כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
סטייל חברון

חמושים בעיר העתיקה
חמושים בעיר העתיקה 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מה עשו צעירים חובשי כיפה ונושאי נשק בעיר העתיקה בלוד?

צעירים חובשי כיפות ונושאי רובים שהסתובבו בעיר העתיקה בלוד בשבת האחרונה, עוררו אי נוחות בקרב אנשי המגזר הערבי: "מבחינתנו זו התגרות". אנשי הגרעין התורני לא רואים בכך טעם לפגם: "אי אפשר להתעלם ממה שקורה פה במדינה בשנה וחצי האחרונות"

שי אלבלינג 
פורסם: 29.11.16, 09:23

אם לא די בסוגיית חוק המואזין, המטלטלת ערים מעורבות כמו לוד ורמלה, בסוף השבוע האחרון הועמק הקרע בעקבות תמונה שהופצה על ידי תושבים ערבים ברשתות החברתיות, שבה נראו צעירים חובשי כיפות בלוד מסתובבים בעיר העתיקה, שרוב תושביה ערבים, כשלגופם רובי 16־M בהצלב.

 

עוד בשפלה:

  • הצעה שנויה במחלוקת מבית חבר מועצת ראשון לציון: לימודים נגד התבוללות

 

אותם צעירים עשו את דרכם משכונת רמת אשכול המעורבת לשכונת רמת אלישיב, המזוהה עם חברי הגרעין התורני בעיר, ועוררו תחושת אי נוחות בקרב התושבים הערבים, כאילו מדובר במפגן כוח.

 

הפצתה של התמונה גרמה לעימות מילולי חריף בין נציגים משני המגזרים, שהתלהט לאחר שלחברי הגרעין התורני נודע כי אחד מתושביה של העיר העתיקה התקשר במהלך השבת למוקד 100 של המשטרה, וביקש מהשוטרים לשלוח למקום ניידת על מנת למנוע מהצעירים לצעוד ברחובות השכונה עם כלי הנשק.

 

אנשי הגרעין התורני מחו על צעד זה, וטענו כי מדובר באורחים שהגיעו לעיר, חיילים בשירות סדיר, וכי על פי חוקי הצבא מוטלת עליהם החובה לשאת את נשקם האישי - הסבר שלא התקבל על ידי אנשי המגזר הערבי.

 

במגזר הערבי ראו בכך התגרות
במגזר הערבי ראו בכך התגרות

 

"חיילים יהודים שמשרתים בצה"ל יש בכל הערים המעורבות בישראל, ושם אין תמונות של צעירים שמסתובבים עם כלי נשק עליהם", אומר מוחמד אבו עלה, תושב העיר העתיקה. "החבר'ה האלה הגיעו לכאן בשבת, חצו את העיר העתיקה וצעדו ברחובות המרכזיים, אל מול החנויות שלנו, כשכלי הנשק שלהם תלויים עליהם וגלויים לכל, ומבחינתנו זאת התגרות".

 

בצאת השבת, במטרה להרגיע את הרוחות, פנו אנשי המגזר הערבי לראשי הגרעין התורני, וביקשו מהם להימנע מהישנות של מקרים דומים בעתיד, אולם אנשי הגרעין הודיעו להם כי הם אינם רואים בכך כל פסול.

 

"אלה חבר'ה שלקחו על הגוף שלהם את כלי הנשק שלהם, וזאת זכותם, ואפילו חובתם כחיילי צה"ל", אומר אחד מתושבי שכונת רמת אלישיב. "זאת המדינה שלנו ומותר להם לעשות מה שהם רוצים, בטח כאשר הם צועדים ברגל בדרך מבית הכנסת אל הבתים שלהם, וחשוב להם, פרט לשמירה על הנשק, לשמור על החיים שלהם".

 

גורמים בשני הצדדים מאשרים כי מחזות מסוג זה שנראה בתמונה, שבדרך כלל אופייניים למקומות אחרים שבהם מתגוררים יהודים וערבים זה לצד זה, בפחות הרמוניה מאשר בלוד, חברון למשל, הפכו בשבועות האחרונים למציאות שגרתית.

 

אנשי המגזר הערבי מספרים, כי צעירים דתיים המזוהים עם הגרעין התורני, נוהגים להסתובב בסופי שבוע באיזור העיר העתיקה, כולל במקומות מרכזיים,

ו"להפגין נוכחות", כדברי כמה מהתושבים הערבים.

 

"פוגעים בכבוד"

כידוע, בשנים האחרונות הגבירו אנשי הגרעין התורני את אחיזתם בכמה מהשכונות המעורבות בעיר, שבהן יש רוב ערבי, וזאת מסיבות אידיאולוגיות. כך, למשל, נרכשו דירות בשכונת רמת אשכול שבמזרח העיר, וחברי הגרעין ואורחיהם החלו להתפלל בבתי כנסת שנפתחו בשכונה זו, כמו בשכונת נוה ירק, שרוב תושביה ערבים, שם שופץ וחודש בית כנסת עתיק.

 

מציאות זו גרמה לכך שמתפללים שמגיעים בסופי שבוע להתפלל בשכונות אלה, בהם חיילים, חוצים בדרכם חזרה ברגל לבתיהם את העיר העתיקה, ומחזות של נושאי נשק אינם מתקבלים בהבנה על ידי חלק מאנשי המגזר הערבי.

 

"אני יודע שזאת זכותם של חיילים להסתובב עם כלי נשק, אבל יש בעיר המון חיילי צה"ל שמגיעים הביתה בשבת, מבקרים בעיר העתיקה, בשווקים ובחנויות, ורובם המכריע לא מסתובבים עם הנשק עליהם, אלא משאירים אותו בבית, כך שאפשר גם אחרת", טוען חבר מועצת העיר עבאד אזברגה.

 

לטענת אזברגה, החשש של קברניטי המגזר הערבי הוא כי אירוע קטן של אי הבנה עלול להוביל לתקרית אלימה ואף מסוכנת.

 

"מה יקרה אם אחד החבר'ה האלה שמסתובבים כאן עם נשק יראה פתאום צעיר ערבי שהולך עם סכין או חפץ ביד, יחשוב שהוא מנסה לתקוף אותו או יחשוש, ואז יכוון עליו נשק או אפילו יירה?", תוהה אזברגה. "זה הרי יכול להוביל לאסון נוראי".

 

איברהים מחאמיד, בעל עסק בעיר העתיקה, מספר כי הוא חש אי נוחות כאשר הצעירים הדתיים חולפים על פני בית העסק שלו כשנשקיהם בידיהם.

 

"לפני שבועיים הייתה פה חבורה כזאת שנעמדה בכיכר הפלמ"ח מול המסגד הגדול בזמן תפילה, ולא חשוב אם הם רק עברו שם או עצרו כדי להסתכל, זה מלחיץ", אומר מחאמיד. "גם ככה המצב פה נורא רגיש וכולם הולכים על קצות האצבעות כדי לשמור על השקט, אז צריך להימנע מדברים כאלה שרק עלולים להזיק".

 

מנכ"ל הגרעין התורני בעיר, בני פרינץ, לא רואה שום פסול בכך שצעירים דתיים נושאים נשק ברחובות העיר. "גם לבית הכנסת שבו אני מתפלל במרכז העיר מגיעים בשבת חיילים עם נשק, ואי אפשר להתעלם ממה שקורה פה במדינה בשנה וחצי האחרונות", הוא אומר. "היו לא מעט פיגועים בתקופה הזאת, ובהרבה מקרים מי שמנע פיגועים קשים יותר היו חיילים בחופשה שנשאו נשק, או אזרחים עם רישיון לשאת נשק".

 

פרינץ, כמו אחרים במגזר היהודי בעיר, מאמין כי זכותו של כל אדם לשמור על ביטחונו האישי. "רמת אשכול והשכונות האחרות הן שכונות מעורבות, וכל אחד יכול להסתובב שם איך שבא לו, ואלה מחזות שרואים גם במקומות אחרים בארץ", הוא אומר.

 

את טענות הנציגים מהמגזר הערבי, לפיהן נשיאת נשק ברחובות העיר העתיקה היא התגרות, פרינץ לא מוכן לקבל. "אני לא מבין מה העניין, כי העיר הזאת שייכת לכולנו ומי שמעלה את הנושא הזה מנסה רק להתסיס ולעורר פרובוקציות מיותרות בשטח וזה הזוי".

 

"הבעיה היא שכל אחד מהצדדים צודק קצת בעניין הזה, אבל צריך להפעיל שיקול דעת", אומר אבו עלה בתגובה לדבריו של פרינץ. "אבל פה זה לא חברון, לא נשקפת לאף יהודי סכנה, ואין שום צורך שחיילים שלא במדים יסתובבו עם נשק. ככה פוגעים בסטטוס קוו ובכבוד ההדדי".

 

"זה סיפור שימשיך ללוות אותנו", מסכם אביאל עמרם, צעיר חובש כיפה תושב לוד, "כי זאת מציאות החיים שלנו פה. עוד נדע לא מעט עימותים וגם ימים יפים, ככה זה לחיות יחד".

 

ממשטרת ישראל לא נמסרה תגובה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות