כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
ליקויים חמורים

פרויקט "סביוני גליל ים". "הדיירים מנפחים את הליקויים" צילום: יוגב עמרני
פרויקט "סביוני גליל ים". "הדיירים מנפחים את הליקויים" צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

דיירים בפרוייקט "סביוני גליל ים" מאיימים בתביעה בשל ליקויים חמורים

איחור במסירת דירות, כבישים שטרם נסללו, חדרים ללא חשמל ודלתות שלא נפתחות. דיירים ששכרו דירות בפרויקט "סביוני גליל ים" בהרצליה, מתלוננים על ליקויים ושוקלים להגיש תביעה. החברה היזמת: "כל הליקויים מטופלים"

רונית באלס-וקנין 
פורסם: 27.12.16, 08:32

דיירים שעברו להתגורר בימים האחרונים בפרויקט "סביוני גליל ים" בהרצליה , מתרעמים על האיחור בן החודש במסירת הדירות ועל ליקויים שונים שמצאו, לטענתם, בדירות החדשות. בימים אלו הם אף שוקלים הגשת תביעה נגד החברה היזמת, קבוצת "אפריקה ישראל", בדרישה לפצותם בגין העיכוב במסירה ובדרישה לעמוד בעלויות שונות, כגון שירותי ניקיון חיצוניים, שנגרמו, להם לטענתם עקב אי מוכנות הדירות למגורים.

 

 

"לא רק שהם לא עמדו בתאריך המסירה של הדירות, אלא קיבלנו ליקויים שגורמים לנו עוגמת נפש" (צילום: יוגב עמרני)
"לא רק שהם לא עמדו בתאריך המסירה של הדירות, אלא קיבלנו ליקויים שגורמים לנו עוגמת נפש" (צילום: יוגב עמרני)

 

מנגד, החברה טוענת, כי הדיירים יחויבו בתשלום שכר דירה רק מהיום בו תוקנו הליקויים בדירות, כי מקור העיכוב במסירה הוא בכלל בעיריית הרצליה, וכי הליקויים שמתגלים מתוקנים באופן מיידי.

 

אכלוס 100 דירות בשלושה ימים

בתחילת החודש גזרו שר האוצר, משה כחלון, וראש עיריית הרצליה, משה פדלון, את הסרט בפרויקט, והודיעו כי החל האכלוס במתחם, שהוקם כמענה למצוקת הדיור בישראל. במסגרת הפרויקט, יכולים זכאי משרד השיכון, לשכור דירה לטווח ארוך של עד 10 שנים, כשליש מהדירות מיועדות לתושבי הרצליה. המתחם כולל חמישה בנייני מגורים חדשים ו-273 יחידות דיור, בתמהיל מגוון של דירות בנות 2, 3, ו-4 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. מתוך כלל הדירות, 58 דירות הן בשכר דירה מפוקח לזכאים תושבי העיר ו-10 דירות לזכאים משאר הארץ. 205 הדירות האחרות מושכרות לזכאים נוספים במחירי שוק קבועים, שנעים 7,000-4,000 שקל לחודש. 

 

מי שאמונה על הפיתוח, ההקמה, תפעול וניהול הפרויקט ב-20 השנה הבאות, היא, חברת "אפריקה ישראל", באמצעות החברות הבנות של הקבוצה: "אפריקה ישראל מגורים" - יזמת הנדל"ן למגורים, "אפריקה ישראל נכסים" - המתמחה בתפעול, אחזקה וניהול נכסים מניבים, ו"דניה סיבוס" - הקבלן המבצע. האכלוס הצפוי לפרויקט היה אמור להיות, על פי החוזה שנחתם עם הדיירים, ב-15.11.16, אך בתחילת אוקטובר יצאה מ"אפריקה ישראל" הודעה לדיירים, לפיה מסירת הדירות תידחה בחודש.

 

"אנו נמצאים בישורת האחרונה לקבלת אישור האכלוס לפרויקט", נכתב בהודעה. "אנו עוסקים במלוא המרץ בביצוע בדיקות אחרונות בבניינים ובקידום ביקורת והשלמת עבודות המתבצעות על ידי הרשויות. יחד עם זאת, לאור גורמים ונסיבות אשר אינם בשליטתנו, יכול ולא נצליח לעמוד בתאריך החוזי של ה-15/11/16. לפיכך, נבקש לעדכנכם כי קבלת החזקה בדירות תיעשה באופן הדרגתי, החל מיום 15/12/16 ועד ליום 25/12/16, כולל".

 

עיכוב זה יצר מצב בו משפחות רבות שהודיעו כבר על עזיבת הנכס שבו התגוררו, לבעלי הדירה ששכרו, נאלצו למצוא פתרונות יצירתיים, כמו לחזור לבית ההורים, עד לקבלת הדירה החדשה. הדיירים החלו לברר את זכויותיהם המשפטיות בדבר פיצוי מהחברה, כולל בחינת האופציה לפנות לערכאות משפטיות, אך מבירור מול "אפריקה ישראל" התברר כי הובהר שהדיירים ישלמו שכירות לחברה רק מהיום שבו הליקויים בדירתם תוקנו, ולא מיום המעבר.

 

בחברת "אפריקה ישראל" תולים את העיכוב במסירת הדירות, בעירייה. מקור לא רשמי בחברה מציין, כי "פרויקט גליל ים נבנה בפרק זמן שיא של שנתיים וחצי בלבד, כדי לאפשר לדיירים להיכנס בזמן ואפילו תוך הקדמת לוחות הזמנים שהוגדרו במכרז.

כתוצאה מעיכובים בביצוע התשתיות, שאינם בשליטת החברות, דוגמת חיבור לחשמל והכנת התשתיות, נאלצנו לעמוד בלוחות זמנים צפופים ביותר, על מנת לאכלס כ-200 משפחות בפרק זמן של שבוע ימים בלבד. 'אפריקה ישראל' העמידה על חשבונה

במשך כל ימי האיכלוס האינטנסיביים מנופים חיצוניים, על מנת לסייע למובילים של הדיירים מעבר קל וחלק, ללא כל תמורה".

 

עוד לטענת המקור, מדובר בפרויקט לא פשוט, אך החברה עמדה בו. "מבלי לטפוח לעצמנו על השכם, חברת 'אפריקה ישראל', על החברות הבנות שלה, מסרה בפרק זמן של שלושה ימים בלבד מעל 100 יחידות דיור. אז נכון, מטבעם של דברים מתגלים פה ושם ליקויים. אולם, לצערנו את חלקם הגדול לא ניתן היה לגלות מוקדם יותר, אלא רק לאחר חיבור החשמל והתשתיות לבניין, שכאמור התעכבו שלא באשמתנו או בשליטתנו. כל הליקויים מטופלים במקצועיות ובמהירות האפשרית על ידי החברות ולשביעות רצונם של הדיירים".

 

אין חשמל והתריסים לא נסגרים

לטענת חלק מהדיירים שנכנסו להתגורר בפרויקט, הליקויים לא מסתכמים רק באיחור במסירת הדירות, אלא גם בלא מעט ליקויים שנמצאו בהן, שבמרביתם חוזרים על עצמם בדירות השונות, כגון כבלי חשמל או גז חשופים, דודי חשמל או מזגנים שלא עובדים, דלתות שלא נפתחות, מנעולים שהורכבו הפוך, תריסים שלא נסגרים עד הסוף, מעגלים חשמליים שלא עובדים, שקעים שיוצאים מהקירות ועוד.

 

כך למשל, באחת הדירות בפרויקט, מספר הדייר שנכנס אליה, האור בחדר השינה לא דלק. בבירור שנעשה גילה, כי החדר לא חובר לרשת החשמל, מה שאילץ את העובדים לשבור שוב את הקיר, לחבר לרשת החשמל ולסגור את הקיר מחדש.

 

"הדירות כלל לא היו מוכנות למגורים כאשר נכנסנו", מסר הדייר. "לא רק שהם לא עמדו בתאריך המסירה של הדירות, אלא קיבלנו ליקויים שגורמים לנו עוגמת נפש. בפועל, ארבעה ימים אחרי שנכנסנו לדירה, אנחנו עדיין לא יכולים לגור בה. נאלצתי להביא חברת ניקיון חיצונית, כי השאירו לי המון פסולת בניין בדירה ואנחנו נדרוש החזר כספי מהחברה גם בגין זאת".

 

מנהל עבודה בפרויקט, שנכח במקום בעת סיור של "ידיעות השרון", סבור שמדובר בליקויים קלים, שטבעיים מאוד בבניינים חדשים. "הדיירים מנפחים מאוד את הליקויים", הוא אומר. "תוך יום או יומיים הכל יתוקן והבניין פה יהיה 'פרפקט'. אין בעיות קשות, אבל אנחנו, הישראלים, אוהבים להתלונן".

 

הדיירים אף מתלוננים על היעדר תשתיות מוכנות במתחם, כגון כבישים סלולים או מדרכות. "המתחם עדיין הומה פועלים, שמכינים ומיישרים את השטח", אומר דייר חדש במתחם.

 

מקבוצת "אפריקה ישראל" נמסר: "פרויקט 'סביוני גליל ים' הוקם בתקופת שיא של פחות משנתיים. בימים האחרונים, עם השלמת עבודות התשתית הציבוריות באזור, החלו החברות לאכלס את הפרויקט בקצב מואץ ביותר. במהלך תהליך המסירה המואץ, שאין לו אח ורע, ועם חיבור הפרויקט לחשמל, מטבע הדברים התגלו מספר ליקויים, בהם מטפלות החברות באופן מקצועי ורציף, עד לפתרונן המלא. 'אפריקה ישראל נכסים' ו'אפריקה ישראל מגורים' עושות כל שביכולתן להביא לסיומן במהירות האפשרית ולשביעות רצונם של כל הדיירים".

 

מעיריית הרצליה נמסר: "כל התשתיות, הכבישים והמדרכות, עליהם הייתה העירייה אחראית, היו מוכנות במועד. תלונות הדיירים מתייחסות לפנים הבתים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות