כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הקרב על הבורסה

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מועדוני חשפנות, בתי בושת וחנויות סקס עומדים בדרך להגשמת החלום

במסגרת הניסיון להפוך את הבורסה למתחם בילויים שוקק מנסה עיריית רמת גן לדחוק מהאזור את מועדוני המין וחנויות הסקס באמצעות פשיטות והגברת האכיפה. אלא שבעלי העסקים מבהירים כי אין בכוונתם לעזוב כל כך מהר

איתי עמיקם 
פורסם: 05.12.16, 08:28

יש שוני רב בין הקהל שפוקד את מתחם הבורסה ביום ובין הקהל שפוקד את המקום בשעות החשכה. עם רדת הליל נעלמים לובשי החליפות, ובאזור אפשר להבחין בנשים שעובדות בזנות בביגוד חושפני. בעת האחרונה משקיעות עיריית רמת גן ומשטרת מחוז דן מאמצים כבירים להפוך את האזור לנעים הרבה יותר לבילוי בלילה. הניסיונות האלה הם חלק מרכזי מחזונה של עיריית רמת גן להפוך את אזור הבורסה למתחם בילויים שוקק וכיפי, חזון שכולל מגוון שינויים מרשימים במתחם.

 

בשבוע שעבר פשטו שוטרי מרחב דן ופקחי השיטור העירוני על חמישה מועדונים באזור וסגרו אותם בגין עבירות על חוק הבטיחות במקומות ציבוריים. "מדובר

במקומות שפעלו בניגוד לחוק ובזלזול בוטה בחוקי הבטיחות. בשעת אסון עלולים מקומות אלה להיות אף מלכודת מוות לציבור אשר נמצא שם", הסבירה המשטרה. השבוע חתם סגן מפקד המחוז תנ"צ יוסי בכר על צו סגירה ל־30 יום למועדון טרופיקנה הוותיק, "בשל חשש שהעסק ימשיך לשמש כמקום למתן שירותי זנות", כמו שנכתב בהודעת המשטרה. עיריית רמת גן יודעת היטב כי כדי שיהפוך האזור ל"סוהו של אזור המרכז" וישמש אבן שואבת לבליינים ולאמנים, ראשית הוא צריך לחדול להיות אבן שואבת לשירותי המין.

 

עוד ברמת גן:

אמר לי: שבי בשקט, אתיופית מכוערת"

 

מתחם הבורסה ברמת גן (צילום: מיכאל שטינדל)
מתחם הבורסה ברמת גן (צילום: מיכאל שטינדל)

 

סמטאות ופינות

מי שחווה תחושת "דז'ה וו" כשקרא על אודות מלחמת החורמה שהכריזה העירייה נגד העסקים המפוקפקים בבורסה לא טעה. המאבק של העירייה בתעשיית המין עקשני וארוך.

 

"כבר עשר שנים שהמשטרה נמצאת בעיצומו של 'מבצע ענק לניקוי מתחם בורסת היהלומים ברמת גן מהזונות שעובדות שם'", נכתב ב"ידיעות אחרונות" בחודש יולי בשנת 2000. "אנשים רבים בעירייה ובמשטרה מקבלים משכורות כדי שהפרוצות ייעלמו מהאזור. והתוצאה? בזבוז כספי ציבור. אז נכון שעיריית רמת גן רוצה לפתוח תאטרון עירוני חדש במקום הכי יוקרתי ונוצץ בגוש דן, אבל זה לא כל כך מעשי כשבחוץ מסתובבות עדיין המון 'נשים עובדות' בלבוש מינימלי".

 

עוד לפני 15 שנה הכריז ראש עיריית רמת גן לשעבר צבי בר על כוונתו להרחיק את הזנות מרחובות המתחם. "בעיריית רמת גן החליטו הפעם להילחם עד חורמה ולסלק את הזונות ממתחם הבורסה", נכתב בידיעות אחרונות בשנת 2002. "לאחר כישלונות חוזרים ונשנים לבער את התופעה נשלף הנשק החדש: צילום הזונות והלקוחות בשעת מעשה במטרה להבריחם מהמקום".

 

גם הנשק הזה לא הביא לידי פתרון הבעיה.

 

כעת הכריזו גופי אכיפת החוק על סבב נוסף. נשאלת השאלה במה שונה הניסיון הזה מניסיונות העבר העקרים ואם יש עתיד אחר למתחם העסקים של רמת גן.

"זה משחק חתול ועכבר שנמשך שנים רבות ויימשך עוד שנים רבות", מתאר בעל עסק למוצרי מין ותאי צפייה במתחם. "אתה יודע ממתי אני שומע על המלחמה של העירייה בעסקים שלנו? מהיום שהקימו את הבורסה בערך. אנחנו נמשיך לברוח, והם ימשיכו לרדוף. כל עוד יש מי שקונה יהיה גם מישהו שימכור".

 

ג', אישה בזנות, מסרבת לגלות כמה שנים היא כבר עובדת באזור. "בוא נאמר שאני פה כבר מספיק זמן", היא אומרת. ג' מסבירה למה דווקא מתחם הבורסה הפך למוקד משיכה לתעשיית המין: "מצד אחד, מתחם הבורסה הוא מקום מרכזי, כזה שקל להגיע אליו מכל האזור. מצד שני, הוא מספיק חשוך ושקט כדי שתהיה בו פרטיות כמו שצריך. אף אחת לא תעמוד באמצע שדרות רוטשילד ותחכה ללקוחות, גם כי אף גבר לא ייגש אליה במקום מרכזי כזה, וגם כי לנו הנשים זה לא כבוד גדול לעמוד ככה ברחוב. בבורסה יש מספיק סמטאות ופינות חשוכות".

 

היא מסבירה כי מתחם הבורסה קנה לעצמו מוניטין של אזור שאפשר להשיג בו שירותי מין. "מי שמחפש סקס יודע להגיע לכאן", היא אומרת. "זה ככה כבר הרבה שנים".

 

כשאני מספר לה על תוכניות העירייה להפוך את מתחם הבורסה לסוהו של אזור המרכז היא מנופפת בידה בביטול. "אתה יודע כמה זמן אני שומעת על התוכניות האלה? מה לא אמרו לנו — שיאירו עלינו בפנסים, שיצלמו אותנו, אבל איך אומרים? הכלבים נובחים והשיירה עוברת. קודם שיהפכו את המקום הזה לשדרות רוטשילד, ורק אז הזנות תצא מפה. לא להפך".

 

גם ש', בעליו של עסק למכירת אביזרי מין וסרטים פורנוגרפיים והשכרת תאי צפייה, אינו מאמין שתוכניות העירייה יצאו לפועל.

 

"הבורסה היא לא מרכז תל אביב וגם לא תהיה מרכז תל אביב", הוא פוסק. "לדעתי אין מספיק בליינים באזור המרכז כדי להפוך את הבורסה למוקד של חיי לילה. צריך שיקרה פה משהו מיוחד מאוד כדי שאנשים יבואו לפה במיוחד כדי לבלות, ויעדיפו את המתחם על פני אזורי הבילוי האחרים. זה שיש פה חניה זה לא מספיק כדי למשוך מבלים. זה רק ממחיש את גודל האבסורד — יש פה חניה כי אנשים לא מגיעים לפה". למרות הספקנות של ש' בנוגע לחזון העירייה הוא מודה שהמאבק של המשטרה והעירייה בו ובחבריו גובה מחיר. "אתה יודע איך יורדים לנו לחיים? דורשים מאיתנו פי 100 יותר מאשר כל סוג עסק אחר. מנסים למרר לנו את החיים. זו השיטה. זו הגינות? אנחנו עסק לגיטימי בדיוק כמו כל העסקים האחרים".

 

יש שיחלקו על כך. אתם מתפרנסים מניצול נשים.

"אל"ף זה לא נכון. אני מוכר אביזרי מין גם לנשים ומוסיף לזוגות כיף ועניין בחיים. בי"ת גם פורנוגרפיה היא תעשייה שמנצלת נשים. אז מה? כל מי שנכנס לאתר פורנו הוא עבריין? אני נותן פרנסה לנשים. אני לא מכריח אף אחת לעשות משהו שהיא לא רוצה.

 

"באירופה כבר לא מתייפייפים ויודעים שסקס זה חלק מהחיים. רובע החלונות האדומים הוא הרובע של הבילויים באמסטרדם. פה עיריית רמת גן מנסה לטאטא אותנו מתחת לשטיח, כי זה לא בא בטוב למישהו בעין. זה לא ילך להם".

 

מחסור בכלים

חשוב להדגיש — הפעלת מועדון חשפנות אינה מנוגדת לחוק. עיקר מאמציה של המשטרה במאבקה במיגור התופעה מופנה לניסיונות להוכיח כי בתי העסק הללו מעניקים ללקוחותיהם גם שירותי מין. דרך נוספת להיאבק בתעשיית המין היא במישור המינהלי — מתן צווי סגירה למקומות בשל אי עמידתם בתקנות שמטרתן אבטחת שלום הציבור.

 

"מינהלת הבורסה רואה בשמירת הסדר הציבורי את אחד העוגנים שיאפשרו את המשך הצמיחה ומימוש הפוטנציאל של מתחם הבורסה בתור מתחם העסקים המוביל בגוש דן והסוהו החדש באזור", מסר ראש מינהלת הבורסה אמנון בוץ.

 

ראש העירייה ישראל זינגר מסביר: "בשנה האחרונה הופך מתחם הבורסה בעיר למתחם בילויים ועסקים המתחרה באזורי התיירות הגדולים בגוש דן. ניקיון מתחם הבורסה מעסקים מפוקפקים הוא חלק בלתי נפרד מהשינוי המהותי הנעשה בבורסה, ולא נפסיק לעסוק בזה עד שנדע שפעילות האכיפה והפיקוח במקום כנגד עסקים אלה הצליחה במלואה".

 

שמעון שומרוני, מנהל אגף הביטחון והאכיפה של העירייה, מסביר שהאחריות למיגור התופעה רובצת לפתחה של המשטרה, אך מוסיף כי לרשות המקומית ישנם כלים לסייע למשטרה בעבודתה. "למשל, אגף שפ"ע של העירייה מחזיק את כל הנושא של רישוי עסקים", הוא מסביר. "אם עסק לא עומד בתנאים לרישיון אפשר להוציא לו צו סגירה. כשפנה אליי נצ"מ שי אזולאי, מפקד המרחב, אמרתי לו שנשמח לתת למשטרה את כל הסיוע שאנחנו יכולים". עם זאת, שומרוני, שכיהן בעבר כמפקד מרחב השרון של המשטרה, מציין כי הכלים שעומדים לרשות המשטרה והעירייה מוגבלים. "אם רוצים למגר את תופעת הזנות המדינה צריכה לשנות את התקנות. לצערי, זה לא קורה. המטרה היא לנקות את העיר בכלל ואת הבורסה בפרט. לבוא ולהגיד לך שנצליח ב־100 אחוז, אני בספק. אני בספק כי אין לנו הכלים השלמים לעשות זאת".

 

אחת הטענות של בעלי העסקים היא שהעירייה מפלה אותם לעומת עסקים אחרים.

"הדרך לבית המשפט פתוחה לפני כל אותם בעלי עסקים, ומי שחושב שהוא מופלה לרעה יכול להביא את המקרה שלו לבית המשפט. עם זה, יש פה מודיעין משטרתי שמכיר טוב טוב את העסק שמתנהל מאחורי הקלעים של מועדון החשפנות. אנחנו עובדים יד ביד עם המשטרה ועל פי המודיעין שהם מספקים לנו".

העירייה הכריזה על מלחמה בתעשיית המין בבורסה עוד לפני שנים ארוכות. אם שוב ושוב מכריזים על מלחמה חדשה סימן שהיא לא יעילה במיוחד.

 

"זה אומר שאנחנו צריכים להרים ידיים? אם המדינה רוצה להשיג את המטרה היא יכולה לתת לנו את הכלים. בהתחשב במחסור בכלים אנחנו מתמודדים ועושים את זה די יפה. אני לא רוצה להיות התחנה המרכזית של תל אביב. הבורסה צריכה למתג את עצמה. זה לא מקום לזנות. זה מקום שאנשים יבואו אליו כדי ליהנות ולא להיות במרכז עסקים מפוקפקים. הבורסה השתנתה לחלוטין. כנראה אתה לא מכיר את הבורסה בתקופת שנות ה־80. אנחנו רחוקים מאוד מהתקופה ההיא ולא ניתן לה לחזור".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות