כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
לוחמת סביבתית

עדי פוסטיג. לא מחכה שמישהו אחר יפעל צילום: יוסי דוס-סנטוס
עדי פוסטיג. לא מחכה שמישהו אחר יפעל צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

פלמחים מאחוריה: עדי לוסטיג עברה אילת כדי להפיל את תכנית פארק המים

עדי לוסטיג (26), הצעירה שהצילה את חוף פלמחים, הגיעה לאילת כדי לעצור את הבנייה בנחל שלמה. חמושה בניסיון של כמעט עשור במאבקים סביבתיים, היא נחושה בדעתה לבטל את בניית פארק המים באתר טקסס ראנץ' ולשמור על החוף הדרומי. העירייה: הפיתוח העירוני יתחשב בערכי הטבע

טוני ליס 
פורסם: 26.12.16, 08:50

עדי לוסטיג (26) עלתה לכותרות כשהייתה נערה בת 17 בלבד. אז עברה הצעירה חדורת הנחישות והאמונה להתגורר בחוף פלמחים כדי למנוע את בנייתו של כפר נופש בשטחו של אחד החופים היפים בארץ.

 

עוד באילת:

 

אחרי מאבק ארוך ועיקש של כמעט עשור, הוכרז החוף בשנה שעברה כגן לאומי. כעת לוסטיג בטוחה שאם הצליחה להציל את חוף פלמחים, תצליח למנוע גם את הבנייה המתוכננת של פארק מים בשטח טקסס ראנץ' בחוף הדרומי, ולשם כך עברה לאילת.

 

לוסטיג, מתנדבת ופעילה למען הסביבה, נושאת הרצאות ברחבי הארץ ומעלה לסדר היום נושאים חשובים הקשורים לאיכות הסביבה. לדבריה, מחכה לה לא מעט עבודה באילת. "אילת היא מקום נפלא ויפה, אבל למרבה הצער אין מי שישמור על איכות הסביבה בארץ בכלל, ובאילת בפרט", היא אומרת. "אני כאן בין היתר כדי לשמור על הטבע, על החי והצומח. אני מאמינה גדולה במאבקים ציבוריים. האדמה והטבע שייכים לכלל הציבור, ואין לי שום כוונה להפקיר אותם ליזמים ולשתוק לנגד הכחדת החוף הדרומי".

 

משמר החופים

הבנייה המתוכננת בשנים הקרובות בעיר אילת, בין השאר על שטח שדה התעופה הצפוי להתפנות, מעלה את השאלה מי אמור לשמור על המדבר והים הנפלאים כשיזמים מנסים לבנות עוד ועוד פרויקטים גרנדיוזיים? מי אמור לייצג את האינטרסים של בעלי החיים החיים בשטח כבר אלפי שנים? מי אמור לדאוג לכך שהטבע והנוף באילת יישארו גם לדורות הבאים ולא יכחדו בעקבות פרצי בנייה חסרי אחריות?

 

לוסטיג טוענת בלהט שהדבר בידי כולנו. "חייבים לשמר את הטבע של העיר אילת. ללא טבע לא נוכל לחיות", היא מדגישה.

 

את שמה של לוסטיג פעילי איכות סביבה ברחבי הארץ מבטאים ביראת כבוד. כשהייתה בת 17 גילתה שבחוף פלמחים, החוף האהוב עליה, נעשות עבודות הכנה לבנייה. "בוקר אחד הגעתי, וטרקטורים ועובדים עבדו בחוף היפה. לא היה שלט שמסביר מי בונה, מי אחראי ואל מי לפנות. החלטתי שאני לא מפקירה את החוף, חמישה חודשים חייתי שם", היא נזכרת.

 

עדי לוסטיג - תצליח לשחזר את הצלחת פלמחים? (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
עדי לוסטיג - תצליח לשחזר את הצלחת פלמחים? (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

מאבקה המתוקשר וארוך השנים של לוסטיג הסתיים למעשה רק בשנה שעברה בניצחון מוחלט לחוף, לחי ולצומח, ולכלל הציבור, כשחוף פלמחים הוכרז שמורת טבע. בעקבות פעילותה להצלת החוף זכתה לוסטיג לפני שש שנים בפרס השר להגנת הסביבה למצוינות סביבתית בקטגוריית מתנדבים. "בזמן קצר הצליחה לוסטיג להעלות את עניין הבנייה בחוף פלמחים לסדר היום הציבורי", נכתב בנימוקי הענקת הפרס.

 

מה למדת מהמאבק על חוף פלמחים?

"המאבק הביא אותי להבין שאין ברירה, שחייבים לעשות ולהילחם, שכל אחד ואחת יכולים לשנות. אין טעם לשבת ולבכות על המצב, יש ויש טעם ויכולת לקום ולעשות מעשה".

 

הטבע נעלם

כעת לוסטיג כאן באילת, ולדבריה, מצפה לה הרבה מאוד עבודה. בראש ובראשונה היא מפנה את תשומת לבה לפרויקט פארק המים בשטח טקסס ראנץ' שכבר קיבל היתר בנייה, ובכוונתה לגייס את תושבי אילת ופעילים ממרכז הארץ כדי לבטל את ההחלטה.

 

"הגעתי לביקור אצל חברים לפני כשלושה חודשים", מספרת לוסטיג. "שמעתי על הבנייה של פארק המים שאושר בחוף הדרומי, ועבורי זו הייתה פשוט זוועה. לקחת את הנקודה הנפלאה הזו של נחל שלמה, מקום שבו יוצאים מן המדבר אל הים, תחילת שביל חוצה ישראל, ולהפוך אותה לחנייה, נראה לי לא הגיוני, לא תקין ולא אפשרי. הרצון למנוע את הבנייה הזו גרם לי בין היתר להחליט לעבור לגור באילת".

 

מיד עם מעברה לאילת התחילה לוסטיג לברר איך קרה שאישרו את בניית פארק המים על אדמת טקסס ראנץ'. "בחוף הצפוני יש בתי מלון לכל אורך החוף, בחוף הדרומי, שאמור להישמר, יש את הנמל ואת קצא"א. ביקרתי כאן ביום הכיפורים האחרון, והחוף הדרומי היה פשוט עמוס קרוואנים ואוהלים. אילת התיירותית והבנויה כמעט כיסתה את כל אילת של הטבע, הים והמדבר, ומי שמבקש לבוא וליהנות מיופי טבעי, כמעט שאין לו מקום להגיע אליו. יש עומס קיצוני של מבנים בנויים ומאולתרים בכל מקום, אין מקום לזוז וליהנות מהטבע".

 

אבל למה להתנגד לאטרקציה שעשויה להביא תיירות לעיר?

"אני בעד אטרקציות, אבל הן צריכות להיבנות בחוכמה ולא תוך כדי הריסת טבע ונוף. יש את

חוף הדולפינים שהוא אטרקציה נפלאה וירוקה. יש את המצפה התת־ימי שהוא אטרקציה נהדרת וחי עם ערכי הטבע והסביבה. באשר לבניית פארק מים - זה רעיון מצוין לדעתי, אילת צריכה פארק מים, אבל לא במיקום כזה, לא על שטח כה קטן ובטח לא תוך כדי הריסת טבע ונוף. יותר מעשר שנים ששני יזמים, דני לב וטוני האוורד, משקיעים בתכנון פארק מים ענקי וירוק מעט צפונית לאילת. אני מבינה שהיתר הבנייה תלוי בסגירת תחנת ההסגר שממילא אין לה שום סיבה להיות שם. למה לא לאשר את המיזם היפה הזה? החוף הדרומי הוא פנינת טבע, ומן הראוי שיישאר כך. למה לבנות את פארק המים הכי קטן במזרח התיכון ולבנות אותו תוך כדי הריסת טבע קסום שהוא נכס ציבורי?".

 

"לא תקין"

את נחל שלמה לוסטיג מכירה היטב. "התחלנו את מסע 'שביל ישראל' באילת עם אנשים מכל רחבי העולם שהגיעו לעשות את המסלול, וכעת רוצים לקחת את הנקודה הכי מדהימה בעיר ולהפוך אותה לחנייה. זה נזק אקולוגי ממדרגה ראשונה".

 

נוסף על כך, מציינת לוסטיג, הנחל מועד לשיטפונות. "רק לפני ארבע שנים האזור בסמוך לנחל הוצף ומכוניות טבעו. למה לא להתמקד בהקמת פארק מים במקום שבו הטבע לא ייפגע וייהרס? למה לבנות על קו החוף? גם כך יש באילת מגדלי חוף עצומים שחוסמים את זרימת האוויר. גם בתל־אביב חסמו את קו החוף בבניינים, וזו עיר שאין בה אוויר".

 

הסיבה לבניית פארק המים, טוענת לוסטיג, היא אינטרסים כלכליים. "אבל אני אומרת שהאינטרס הוא להשאיר את הטבע לתושבים, לא להעביר אותם בחינם או תמורת פרוטות ליזמים".

 

למה הכוונה בחינם?

"מתחם הטקסס ראנץ' ננטש ונסגר וכיום באים יזמים, לוקחים תכנית משנות ה־70 ומושיבים עליה תכנית שונה לחלוטין הכוללת בין היתר תרנים בגובה 30 מטר וגם עושים הדמיה למבנה שנראה כמו חומה, וכל זאת נוגד לגמרי את תמ"א 13 (תכנית מתאר ארצית לשמירה על חופי הים - ט.ל.), שהיא ההגדרה והחוק לכיצד יש לבנות בחופים. האזור הזה נחשב לאזור נופי פתוח, ובאישור התכנית יש לדעתי משום עבירה על חוקי תמ"א 13 ועל חוק החופים שאומר שאסור לבנות 300 מטר מקו המים. חוק החופים נחקק בשנת 2004, והוא אינו חל על תכניות קודמות. לקחו תכנית ישנה והרכיבו על תכנית חדשה, וכך לא צריכים לעמוד בחוק החופים. הן המשרד להגנת הסביבה והן רשות שמורות הטבע מתנגדים לתכנית. תמוה בעיניי שהמכתבים שלהם לא הוגשו לוועדה שאישרה את התוכנית. כל מה שקורה כאן הוא בעיניי מאוד לא הגיוני ולא תקין".

 

לדבריה, ההתנגדות של המשרד להגנת הסביבה ושל רשות הטבע והגנים אינה משתמעת לשני פנים. "יש תכנית לשמר את החוף הדרומי של אילת ובנייה כזו של פארק מים קטן, עם 3,000 מקומות חנייה שאין מקום ממילא לבנות אותם על השטח הקיים, ולצורך כך, לדעתי, יצטרכו להפקיע עוד קרקע, היא בלתי הגיונית".

 

בכייה לדורות

לדבריה של לוסטיג, הקמת פארק המים תפגע אנושות בערכי הטבע באזור. "על השטח ניתן אישור לפני 37 שנה להקים משהו, כעת באים ונותנים אישור להקים משהו אחר ללא שום התחשבות בכך שהחוק הנוכחי לא מתיר זאת ותוך פגיעה בסביבה, בנוף ובחיי הבר. אסור לבנות מעל ארבע קומות בחוף הים והנזק שייגרם לשונית האלמוגים הוא עצום", היא אומרת ומוסיפה, "באזור חיים תנים, יעלים, שועלים, ארנבים ולטאות. זה שטח בר, הפתח של אילת למדבר. האם אנחנו רוצים ששביל ישראל ייצא מדיסנילנד?".

 

כמו כן, מציינת לוסטיג, לא ברור לאן יזרמו המים שייצאו מהפארק. "האם ישפכו אותם לים?", היא תוהה.

 

עדי לוסטיג - כבר החלה לגייס פעילים למאבק (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
עדי לוסטיג - כבר החלה לגייס פעילים למאבק (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

כהרגלה, לוסטיג אינה רק מדברת, ומתברר שהיא פנתה כבר לכל הגופים ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. "פניתי לרשות שמורות הטבע ולמשרד להגנת הסביבה, לעמותת 'צלול' ולפעילי איכות סביבה שאני מכירה", היא משתפת. "אנחנו לא מתכוונים לתת לתוכנית הזו לעבור. פארק המים על אתר נחל שלמה הוא בכייה לדורות, אסור להקים אותו".

 

זאת ועוד, לטענתה התוכניות לבניית פארק המים הוגשו לוועדה בלי תסקיר סביבתי. "אנחנו נגיש התנגדות. אני מאמינה שנוכל למנוע את הקמתו".

 

את חושבת שתצליחי לעמוד מול אינטרסים כלכליים בסדר גודל כזה?

"בחוף פלמחים המלחמה הייתה נגד עבודות שכבר התחילו בשטח, והצלחנו לעצור אותן. טרקטורים ועובדים כבר היו באזור כשהתחלנו לבדוק מי בונה שם ולמה. אנחנו לא יכולים להמתין שמישהו אחר יבוא וישמור על הטבע עבורנו. כשהתחלתי במאבק בחוף פלמחים נתקלתי בחוסר אמון מוחלט, אמרו לי שאין מה לעשות, אבל יש מה לעשות, תמיד יש דרך לעצור טעויות מסוג זה. אני מתכוונת להילחם על כך, זה צריך להיעצר".

 

התושבים מתגייסים

לוסטיג סבורה שהתכנית להקמת פארק המים כלל אינה כלכלית. "המקום קטן מדי והאטרקציות באזור לא מחזיקות מעמד, אלא אם כן הן מתחשבות בסביבה כמו המצפה התת־ימי וריף הדולפינים", היא אומרת, "תיירות איננה יכולה להיות רק לצד אחד, תיירים המבקשים תיירות מתועשת יכולים ליהנות ממנה. מי שמבקשים ליהנות מטבע, ים ומדבר צריכים כיום לחפש זאת בפינצטה. אנחנו חייבים להתעורר, לשמור על העיר והטבע, לא חייבים להשלים עם תכניות שלא טובות לנו".

 

תכניות הבנייה בחוף הדרומי הן בעיניה של לוסטיג רק סימפטום לתופעה רחבה בהרבה. "אני מבקשת להעלות את המודעות של כולנו לחשיבות של שימור הטבע. אני רואה בארץ ובאילת כיצד אנשים מלכלכים את הטבע, משאירים זבל שהחיות אוכלות ולאחר מכן מתות ממנו, ויודעת שהדברים האלה לא נעשים מתוך רוע, אלא מחוסר ידע ומודעות", היא אומרת. "כשאני מבקשת מאנשים שיאספו זבל מסתכלים עליי כעל משהו משונה. באילת המודעות של התושבים לניקיון החופים גבוהה. אני מקווה שנוכל להעביר את המודעות הזו גם לתיירים".

 

דיברת עם תושבי אילת כדי שיצטרפו למאבק?

"דיברתי והפידבקים נפלאים. עשרות אילתים הצטרפו למאבק, ואני מאמינה שעוד אלפים יצטרפו. בימים אלה עולה דף פייסבוק של המאבק נגד בניית פארק המים בטקסס ראנץ'. אני מאמינה שגם פעילי איכות סביבה ממרכז הארץ יצטרפו".

 

ובכל זאת, למה בחרת דווקא להיאבק על הצלת נחל שלמה?

"מאותה סיבה שנלחמתי על חוף פלמחים אני נלחמת כעת על נחל שלמה. כי הוא כאן, כי הוא בסכנה, ואני יכולה להילחם עליו ואין לי שום כוונה לשבת ולהמתין שמישהו אחר יעשה זאת. אף אחד לא ישמור על הסביבה אם לא נעשה זאת אנחנו. אקטיביזם ומאבקים סביבתיים הם משהו שכל אחד יכול לעשות והמאבקים האלה הם מתחייבים מבחינתי. אני לא מתכוונת להניח להרוס את נחל שלמה ואני כאן כדי להיאבק על כך".

 

דוברת עיריית אילת, דנה זנטי, מסרה בתגובה: "הפרויקט מתוכנן במגרשים בהם מותר השימוש המוצע על פי התב"ע התקפה. תמ"א 13 אינה מבטלת תב"עות תקפות. עיריית אילת ומינהל ההנדסה עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, במסגרת שיתוף פעולה רחב בין הצדדים, שמטרתו לשלב את הפיתוח העירוני בערכי הטבע הייחודיים הקיימים במפרץ אילת. פארק המים כלול בתפישה כוללת זו. התכנון המודרני מכיל יכולות רבות בעזרתן ניתן לשלב בתבונה רבה וברגישות רבה פרויקטים במרחב הטבעי".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות