כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
קפואים

אנחנו רוצים פתרון קבע. דיירות בשכונת נוף-טליה צילום: אפי שריר
אנחנו רוצים פתרון קבע. דיירות בשכונת נוף-טליה צילום: אפי שריר
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

צפת: 26 משפחות נאלצות לחיות ב־0 מעלות

דיירי השכונה החדשה נוף־טליה בצפת מחכים כבר יותר משנתיים לטפסי 4, שיאפשרו את חיבורם לחשמל. הקבלן שמכר להם את הדירות נכנס להקפאת הליכים והעירייה מעכבת את הטפסים, כי הוא חרג מתוכניות הבנייה המאושרות. בינתיים הטמפרטורות באזור צונחות, עוד מעט שלג, והילדים בוכים מקור. ראש העיר: הצענו פתרון זמני, אך הדיירים מסרבים

ענת יתח 
פורסם: 03.01.17, 12:35

בקור מקפיא, בטמפרטורה שצונחת בלילות ל־0 מעלות, נאלצות 26 משפחות בשכונת נוף־טליה בצפת לחיות ללא חיבור לחשמל; זאת מפני שעיריית צפת מסרבת להנפיק לשכונה את טפסי האכלוס המיוחלים (טפסי 4), כי הקבלן שבנה את הבתים, אלכס באראט, חרג מתוכניות הבנייה המאושרות. הקבלן עצמו נכנס באוקטובר 2014 להקפאת הליכים ולחברה שלו מוּנה כונס נכסים.

 

קראו עוד ב-mynet:

 

משפחות עם ילדים ותינוקות נאלצות לקפוא כאן. דיירות בשכונה (צילום: אפי שריר)
משפחות עם ילדים ותינוקות נאלצות לקפוא כאן. דיירות בשכונה (צילום: אפי שריר)

 

כמו תמיד, הדיירים הם אלה שנופלים בין הכיסאות, אחרי ששילמו על הדירות במיטב כספם. "אני כבר לא יודע עם מי עוד לדבר", אומר השבוע אורי סגרה, מראשוני הדיירים בשכונה. "אני אב לתשעה ילדים - ואין לי מה לומר כשהם בוכים שקר להם. גם אני קופא מקור, אז מי כמוני מבין אותם? אנחנו חסרי אונים ולאף אחד לא אכפת".

 

שכונת נוף־טליה, שאמורה היתה להיות שכונה מושקעת ומטופחת בכניסה לצפת, ניצבת על הר שממנו נשקפים נופי הגולן והכנרת. בנייתה הסתיימה באמצע

שנת 2013 והיא כוללת שלושה בנייני דירות, שבכל אחד מהם כ־10 דירות. במעמד מסירת המפתחות היו הדיירים מודעים לכך שחברת החשמל טרם סיימה להניח את התשתיות הדרושות לחיבור הבניינים לחשמל, אך הקבלן באראט הבטיח להם שהנושא בטיפול. בינתיים הם הורשו להשתמש בחשמל שאליו חובר באראט לצורך הבנייה. עוצמת החשמל המסופקת עד היום לכל הדירות עומדת על כ־80 אמפר - הספֵּק שדי בו לשתיים־שלוש משפחות הצורכות חשמל במידה סבירה. במצב הנוכחי, שבו מתגוררות בשכונה 26 משפחות, אין מספיק חשמל לכולן, בוודאי לא בימי החורף הקשים והסוערים של צפת.

 

סגרה: "בהתחלה לא היתה בעיה, כי בשלב הראשון נכנסו לדירות רק כמה משפחות, כך שיכולנו להסתדר עם עוצמת החשמל שסופקה. אבל ככל שחלף הזמן, יותר ויותר משפחות נכנסו - והגענו למצב שבו אי־אפשר לספק חשמל לכל הדירות. איכשהו החזקנו מעמד וצלחנו את חורף 2015, אלא שבמהלך הקיץ האחרון נכנסו כמעט כל הדיירים לדירות בשכונה, מה שהציב אותנו בפני שוקת שבורה".

  

לא מסוגל לעלות את כל המדרגות וחדר המדרגות חשוך. דוד, גר בקומה שלישית (צילום: אפי שריר)
לא מסוגל לעלות את כל המדרגות וחדר המדרגות חשוך. דוד, גר בקומה שלישית (צילום: אפי שריר)
 

 

"החורף ישבור אותנו"

כשנה לאחר סיום הבנייה בשכונה ניסו הדיירים לפתור את הבעיה ולזרז את קבלת טופס האכלוס, שיאפשר את חיבורם לתשתית החשמל. רק אז התברר להם שהקבלן נקלע לקשיים כספיים, וכי בית המשפט מינה נאמן שיפקח על התנהלות ענייניו. "הנאמן זימן אותנו אליו", מספר סגרה, "בדק את כל המסמכים שלנו וּוִידא שהליך המכירה נעשה כחוק. אלא שאז התברר כי העירייה מסרבת להנפיק את הטופס, בגלל 'חריגות בנייה משמעותיות' שביצע הקבלן. למה אנחנו צריכים לשלם על החריגות של הקבלן? לא ברור".

 

בעקבות חריגות הבנייה נדרש הנאמן לערוך תוכניות בנייה חדשות ולהגישן לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, ולא לוועדה המקומית - כי זו אינה מוסמכת לאשר חריגות בנייה משמעותיות. ואכן, לפני כחצי שנה הוגשו התוכניות החדשות, בעריכתה של אדריכלית, לאישור הוועדה המחוזית, וזו אישרה אותן לאחר שביקשה כי ייערכו בהן תיקונים מסוימים. החלטת הוועדה לאשר את התוכניות פורסמה ברשומות ונמצאת כעת בשלב שבו ניתן להגיש התנגדויות. במקביל לכל אלה, רגע לפני שהחל החורף, סיימה חברת החשמל להניח את התשתיות הדרושות להתקנת מוני החשמל לדיירים ולאספקת חשמל מסודרת.

 

יואב הלל, דייר נוסף בשכונה, מסביר: "בשלבים הראשונים נאמר לנו בעירייה שאי־אפשר להנפיק טופס 4 כל זמן שחברת החשמל לא סיימה להניח תשתיות. אבל לאחרונה, עם סיום העבודות של החברה, העירייה מסרבת לבוא לקראתנו ומתעקשת שטופס 4 יונפק רק כאשר תסתיים תקופת ההמתנה של התוכניות בוועדה המחוזית. אלא שעד אז נותרו יותר מחודשיים - ובינתיים החורף בעיצומו, ואנחנו פשוט קורסים וקופאים".

 

"בגלל העומס שקיים על מערכת החשמל הזמנית", מוסיף סגרה, "הנתיכים כל הזמן קופצים - והילדים, שכבר קלטו איפה הם חיים, רצים בעצמם להרים אותם. זאת סכנת נפשות, כי הם מתחממים ואפילו נשרפים, ואני חושש מאסון שעלול להתרחש כאן. לפחות פעמיים-שלוש ביום אנחנו מזעיקים לכאן את תורני חברת החשמל כדי להחליף נתיכים. כל נתיך כזה עולה כ־70 שקל - סכום לא הגיוני, שמצטבר כל חודש. ואני כבר לא מדבר על מכשירי החשמל שנהרסו כאן - מזגן שהלך, מכונת כביסה שנשרפה, תנורים, מקררים, מחשבים ומה לא - אנחנו פשוט לא יכולים להמשיך כך יותר".

 

לאייל זוכמן, אף הוא תושב השכונה, יש ארבעה ילדים, והקטנה שבהם בסך הכל בת חודש ימים. "בלית ברירה רצתי לקנות תנורי גז, אבל זה לא פתרון אידיאלי, בטח לא עם ילדים קטנים בבית", הוא מסביר. "הוצאתי אלפי שקלים על מערכת חימום מים בגז, כי אחרת אי־אפשר להתקלח כאן בחורף. בקיץ, לעומת זאת, כל הדיירים בלי יוצא מן הכלל זרקו כמויות אדירות של אוכל שהתקלקל, כי המקררים לא עבדו. אבל מה שישבור אותנו זה החורף; גם אם שמים תנור גז או שניים בסלון ובמטבח, החדרים והמקלחות נשארים קפואים, והילדים בוכים מקור ומייאוש".

 

החיים כאבסורד

עיריית צפת, המעכבת את טופסי האכלוס, התקינה בשכונה שעונֵי מים והיא מחייבת את הדיירים בתשלומי ארנונה סדירים. אחת מבעלי הדירות, שקנתה את דירתה להשקעה ומתגוררת במרכז הארץ, סיפרה השבוע כי סירבה לשלם את הארנונה בטרם תקבל את טופס האכלוס - אבל את העירייה, לדבריה, זה לא עניין. "אני רוצה להשכיר את הדירה - אבל אי־אפשר, כי בלי חיבור לחשמל אף אחד לא רוצה לגור כאן. אז שלחתי מכתב לעירייה והודעתי שלא אשלם ארנונה לפני שאקבל את טופס 4. לפני כשבועיים קיבלתי הודעה משני בנקים שלי שעיריית צפת עיקלה לי את החשבונות עד לתשלום החוב. בעירייה אף אחד לא מוכן לשמוע אותי, הם מנצלים את הכוח שנתן בידיהם החוק ומצפצפים על האנשים הקטנים".

 

רחל ודוד בעלה, עולים חדשים מבוגרים שהגיעו מארצות הברית לפני כשנתיים, רכשו גם הם דירה בפרויקט. דירתם ממוקמת בקומה השלישית, והם כמעט שאינם יוצאים מפתח ביתם. "הקבלן הבטיח לנו מעלית - וקיים", אומרת רחל במרירות, "מעלית אמנם יש, אבל בלי חשמל אי־אפשר להפעיל אותה, אז אנחנו סגורים בבית. בעלי לא מסוגל לעלות את כל המדרגות וחדר המדרגות חשוך, אז אני יוצאת עם פנס רק כשאני חייבת, רק כשאין ברירה. יש לך מושג מה זה לסחוב שקיות מהסופּר שלוש קומות בחושך? זה לא אנושי. הבעיה היא שאני תקועה עם הדירה: ניסיתי למכור, אבל אף אחד לא רוצה לקנות, ובצדק. לחיות כאן זה סיוט. קר לנו כל כך, שרוב היום אנחנו במיטה מתחת לשמיכה. אני ממש אובדת עצות ולא יודעת למי לפנות. כואב לי הלב על הבן שלי והנכדים שלי, שגם הם גרים בשכונה, כואב לי על הילדים של השכנים שבוכים כל הזמן, כי קר להם. אנחנו פשוט לא יודעים מה לעשות ומרגישים שמזלזלים בנו".

 

הלל: "אנחנו חיים באבסורד שאין כדוגמתו. בעירייה מטיחים בנו שלא היינו צריכים להיכנס לבתים בלי טופס 4, אבל איך יכולנו לחכות? כולנו אנשים עובדים, מתפרנסים בדוחק, מגדלים ילדים ומתמודדים כמו כולם עם יוקר המחיה. במשך תקופה לא קצרה שילמנו גם משכנתא וגם שכירות, עד שלא יכולנו עוד. הרי שילמנו על הבית הזה במיטב כספנו, השקענו כל מה שהיה לנו ואפילו נכנסנו לחובות, אז מה? לא מגיע לנו לגור בבית? ובכלל, אם העירייה לא רצתה שניכנס לבתים, אז למה היא מיהרה להתקין כאן שעוני מים?"

"זה הרבה לבקש?"

 

נכון לעכשיו, כאמור, ממתינים הדיירים לפקיעת המועד שנועד להגשת התנגדויות לתוכניות החדשות, שאושרו בוועדה המחוזית, וזה אמור לקרות רק בראשית מרץ 2017. אם לא יוגשו התנגדויות, הרי שהתוכניות יוחזרו אל העירייה כדי שזו תנפיק סוף־סוף טופס 4 לדיירים המיואשים.

 

"החורף התחיל כאן בתרועה רמה", מסכם סגרה, "והקור שובר את כל השיאים. כמו שזה נראה, גם השלג יגיע הנה בקרוב, אבל לאף אחד בעיריית צפת לא אכפת שמשפחות עם ילדים ותינוקות נאלצות לקפוא כאן. קשה לי להבין את ההתעקשות של העירייה: אחרי הכל, כבר יש תשתיות חשמל ויש גם אישור עקרוני של הוועדה המחוזית, אז למה אי־אפשר להקל קצת על הדיירים ולאפשר להם לקבל חשמל בחורף? זה הרבה לבקש? אנחנו קופאים כאן מקור וזועקים לקצת חמלה ורחמים מעיריית צפת, לא יותר".

 

ראש עיריית צפת, אילן שוחט, הסביר השבוע כי העירייה הצליחה להגיע להסדר ביניים, בשיתוף עם חברת החשמל, שיאפשר לדיירים לעבור את החורף - אלא שהדיירים מסרבים לקבל אותו. שוחט: "כרגע עומד מתח החשמל בשכונה על 80 אמפר, שזה לא מספיק, ועל זה אין ויכוח. הבעיה היא שהחוק לא מתיר לנו להנפיק טופס 4 לפני אישור התוכניות והשלמת הדרישות. לכן, בשיתוף עם מהנדסת העירייה וחברת החשמל, הגענו לפשרה שבאמצעותה ניתן יהיה להכפיל באופן זמני את הספק החשמל, כלומר 160 אמפר, עד שיסתיימו כל ההליכים הנדרשים ונוכל לחבר אותם למונים קבועים. הבעיה היא שהכפלת המתח תעלה כ־15 אלף שקל לכל הדיירים ביחד ולכל התקופה, והם מסרבים".

 

"ברור שאנחנו מסרבים", מגיב על כך סגרה. "נמאס לנו מטלאי על טלאי. המשמעות של ה'הסדר' הזה היא שהחשמל יקפוץ 'רק' 20 פעמים ביום במקום 40. עייפנו מהסדרים זמניים. אנחנו רוצים פתרון קבע, ועליו נשלם כל סכום שיידרש".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות