כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מהפרדה לשיתוף

"ראש העיר ממשיך להתעלם מצורכי התושבים הערבים". הפגנה בכרמיאל צילום: נחום סגל
"ראש העיר ממשיך להתעלם מצורכי התושבים הערבים". הפגנה בכרמיאל צילום: נחום סגל
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ערביי כרמיאל רוצים הכרה ושוויון זכויות

בית ספר ערבי ראשון, התעלמות העירייה, הדרת ערבים והחשש שכרמיאל, כעיר מעורבת, תהפוך למוקד של מתח ואלימות. הדוברים בכנס לעידוד דו קיום בערים מעורבות, שנערך בעיר, שירטטו תחזית מדאיגה

רותם אטיאס 
פורסם: 06.11.16, 08:29

יהודים וערבים התכנסו בכרמיאל ביום שני לכנס שנועד לקדם דו קיום, תחת הכותרת "מהפרדה לשיתוף". את האירוע יזמו חברי הפרויקט "חברה משותפת בכרמיאל", והוא התקיים בחסות מנכ"לית אירגון שתי"ל, רונית הד, ומנהלת הפרויקטים ב"קרן פרידריך אברט", יהודית סטלמך.

 

קראו עוד ב-mynet:

 

"לא כל התושבים רשומים כתושבי העיר". הפגנה בכרמיאל (צילום: נחום סגל )
"לא כל התושבים רשומים כתושבי העיר". הפגנה בכרמיאל (צילום: נחום סגל )

 

האירוע נערך לאור העלייה במספר התושבים הערבים המתגוררים בכרמיאל ובמטרה לסייע לקיום חברה משותפת בערים המעורבות. חברת הפרויקט "חברה משותפת בכרמיאל", זינאת קאדרי: "הקבוצה מורכבת מנשים וגברים, יהודים וערבים, שוחרי שלום ושוויון, שמטרתם לקיים בכרמיאל מרחב משותף".

 

אחד הנואמים בכנס, פרופ' יוסף ג'ברין מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, הציג תחזית מדאיגה: "אם לא ינוצל נכון המצב המרחבי בערים השקטות
יחסית כיום, עלולות הערים האלה להפוך למוקדי מתח ואלימות קשה, דוגמת ירושלים המערבית והמזרחית".

 

פרופ' ג'ברין אמר עוד, כי בעקבות המחסור החמור בקרקעות לבנייה בכפרים, עוברים הזוגות הצעירים לערים המעורבות. לכן, באופן אבסורדי, בערים שהוקמו על פי הגדרתן לשם "ייהוד הגליל", כמו כרמיאל ונצרת עילית, ניכרת עלייה חדה במספר התושבים הערבים. "אם לא יתקיימו עבורם תנאים ומרחבים משותפים", אמר, "עלולה להיווצר אווירת מתח מיותר".

 

פרופ' ג'ברין אמר שהפתרון ליצירת מרחבי אמון טמון ב"מגורים משותפים ונטולי מגדרים וקריטריונים המבוססים על גזע, משוחררי צבא, דתיים וכו'. מעין מודל של ערים 'מגוונות', הכוללות מרחבים משותפים בבתי הספר, בגנים, במרכזי הספורט ובמגורים תוך הכרה והכלה של האחר".

 

קאסם בכרי, תושב כרמיאל, מורה ופעיל חברתי, הציג את החזון לערים המעורבות והתייחס לקשיים ולפעילות בעקבות מה שהוא מכנה, "הדרת התושבים הערבים בכרמיאל ממערכת החינוך בעיר". לדבריו, למרות הפניות החוזרות והנשנות לעיריית כרמיאל, עדיין מסרבת העירייה למסור את המידע המדויק אודות מספר התושבים הערבים בעיר, בטענה שמעולם לא בדקה זאת.

 

בכרי: "לצערי, ראש העיר ממשיך להתעלם מצורכי התושבים הערבים בכרמיאל. אנו דורשים שיהיה ראש עיר של כל התושבים, כמצופה מראש עיר אמיתי. מי שלא מכיר את ההיסטוריה, עלול לשחזר את ההיסטוריה. אני מציע לו ללמוד מהמקרה של נצרת עילית, שם הקמת בית ספר ערבי כמעט בלתי נמנעת על אף ההתנגדות של ראש העיר הקודם.

 

"אנו נמשיך במאבק ערבי-יהודי-דמוקרטי נגד הדרת הערבים בכרמיאל, ונמשיך לפעול למימוש מלוא הזכויות המגיעות לנו כתושבי העיר, ובראשן הקמת בית הספר הערבי הראשון בכרמיאל".

 

מנהל "מרכז חיפה לדיאלוג ויישוב סיכסוכים", ירון לוין מ"בית הגפן" שבחיפה, אמר בכנס: "פעילות המרכז לא מתמקדת רק בנושא היהודי-ערבי, אלא במרקם היחסים בין התושבים והקהילות השונות בכלל, מתוך תפישה בין תרבותית ובמטרה לאפשר היכרות בין אנשים, ופעולה משותפת לחיזוק הלכידות והחוסן הקהילתיים ומתן קול לאוכלוסיות מודרות".

 

לוין נתן מספר דוגמאות לפעילות המרכז, כמו גישור ובניית הסכמות בבתים משותפים, הקמת פורום מנהגים בין דתי ודיאלוג משטרה-קהילה. עוד סיפר על התפקיד המרכזי אותו מילא המרכז בשנה שעברה ולפני שנתיים בהיערכות העירונית לקראת החפיפה בין יום הכיפורים ועיד אל-אדחא, כדוגמה לגישה הרואה בקונפליקט ובשוני הזדמנות לצמיחה.

 

דואא דיאב, ממארגנות האירוע: "כרמיאל היא כבר לגמרי עיר מעורבת. זאת, למרות שהתושבים הערבים בה לא מקבלים התייחסות וייצוג בתוך הממסד העירוני, או משאבים מבחינת החינוך והתרבות, וזה מצער מאוד.

 

"שלחנו לפני סוכות מייל ללשכת ראש העיר, ואף אחד לא התייחס. מצד אחד, זה לא מפתיע אותי, אבל מצד שני, זה גם לא מאכזב, למרות שאני מאוד רוצה שראש העיר יבוא לכנסים. הוא צריך להבין שאנחנו לא ממציאים דברים, אלא קמנו כדי לדבר על עובדות קיימות ומספרים. לצערי, אם לא נשתף פעולה, נמשיך לראות את ההתדרדרות ביחסים בין התושבים הערבים ליהודים, ואפשר לראות ברשתות החברתיות איך השיח נהיה אלים".

 

כמה ערבים מתגוררים בכרמיאל? "המצחיק הוא שכששאלנו, אמרו לנו שהם אף פעם לא בדקו את הנתון הזה. לפי הנתונים שיש לנו, בשנת 2010 היו 1,100 משפחות ערביות בכרמיאל. אני מאמינה שהיום המספר הזה כבר צמח. הבעיה היא שלא כל התושבים רשומים כתושבי כרמיאל, וזה פוגע במספרים שיגדירו רשמית את העיר כמעורבת מבחינה ביורוקרטית".

 

מהעירייה נמסר: "עיריית כרמיאל נוהגת בשוויון מוחלט בהתאם לחוק, ונותנת לכל תושביה את השירותים המגיעים להם על פי החוק. לראש העיר לוח זמנים צפוף, ולכן לא התאפשר לו להשתתף בכנס".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות