כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חובת הדיווח

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אחת משבע היא אישה מוכה, אבל רק אחת מעשר מוכנה להתלונן במשטרה

נשים מאזור הדרום השתתפו השבוע בהרצאה מפי רפ"ק (בדימוס) יפה גולן, שהתקיימה בסניף ויצו קרית מלאכי. גולן, בעלת ניסיון עשיר בטיפול בנושא אלימות במשפחה, סיפרה: "יש גברים שחושבים שברגע שהם התחתנו עם אישה היא שלהם בכל מצב, עד כדי עברות של אונס בתוך המשפחה"

ענבל לוי בר־זאב 
פורסם: 24.11.16, 12:56

סניף ויצו קרית מלאכי ציין ביום שלישי את יום המאבק באלימות נגד נשים באמצעות הרצאה בהתנדבות של רפ"ק (בדימוס) יפה גולן, קצינת משטרה בעבר ומשפטנית המתמחה בדין הפלילי ובדיני משפחה בהווה.

 

עוד בדרום:

 

גולן, ילידת קרית מלאכי ותושבת העיר, טיפלה במאות מקרים של אלימות ועברות מין במשפחה. בשנותיה האחרונות במשטרה היא כיהנה כראש היחידה לחקירות הונאה במחוז מרכז, ולאחר הפרישה המשיכה את פעילותה כעורכת דין. בימים אלה היא ממתינה לתוצאות מבחני הלשכה.

 

סיפורי אלימות קשים מאוד במשפחות מכל השכבות - אילוסטרציה (shutterstock)
סיפורי אלימות קשים מאוד במשפחות מכל השכבות - אילוסטרציהי (shutterstock)

 

על המאבק באלימות במשפחה סיפרה גולן: "אחת מכל שבע נשים היא אישה מוכה, אבל רק אחת מכל עשר נשים מוכות מגיעה להתלונן במשטרה. הן חוששות שברגע

שיתלוננו זה יהפוך לגרוע יותר, בעיקר אם מדובר בנשים שתלויות כלכלית בבעלים שלהן".

 

"גם בקרב הנשים שמתלוננות מעטות מוכנות ללכת למעון לנשים מוכות מחשש לניתוק מהסביבה", הסבירה. "יש גברים שחושבים שברגע שהם התחתנו עם אישה היא שלהם בכל מצב, עד כדי עברות של אונס בתוך המשפחה. נתקלתי במקרים קשים מאוד, ילדים שחיים בחרדה, חוששים שהאימא תיפגע וחוששים להתלונן כדי שהאב לא ייפגע או יתאבד. לעתים גם הגבר נפגע מאלימות, אך הם מתלוננים פחות".

 

גולן סיפרה שבכל שנותיה בתפקיד נתקלה באלימות בכל שכבות האוכלוסייה: "אנחנו נוטים לחשוב שמדובר רק באוכלוסיות חלשות כלכלית, אבל יש מקרים רבים של אנשים ממעמדות גבוהים שמתנהגים באלימות, אפילו רופאים ושופטים. הדבר הכי חשוב עבור מי שנתקל בחשש לאלימות - שידווח.

 

"אנחנו מנחים צוותים רפואיים וחינוכיים: מי שיודע ולא מדווח שותף בעצמו לעברה וצפוי לקבל עונש של חצי שנת מאסר. צריך לדווח לא רק על אלימות פיזית, אלא גם על אלימות נפשית. למשל גם אם גבר מחטט כל היום בטלפון של האישה ושואל עם מי היא הולכת ומדברת, גם אם הוא 'רק' מעיף חפצים בבית, הוא עדיין מטיל אימה".

 

על הביקורת שיש כלפי המשטרה בטיפול בעברות אלימות ומניעת רצח נשים אמרה גולן: "יש התקדמות של המשטרה בטיפול בעברות אלימות. לדוגמה אם אישה חוזרת למחרת הגשת התלונה ומבקשת לבטל את התלונה, אין דבר כזה. אף אחד לא לוקח סיכון שאולי מחר היא תירצח. להפך, אם אישה לא באה להתלונן זו עלולה להיות הפעם האחרונה שהיא תוכל להתלונן. חייבים להתלונן בלי חשש. כולם צריכים לתת יד במניעת אלימות, אפילו אם השכנים שומעים. לחשוב כל הזמן איך אפשר למנוע את הרצח הבא".

 

מסל"ן, עמותה המטפלת בנשים שנפגעו מאלימות או עברות מין, פרסמה השבוע כי 9,000 אנשים, מרביתם נשים, פנו בשנה החולפת למרכזי הסיוע, עלייה של 17% בחמש השנים האחרונות. 24% מהפניות היו בשל אלימות מינית בתוך המשפחה. רק 14.5% מהפונים למרכזי הסיוע מגישים תלונה במשטרה, ורק כ־17% מהתלונות מבשילות לכדי כתב אישום. 77% מנפגעי האלימות המינית הם נשים ו־93% מהפוגעים הם גברים.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות