגרשי גולף, אך דורש חשיבה מחודשת ותכנון אחר שלא ייפגע בבית העלמין. "לדעתי, אפשר לצמצם מעט את מתחמי הגולף אל השטח המקביל לעתודות הקבורה בחלקו התחתון, ולא יקרה אסון גדול אם במקום 830 דונם יתפרס מתחם הגולף על פני 700-750 דונם", הוא טוען ומעלה שתי סוגיות נוספות שיש לתת עליהן את הדעת.

 

האחת, נחיצות המגרשים, והשנייה, אופן ההשקיה. ביטון סבור כי אין כל הצדקה להקים מתחם גולף באילת מאחר שמדובר לדעתו בענף ספורט הנחשב אליטיסטי ושאינו פופולרי כל כך באזורנו. "לשחק גולף באקלים החם ששורר אצלנו רוב ימות השנה יהיה

קשה מאוד, לכן אני חושב שזה לא יהיה אטרקציה מוצלחת", הוא מסביר ותוהה מהיכן יקחו כל כך הרבה מים להשקות מידי יום 800 דונמים.

 

לדברי ביטון, הוא לא מתכוון להמשיך ולהמתין עד להתחלת הקמת המיזם, וכי יש בדעתו להיאבק למען הרחבת בית העלמין. "אני מתכוון ללכת יד ביד עם רב העיר כדי לשנות את התוכנית הזו, במיוחד כשהיא עדיין לא הבשילה לכדי ביצוע".

יש לציין כי לפחות בעניין ההשקיה קיים פיתרון זול וטוב, כך לפחות חושבים המתכננים. ההשקיה תתבצע באמצעות מים ממוחזרים ממכון טיהור השפכים שיופנו לצורך הזה במקום לחזור אל הים.

 

חלופות אחרות

סגן ראש העירייה, משה אלמקייס, המשמש כמ"מ מחזיק תיק ההנדסה ומ"מ יו"ר ועדת הרישוי, אמר השבוע בנושא בית העלמין כי אין זה סוף פסוק, וכי בימים אלה נבחנות חלופות נוספות. "כל השטח המיועד להקמת מתחם הגולף שייך כידוע לרשות מקרקעי ישראל ועיריית אילת רק מקדמת עליו את הפרויקט. מגרשי הגולף במתכונת המתוכננת נקבעו על פי קריטריונים הקיימים בעולם למגרשי גולף, ומלבד המרחבים בין הגומות, הוא כולל מתחם מלונאי וכפר נופש, מה שאמור לתרום תרומה משמעותית להתפתחות העיר. בנוסף לזה, מתוכננות שתי תעלות ניקוז העוטפות את כל המתחם המיועדות לנקז את מי הגשמים שמסביב דרך המתחם עצמו. מנגד, אנו עומדים בפני סוגיית הרחבת בית העלמין לשנים הבאות כשייגמרו עתודות חלקות הקבר בבית העלמין הקיים ולכך נבחנות מספר חלופות".

 

לדברי אלמקייס, עצירת התוכנית להקמת מתחם הגולף כרוכה בפרוצדורה ארוכה שעלולה לעצור את קידומה למשך שנתיים־שלוש נוספות, ולתרחיש זה לא רוצים להגיע. "לכן לפני שאנחנו תוקעים את התוכנית הזו בהינף יד, נבחנות מספר חלופות, ובהן הגדלת שטח בית העלמין על חשבון תחנת המעבר לאשפה שאמורה להתפנות מהאזור או להרחיב את הקבורה אל שיפולי ההר הסמוך לבית הקברות. חלופות נוספות הן הקמת בית קברות נוסף בשחורת או הרחבת בית העלמין הקיים על חשבון שטחים 'חומים' (מיועדים למבני ציבור בלבד - ע.א) המתוכננים באזור כמו הקמת המוזיאון הארכיאולוגי שאותו אנו שוקלים להעביר לאזור אחר. דבר נוסף, מכיוון שהטופוגרפיה באזור מאפשרת בנייה לגובה, נבחנת אפשרות להרחיב את בית העלמין הקיים בבניית קברים בשתי קומות שיוכלו להכפיל את מספר מקומות הקבורה".

 

רב העיר, משה הדאיה, התבקש להתייחס לסוגייה, אבל סירב להרחיב ואמר כי עוד מוקדם לדון בנושא זה, וכי יש להמתין עוד שבועות אחדים עד להתבהרות התמונה הכוללת.

 

ראש העירייה, מאיר יצחק־הלוי, הביע תמיהה מדוע בכלל עולה נושא זה לדיון. לדבריו, יש לאילת עתודות קברים בבית העלמין לשנים רבות, ולכן תמוה בעיניו שהנושא עלה. "על זה נאמר מהומה על לא מאומה", אמר השבוע ל'ידיעות אילת'. "כנראה שלמישהו עלום יש עניין להדליק משהו מיותר. לבית העלמין שלנו יש עתודות להרבה שנים קדימה. למתחם הגולף יש מעל 800 דונם, ומה שנדרש לבית העלמין זה בסך הכל פחות משני דונם, ולכן יש כאן עניין טכני, ותו לא. כשבונים תוכנית מיתאר לעיר, בונים אותה עשרות שנים קדימה, ובדרך נבחנות גם חלופות, וכך בדיוק נעשה גם בעניין בית העלמין".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות