כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הכותל המזרחי

השרה גמליאל צילום: יח"צ
השרה גמליאל צילום: יח"צ
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

 

מי מסייע לאמנים ותיקים? המשרד לשיוויון חברתי

מי שמחפש עדות למצבם של האמנים הוותיקים בארץ, יופתע לגלות ש־234 מהם, גם כאלה שלא חשבתם שצריכים את זה, ניגשו למכרז של המשרד לשוויון חברתי, שהקציב מיליונים לטובת הופעתם ברחבי הארץ במסגרת פרויקט "שמחה". ככה עובד מי שלא מתעסק בססמאות

שחר אמאנו 
פורסם: 11.12.16, 08:51

התאבדותו של גבי שושן העלתה לכותרות את נושא האמנים הוותיקים בישראל ומצבם. שרת התרבות מירי רגב מיהרה לפזר הבטחות, כמו הקמת תחנת רדיו עבורם (מה שלא קרה); אביב גפן יזם איזה פסטיבל שבו האדיר בעיקר את עצמו, ואותם אמנים חזרו לנקודת המוצא שלהם, שממנה הם רואים איך חלקם ממשיכים ליצור אבל נותרים מאחור. כנראה הם טובים בעיקר ליחסי ציבור, לא מעבר, למשהו נקודתי. האם עכשיו זה משתנה? כנראה כן.

 

לעוד טורים של הכותל המזרחי כנסו

 

באופן מפתיע, מי שהרימה את הכפפה היא השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל. השרה הבינה שמה שצריכים אמנים ותיקים הוא יציבות ומישהו שישמע את יצירותיהם, והקציבה לכך מיליונים מתקציב משרדה לטובת פרויקט "שמחה". העסקה פשוטה: המשרד יציע את האמנים לרשויות, שלא ישלמו על כך דבר, והאמנים יקבלו שכר תמורת הופעות, שיימשכו כשנה, לפני אזרחים ותיקים. כדי למנוע מצב שבו יהיו כאלה שלא יופיעו, מנעו מראש את האפשרות שאמן אחד יופיע בכל מקום, כך שהאיזון החשוב הזה לוקח בחשבון שכולם ירוויחו מזה.

 

הרימה את הכפפה. השרה גמליאל (צילום: יח"צ)
הרימה את הכפפה. השרה גמליאל (צילום: יח"צ)

 

למכרז, אם שאלתם, ניגשו 234 זמרים ותיקים, בהם כמה (ששמותיהם שמורים במערכת) שלא הייתם מעלים על דעתכם שיזדקקו למיזם ממשלתי. המספר העצום

הזה רק מעיד על המצב הבעייתי של אנשים שהמוזיקה היא חייהם, אבל מצאו עצמם נדחקים הצדה בשל גילם. במדינה כמו ישראל אין סיבה שאמנים ותיקים יחיו מהיד לפה, שלא ידאגו להם לפנסיות, שאמ"י לא תדאג להם, אבל כנראה הדבר המינימלי הזה לא קיים. לפיכך הופך המיזם של גמליאל למבורך, לכזה שבמשך שנה שלמה יספק פרנסה לאנשים שיקבלו חשיפה מחודשת, ובעיקר הבנה שמי שרוצה לעזור לוותיקים עושה זאת, בצורה מסודרת, בלי זריקת ססמאות לאוויר או הבטחות שווא.

 

החמישייה

  • השיר של שימי תבורי לאשתו יהודית היה יכול להיות נחמד, אלמלא הזוג הזה לא היה בוחל בגימיקים ושטויות שדי הוציאו את האוויר והחשק מכל הסיפור שלהם.

 

  • השחקן ז'אק כהן ייצג דור שלם שלא חשש מהשפה הערבית, ומדינה שבה שידרו תוכניות מעורבות בפריים טיים. יהי זכרו ברוך.

 

  • אדיר גץ מצליח לבנות את עצמו לאט לאט כזמר איכותי שפועל מתוך המשבצת שלו, ומתוכה מוציא שירים טובים כמו האחרון, "בדיוק כמו שהיא".

 

  • זהבה בן חוזרת ביום שני לפסאז' באלנבי בתל אביב להופעה אינטימית. בפעם הקודמת זה היה תענוג לאוזניים ובעיקר עוצמתי מאוד.

 

  • עוד עונה של תוכנית ראליטי מוזיקה מתחילה, וזה הזמן לנסות ולהיזכר מי זכה בעונות הקודמות ולאן זה בדיוק לקח אותו.

 

סינגלים

נתי לוי — דברים פשוטים. שיר פשוט מקסים וטוב של לוי, שאחרי ניסיון לחרוז את עצמו מחדש הוציא משהו מקורי והוכיח שוב שהוא זמר מצוין, מבצע טוב ועושה את הכי טוב שאפשר כשיש חומרים נכונים לשיר. קליל, מרגש ובעיקר מיוחד נוכח גל האוטומט ששוטף את המדינה.

 

 

אביב הלפרין — תתקרבי. סינגל חדש לבחור הצעיר, שמשתפר בהדרגה וניכר כי הוא לומד מטעויות שנעשו בדרך. ביצוע טוב, קצת מזכיר את הסגנון של אליעד, אבל יש בו טאץ' אחר שמביא רעננות, לצד ביצוע טוב וכובש.

 

 

אתי לוי — תן לי ללכת. מצד אחד, שיר טוב עם קצב טוב, שיושב בול על לוי. מצד שני, יש בו משהו סותר: לוי מנסה להפגין עוצמה של אישה שחותכת עניינים, אבל מבקשת מהגבר "תן לי ללכת". אם את כזו חזקה, קומי ולכי, מה את צריכה אישור.

 

 

שימי רון — בעיניה היא מפתה. הוא יודע איך לעשות את זה נכון, ובעיקר איך לשחזר את מה שהיה בעבר. תשמעו את השיר הזה ותנסו לתהות באיזו שנה נוצר, ותגלו ששימי רון שמר על יציבות במשך שנים ולא נסחף אחרי הזרם, ובזה ייחודו. קליל, פשוט ולרגע גם נשמע נוסטלגי.

 

 

פאר טסי מארח את אלון דה לוקו — שתיתי. מכירים את השירים האלה שאתם בטוחים שיהיו להיט ואז משהו בהם משתבש? טסי הביא כאן שיחוק בביצוע, אבל אלון דה לוקו פשוט מיותר עד כדי הפיכת השיר לילדותי, וחבל. נדרשת גרסה נקייה של טסי, ומשם השמים הם הגבול.

 

 

חן בל רז — בתים. היא שרה את הכאב שלה וכותבת את המילים, ואולי בפעם הראשונה הקול של בל רז מתיישב היטב עם המילים. ביצוע טוב, אותנטי, היא נשמעת מחוברת לטקסט שמדבר עליה והתוצאה בהתאם. אולי השיר הכי טוב שלה עד כה.

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות