כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
זיהוי מוקדם

הקישון צילום: אבישג שאר ישוב
הקישון צילום: אבישג שאר ישוב
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

רשות נחל הקישון טיפלה בצמח פולש מזיק

בהזדמנות זו מנכ"לית הרשות, שרון נסים, ביקשה מהציבור לא לשחרר חיות מחמד לטבע כדי לא לפגוע במערכת האקולוגית

אורנה נירנפלד 
פורסם: 13.12.16, 08:27

בסיור שגרתי שערכו בשבוע שעבר אנשי רשות נחל הקישון נצפה בנחל סעדיה, יובל של הקישון, מין פולש המהווה מפגע אקולוגי. מדובר בצמח אֶלֶף-עָלֶה מימי שהחל להתפשט ולהשתלט בנחל, סמוך לנביעתו.

 

הרשות החלה מיד בעבודות להרחקת הצמחייה הפולשת מהמקום. ההרחקה בוצעה באופן ידני לניתוק הצמחייה מהקרקעית וסילוקה תוך שמירה על פגיעה מזערית

ככל הניתן בחי ובצומח השוכנים בנחל. הצמחייה המורחקת נאספה ופונתה, ובשבועות הקרובים תבצע רשות הנחל מעקב הדוק באזור שנוקה כדי לוודא שצמח זה לא משתלט שנית.

 

אלף-עלה מימי הוא צמח מים רב שנתי המוגדר מין פולש. רוב הצמח טבול במים ורק קצות העלים העליונים זקופים ובולטים על פני המים עד לגובה 15 ס"מ. שורשיו מסוגלים להעמיק במים ולהיאחז בקרקעית. הצמח הובא לישראל כצמח אקווריום והוא נמכר במשתלות כצמח נוי לבריכות. הוא מתפשט במהירות רבה ויוצר מוקדים צפופים הדוחקים מיני צמחים מקומיים, ואף ידוע שאוכלוסייתו משנה את התכונות הפיזיות והכימיות של המים. על כן אלף-עלה מימי נחשב צמח זר ומשנה סביבה במקומות שאליהם הוא פולש.

 

מינים פולשים הם מינים זרים שלרוב הובאו בעקבות פעילות אדם אל מחוץ לאזור תפוצתם הטבעי, והצליחו להתפשט במקום החדש. בעקבות זאת הם גורמים נזק לסביבה, ובעיקר למגוון הביולוגי המקומי. לרוב המינים הפולשים "מנצחים בתחרות" על המשאבים, מתרבים במהירות ודוחקים מינים מקומיים עד להיעלמותם מבית הגידול.

 

אין זו הפעם הראשונה שבה רשות נחל הקישון מנסה למגר מין פולש מימי זה. לפני כשלוש שנים הרחיקה הרשות יותר מעשר טונות של אלף-עלה מימי מבריכת מעיין אלרואי שבטבעון. הפעם מוקד הצמח הפולש אותר בשלב מוקדם של התפתחותו וניתן היה למגרו לפני שהשתלט על כל גוף המים. ברשות נחל הקישון ציינו כי הצמח החל להתפשט מפעילות אדם יזומה באזור, כנראה שפיכת תכולת אקווריום נוי לתוך מי הנחל.

 

מנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים, קראה לציבור לא לשחרר חיות מחמד לטבע כדי לא לפגוע במערכת האקולוגית בסביבת הנחלים סעדיה וקישון. עוד ציינה נסים כי באחרונה מבוצעות מספר פעולות לשיקום נחל סעדיה והפיכתו לפנינת טבע, בהן מיגור צמחייה פולשת, טיפול במפגעי זיהום הזורמים לנחל והשבת מינים מקומיים בפעולות יזומות.

 

מרשות נחל הקישון נמסר כי בהמשך מתכננת הרשות לשחזר את נתיב הזרימה של נחל סעדיה בחזרה אל הקישון באמצעות יצירת פארק צפרות ושטחי אחו-לח בקרבת הנחל.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות