כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הצצה ראשונה

חדר במלון צילום: באדיבות איציק שוויקי
חדר במלון צילום: באדיבות איציק שוויקי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

נא להכיר: המלון שבונה ולדימיר פוטין בירושלים

הממשלה הרוסית עומדת לפתוח את מלון הפאר שהקימה בחצר סרגיי – אותה חצר שנתניהו נאלץ להחזיר לידיה לפני ארבע שנים. קבלו מבט ראשון על פרויקט המלונאות של פוטין, שיכלול 24 חדרים בסגנון תקופת הצארים ומסעדה מפוארת בחצר

קותי פונדמינסקי 
פורסם: 02.01.17, 08:43

מלון כזה עוד לא היה לנו כאן, לפחות מבחינת הבעלים - ממשלת רוסיה והעומד בראשה ולדימיר פוטין. הצצה ראשונה למלון הבוטיק היוקרתי שהקימה הממשלה הרוסית בחצר סרגיי ההיסטורית, לאחר ראש הממשלה בנימין נתניהו נאלץ להחזיר את המתחם לבעלותה לפני כמה שנים.

 

 

שמירה צמודה

המלון הייחודי שוכן במבנה לשימור, ועל כן העבודות להקמתו כללו שימור קפדני ושחזור היסטורי בהתאם לצורך. הבנייה הסתיימה לאחרונה וכרגע נמצא המיזם בהליך של קבלת טופס 4 ( אישור אכלוס) מול העירייה. המתחם, בייעודו התיירותי החדש, יכלול 24 חדרי אירוח מפוארים שאופי הפעילות והשיווק ורמת התמחור עדיין לא פורסמו.

 

אחד החדרים. 20 חדרי אירוח יוקרתיים (צילום: באדיבות איציק שוויקי)
אחד החדרים. 20 חדרי אירוח יוקרתיים (צילום: באדיבות איציק שוויקי)

 

לנוכח הבעלות של ממשלת רוסיה, במהלך ביקורים רשמיים של אח"מים רוסיים בארץ קיימת סבירות רבה שהם יעדיפו ללון בשהותם בירושלים בחצר סרגיי. לפיכך, המתחם הותאם מלכתחילה לעמוד בדרישות המיוחדות של אירוח אנשים רמי דרג ואף נשיאים וראשי ממשלות - כולל כמובן הצד האבטחתי. סביר להניח שכבר באירוע הפתיחה הרשמי, שצפוי בחודשים הקרובים, ייקחו חלק כאורחי הכבוד נציגים בכירים של הממשל הרוסי.

 

הציפייה היא כי כבר בעוד כחודשיים יוכל המלון לפתוח את שעריו. המתחם, שבמשך שנים רבות שכנו בו משרדי החברה להגנת הטבע, משרד החקלאות והמועצה לשימור אתרי מורשת במחוז ירושלים - השתנה לבלי הכר והוכשרו בו, פרט לחדרי האירוח, גם מתחמים ציבוריים שכוללים חדר אוכל, לובי ושירותים נלווים נוספים.

 

מעבר לשיקום המבנה ולשימורו שוחזרו ציורי הקיר שהיו בקפלה ובכניסה ההיסטורית למבנה מכיוון רחוב מונבז, אחרי שנהרסו כמעט כליל בשריפה שפקדה את המתחם לפני כ־15 שנה. כמו כן, הצריף שבנו הבריטים במרכז החצר בתקופת המנדט, שוקם והפך במתכונתו הנוכחית למסעדה. חדר אוכל והמשרדים בשני האגפים - הדרומי והמזרחי - הפכו לחדרי מלון מפוארים ומאובזרים. בחלק מהחדרים הוכנס עיצוב המזכיר את תקופת הצארים של רוסיה, עם הפיתוחים האופייניים לתקופה הזו.

 

חצר מסתורית

השבוע, לרגל סיום הבנייה במתחם, נערך במקום סיור מקצועי שבמסגרתו הוזמנו להתארח בחצר סרגיי מנכ"ל המועצה לשימור אתרים עמרי שלמון ומנהל מחוז ירושלים של המועצה איציק שוויקי. השניים היו אורחיו של אדריכל השימור והשיקום אורי פדן, שהרוסים הפקידו על פיתוח המתחם. נציגי המועצה התרשמו מהעבודות שבוצעו במקום ומהפאר והיוקרה שמשדרת החצא המחודשת.

 

חצר המלון (צילום: באדיבות איציק שוויקי)
חצר המלון (צילום: באדיבות איציק שוויקי)

 

מבחינת שוויקי מדובר גם בסגירת מעגל, שכן עד להחזרת המבנה לידי הרוסים שכן במתחם משרדו של שוויקי עצמו. "מעט צבט לי בלב שהמשרד ששימש אותי

במרכז וילנאי הפך לחדר שירותים במלון החדש", הוא מודה כעת. "גם ספסלי החצר נעלמו, ונעלם גם הרכב הישן שנותר בחצר עוד מהתקופה שאחרי מלחמת ששת הימים. עם זאת, עבודות השימור שנעשו במקום הביאו את המבנה לרמה גבוהה של שיקום, כולל ציורי הקיר המפוארים. חצר סרגיי תישאר בעתיד מסתורית ונעלמת מעיניי הציבור, אך עם זיכרונות של ימים יפים של פעילות ציבורית של החברה להגנת הטבע, המועצה לשימור ומרכז וילנאי, שמחפש בימים אלו בית חדש לפעילות למען הדורות הבאים".

 

סוף עונת התפוזים

בית סרגיי הוקם בשנת 1890 כחלק ממתחם מגרש הרוסים, במטרה שישמש אכסניה לצליינים רוסים מקרב האצולה בעת שהותם בארץ הקודש. בתקופת המנדט הבריטי השתכנו במתחם משרדים של שלטונות המנדט ועם קום המדינה הוא הועבר לידי ממשלת ישראל. את עיקר השטח במתחם איישו משרד החקלאות והחברה להגנת הטבע.

 

בשנת 1964 דרשה ממשלת רוסיה מישראל לשלם לה פיצוי הולם עבור מתחם מגרש הרוסים כולו, בשטח של 70 דונם, כולל בית המעצר, בית משפט השלום ומוזיאון אסירי המחתרת. הסכם הפיצוי שנחתם עמד על 3.5 מיליוני לירות, אולם מדינת ישראל הצעירה לא יכלה לעמוד בתשלומים ולפיכך הוחלט כי כשני מיליון לירות ישולמו במזומן ואילו 1.5 מיליון לירות נוספות ישולמו לרוסים בשווה כסף בדמות משלוחים של תפוזים - במה שזכה לכינוי 'עסקת התפוזים'.

 

לבקשת הרוסים נקבע כי חצר סרגיי לא תיכלל בעסקה, כיוון שהיא היתה במקור בבעלות פרטית אישית של הנסיך סרגיי, ולכן המבנה הועבר לידי האפוטרופוס לנכסי נפקדים עד לבירור הנושא ואיתור יורשיו.

 

בשנת 2012 הועבר במתחם סופית לידי הרוסים, יומיים לפני ביקור של ראש הממשלה נתניהו במוסקבה ולאחר לחץ ניכר מצד המארחים. הליך החזרת הבעלות עצמו נמשך כמה שנים. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון היה הראשון שהתחייב על כך. והממשלה בראשות אהוד אולמרט אחריו העבירה החלטה בנושא. החברה להגנת הטבע התנגדה ואף עתרה לבג"ץ בנושא, אך הממשלה העבירה לבית המשפט חומר חסוי ששכנע אותו לדחות את העתירה.

 

השכן היוקרתי

מלון הבוטיק חצר סרגיי לא אמור להיות המלון היחיד במתחם. ממש מולו, ברחוב מונבז, הקימה חברת 'אפריקה ישראל' פרויקט יוקרה חדש הכולל דירות פאר, שטחי מסחר ומלון של 69 חדרים. לאחרונה הושלמה עסקה מול רשת מלונות פתאל בסך 40 מיליון שקל. הרשת תפתח בקרוב מלון בוטיק חדיש במקום, תחת המותג לאונרדו, והוא יהיה המלון השלישי של פתאל בעיר.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות