כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בין ההריסות

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

סערה במגזר הדרוזי בשל יישום צווי הריסה

בית המשפט בחיפה הטיל קנס בסך 120 אלף שקלים וצו הריסה למבנה לא חוקי בדלית אל כרמל. בחורפיש בוצעה הריסת מבנה מגורים שנבנה על אדמה פרטית ללא היתר. רפיק חלבי: נושא התכנון הוא הבעיה הקשה ביותר בכפרינו

חדיד רשי 
פורסם: 24.11.16, 08:27

סערה פוקדת את המגזר הדרוזי בימים אלה בגלל שני מקרים שבהם הורתה מערכת המשפט להרוס מבנים שנבנו ללא היתר. זאת מכיוון שעד כה הוטלו קנסות כבדים על עברייני הבנייה, אך לא בוצע שום צו הריסה.

 

על איש העסקים סלמאן חלבי, בעל מבנה שהוקם לפני יותר מעשר שנים בין דלית אל כרמל למוחרקה, הוטל קנס כבד בסך 120 אלף שקלים ובנוסף הוציא בית המשפט צו הריסה למבנה. בתוך כך, מכתב ששלח ראש המועצה רפיק חלבי למשרדי הממשלה ובו התלונן כי במבנה מוחזקים חומרים מסוכנים לציבור, הוביל להעמדתו של סלמאן חלבי ושל החברה בראשותו לדין בשתי סוגיות שונות. בית המשפט הטיל קנס בסך 50 אלף שקלים על חלבי באופן אישי ועל החברה קנס בסך 70 אלף שקלים.

 

בחורפיש, היישוב השני במספר החללים הדרוזים שנפלו במערכות ישראל, נהרס השבוע באישון ליל מבנה השייך למשפחה שכולה. הצו בוצע בגיבוי כוחות משטרה מתוגברים שחסמו את הגישה של בני המשפחה למקום. בעקבות הריסת המבנה קיימו ראשי המועצות הדרוזיות פגישה דחופה עם שר האוצר משה כחלון ודנו בהשלכות של ביצוע צו ההריסה.

 

רפיק חלבי, ראש המועצה האזורית דלית אל כרמל, הדוחף לאישור תכנית מתאר בדלית אל כרמל בניסיון לבלום את התופעה, אמר כי נושא התכנון הוא הבעיה הקשה ביותר בכפרים. לדבריו מבנים מתוכננים על אדמה פרטית בעוד שרשות מקרקעי ישראל לוקחת את הרזרבה הקרקעית ומפצה בה בעלי אדמות שגזלו את אדמותיהם במקומות אחרים.

 

חלבי: "אין לנו רזרבה לתכנון מוסדות ציבור ואין כסף לפצות עבור הפקעות בהסכמה. אין די תקציב לתכנון, אין הגינות ואין חלוקה של מגרשים לזוגות הצעירים. הבטיחו ובילפו כאשר דיברו לפני הבחירות על יישובים דרוזים חדשים. לא קמו ולא יקומו".

 

חלבי אומר עוד כי יש להמשיך בתנופת התכנון המפורט ותכניות המתאר וצריך לבנות לפי תכנון ולא לגנוב מטר או שניים או שלושה מדרך מוצעת ומתוכננת.

"נכון, התושבים לפעמים עקשנים על כלום וצריך לחייב אותם. דין חורפיש כדין עמונה, דין דלית אל כרמל כדין קדומים, דין ירכא כדין אלון מורה. הממשלה חוקקה חוק חדש למען עמונה, שר האוצר תמך בעמונה שבחלקה נבנתה על אדמות פלסטינים וזה כשר מבחינתם. ריסקו את בית המשפט העליון ואת הדמוקרטיה בשביל כמה מתנחלים שגנבו אדמות של פלאחים מסכנים. ידידי מר כחלון, הבעיה הרבה יותר גדולה, הרבה יותר כואבת והרבה יותר סבוכה. אל תבטיח! עדיף לנו להרגיש את האמת: אנחנו דפוקים! זו האמת והיא לא תשתנה".

 

ברשתות החברתיות התפרסמו פוסטים חריפים בהקשר לצווי ההריסה. חורבות המבנה שנהרס פורסמו צמוד למחקר המצביע על הקשר הגנטי בין הדרוזים לעם היהודי. חלבי: "אנחנו עדיין לא מרגישים אזרחים שייכים במדינתנו. בכל פעם נושא האדמה ממחיש את זה. הפעולה באישון ליל בחורפיש ממחישה שמישהו אחר במדינה שלי עובד בחשכת הליל כדי לפוצץ הכל. זה מה שאתם רוצים? את זה תקבלו. ולאנשי חורפיש נאמר בבירור: אנחנו כולנו חורפיש".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות