כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שמחת בית השאיבה

תחנת השאיבה שהוקמה. "ההחלטה יוצרת פגיעה במקרקעין" צילום: יוגב עמרני
תחנת השאיבה שהוקמה. "ההחלטה יוצרת פגיעה במקרקעין" צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תחנת שאיבת הביוב הורידה את נכס הדירות באזור והתושבים פוצו

בית המשפט קיבל תביעה של תושבים בהרצליה נגד הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, בה דרשו לפצותם בגין ירידת ערך נכסיהם, בעקבות החלטה להקים בסמוך להם תחנת שאיבה לביוב, ומתח ביקורת על דחיית התנגדויות התושבים

רונית באלס-וקנין 
פורסם: 20.12.16, 08:14

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל בשבוע שעבר את גרסתם של בעלי מקרקעין בצומת רחובות המסילה ודב הוז בהרצליה , וקבע כי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בהרצליה "טעתה כאשר דחתה על הסף את התביעה לפיצויים שהגישו המערערים, וכמוה טעתה גם ועדת הערר, כאשר דחתה על הסף את הערר".

 

 

"כיצד ניתן היה להעלות על הדעת, כי במקרקעין תותר בנייתה של תחנת שאיבה לביוב, שהיא כה שונה באופייה ובהשפעתה על הסביבה מהמבנים שפורטו?" (צילום: יוגב עמרני)
"כיצד ניתן היה להעלות על הדעת, כי במקרקעין תותר בנייתה של תחנת שאיבה לביוב, שהיא כה שונה באופייה ובהשפעתה על הסביבה מהמבנים שפורטו?" (צילום: יוגב עמרני)

 

על פי החלטת בית המשפט, תוחזר התביעה לפיצויים לדיון בוועדה.

 

בבסיס הערעור של בעלי האדמות, עומדת החלטה של הוועדה משנת 2008, להתיר את הקמתה של תחנת שאיבה לביוב, בקרקעות שייעודן לבנייני ציבור. קודם לכן, בספטמבר 2000, הוחלט לסווג את הקרקעות האמורות כאזור מגורים א', ובין השאר התוכנית ייעדה מגרש סמוך למגרש המערערים כשטח לבנייני ציבור. לאחר שהתקבלה ההחלטה להקים תחנת שאיבה, הגישו חלק מהמערערים התנגדות לתוכנית, בטענה לפגיעה קשה בנכסיהם ותבעו לפיצויים בגין ירידת ערך. ההתנגדויות נדחו על ידי ועדת המשנה להתנגדויות ועל ידי הוועדה המחוזית, ובמאי 2009 ניתן היתר לבניית תחנת השאיבה, וזו אכן נבנתה.

 

ההחלטה להקים את תחנת השאיבה הולידה תביעה לפיצויים מצד בעלי הקרקעות הסמוכות לשטח. השאלה המרכזית בבסיס הערעור עסקה במועד אשר בו קמה לבעל מקרקעין זכות להגשת תביעה לפיצויים - האם במועד פרסום תוכנית המייעדת מקרקעין כשטח לבנייני ציבור כהגדרתם בתוכנית המתאר (בשנת 2000) או במועד קבלת החלטה על הוספת שימוש של תחנת שאיבת ביוב במקרקעין (ב-2008).

 

לטענת בעלי הקרקעות, קיים הבדל מהותי וניכר בין סוגי המבנים שנכללו בהגדרת "בנין ציבורי" בתוכנית המתאר לבין התחנה לשאיבת ביוב, ו-ועדת המשנה הייתה מודעת היטב לכך שבניית התחנה לשאיבת ביוב טומנת בחובה השלכות של ממש על חיי

התושבים המתגוררים בסמיכות.

 

מנגד, בוועדה המקומית טענו, כי התוכנית משנת 2000 קובעת כי השימושים המותרים בשטח המיועד כבניין ציבורי הם שורה ארוכה של שימושים, לרבות כל שימוש ותכלית שהוועדה המחוזית תקבע. עוד נטען, כי העובדה שההחלטה להוסיף שימוש של תחנת שאיבה לא הייתה ידועה במועד אישורה של התוכנית בשנת 2000, לא יכולה לשנות מהעובדה שמדובר בתוכנית קונקרטית מפורטת ומסוימת, שלא הוגשה בגינה תביעה לפיצויים.

 

בית המשפט לעומת זאת, קיבל את עמדת בעלי הקרקעות וקבע, כי "תחנה לשאיבת ביוב אינה נמנית על סוגי הבניינים הציבורים שהיו קבועים בתוכנית", וכי "השימוש בה שונה מהשימוש בבניינים המנויים שם (בתוכנית), דוגמת בית כנסת, מעון ילדים, ספרייה, פנימייה, אולם הרצאות וכיו"ב".

 

"כיצד ניתן היה להעלות על הדעת, כי במקרקעין תותר בנייתה של תחנת שאיבה לביוב, שהיא כה שונה באופייה ובהשפעתה על הסביבה מהמבנים שפורטו?", הטיחה השופטת ד"ר דפנה אבניאלי בוועדה המקומית. "כיצד ניתן היה להגיש תביעה המתייחסת להקמתו של מבנה מיוחד מסוג תחנת שאיבה, כבר בשנת 2000, כאשר הוועדה המחוזית טרם החליטה להתיר את בנייתה? למשיבה פתרונים... מאחר שהתוכנית אינה מצביעה על הפגיעה הקונקרטית והמיוחדת במקרקעי המערערים... ההחלטה להתיר את בניית התחנה דנן, יוצרת קונקרטיזציה של פגיעה במקרקעין ומקימה לבעלי המקרקעין עילת תביעה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות