כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מסע צלב

סטיוארט גנולין. התגלות ישראלית צילום: אבי רוקח
סטיוארט גנולין. התגלות ישראלית צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

למה העולה האמריקני היהודי שדואג לנזקקי שדרות לא מקבל אזרחות?

סטיוארט גנולין סייע לעשרות משפחות נזקקות בשנים בהן הקסאמים הרסו כל חלקה טובה בעיר. שיתוף פעולה תמים עם ארגון מיסיונרי הפך את חייו על פיהם והוא הפך לאישיות לא רצויה. נישואיו לתושבת העיר אמנן הוכרו על ידי הרבנות, אך במשרד הפנים מסרבים להעניק לו אזרחות

מנדי ריזל 
פורסם: 19.12.16, 08:40

"I'm Jewish", אומר בעינים דומעות סטיוארט גנולין משדרות. "ורק משום שאני יהודי לא אסכים לקבל אזרחות ישראלית מסוג א'5, שניתנת לגוי שנשוי ליהודייה. אני דורש אזרחות א'1, שניתנת ליהודי, כי כזה אני!".

 

עוד בדרום:

 

אלא שמשרד הפנים מסרב להעניק לגנולין, שעלה ארצה מארצות הברית לפני שמונה שנים, אזרחות על פי חוק השבות - למרות שנישא כדין לאחר שהוכר כיהודי על ידי הרבנות. גנולין משער שהסיבה לסירוב נעוצה בפרשה בה היה מעורב לפני מספר שנים, כששיתף פעולה עם ארגון מיסיונרי, ללא ידיעתו. "אני חושב שמישהו צריך לתת את הדין על המחדל שמתנהל כאן", הוא אומר. "הגיע הזמן שהמדינה תאמין בי".

 

"הגעתי הביתה"

גנולין (66) נולד בקליפורניה למשפחה יהודית אמריקאית לא דתית. "אני זוכר את בני המשפחה של סבי מצד האם, שלבשו שחור ולבן והיו יהודים דתיים, אבל אני גדלתי בבית רחוק מהדת באופן יחסי", סיפר. הוא למד בבית ספר ציבורי, המשיך לקולג' ולאחר מכן נישא לדבי, אמריקאית נוצרייה, ולזוג נולדו שני ילדים. לפרנסתו עבד כטבח בבסיס צבאי אמריקאי במשך 13 שנים ולאחר מכן עבד כנגר.

 

בשנת 2005, עם גירושיו, ביקר בישראל כתייר. כשהעפיל במעלה גשר המוגרבים בכניסה להר הבית בירושלים נפל לו האסימון, לדבריו. "אבי נפטר שנה קודם לכן וחיפשתי בין חפציו צוואה או מכתב שאולי השאיר לי, אבל לא מצאתי", הוא מספר. "ואז, כשביקרתי במקום הקדוש הזה, הבנתי שזו הירושה. פיסת האדמה הזו ששייכת לי, כבן לעם היהודי".

 

סטיוארט גנולין - נשבה בקסמיה של שדרות (צילום: אבי רוקח)
סטיוארט גנולין - נשבה בקסמיה של שדרות (צילום: אבי רוקח)

 

הוא חזר לקליפורניה והחליט להותיר את משפחתו, עבודתו וביתו מאחוריו - ולעלות ארצה. "הרגשתי שהגעתי הביתה", הסביר. הוא התגורר בירושלים והתנדב בעמותה של עולים אמריקאים. ב־2006 ניגש למשרד הפנים וביקש אזרחות, בהתאם לחוק השבות, אך בקשתו "נבדקה" מבלי שקיבל את מבוקשו.

 

שנתיים אחר כך, כשכמה מחבריו הגיעו ארצה לטיול, הוא הצטרף אליהם. אחת העצירות הייתה בשדרות, שהייתה באותה עת מוכת קסאמים ומלאת דכדוך. "הוקסמתי מהמקום", אומר גנולין. "שוב הרגשתי שהגעתי הביתה. זה הבית". החברים המשיכו דרומה עד אילת, וגנולין נותר בשדרות. כשחזרו מהטיול עצרו חבריו וניסו לשכנעו להצטרף אליהם חזרה לירושלים, אך נענו בשלילה.

 

בתוך ימים אחדים הוא פגש באקראי בקובי וקנין, שנפגע מקסאם זמן קצר קודם לכן. השניים החליטו לסייע לתושבי העיר, והפעילות הראשונה נערכה בחנוכה. הם תרו אחר מקום והגיעו לבית חב"ד, שם קיבל את פניהם הרב משה זאב פיזם, שאיפשר להם לקיים פעילות לרגל החג, אליה הגיעו כמאתיים תושבים.

 

הקשר המיסיונרי

וירא כי טוב, העולה החדש החליט להרחיב את הפעילות שלו למען התושבים. הוא פתח אתר אינטרנט בשם Hope To Sderot  (תקווה לשדרות), שפעיל עד היום. האתר סיפר את סיפורה של שדרות בכלל ושל נזקקי העיר בפרט, וכך התחיל לקבל תרומות מקוונות, בעיקר מארצות הברית.

 

לפני שבע שנים יצרה איתו קשר עמותת "ג'ושוע פאנד", שהעניקה חבילות מזון לתושבי שדרות. בדיעבד נאמר לו כי מדובר בעמותה מיסיונרית שמטרתה להמיר יהודים מדתם ועלתה גם הטענה כי חלוקת המתנות נעשתה לכוארה בניגוד לחוק העונשין הקובע שאסור לספק טובת הנאה חומרית כדי לפתות אדם להמיר את דתו.

 

סטיוארט גנולין ואתי סיבוני - חיבור חזק לדת (צילום: אבי רוקח)
סטיוארט גנולין ואתי סיבוני - חיבור חזק לדת (צילום: אבי רוקח)

 

לעלילה נכנס באותה עת ארגון "יד לאחים", הפועל נגד ניסיונות להמרת דתם של יהודי ישראל. הארגון שם ידו על תמונות של גנולין לצד ראשי הקרן הנוצרית ומצא ציטוטים מאתרים נוצריים מיסיונריים בחו"ל בהם נכתב כי סטיוארט גנולין הוא נציגם בשדרות.

 

הציבור בשדרות קיבל את המידע בכעס ובכאב רב. בדצמבר 2009 פורסמו כתבות קשות נגד גנולין בכלי תקשורת מקומיים המזוהים עם הציבור הדתי. בין

היתר כתבו עליו: "המסכה שהסתירה את פניו האמיתיות של סטיוארט גנולין, נוצרי מובהק ומיסיונר בכיר בשירות שורה של ארגונים מיסיונריים מפוקפקים, נתלשה בימים האחרונים לנוכח עיניהם הקרועות מתדהמה של תושבי שדרות. גנולין, בעל חזות חרדית כובשת, לרבות זקן לבן ארוך, כיפה וציצית, שהפעיל רשת של סיוע לנזקקים, התגלה כמיסיונר ששם לו למטרה להעביר יהודים תמימים על דתם בדרכי רמייה. גנולין ביצע פעולת חריש מעמיק שכללה שיתוף פעולה הדוק עם בתי כנסת ויצירת קשר קרוב עם רבים מתושבי העיר. רק כשחש שהקרקע בשלה לכך, הזמין את התושבים ליום הפתעות שבמהלכו התבקש כל תושב למלא את פרטיו לשם יצירת קשר בהמשך".

 

האמריקני החביב מצא עצמו בלב סערה, לטענתו מבלי שהיה מודע למהלך שהוביל לכך. הוא הכחיש כל קשר למיסיון הנוצרי, טען שהוא יהודי, ואף הביע את הסכמתו להגיע לעימות עם בכיר בארגון יד לאחים. במהלך המפגש הוא הביע לדבריו את סלידתו מישו. בהמשך אמר אותו נציג בריאיון לאחד המקומונים: "אם הוא רמאי, הוא הרמאי הטוב ביותר שפגשתי מעודי. גנולין הוא ככל הנראה יהודי כשר ותמים שהולך שולל".

 

למרות שאין עדויות לכך שחילק חומר מיסיונרי, לגנולין היה קשה להיפטר מהמוניטין השלילי שדבק בו. אנשים רבים התרחקו ממנו, בזו לו וסירבו לשתף איתו פעולה. מנגד, גרעין קשה של תושבים בשדרות עמד באותה עת מול הזרם והאמין בו כל העת. "אם הוא היה מיסיונר היינו מבחינים בכך והראשונים שיוצאים נגדו", אמרו כמה מהם.

 

"תוך זמן קצר התאהבתי"

בשנים שלאחר הפרשה הוא מצא עצמו בפני שוקת שבורה. מחד גיסא היהודים ראו בו מיסיונר נוצרי. מאידך גיסא המיסיון ראה בו יהודי עקשן שלא משתף פעולה. אך גנולין לא נכנע, אסף את השברים והמשיך לקושש שקל לשקל כדי לסייע לקשישים, לחולים, למשפחות ממעמד סוציו־אקונומי נמוך ולאמהות חד־הוריות.

 

אחת הנשים שסייע להן הייתה אתי סיבוני (48), אז גרושה ואם לשני ילדים. "שבועיים אחרי שהוא וקובי וקנין הגיעו אליי, הרגשתי שגם אני רוצה לתרום והצטרפתי לפעילות שלהם. תוך זמן קצר התאהבתי בו", סיפרה סיבוני, שהפכה לימים לרעייתו. המשבר בו היה נתון גרם לגנולין להתחזק מבחינה דתית וסיבוני הייתה רחוקה מכך. "הוא דרש שאאמין בבורא עולם, ורק אחרי שהבנתי שיש מי שמכוון אותנו הוא הסכים להיות איתי בקשר", סיפרה.

 

בהמשך ביקשו השניים להינשא כדת משה וישראל, ונזקקו לעזרתו של הרב פיזם. הרב שיגר מכתבים ושוחח עם גורמים בארץ ובחו"ל, כדי להבהיר שמדובר ביהודי שנעשה בו שימוש ציני מצד גורמים זרים. גנולין התאמץ גם הוא בניסיונות לנקות את כפיו והצליח לקבל מהקהילות האורתודוקסיות בקליפורניה תעודות המוכיחות את יהדותו, כמו אישורי פטירה של הוריו שנטמנו בבית עלמין יהודי. עם המסמכים הוא התייצב בפני בית הדין הרבני באשקלון, שאישר פה אחד כי מדובר ביהודי כשר ואף העניק לו אישור נישואים. אתי וסטיוארט נישאו בטקס מרגש, שעליו ניצח הרב פיזם.

 

למרות שהרבנות הכירה בו והמשרד לשירותי דת העניק לו תעודת נישואים, במשרד הפנים סירבו שוב להעניק לו אזרחות בהתאם לחוק השבות.

 

"הוכחתי את עצמי"

גם התערבותו של ממלא מקום רב העיר שדרות, הרב משה הבלין, לא הניבה פירות עד כה. הרב הבלין שיגר מכתב למשרד הפנים בספטמבר 2013, בו כתב: "הנני מאשר כי הנ"ל יהודי כשר ואף סידרנו לו חופה וקידושין כדת משה וישראל. ידוע לנו שבעבר הוא נחשב למיסיונר, אך לאחר בדיקת עומק התברר שאין לו שום קשר לפעילות מיסיונרית. אנו מבקשים לאשר לו אזרחות ישראלית".

 

הפנייה הזו, כמו פניות רבות של תושבים משדרות ושל בני הזוג גנולין עצמם, נפלה על אוזניים ערלות. בצר להם שכרו בני הזוג את שירותיו של עורך דין, אך הם חוששים כי הוא מתרשל בניהול התיק.

 

לפני כשנה חש גנולין ברע ואושפז בבית החולים ברזילי. כאזרח חוץ שאינו מבוטח הוא חויב בסכום של כ־15 אלף שקלים בעבור שלושה ימי אשפוז. "הוא חושש להרגיש לא טוב", מספרת רעייתו. "מצד אחד אין לנו כסף לשלם, ומצד שני זה עלול לעלות לו בבריאות, בחייו".

 

וכמו כדי להוכיח את מצבו הבריאותי הרעוע, הוא נשנק באותם רגעים ומשתעל בכבדות. "אינני יודעת מה יהיה הסוף", אומרת סיבוני. "מה יש למשרד הפנים נגדו? שיבואו ויגידו, שישימו את הדברים על השולחן. הם לא אומרים כלום, פשוט מורחים את הזמן".

 

לא רק אשפוז מהווה בעיה עבורו, אלא גם ביקור פשוט אצל הרופא. "לפני כשנתיים הוא לא הרגיש טוב, אבל אף רופא בעיר לא הסכים לקבל אותו", אומרת סיבוני. "התיישבתי בסניף קופת החולים במשך שעתיים, והכרזתי שלא אזוז מכאן. בסוף נפתחה דלת, ואחד הרופאים הכניס אותנו אליו לבדיקה ואמר שמעכשיו אנחנו יכולים להסתייע בו בכל עת. אבל זה לא פשוט בכלל".

 

"אני חושב שמישהו צריך לתת את הדין על המחדל שמתנהל כאן", הוא מסכם. "אני רוצה תעודת זהות כפי שמגיע לי על פי חוק, כפי שמגיע לכל יהודי מהתפוצות שמחליט לעשות עלייה. הוכחתי את עצמי, הגיע הזמן שגם המדינה תאמין בי".

 

עורך הדין שבני הזוג שכרו סירב להגיב לכתבה.

 

ממשרד הפנים טרם התקבלה תגובה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות