כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
גדולה עליהם

לב שומרי צילום: Eugene Sokolenko, עבור moss - my own swimsuit
לב שומרי צילום: Eugene Sokolenko, עבור moss - my own swimsuit
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

80 ק"ג של יופי ישראלי: הדוגמנית שאתם חייבים להכיר

בבית הספר עשו עליה חרם, אמה ביקשה שתרזה, וסבתה חששה שלא תמצא בן זוג, אבל לב שומרי מגבעת שמואל לא הקשיבה להערות, התעלמה מההצקות, ועם המון ביטחון עצמי ונחישות הפכה לדוגמנית מצליחה למידות גדולות

נועה בן צבי 
פורסם: 29.11.16, 09:23

כשהגיעה לב שומרי לגבעת שמואל בכיתה ג', צחקו עליה הילדים בבית הספר החדש, עשו עליה חרם והציקו לה. בגלל המשקל שלה. היא בכתה, אבל גם החליטה שזו תהיה הפעם הראשונה והאחרונה שהיא תיתן למשקל שלה לדכא אותה. כשהייתה בת 12 הוזמנה לבת מצווה של חברה, אבל לא הצליחה למצוא בגד יפה במידה שלה. היא לא נתנה לבעיה הזאת לעצור אותה. היא התחילה לעבוד במסעדת המבורגרים, חסכה כסף והלכה לתופרת שהתאימה בגדים למידותיה. היום שומרי היא דוגמנית למידות גדולות ומלמדת נערות לאהוב ולקבל את עצמן כמו שהן.

 

עוד באזור:

בנה שסבל ממחלה נדירה נחנק למוות בזמן שאכל סושי

 

לב שומרי. "גרמתי לסביבה שלי להבין שדווקא נוח לי עם עצמי ועם הגוף שלי" (צילום: תומי הרפז)
לב שומרי. "גרמתי לסביבה שלי להבין שדווקא נוח לי עם עצמי ועם הגוף שלי" (צילום: תומי הרפז)

 

תצוגה מרגשת

בסוף השבוע שעבר התקיים שבוע האופנה למידות גדולות בגני התערוכה בתל אביב. האירוע נערך בארץ בפעם השלישית, בד בבד עם אירועים דומים בבירות האופנה הגדולות בעולם. באירוע היו תצוגות אופנה לצד חנויות בגדים במידות 42־60. בין הדוגמניות שצעדו על המסלול הייתה גם שומרי, 26.

 

"לא הצלחתי לעצור את ההתרגשות. בכיתי בסוף התצוגה", היא מגלה. "לפני שנתיים לא הייתי מעזה לחלום שאצעד על המסלול הזה. לא הייתי מעזה לחלום שאהיה דוגמנית, שאצטלם בבגדי ים. זה היה ניצחון קטן בשבילי, גושפנקה לכך שכל הילדות שלי צדקתי".

 

תסבירי.

"מאז שאני זוכרת את עצמי הייתי ילדה שמנה. אף פעם לא הייתי רזה, בשום שלב בחיים שלי. תמיד הייתי מעל מידה 40. אף פעם לא הייתי חסרת

ביטחון. היו לי חברים וחברות והייתי מקובלת חברתית. אבל דווקא מהבית היו לי סיבות להיות חסרת ביטחון. אימא שלי הייתה דוגמנית כשהייתה צעירה. אני באה ממשפחה פולנית, סבתא שלי האמינה שאישה צריכה להיות רזה ומתוקתקת. אני זוכרת אותן כל הזמן דוחקות בי לרדת במשקל. בכל זאת, גם כילדה אהבתי את עצמי ולא התביישתי. הייתי שלמה עם עצמי וחשבתי שאני יפה למרות הכול. החברות הכי טובות שלי הן רזות, אז תמיד הרגשתי שונה לידן. בילדות פיתחנו לעצמנו כינוי: 'שומן והקובבות'. כל החברים בבית ספר הכירו אותנו בכינוי הזה. בעצם גרמתי לסביבה שלי להבין שדווקא נוח לי עם עצמי ועם הגוף שלי, צחקתי על זה ולא התביישתי בעצמי. כל השנים הכירו אותי ככה, לב היא בחורה שמנה עם ביטחון עצמי גבוה, היא מצחיקה וכיף להיות איתה. זה מה ששידרתי כלפי חוץ.

 

"אני מודה שלפעמים יש ימים קשים יותר שאני קמה עם ביטחון פחות גבוה", היא אומרת. "יצאתי עם מישהו במשך כמה חודשים. הכרתי אותו דווקא בחדר כושר. הכול היה טוב וכיף, ואחרי חודשיים הוא אמר לי שאני בחורה לחתונה. הכרתי את ההורים שלו והוא הכיר את ההורים שלי, ולכן כשהוא נפרד ממני הייתי ממש מופתעת. הוא אמר לי שלמרות שהוא חושב שאני מושלמת, מפריע לו שאני מלאה. בכוונה הוא לא אמר את המילה 'שמנה', אנשים מפחדים מהמילה שמנה כאילו זאת קללה. זאת הבעיה בתפיסה של החברה. שמנה זה שם תואר כמו גבוה, רזה, נמוך. זה לא משהו רע. אבל התפיסה הלא נכונה הפכה את המילה הזאת למילת גנאי. אחרי הפרידה בכיתי לחברה שלי ולא הבנתי איך זה יכול להיות. היא אמרה לי שיש לי 24 שעות להתבאס. אז חזרתי לעצמי. הזכרתי לעצמי שגברים יכולים להיות ממש מטומטמים, ואני בעצם מושלמת כמו שאני".

 

איך הצלחת לעשות את זה? זה לא מובן מאליו.

"זה היה תהליך שהתחיל בצורה רובוטית מאוד. בגיל צעיר וכילדה חדשה בבית ספר חדש הייתי חסרת ביטחון, אבל לא רציתי להראות חולשה, לא רציתי שיראו אותי בוכה. התחלתי לפתח את המגננה הזאת. פיתחתי אדישות לעלבונות עד שלחברה סביבי לא הייתה ברירה אלא לגלות את לב שמאחורי הילדה השמנה. אז אין לי בטן שטוחה, אבל אני מצחיקה, פלפלית. הנה הפכתי לדוגמנית למידות גדולות".

 

על המסלול. "אני מראה שאישה יכולה לעשות הכול" (צילום: Eugene Sokolenko, עבור moss - my own swimsuit)
על המסלול. "אני מראה שאישה יכולה לעשות הכול" (צילום: Eugene Sokolenko, עבור moss - my own swimsuit)

 

שינוי תודעתי

שומרי הנדסאית, ובימים אלה מסיימת את התואר הראשון שלה בכלכלה ומערכות מידע באוניברסיטת בר אילן. היא עובדת בתחום ההייטק. באחד הימים פגשה במקרה את לירז אסייג, דוגמנית מוכרת למידות גדולות. אסייג שלחה את לב להצטלם אצל הדוגמנית והצלמת ריי שגב, ואז נפתחו לפניה הדלתות. מאז היא הצטלמה לקמפיינים שונים כמו "עונות", "בורדו מחמאות במידות גדולות" וכן למותג בגדי הים moss.

 

"אני גאה להיות דוגמנית בשבוע האופנה למידות גדולות, אבל השאיפה שלי היא שזה לא יהיה בנפרד", היא אומרת. "אני לא חושבת שצריך שבוע אופנה רגיל ושבוע אופנה למידות גדולות, ממש לא! השאיפה היא שיראו על המסלול גם דוגמנית שמנה וגם דוגמנית רזה ואנשים לא יהיו בשוק מזה. בנות שמנות הן שוק צרכני לכל דבר. בנות שמנות יכולות ללבוש בגדים צבעוניים ולא רק שחור. בנות שמנות יכולות ללבוש בגדים קצרים ובגדי ים, הכול צריך להיות בטוב טעם, אבל אין הבדל.

 

"בארץ לא מייצרים בגדים במידות גדולות מ־44, למה?" היא מתלוננת. "רוב הנשים בישראל הן במידה 42 ומעלה, סטטיסטית, עובדתית, אבל תעשיות האופנה הבולטות בארץ עדיין לא רואות בנו צרכניות. זה כל כך חבל. אני חושבת שמי שיעלה על הפוטנציאל שיש באופנה למידות גדולות ישלש את ההכנסות מהתחום, חבל שעוד לא קולטים את זה. נשים כמהות לראות מודל יופי שפוי על המסך, משהו שאפשר להזדהות איתו. סך הכול, עם הדוגמניות הבולטות שאנחנו רואות היום בעולם האופנה כמעט אי אפשר להזדהות. זה בסדר, הן מהממות, אבל צריך להראות עוד מודלים של יופי".

 

המודעות לנושא כבר עלתה.

"נכון שתחום האופנה למידות גדולות צובר תאוצה, אבל למה אין מנחת טלוויזיה שמנה? מה רע בזה? למה בסרטי הקומדיות הבחורה השמנה היא הדמות המשנית, או לחלופין היא עושה מהפך ועד סוף הסרט היא הופכת לרזה? מודל היופי הנשי נכון לשנת 2016 הוא פגום, מעוות ובעיקר הרסני. לא בגלל שרוב הנשים שמופיעות במדיה הן רזות, אלא בגלל שיש רק מודל יופי אחד. אני חותרת לעולם שפוי יותר. עולם שמציג מגוון אופציות. רזון הוא יפה, אבל לא בהכרח. אנשים עדיין לא מבינים את זה כי התפיסה שרק רזון יפה מושרשת לנו מילדות באמצעות המדיה, והיום במיוחד בעידן פייסבוק, אינסטגרם ופוטושופ. אני נלחמת למען שינוי תודעתי.

 

"יש שמצקצקים ואומרים ששומן הוא לא בריא. זה לא בהכרח נכון. תרשמי את זה: אני שוקלת 80 ק"ג, ואחוז השומן שלי הוא 25. אני בריאה מאוד. מי שמבין בנושא יודע שזה טווח נורמלי. כן, צריך לשרוף קצת שומן, אבל יש בחורות ששוקלות 40 ק"ג ויש להן 34 אחוז שומן, אז מי יותר בריאה? יש גנטיקה, גובה, שריר. יש עוד הרבה פרמטרים שצריך לחשוב עליהם. אני לא מאמינה בדיאטות אלא באורח חיים בריא. דיאטות אומרות לנו להפסיק לאכול אוכל מסוים, איך זה הגיוני להימנע מסוג מזון לכל החיים? זה לא נכון וזה לא יחזיק מעבר לתקופה קצרה. הכול עניין של מינון ומידה, לאכול שלוש ארוחות ביום, לשמור על כושר ולהתפנק בשוקולד מדי פעם".

 

לב שומרי (צילום: תומי הרפז)
לב שומרי (צילום: תומי הרפז)

 

אילו תגובות את מקבלת?

"אימא שלי אומרת לי ששיניתי את התפיסה שלה בנוגע לגוף האישה. היא מתגאה בי. היא אומרת לי שהיא חושבת שאני יפהפייה. אלו דברים שהיא לא אמרה לי כשהייתי ילדה. היא וסבתא שלי רק אמרו לי כל הזמן לרדת במשקל. 'אף גבר לא יסתכל עלייך'. היום היא מבינה מה אני מסמלת.

 

"אני לא כועסת עליה. אני מבינה מאיפה זה בא. היא גדלה בדור אחר, קצת יותר פרימיטיבי. היא גדלה לדור שלא מקבל את החריג, כמו את ההומואים והלסביות. אחותי לסבית, והיום אימא שלי גאה בשתינו".

 

את מרגישה שאת משמשת מודל לחיקוי לנערות?

"נערות עם בעיות בדימוי הגוף פונות אליי, וזאת ההצלחה האמיתית. פנתה אליי חיילת וסיפרה לי שהיא מתביישת להתקלח במקלחות המשותפות בצבא כי לא נוח לה עם הגוף שלה. אחרי שיחה ארוכה איתה אני חושבת שהצלחתי ללמד אותה לקבל את עצמה כמו שהיא, לאהוב את היתרונות שלה קודם כול, להדגיש אותם. רק מהמקום הזה אפשר לעשות שינוי. אני כל כך שמחה שזכיתי להיות מודל לאהבה וקבלה עצמית".

 

אני מניחה שיש גם תגובות שליליות.

"אמרו לי שאם היו שמים את הבגד שאני לובשת על מידה 36, הוא היה יותר יפה, ושאלו אותי, 'מאיפה האומץ הזה לחשוף את הרגליים שלך? את הצלוליט?' שמעתי הכול ואני מבינה שזה עניין של חשיבה מוטעית. אם היינו חשופים למודלים שונים היינו מבינים את השומן והעגלגלות ומקבלים אותו קצת יותר יפה. קצת יותר באהבה. כן, יש בגדים שיכולים להיראות יותר יפה על בחורה במידה 44 מאשר על בחורה במידה 36. זה קיים וזה הגיוני".

 

לא נפגעת מהתגובות האלה?

"אני מגדירה את עצמי אישה חזקה ועוצמתית, אבל כן, נפגעתי מגברים שלא קיבלו אותי כמו שאני. אם הייתי רוצה להיות רזה? כן. אני מודה. לא כי אני חושבת שזה יותר יפה, אלא כי היום בעולם שלנו זה יותר נוח. פחות ביקורות על המראה החיצוני שלי, חיים קלים יותר, שקט. זה בעצם קצת עצוב. הייתי רוצה לחיות בעולם לא שטחי ולא בנוי על אינסטגרם, הייתי רוצה מישהו שיקבל את מי שאני, שיאמין שאישה יכולה להיות מה שהיא רוצה, אשת קריירה, שלא יעצור אותי אלא רק יעודד אותי".

 

השבוע מתקיים יום המודעות הבינלאומי לאלימות נגד נשים. "נשים נרצחו בגלל שמישהו האמין שאסור להן לחלום, לעשות, לחיות איך שהן רוצות", אומרת שומרי. "אני עושה את מה שאני עושה כי אני חושבת שנשים לא צריכות לפחד יותר ממי שהן בין שזה בכישורים ובין שזה במראה. הגוף הנשי עובר התעללות בכל יום כי הוא מוצב תחת מיקרוסקופ וכל הזמן נבחן בעין שיפוטית. אני הבנתי שהדוגמנות היא אג'נדה. אני מקבלת את האחריות, מייצגת משהו, אישה שלא מסתתרת וגאה בעצמה. נכנסתי לתחום כדי לעשות שינוי. אני מראה שאישה יכולה לעשות הכול, פשוט הכול. המראה החיצוני הוא לא מגבלה. נשים יודעות יותר מה הן רוצות מעצמן, מתפתחות יותר. נשים יוזמות יותר, עובדות יותר, שוברות תקרות זכוכית. זה ההשראה שלי. אני רוצה להיות אשת קריירה, בתפקיד ניהולי, דוגמנית ואימא נפלאה. אין פה סתירה. הגבר שיהיה לי יצטרך להעריץ את התכונות האלה. אני שואפת לעולם טוב יותר למען נשים בכל הצורות והגדלים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 25 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות