כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
טעות בניווט?

אווז האחו באגמון החולה צילום: נתנאל קוה
אווז האחו באגמון החולה צילום: נתנאל קוה
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אווז האחו קפץ לביקור באגמון החולה

מדובר באורח נדיר במיוחד בין עשרות אלפי בעלי הכנף ששוהים כעת באגמון החולה. זו הפעם השלישית בלבד בהיסטוריה שהוא תועד כאן. מנהל תחנת מחקר העופות: "העגורים מעניקים לו ביטחון"

בועז כתבן 
פורסם: 20.12.16, 08:44

מדי יום במהלך החורף נוהג גיא הוכמן בטרקטור באגַמון החולה ומפזר גרעיני תירס, כחלק מפרויקט האכלת העגורים, שנועד למשוך את העופות ולהרחיקם מהשדות החקלאיים. לאחרונה הוא הבחין בין העגורים בעוף לא מוכר; אחרי בירור קצר התברר כי מדובר באורח נדיר במיוחד - אווז האחו.

 

הצלם מהקיבוץ נדבק ב"חיידק צילומי הטבע"

 

אווז האחו שונה מאווז הבית, שאת בשרו נהוג לאכול גם בארץ. הוא נחשב לצאצא של האווז האפור, גם הוא מין נדיר בישראל. עד כה דווחו בארץ כעשרים תצפיות באווז אפור, וכיום יש שישה פרטים בעמק החולה.

 

"זו הפעם החמישית בהיסטוריה שבה תועד אווז אחו בישראל, והשלישית באגַמון החולה", מספר שי אגְמון, מנהל תחנת מחקר העופות באגמון. לדבריו, לא מפתיע לראות את האווז לצד העגורים בשעת פיזור המזון, כי בדומה לעגורים, גם האווזים רועים בשדה. ברווזים, לעומת זאת, אוכלים בתוך המים.

 

אווז האחו באגמון החולה (צילום: נתנאל קוה)
אווז האחו באגמון החולה (צילום: נתנאל קוה)

 

"באגַמון יש כרגע עשרות אלפי עגורים, ומספרם הגדול מעניק לאווז ביטחון, כי הם מתריעים מפני טורפים", מוסיף אגְמון. "האווזים אמנם נודדים,

אך בדרך כלל הנדידה שלהם מתחילה מהצפון הרחוק - אזור סקנדינביה וסיביר, שם הם מקננים בקיץ - לאזורים המישוריים של מרכז אירופה סביב הים השחור, כמו בולגריה, רומניה ואוקראינה, שבהם הם עושים את החורף. ייתכן שאלה שהגיעו אלינו תעו בדרך והגיעו דרומה, הרחק יותר מבני מינם".

 

הם לא מגיעים דרומה מישראל?

"הפרט הראשון שנצפה בארץ לפני מספר שנים היה במגרש הכדורגל של אילת, כך שהיה לו סיכוי טוב לעבור את הגבול למצרים. אבל לא ידוע לי על דיווחים ממצרים של תצפיות באווזים. מצד שני, לאווז שעבר את הגבול לסיני יש הרבה יותר סיכוי לסיים בצלחת מאשר שנקבל עליו דיווח. ציד הציפורים במצרים הוא בכמות מטורפת, בסדר גודל של מיליונים מדי שנה".

 

ביקורו של העוף הנדיר אמור לכאורה לעניין רק את חובבי הצפָרוּת, אך לדברי אגמון הדבר קשור בתופעות שדווקא צריכות לעניין את הציבור הרחב. "אווז אחד שהגיע לאזור באמת לא מצביע על שום דבר. אבל אנחנו עדים לתופעה שמתחוללת בשנים האחרונות - יותר ויותר מינים, שבעבר גבולות הנדידה שלהם היו ממזרח או מצפון לנו, מתחילים פתאום להגיע לישראל. העדויות האלה מצטרפות לדיווחים מהעולם על שינויים בדפוסי הנדידה. סביר מאוד שמדובר בתוצאה של שינויי האקלים, שנגרמים בשל ההתחממות הגלובלית".

 

גם תהליכים אחרים עשויים להשפיע באופן מפתיע על נדידת הציפורים. אגמון: "המלחמה בסוריה גבתה את חייהם של בני־אדם רבים וגרמה לזרם עצום של פליטים, שברחו מבתיהם. כשמדינה מאבדת כל כך הרבה אנשים, גם שטחי חקלאות רבים נהפכים פתאום ללא־מעובדים. לא בלתי־הגיוני להניח שלהקות של אווזים, שנהגו פעם לבלות את החורף באזור של שדות חקלאיים בסוריה, נאלצו פתאום לחפש מקום חדש לחודשי החורף".

 

האווז (או האווזה - קשה מאוד להבחין בין המינים) צפוי להישאר בעמק החולה עד לאביב, ואז ינדוד שוב צפונה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות