כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
צלילה חופשית

אמנון היינה. צלילה היא אהבתו הגדולה צילום: יוסי דוס-סנטוס
אמנון היינה. צלילה היא אהבתו הגדולה צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

האילתי שמלמד בעלי מוגבלויות לצלול: החיוך שלהם שווה יותר מזכייה בלוטו

אנשים עם מוגבלויות מכל הארץ באים למועדון הצלילה של אמנון היינה (56) באילת. מדריך הצלילה המנוסה, מדגיש: "מעולם לא סירבתי להדריך אף אדם, ותהיה המגבלה שלו אשר תהיה"

טוני ליס  
פורסם: 05.12.16, 08:27

לא נדיר למצוא אנשים המוצאים גאווה וסיפוק במקצועם, אבל במקרה של אמנון היינה (56) מאילת מתקבל הרושם שהאיש הגיע לייעוד ולמקום שנועדו לו. הצלילה היא אהבתו הגדולה של היינה, ואהבה זו מתבטאת בעניין האינסופי שלו בצלילה ובחידושי צלילה שמביא אותו לטוס לארצות רחוקות כדי להשתלם, ללמד וללמוד. אבל יותר מכל בולטת הסבלנות האינסופית שלו לאנשים עם מוגבלויות שבאים אליו כדי שיעזור להם להגשים את חלומם לרחף במים, ליהנות מצלילה, ולהרגיש ולו לשעה קלה כאחד האדם.

 

עוד באילת:

בכל ימות השנה היינה, מדריך צלילה והבעלים של מועדון צלילה וחברת תקשורת, צולל עם אנשים עם מוגבלויות. "החיוך של אדם עם מוגבלות כשהוא יוצא מהמים שווה לי יותר מזכייה בלוטו", הוא אומר, ומספר על האתגרים הניצבים בפני אדם עם מוגבלות המבקש לעסוק בפעילות פנאי שהיא טריוויאלית ונגישה לאדם בלי מוגבלות. "כל אחד עם לב, ריאות ולחץ דם תקינים יכול לצלול. מעולם לא סירבתי להדריך אף אדם, ותהיה המגבלה שלו אשר תהיה".

 

גישה שוויונית

בשבוע שעבר צוין היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות. אין ספק שלאנשים עם מוגבלויות יש זכות לחיות ברווחה וכבוד, ואין ספק שמגיעה להם, כמו לכולם, הזכות הבסיסית להגיע בחופשיות לכל מקום ומקום, ליהנות משירותים המותאמים לצורכיהם, ומגישה מכבדת ושוויונית המביאה בחשבון את המגבלות שאיתן הם מתמודדים.

 

מסעדות, אטרקציות ומקומות בילוי ופנאי רבים מפנימים את הצורך להפוך את בית העסק לנגיש לאנשים עם מוגבלויות, וגם מועדוני הצלילה בעיר הופכים לנגישים ומאפשרים לאנשים עם מוגבלויות לצלול ולעבור קורס צלילה וליהנות מהמראות ומחוויית הצלילה.

 

הצורך של אנשים עם מוגבלויות להנגשת העולם מוכר להיינה, והיטב. "אנשים עם מוגבלויות מתמודדים עם מספיק קשיים בחיי היום יום, ואנחנו יכולים
להקל על הקשיים שנמצאים בתחום אחריותנו ולנהוג בהם ככל האדם", הוא אומר. "אני סבור שבעשר השנים האחרונות, עם עליית המודעות לזכויות אנשים עם מוגבלויות, עלתה גם המודעות לצורך להתאים את תרבות הפנאי ולהנגיש אותה ככל האפשר. בארצות הברית למשל הנושא מאוד נפוץ, אם בעבר הביאו מדריכים מחו"ל כדי להדריך מדריכי צלילה לצלול עם אנשים עם מוגבלויות, הרי בחמש השנים האחרונות אפשר ללמוד זאת בארץ. ההכרה שחיים פעילים ורגילים ככל האפשר מגיעה גם לאנשים עם מוגבלויות הולכת ומתפשטת, וזה כמובן דבר טוב".

 

היינה עובד עם ארגון אמריקאי שעוסק בתעודות צלילה, הוא ייבואן ציוד צלילה ומדריך מדריכי צלילה ברחבי העולם. "דרגת המדריך שבה אני מחזיק היא דרגה מהבכירות שיש", הוא מציין ומוסיף, "הצלילה עבורי היא עיסוק עיקרי וגם מקור ללמידה. אני נוסע ללמוד עוד ועוד, בגרמניה ובארצות הברית. צלילה היא בית ספר לכל החיים. כשאני מסיים יום עבודה אני חוקר ומחפש ללמוד עוד. הצלילה היא מקור להנאה והוספת דעת".

 

עולם אחר

היינה התחיל לצלול בעת ששירת בחיל בים. בהדרכת צלילה התחיל לעסוק לפני כ־16 שנה. "צלילה היא העיסוק הכי כייפי שאני מכיר. לא עושים מזה כסף, אבל הרבה סיפוק והנאה כן", הוא אומר בחיוך.

 

אמנון היינה - הכל התחיל בחינוך מהבית (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
אמנון היינה - הכל התחיל בחינוך מהבית (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

במקור הוא מכפר ורבורג, לאילת עבר לפני כשבע שנים עם בנו אורי. "אילת היא עולם אחר, אנשים, אוויר, אווירה שונה", הוא אומר. "לפני הצלילה עסקתי בעיסוקים שונים, הייתי בעל מסעדה, חברת תקשורת, קבלן עפר, מה לא". הוא ממעט לדבר על חייו האישיים ועונה בלקוניות על כל שאלה בנוגע אליהם, ועד מהרה שב לדבר על הנושא שמעניין אותו יותר מכל - צלילה. "אני לא צופה בטלוויזיה, לא אוהב, וקריאה אני קורא על צלילה", הוא אומר כמעט במבוכה. "החיים שלי סובבים סביב הצלילה".

 

למה החלטת לעבור לאילת הצחיחה מכפר ורבורג בשרון הירוק?

"זה פשוט קרה. התחלתי להגיע לאילת לצלילות פעם בחודש, לאחר מכן פעם בשבוע, עד שעקרתי לאילת לגמרי. מבחינתי, אילת היא הבית. אני צולל במקומות רבים בעולם, ותמיד מתאכזב כשאני משווה את הים האדום לאתרי צלילה אחרים. הדגים כאן הם הדגים הכי יפים, הים שלנו הכי שופע, הצבעים כאן רבים ויפים מבכל מקום. אני רואה באילת את ביתי והבית הוא המקום הכי יפה בעולם".

 

תחושת שלווה

אל הדרכת צלילה של אנשים עם מוגבלויות היינה הגיע די במקרה. "זה פשוט קרה", הוא אומר, "יום אחד התקשר אליי בחור עיוור וביקש ללמוד קורס צלילה. אמרתי שאין בעיה. הוא שאל לגבי המחיר, אמרתי שהמחיר הוא אותו מחיר. האיש הגיע, עבר קורס צלילה ואחריו הגיעו עוד אנשים עם מוגבלות".

 

היום המועדון שלך 'יו דרייב' ידוע כמועדון צלילה המאפשר לאנשים עם מוגבלויות לצלול.

"אני לא בוחר את הצוללים לפי המוגבלות, אולם אני ידוע כמועדון צלילה וכמדריך צלילה שפתוח לאפשרות של הדרכה והסמכה של אנשים עם מוגבלויות, וכך מגיעים למועדון הצלילה שלי בין 25 ל־30 אחוז צוללים עם מוגבלויות. אורי ואני עובדים עם עוד כארבעה מועדוני צלילה".

 

למה דווקא להתעקש לצלול כשמדובר באדם שמטבע הדברים הצלילה קשה לו הרבה יותר?

"התיאוריה שלי גורסת שברגע שאדם נכנס למים הוא עובר תהליך שלא בשליטתו. האדם נרגע, לחץ הדם יורד, מתפשטת תחושה של שלווה, קרוב מאוד לנירוונה, קצב פעימות הלב מואט וזה עוד לפני הצלילה. לדעתי, התחושה הזו נובעת מזיכרונות מוקדמים מהרחם שהוא מקום המגן על העובר השוחה במים. המים מרגיעים כל אחד, ומאחר שכל אחד יכול לצלול, אין סיבה שלא לאפשר זאת. אני מודע לכך שאדם עם מוגבלות מצריך יותר תשומת לב, יותר מאמץ, אבל שווה לי לאפשר לו זאת. מגיעים אליי אנשים בלי ידיים, בלי רגליים, עיוורים או חירשים, אבל הם מצליחים לצלול וליהנות".

 

היינה מדגיש שהוא גובה אותו מחיר מצוללים עם מוגבלויות כמו שהוא גובה מצוללים בלי מוגבלויות. "טוב לי ונכון לי שלא להפלות", הוא מדגיש, "את תשומת הלב המיוחדת שאני מקדיש אני עושה מתוך רצוני החופשי והנאה מהתהליך. יש קהילה שנקראת 'אתגרים', קהילה של אנשים עם מוגבלויות שבה חברים גם צוללים נכים מכל רחבי הארץ, ויש מתנדבים המגיעים לעזור להם, הם מגיעים לצלול גם באילת, וחלקם מגיעים אלינו. צלילה של אנשים עם מוגבלויות איננה חזיון נדיר כיום, ואני מברך על כך".

 

גם אנשים עם מוגבלות שכלית יכולים לצלול?

"צוללים אצלנו איש ואישה על הרצף האוטיסטי, שניהם עברו קורס צלילה. בהגבלת אישור רופא צלילה מוסמך, כל אחד ואחת יכולים לצלול".

 

לרחף במים

השהייה במים, מסביר היינה, מאפשרת לאנשים עם מוגבלויות ליהנות מתחושת חופש ולשכוח לכמה רגעים את המוגבלות שהם מתמודדים איתה. "צלילה דומה לריחוף, במים משקל הגוף מועט בהרבה ותחושת החופש היא מרכיב מאוד חזק בתחושה הכללית", הוא מציין. "אנשים המרותקים לכיסא גלגלים מוצאים עצמם בתחושה נפלאה של ריחוף. אדם שאינו יכול להפעיל את רגליו יכול להפעיל את ידיו ולנוע כמעט בחופשיות. אדם שידיו מוגבלות יכול לנוע במים באמצעות הרגליים. זו תחושת חופש נהדרת, וכל זאת נוסף למראות הנפלאים שמתחת למים".

 

אמנון היינה - הדגים באילת יפים יותר (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
אמנון היינה - הדגים באילת יפים יותר (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

היינה מספר שאפילו אנשים עיוורים נהנים מצלילה. "צולל איתי עיוור, לא מלידה, שעובר תדרוך לפני כל יציאה לצלילה. במהלך הצלילה הוא מדמיין את המראות. הוא יודע לאיזה עומק אנחנו מגיעים, והדמיון שלו נושא אותו למחוזות אחרים במהלך הצלילה. אין צורך לומר שהדמיון עולה על כל מציאות, וכך גם עיוור יכול ליהנות מחוויית צלילה, מהתחושה, מהריחות, מהדמיון הפעיל שהוא מפעיל".

 

אתה נעזר בציוד מיוחד כשאתה צולל עם אנשים עם מוגבלויות?

"הטכניקות משתנות מאדם לאדם כמובן. יש ציוד מיוחד לפי הצורך. קיים גם כיסא גלגלים ממונע שיכול לנוע מתחת לפני המים, אבל זה ציוד יקר שאין כאן באילת. אנחנו מציידים את הצולל לפי הצורך, והחשוב מכל כמובן הוא ההדרכה הצמודה ותשומת הלב לפרטים".

 

בשביל החיוך

לא פעם אנשים נרתעים מהאחריות הנלווית לעיסוק בספורט אקסטרים עם אנשים עם מוגבלויות, אבל היינה סבור שהמאמץ משתלם. "איני רואה באנשים עם מוגבלויות קושי, אני רואה אתגר, אני רואה מקום שבו אני יכול לעזור להשתלב, לעשות, לגרום עונג", הוא אומר. "אני מאמין שניתן לעשות זאת בלי לגבות סכומים אסטרונומיים. כשאני רואה את החיוך שלאחר הצלילה על פניו של אדם עם מוגבלות שצלל איתי - זה שכרי. אני יודע שתשומת הלב המיוחדת שהקדשתי נשאה פרי ואני שמח להשקיע קצת יותר בצורה מיוחדת. התוצאה שווה הרבה, גם לצולל וגם לי".

 

היינה סבור שאת הגישה שלו לאנשים עם מוגבלויות הוא קיבל מהבית שהוא גדל בו. "אמי התנדבה בקרית־מלאכי שנים רבות בוועד למען העיוור והקימה בעזרת המועצה המקומית מועדון לעיוורים שבו הם יצרו מלאכות יד. היא סברה כבר לפני שנים רבות שגם לאנשים עם מוגבלויות מגיע לחיות באופן יצרני, פעיל ומשולב בחברה וכנראה שהגישה שלי הגיעה במקורה ממנה".

 

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות להנגשת מקומות ופעילויות לאנשים עם מוגבלויות. הקהל שמגיע אליך פתוח לצלילות משותפות עם אנשים עם מוגבלויות?

"למרבה השמחה כן, בהחלט. המודעות לזכויות אנשים עם מוגבלויות הולכת וגוברת בשנים האחרונות, ההכרה שאדם עם מוגבלות אינו צריך להישאר מבודד וספון בביתו היא הכרה שהולכת ומשתרשת, ולשמחתי צוללים מקבלים בשמחה ובמאור פנים צוללים עם מוגבלות וגם ממליצים עלינו לאנשים עם מוגבלויות שהם מכירים. היחס של החברה בשנים האחרונות לאנשים עם מוגבלויות הולך ומשתפר. עד לפני 10 או 15 שנה אנשים עם מוגבלויות היו מבודדים יחסית, ואני שמח לומר שכיום פותחים לפניהם יותר ויותר דלתות. זה דבר טוב, יחס החברה לאנשים עם מוגבלויות משתפר ואני שמח להכניס אותם לקהל הלקוחות שלי".

 

צלילה עם אנשים עם מוגבלויות שונה מצלילה עם מי שאין להם מוגבלויות?

"פרט להתאמת הציוד ותשומת הלב לפרטים מיוחדים לפי הצורך, אין הבדל גדול. יתכן מאוד שההבדל נעוץ בכך שאדם עם מוגבלות שצולל צריך לעשות מאמץ גדול יותר מאדם ללא מוגבלות. אני סבור שהסיפוק במקרה כזה הוא גדול בהרבה כיוון שאדם עם מוגבלות רגיל להיתקל בקשיים, והתגברות על הקושי וזכייה בחוויה כה נפלאה הם מטבע הדברים תמורה נהדרת למאמץ".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות