כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מחלוקת הגז

כרמל סלע. מתנגד צילום: גיל יוחנן
כרמל סלע. מתנגד צילום: גיל יוחנן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

המועצות האזוריות מתנגדות להקמת מיכל לאחסון קונדנסט באתר חגית

ראש מועצת חוף הכרמל, כרמל סלע: חשוב לשמור על התושבים ועל הסביבה וללמוד מטעויות כמו מפרץ חיפה

טלי ליבמן 
פורסם: 19.12.16, 08:44

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה לאחרונה להתעלם מכל חוות הדעת המקצועיות ומכל ההתנגדויות של המועצות האזוריות בסביבה: היא אישרה להקים את המתקן לטיפול בגז הטבעי באתר חגית, כפי שביקש משרד האנרגיה, ואף לא צמוד לדופן של תחנת הכוח במקום. הוועדה נימקה את החלטתה בכך שלא ניתן היה בכלים שעמדו לרשות חברי המועצה לבחון חלופות שונות שהוצעו.

 

בדיון שהתקיים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה דנו שוב במיקומו האפשרי של המיכל לאחסון קונדנסט - סוג של נפט גולמי נוזלי קל המתקבל בתהליך הפקת גז טבעי מהגז הגולמי. כזכור, באפריל השנה התקבלה במועצה הארצית החלטה לאשר את תמהיל הטיפול בגז הטבעי כך שהוא ייעשה בים בלבד והמתקן שיוקם ביבשה יטפל אך ורק במוצר לוואי המכונה קונדנסט.

 

המועצות האזוריות חוף הכרמל, מגידו ומנשה, וכן איגוד ערים להגנת הסביבה שרון-כרמל הציגו בדיון עמדה אחידה לפיה אין לאשר את המיקום המבוקש

- אתר חגית - כחלופה יחידה בלי לבחון את המשמעות של אחסון החומר במרחב הים או בצנרת הקיימת או במיכלים הקיימים היום באזורים מופרים. המיקום המבוקש כיום הוא בלב שטחים פתוחים ואינו צמוד דופן, הסבירו המתנגדים בדיון, והחשש העיקרי הוא שבעתיד, בעקבות כוחות שוק ופיתוח, ניתן יהיה להצמיד תעשיות ובעיקר תעשיות פטרו-כימיות למיכל וכך יפותח אזור תעשייה בלב שטחים פתוחים וצמוד לריכוזי אוכלוסייה משלוש המועצות האזוריות.

 

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, פנה למועצה הארצית בבקשה לבחון חלופות אחרות והצביע על הפער בין האמירות של היזם ובעל הניסיון המקצועי בהובלת הגז, קרי נובל אנרג'י, ובין אמירות משרד האנרגיה אשר קידמו חלופה אחת והיא הצבת המיכל בחגית. סלע הסכים עם עמיתיו מהמועצה האזורית מגידו, ואמר כי חשוב לשמור הן על התושבים והן על הסביבה וללמוד מטעויות כמו מפרץ חיפה כדי שלא תהיה בכייה לדורות.

 

מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה, שרון-כרמל ניר סהר, אמר בדיון כי שוגה משרד האנרגיה בהתעקשותו לא לשנות את המיקום לאחר החלטת בג"ץ שקבעה כי המתקן המתוכנן יוקם בים. "נוסיף ונפעל למען שמירה על האינטרסים הסביבתיים של הרשויות באזור", הדגיש סהר.

 

נציגת איגוד הערים ציינה כי חוות הדעת המקצועית מציגה מספר חלופות יבשתיות המאפשרות הספקת גז אמינה ורציפה של גז טבעי לתעשיות. זאת בעוד שלחלופת אתר חגית יש חסרונות והיא אינה עונה על המטרה.

 

בסופו של דבר דחתה כאמור המועצה הארצית את כל ההתנגדויות ואישרה את בקשת משרד האנרגיה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות