כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
כאן בשבילכם

"הקבוצה". יודעים בדיוק לאן הולך הכסף צילום: תומי הרפז
"הקבוצה". יודעים בדיוק לאן הולך הכסף צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

המלאכיות של הנזקקים: מגייסות כסף לטיפול שיניים חיוני ויקר לשורדת זנות

במקרים שבהם אפילו ידיהם של העובדים הסוציאלים כבולות, נכנסת לפעילות "הקבוצה". מירי גרינבוים, מיכל חלמיש ואביגיל גרינבוים־סגל החליטו לקיים מפעל תרומות ממוקד מטרה. הן מציבות יעדים קצרי טווח ודואגות לתווך לנזקקים מימון לצרכים ספציפיים - משיפוץ של גג דולף ועד חגיגות בר־מצווה לנזקקים

אשר קשר 
פורסם: 21.12.16, 09:11

קשה היה שלא לחשוב השבוע, בימים הגשומים והסוערים, על אותה קשישה ערירית מדרום הארץ - עיוורת, גרושה וחסרת מקורות תמיכה משפחתיים וכלכליים, שמתגוררת בדירה ישנה ודולפת, שבמהלך כל השנה שעברה סבלה מחדירת גשם לביתה. העובדת הסוציאלית שמטפלת במקרה שלה גילתה יוזמה ובדקה אופציות לשינוי המצב, אולם נחרדה ללמוד כי תיקון ואיטום הגג יעלו כחמשת אלפים שקלים - ובצר לה חיפשה דרך אלטרנטיבית, יצירתית וחדשה לעזור לאותה קשישה. ואז היא נתקלה באתר "הקבוצה".

 

עוד בדרום:

 

"מטרת הקבוצה לחבר ביחד אנשים טובים שאכפת להם, על מנת לעזור לנזקקים שנקלעו להוצאה כספית גדולה וחד־פעמית", מסבירה אחת ממייסדות ומנהלות עמותת הקבוצה, מירי גרינבוים ממושב בני דרום. "אנחנו ארגון ללא מטרות רווח אשר מפרסם מקרים של אנשים הזקוקים לעזרה. כל המקרים מובאים אלינו על ידי עובדים סוציאליים מוסמכים ואנשי טיפול ונבדקים על ידי חברי הקבוצה. מקרה מאושר נפתח לגיוס המונים. בסיום הגיוס נרכוש את המוצר או התיקון עבור האדם הנזקק".

 

"העובדת הסוציאלית הגיעה אלינו כשהיא מיואשת לגמרי ממצבה של האישה", מספרת מיכל חלמיש ממזכרת בתיה, שהייתה מי שיזמה את הקמת הקבוצה. "הסיפור

של הקשישה היה טראגי במיוחד, מסוג המקרים שהקבוצה הוקמה בדיוק על מנת לטפל בהם. היא סיפרה לנו כי מלבד מצבה הקשה פיזית וכלכלית בנה הבכור של הקשישה מרצה עונש מאסר על עברת אלימות במשפחה והוא גם נרקומן. עם בתה השנייה, שחזרה בתשובה, אין לה קשר. בתה הקטנה התגייסה לצבא ועברה לגור אצל אביה, והיא עצמה מתמודדת עם מחלת הסוכרת ומקבלת טיפול רפואי מותאם ומינון תרופתי קבוע במספר בתי חולים ובקופת חולים".

 

אז מה עשיתן?

"לאחר שנבדקו מספר הצעות מחיר והתייעצנו עם מומחה, איתרנו את ההצעה הזולה ביותר בסך 5,265 שקלים", מספרת חלמיש. "הקשישה, למרות מצבה הקשה, אמרה כי תוכל להשקיע כאלף שקלים מעצמה. מה שביקשנו באתר שלנו זה תרומה לתיקון הגג בסכום של 4,265 שקלים".

 

ואנשים תרמו?

"כמו בכל מקרה שאנחנו מפרסמות ומבקשות. תוך חמישה ימים ועשרים ושישה תורמים גייסנו את מלוא הסכום", אומרת בגאווה אביגל גרינבוים־סגל מרמת גן, שהצטרפה לאחרונה לסגל המנהלות של הקבוצה. "הגג תוקן ממש זמן קצר לפני הגשם הסוחף שהיה כאן בתחילת החודש".

 

כולנו רקמה אנושית אחת שלמה

בשבע השנים בהן פועלת "הקבוצה" נעזרו בה מאות יחידים ומשפחות בשלל תחומים: התקנת דלת פלדלת לאישה מוכה, שליחת נער בודד מפנימייה לקורס מתקין מזגנים, רכישות מיטות, שיקום בית אחרי שרפה, טיפול שיניים לאישה במצוקה, קניית מכשיר שמיעה לילדה נזקקת, שיעורי נהיגה לנער ממוצא אתיופי ועוד כהנה וכהנה מקרים שלא היו מגיעים לפתרון בלא הסיוע החיצוני. מאז הושק האתר האינטרנטי, בינואר השנה, העניקה "הקבוצה" את שירותיה ל־69 מקרים שונים, לטובתם גויסו 135 אלף שקלים מ־1,212 תורמים.

 

נתחיל בבסיס: למה קראתם לעצמכן "הקבוצה"?

"מהסיבה הפשוטה", אומרת חלמיש, "שכל אחד רוצה להיות חלק מקבוצה, מדבר טוב, מקבוצת שייכות, יש קטע משיתוף וערבות הדדית. יש כמובן גורמים נוספים שעושים דברים שכאלה, אבל לא בדיוק כמונו. ההבדל העיקרי בינינו לעמותות האחרות הוא שאנו עוסקות בחיבור ישיר בין הנזקקים לתורמים, לאחר הפנייתם של אנשי הטיפול. המטרה שלנו היא מתן אפשרות לתרומה ישירה למען מקרה מסוים, כאשר כל תורם יודע בדיוק לאן כספי התרומה שלו הולכים ומה קרה עם אותו מקרה".

 

"הקבוצה" - מפעילות קריטריוני סינון (צילום: תומי הרפז)
"הקבוצה" - מפעילות קריטריוני סינון (צילום: תומי הרפז)

 

"המשימה שלנו היא לקשר בין מקרי רווחה אמיתיים לציבור המעוניין לתרום עבורם. במקרה הזה הכסף עושה משהו משמעותי ומהר", אומרת גרינבוים. "כשנאסף כל הכסף ואנחנו משלמות אותו לספק, אנחנו שולחות ישר חשבונית לתורמים בצירוף מכתב תודה מהעובד הסוציאלי. חשוב לי להדגיש שהתורמים מקבלים הסבר מפורט מה נעשה עם הכסף אותו תרמו. גילינו שיש לזה ערך גדול בתהליך של התרומה. בן אדם רוצה לדעת מה קרה ומה נעשה עם כספו ולקבל איזו הכרת תודה מינימלית".

 

בחדר הישיבות באחד הבניינים של מפעל ההייטק HP ביהוד, שם עובדות גרינבוים וחלמיש, יושבות שלוש הנשים המקסימות הללו ומספרות בטבעיות על נתינה ועל עבודת ההתנדבות המסורה שלהן עבור הקבוצה כאילו היא הדבר הכי טבעי בעולם.

 

"זה התחיל לפני כשבע שנים", מספרת חלמיש. "כשבתי נולדה רציתי לתרום סכום כסף כי חשבתי על כך שאני רוצה להתחלק עם מה שיש לי עם אנשים אחרים ולגרום אושר כמו שלי יש. אבל רציתי לדעת לאן הכסף שלי הולך ולדעת שהוא מנוצל עד תום וכי הוא משמעותי עבור מישהו שזקוק לו".

 

מאיפה מגיע גל האלטרואיזם הזה?

"אני לא יודעת", היא מחייכת, "אולי זה מהבית. אימא שלי נהגה שנים להתנדב ביד לעולה".

 

אז חלמיש התקשרה למחלקת הרווחה בעירייה וביקשה לעזור למשפחה שזקוקה לקנייה גדולה וחד־פעמית. "אני זוכרת שהעובדת הסוציאלית הייתה המומה ונענתה במהירות לבקשתי. היא סיפרה לי שבדיוק יצאה ממשרדה משפחה נזקקת שמטופלת אצלה כבר שנים וזקוקה לדוד שמש חדש במקום הישן שהתקלקל, שזה משהו בסביבות ה־3,000 שקלים'''.

 

וככה הוצאת 3,000 שקלים? את עד כדי כך אלטרואיסטית?

"אולי אלטרואיסטית, אבל לא עד כדי כך עשירה ויכולה להרשות לעצמי", צוחקת חלמיש. "מכיוון שסכום הכסף שהקצבתי יכול היה לכסות רק עשירית מערך הקנייה, שלחתי מייל לחברים שלי, ובמהירות קיבלתי תשובה מ־12 החברים הראשונים, שהתחייבו לכסות את שאר הסכום. כך נפתחה קבוצת הרכישה ההתנדבותית הראשונה, ואחרי כמה זמן מירי הצטרפה אליי, יותר עובדות סוציאליות הכירו אותנו, ומאז פעם בחודש היינו שולחות מיילים ומבקשות תרומה עבור מה שנזקקנו לו, והפעילות שלנו גדלה".

 

יש סיבה שנתנו דווקא לכן?

"אני חושבת שוב שלאנשים מתאים לתרום כשהם יודעים למה הם תורמים בדיוק והם יכולים לראות איך זה מסייע לאנשים".

 

אתר עלייה לרגל

בשל העובדה שכל עבודתן של מנהלות הקבוצה נעשית בהתנדבות (כמו גם עבודתם של רואה החשבון ועורך הדין שלהן) וכל הכסף שנאסף מיועד לנזקקים, הן היו חייבות לגייס כסף לפרויקטים שונים לקידום הקבוצה, כמו הקמת האתר שלהן למשל. "חלמתי על אתר כזה שנים", מספרת גרינבוים, "כך העבודה שלנו תהיה פרושה לעיני כולם, גם ההישגים וגם הבקשות, כדי שתורמים פוטנציאלים יוכלו לבחור בעד מה ובשביל מי הם רוצים לתרום, ובנוסף הם רואים את התקדמות התרומות ויכולים לגייס גם חברים שלהם עבור זה".

 

מי שיצאה לעזרתן הייתה משפחתו של שמעון גרינבוים, בעליה מזה עשרות שנים של חברת סלע לוגיסטיקה האשדודית. "כשאבא שלי נפטר לפני כשנתיים", אומרת בתו אביגל גרינבוים־סגל, "המשפחה חיפשה משהו שינציח את זכרו. הכרנו כמובן את פעולת 'הקבוצה', כי מירי נשואה לאחי, והיה ברור שזה הכי מתאים".

 

"הקבוצה" - הכוח שיש במספרים גדולים (צילום: תומי הרפז)
"הקבוצה" - הכוח שיש במספרים גדולים (צילום: תומי הרפז)

 

"חמי היה יזם, איש עסקים, מנהל גדול ואיש מוכשר", אומרת מירי גרינבוים בהתרגשות. "הוא הקים את חברת סלע לוגיסטיקה יחד עם אביו ואחיו. שמעון היה איש אשר תמיד נתן, תרם ודאג לכל מי שרק יכול. הוא היה עושה זאת בדרכים שלו, בצניעות וענווה ובטבעיות. תמיד היה לו חשוב לתת למי שבאמת צריך - מזון, ביגוד, ציוד רפואי. מיעט בדיבור והרבה במעש. אנו גאות בכך שהאתר נבנה לזכרו, להמשך דרכו הייחודית של הנתינה האמיתית מלב אל לב. לצערי הוא נפטר מוקדם מדי, בגיל 63 בלבד".

 

בחייו הוא היה מעורב בפעילות של "הקבוצה"?

"ברור", מספרת חלמיש, "חוץ מכסף שתרם אני זוכרת מקרה של משפחה שהייתה זקוקה לרדיאטור בבית שלה, שבמשך החורף היה פשוט קפוא. שמעון שמע על המקרה ודאג להתקין לא רדיאטור אלא מזגן, והוא שילם הן על המזגן והן על ההתקנה עצמה".

 

תיווך סוציאלי

המציאות היא כזו שעל כל צרה שבאה לפתרון קמות חדשות ומציפות את האתר בבקשות לעזרה. מי שייכנס לאתר כרגע ימצא בין היתר בקשה לתרומה לילדה בכיתה ז' שזקוקה למילונית; בקשה לעזרה לזוג הורים המתפקדים באופן גבולי על רקע אורגני, שלהם ארבעה ילדים קטנים הסובלים מעיכובים התפתחותיים ורגשיים ברמות שונות, שלאחרונה פנו לצורך סיוע בבגדי חורף; ויש גם אפשרות לסייע לגבר בן 45 גרוש + 5 ילדים (מהם שלושה קטינים), שמתמודד עם נכות פיזית, מרותק לכיסא גלגלים ומתגורר בדירה בקומה שנייה ללא הנגשה מתאימה של מעלית או רמפה, שמתקשה לכלכל את עצמו באופן הולם וזקוק לסיוע ברכישת מייבש כביסה לחורף.

 

הנתרמים יודעים מאיפה מגיע אליהם הכסף?

"הם יודעים שזה דרך העובדת הסוציאלית שלהם", אומרת חלמיש. "לעובדות הסוציאליות יש תפקיד חשוב מאוד והן חייבות להגדיל ראש, כי הן חייבות להעביר לנו את המקרים כבר עם הצעת מחיר כדי שנגייס את הכסף".

 

"הגעתי ל'קבוצה' דרך חברה, עובדת סוציאלית אף היא, שהסתייעה בהן", מספרת העובדת הסוציאלית ורד ספיר. "כיוון שהמשאבים שעומדים לרשותנו הם תמיד דלים, עובדות סוציאליות מנסות כל העת למצוא דרכים חדשות לגייס עזרה".

 

ואיך העבודה עם "הקבוצה"?

"הן פשוט מדהימות", ספיר אומרת, "והן פועלות ללא לאות. למרות שזו לא העבודה שלהן הן יודעות היטב מה לעשות, הן תקתקניות ולא מוותרות עד שהן משיגות את הכסף לו הן זקוקות להשלמת המשימה".

 

הן בעצם מחליטות למי לעזור?

"כן. העובדות הסוציאליות שמעוניינות בעזרתן ממלאות טופס מיוחד והן מחליטות מה יעלה ומה לא לאתר".

 

עבור מה למשל הן מגייסות כסף עבורך עכשיו?

"יש לי מטופלת, אישה עם שישה ילדים בגילאי 13 ומטה, שחוותה אלימות קשה מאוד מצד בעלה וחיה בתנאי מחסור קשים, עד שהגיעה למקלט לנשים נפגעות אלימות. היא יצאה לקהילה חזרה לפני כארבעה חודשים ויש לה בן ובת שיהיו בר־מצווה ובת־מצווה בחודש ינואר השנה. ישנה קבוצה של בנות שאספה חלק מהכסף לצורך ארגון האירוע ועדיין חסר לנו חלק מהסכום. מדובר בילדים שחוו גם הם אלימות קשה מאוד מצד אביהם וחיים בתנאי מחסור יומיומיים. הם נקרעו בבת אחת מהמקום בו גדלו ועברו לעיר אחרת, חברה חדשה, בתי ספר אחרים. כעת הם פותחים, יחד עם אמם, דף חדש בחייהם, וחוויה כזו יכולה להיות מעצימה ומשמעותית מאוד בעבורם".

 

עם מעט עזרה מידידיי

אבל כמו בכל דבר בחיים, אין טוב מוחלט ויש גם מי שתוהה אם הפעילות של "הקבוצה" לא עשויה לפגוע בפעילויות ממוסדות יותר. "אני חושבת שכל מה שחברות הקבוצה עושות פשוט נהדר", אומרת חברת עמותת רווחה ותיקה מדרום הארץ, "אבל יש לקחת בחשבון שכל עוד מדובר ביוזמות לא מאורגנות זה נפלא אבל מרגע שהתארגנות עוקפת ניתוב של תרומות לעמותות מתמחות היא בעצם נוגסת בסל התרומות הפוטנציאלי".

 

מול הטיעון הזה אומרות נשות "הקבוצה" שהתורמים שלהם לא מעוניינים לתרום לעמותות והם רוצים לדעת לאן בדיוק הולך הכסף שלהם.

 

"מי שמעוניין לראות לאן הולך הכסף יכול בכל עמותה להסתכל בדו"ח השנתי שלה. לעמותות מקצועיות יש שקיפות", טוענת חברת העמותה.

 

ואם התורם לא רוצה לשלם עבור מנגנון מנופח והמשכורת של יו"ר העמותה?

"אני לא יודעת מה זה מנגנון מנופח. לכל עמותה יש גוף פיקוח ואנשים מקצועיים שמבצעים מחקרי שטח לאן צריך ללכת הכסף. אין לי בעיה עם מה שהן עושות, אבל אין להן דרך אמיתית לבדוק אם סיפור טראגי כמו שהוא נראה על פניו מצד העובדת הסוציאלית כמו שיש לעמותות דרך לבדוק את זה, כי אנחנו פועלים לפי קודים מחמירים של מקצועיות".

 

אלא שגם לחברות הקבוצה יש קריטריונים משל עצמן: "השיקול שלנו בהעלאת מקרים לאתר", אומרת גרינבוים, "הוא קודם כל על פי הסינון הראשוני המאוד מוקפד של העובדות הסוציאליות שחייבות לעזור למישהו מיידית ולא יכולות להמתין עד שיעבור את כל תחנות האדמיניסטרציה של העמותות, או שזה לא בטיפולן של העמותות בכלל, כמו במקרה של הקשישה עם הגג הדולף שהייתה חייבת סיוע מיידי, או כמו במקרים של עזרה דחופה בתחילת שנת הלימודים. אנו לא מעמיסות על התורמים הפוטנציאלים ומעלות ארבעה מקרים בערך בכל פעם, ובתוך כך גם מדווחות על המקרים הסגורים".

 

אז אנשים נכנסים לאתר שלכן ותורמים לפי המקרה שדיבר ללבם?

"יש באמת כאלו שמעלעלים בין המקרים", אומרת גרינבוים־סגל, "אבל יש גם את אלו שתורמים בהוראת קבע סכום מסוים מדי חודש וסומכים עלינו שנעביר את הכסף לאדם הראוי ביותר".

 

יש מישהו כזה כרגע שאליו תנתבו את התרומות?

"יש תמיד כמה, אבל המקרה המרגש כרגע הוא של ס' - אישה בת 58, רווקה, ללא ילדים, ללא עורף משפחתי, אין מי שיתמוך ויעזור לה חוץ מהעובדת הסוציאלית בלשכה. במשך רוב שנותיה הבוגרות הייתה 'דרת רחוב' ועבדה בזנות יותר מ־35 שנה. היא באה ממשפחה רב־בעייתית, והייתה ילדה ונערה במצוקה שעברה מסכת חיים מתעללת. לפני חמש שנים התחילה תהליך שיקום שמוגדר כהצלחה רבה. כיום היא עובדת עם קשישים ומקבלת קצבת נכות מהביטוח הלאומי. השיניים שלה במצב גרוע מאוד. לא ניתן להדביקן יותר, ורופא השיניים המליץ באופן חד־משמעי שעליה לעשות תותבות שעולות 10,500 שקלים. אנו זקוקות לתרומה של 4,600 שקלים, אחרי שהרווחה כבר סייעה ב־2,800 שקלים ואת היתר הסכימו לפרוס לה בתשלומים לטווח ארוך שהיא יכולה לעמוד בהם. את טיפול השיניים היא תעשה אצל רופא השיניים שמוכן למחירי עלות ושמכיר ומטפל בה לאורך השנים".

 

"לצערנו, לא נוכל לעולם כנראה לסייע לאותן משפחות לשפר את רמת החיים שלהם", מסכמת גרינבוים בעצב, "אבל כשנופלת עליהן קנייה גדולה הכרחית וחד־פעמית שאין בכוחן להתמודד איתה, הקבוצה שלנו נכנסת לפעולה. לצערי, לא מספיק עובדות סוציאליות יודעות על האתר ומעבירות אלינו מקרים, ואנו נשמח כמובן לכמה שיותר".

 

מה שימח אתכן במיוחד בזמן האחרון?

"אחרי המקרה עם הקשישה עם הגג הדולף אז נשאר לנו כסף בקופה, ואנחנו הצענו ל־26 התורמים לקבל זיכוי או להעביר את הסכום למקרים השונים שפתוחים באתר. ותנחש מה? כולם ביקשו לעזור לאדם אחר שנזקק!".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות