כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יצאו מהחורים

גל כהן. אין פתרון קסם צילום: קובי קואנקס
גל כהן. אין פתרון קסם צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מכת טרמיטים במערב חולון גורמת נזק לתושבים

בשלוש השנים האחרונות סובלים תושבי מערב חולון ממכת טרמיטים. גם בדירות בקומות גבוהות מוצאים במשקופים ובדלתות את החרקים חובבי העץ. "בתוך שלוש שנים נאלצנו להחליף פעמיים את כל הדלתות והמשקופים", מספר אחד הדיירים. "מדובר בנזק של עשרות אלפי שקלים". מדביר: "הרשויות צריכות לחייב יזמים לבדוק את הקרקע"

חופית כהן 
פורסם: 14.11.16, 14:30

בשלוש השנים האחרונות מדווחים תושבים המתגוררים בשכונות במערב חולון על מכה של טרמיטים. האורחים הבלתי קרואים מפרים את שלוותם של התושבים וגורמים להם נזקים בשווי עשרות אלפי שקלים. "אני לא יודע למה הם הופיעו פתאום", מספר תושב קריית בן גוריון. "קנינו את הבית שלנו לפני יותר מ־25 שנה, ובמשך כל השנים האלה הכל היה בסדר".

 

עוד בשפלה:

  • הכלבה שוגי מתה בכלבייה; בנה רקסי סירב לעזוב את גופתה

 

אלא שלדבריו, באחד הערבים לפני כשלוש שנים, הכל השתנה. "הגענו הביתה ולפתע הבחנו שיש מן מחילה באחד המשקופים", הוא מספר. "קראנו לבעל מקצוע ואז התברר שמדובר במחילת טרמיטים, ושמתחת לפני השטח, שנראה כאילו ללא פגע, כל הדלתות והמשקופים שלנו אכולים מבפנים".

 

לדברי התושב, הוא נאלץ להחליף את כל הדלתות והמשקופים שניזוקו ולבצע הדברה מיוחדת. "חשבתי שעשיתי את כל הפעולות הנדרשות ובכך נפטרנו מהבעיה, אבל לפני כמה ימים שוב גילינו מחילה בתחתית אחד המשקופים ואז התברר לנו שוב שהמשקופים והדלתות בכל הבית נגועים בטרמיטים ושוב היינו צריכים להחליף את כולם - מדובר בהוצאה של קרוב לעשרים אלף שקלים בפעם הזו, ובסכום כמעט זהה שכבר השקענו לפני שלוש שנים. משום מה, לפחות בשאר הריהוט החרקים האלה בינתיים לא נוגעים".

 

טרמיט על חתיכות עץ רקוב (צילום: קובי קואנקס)
טרמיט על חתיכות עץ רקוב (צילום: קובי קואנקס)

 

התושב סיפר כי מתקין הדלתות שהגיע לבצע בביתו את העבודות, סיפר לו כי הוא מרבה להיקרא אל בתי תושבים במערב חולון ובמערב ראשון לציון, אשר

סובלים בשנים האחרונות ממכה של ממש מצדם של החרקים הקטנים. "הוא אמר לי שכל האיזור יושב על בית גידול של טרמיטים. אני לתומי חשבתי שבגלל שאנחנו גרים בקומה גבוהה אז אין סיכוי שניפגע, אבל כנראה שהם עוברים מקומה לקומה. בדיוק עכשיו שלחתי מדביר שייתן ייעוץ לשכנה בקומה מתחתינו, שגם היא סובלת מהעניין", הוא אומר ומוסיף בחיוך מיואש, "או שהטרמיטים פשוט עולים במעלית לקומה רביעית, אי אפשר לדעת. מה שבטוח הוא, שקשה מאוד להיפטר מהמזיקים האלה".

 

גם תושבת המתגוררת בסמוך מספרת, כי בניגוד הניתן לחשוב, איש אינו חסין מפגיעת הטרמיטים, אפילו לא בקומות הגבוהות. "שכנה שלנו בנתה חדר מחופה בעץ בקומה גבוהה, ויום אחד היא פשוט נאלצה להרוס את כולו בגלל שגם הוא נפגע מן הטרמיטים, מדובר היה בנזק עצום".

 

למרות שמדובר במטרד שפוגע בעשרות רבות של תושבים, נראה כי לרשות המקומית אין דרך לסייע ועל הדיירים לבצע פעולות מניעה בעצמם, ובעיקר לקוות שהחרקים הקטנים לא יימצאו את הריהוט שלהם טעים.

 

יותר טרמיטים במאה ה־21

הטרמיט הוא חרק קטן וחיוור, החי במושבות של עד 2 מיליון פריטים, בתוך עצים יבשים או במעמקי האדמה. מה שהופך את הטרמיטים לגורם מזיק בבית, הוא התזונה שלהם: המורכבת מסוגי עץ שונים, ולכן הם עלולים לאכול את הדלתות, המשקופים וידיות העץ. רהיטי עץ נגועים בטרמיטים אולי לא ייראו כך במבט ראשון, אך בדיקה מעמיקה עלולה להראות כי כל העץ חלול מבפנים, והרהיט עלול להתפורר ולקרוס בסופו של דבר.

 

בישראל קיימים שבעה מיני טרמיטים, בעיקר לאורך שפלת החוף, דרום הארץ ומדבר יהודה. במאה ה־21 נצפה גידול משמעותי בשכיחות הטרמיטים בישראל. הסיבה לכך היא ככל הנראה ריבוי הגינות המושקות ושפע המזון (תאית) היוצרים תנאים אופטימליים להתבססות המושבות. בעונות המעבר ניתן לראות טרמיטים מכונפים, הנצפים בעיקר באזורים שבהם ישנן מושבות טרמיטים בנות למעלה מחמש שנים.

 

לדברי גל כהן, מדביר בעברו שכיום משמש כיועץ לחברות וארגונים בנושא הדברה ושותף בחברת אר.פי.סי המפתחת ומייצרת חומרי הדברה למדבירים ולקוחות פרטיים, ככל הנראה אין יותר טרמיטים בשנים האחרונות אלא שהמודעות להימצאותם גברה. "בארה"ב התופעה הרבה יותר שכיחה מכיוון שרוב המבנים שם עשויים מעץ. בישראל יש עלייה במודעות רק בשנים האחרונות. אם פעם אדם היה בונה וילה בראשון לציון והיה רואה תלולית בוץ ומקסימום מפרק אותה, בהמשך כשהיא שוב הופיעה הוא כבר הלך לבדוק מה זה ואז נחשף לנושא".

 

מתחפרים בשקט בדלתות ובמשקופים (צילום: קובי קואנקס)
מתחפרים בשקט בדלתות ובמשקופים (צילום: קובי קואנקס)

 

כהן מסביר שהטרמיטים הם חרקים חברתיים. "טרמיט לבד לא מסוגל לשרוד. הם חיים יחד בקומונה וכולם משרתים את המלכה של הקן, ממש כמו נמלים. פגיעה במלכה גורמת לקריסת הקן.

 

"צריך להבין שהטרמיטים היו כאן מאז ומעולם", מדגיש כהן. "מדובר בחרק חיוני לסדר האקולוגי, שתפקידו לאכול עץ יבש, ובלעדיו היינו טובעים בעץ יבש. למעשה, טרמיט לא תוקף עץ טרי וצומח. הבעיה מתחילה כאשר בני האדם בונים בכמויות, כמו בח־300 בחולון ובמערב ראשון לציון, ולמעשה משתלטים להם על מרחב המחייה. כדי לשרוד, ובאין לו את המזון כמו שברא אותו הטבע, הוא מוצא את המזון שלו בסלון של השכנים".

 

כהן מסביר כי הטרמיטים חיים מתחת לאדמה, וחשיפה לאור ולאוויר הורגת אותם. לכן הם מטפסים מתוך האדמה, דרך משקופים ודלתות, ומאכלים אותם מבפנים בשקט, מה שמאפשר להם להמשיך בעבודתם מבלי להיחשף. "שילוב של קרקע ולחות גורמים להופעת טרמיטים. כך למשל, הדיונות מסביב לחולון וראשון לציון, בתוספת הלחות מן הים, הם מקום מצוין עבורם. ברמת הגולן, לשם השוואה, קשה לטרמיטים לעלות אל פני השטח מכיוון שמדובר בקרקע סלעית וקשה שקשה להם לחדור".

 

לדברי כהן, על רשויות הבנייה היה לחייב את היזמים והקבלנים לבצע בדיקות להופעת טרמיטים, ממש כמו שעליהם לבצע בדיקת מי תהום. "בראשון לציון זו חובה כחלק ממתן טופס ארבע, הבעיה היא שבארץ אין מספיק מומחים לנושא וכך, מי שמעניק את האישורים, עושה בעצם בדיקה שטחית ולא כל כך מקצועית. 90 אחוז מהמדבירים לא מבינים בטרמיטים כי זו תופעה שלא הייתה כל כך מוכרת בארץ לעומק, ולכן מעט החומר הנלמד בבתי הספר להדברה נחשב למיושן מאוד. הפתרון היחיד שמוצע הוא לבצע קדיחות באדמה ולהחדיר אל מתחת לפני הקרקע חומר הדברה שייצור מעין בידוד בינה לבין הבית. מדובר בפתרון לא אסתטי, לא כל כך יעיל ויקר מאוד".

 

בשנים האחרונות היה כהן שותף לפיתוח מספר מוצרים לטיפול בטרמיטים, אחד מהם הוא ג'ל שכל אדם יכול ליישם בבית ללא צורך ברישיון הדברה. "מפזרים בבית כמה נקודות מהג'ל, והטרמיטים לא יודעים שמדובר ברעל. מכיוון שהם חרק חברתי הם קודם כל מביאים אותו לקן ואז המלכה מורעלת וכל הקן קורס", מסביר כהן ומסכם: "צריך להבין שאין פתרון קסם נגד טרמיטים, ולכן כל הזמן צריך להיות במעקב ובטיפול".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות