כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
טונים גבוהים

רביבו. הסעיר את המגזר הערבי צילום: אבי מועלם
רביבו. הסעיר את המגזר הערבי צילום: אבי מועלם
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ההצעה של ראש עיריית לוד נגד קולות המואזין: קריאות 'שמע ישראל'

ראש עיריית לוד יאיר רביבו הציע במהלך ההקפות השניות בשמחת תורה להשמיע קריאת 'שמע ישראל' למול קריאות המואזין, שעוצמתן גורמת למטרד רעש. ההלצה לא התקבלה בברכה אצל שייח' המסגד הגדול בעיר: "ראש העירייה החליט לפתוח במלחמה". בעירייה בכל זאת מתכוונים להילחם במטרד הרעש באמצעות קנסות והחרמת רמקולים

שי אלבלינג 
פורסם: 03.11.16, 13:56

אמירה של ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, לפיה הוא שוקל להשמיע ברמקולים ברחבי העיר קריאת 'שמע ישראל' בכל עת שתישמע קריאת מואזין בשכונות הערביות בעיר, עוררה מהומה גדולה בקרב אנשי המגזר הערבי.

 

עוד בשפלה:

הילדים הרסו את גינות המשחקים? שההורים ישלמו

 

דבריו של רביבו נאמרו בעיצומו של טקס הקפות שניות שהתקיים ביום שני שעבר במרכז שיכון חב"ד בעיר. בטקס, שבו נכחו בכירי העירייה, ראשי השכונה החרדית ואלפי משתתפים נוספים, עמד רביבו במרכז הבמה כשהוא אוחז בספר תורה, ובשלב מסוים קרא חבר מועצת העיר אריה לוי קריאת 'שמע' בקול גדול.

 

מיד לאחר שסיים את קריאתו, נטל רביבו את המיקרופון לידיו ואמר: "נתן קונטרה? נתן?", בהתייחסו לקריאתו של לוי אל מול קריאת המואזין במסגדי העיר, והוסיף: "מקליטים את זה, ומעכשיו יופנה אליהם בכל פעם שיחרגו מהרעש, מקובל עליכם?".

 

לאור התשואות שקיבל מהקהל, הוסיף רביבו ואמר כי 15 מבין חברי מועצת העיר הם יהודים, וארבעת הנותרים ערבים, והדגיש כי עשרה מתוך חברי המועצה היהודים הם חובשי כיפה. "זה אומר", הכריז רביבו בפני הקהל, "כי בשבוע הבא נתפלל מנחה וערבית בתוך ישיבת המועצה".

 

"מטריד לפנות בוקר"

שעות ספורות לאחר שהופץ הסרטון מאירועי החג בשיכון חב"ד, התעורר שיח סוער ברשתות החברתיות, כאשר שני הצדדים - המוסלמי והיהודי - התגוששו ביניהם מילולית.

מי שקיבל בהפתעה גמורה את הדברים, וסירב להאמין כי נאמרו עד שהאזין להם, הוא אימאם המסגד הגדול שבעיר העתיקה, השייח' יוסף אלבאז, אחד מאנשי הדת הבכירים בלוד.

 

"ראש עיריית לוד החליט לפתוח במלחמה דתית בלוד", אומר השייח' אלבאז בכעס. "המואזין לתפילה זה המצב הקיים מקום המדינה ועד לרגע זה, ואין לפגוע במצב הקיים. אין לפגוע במצוות הדתיות האיסלאמיות בלוד".

 

לטענת השייח' אלבאז, אין לאנשי הדת המוסלמים ולתושביה הערבים של העיר שום כוונה לנהל משא ומתן בנושא עוצמת הרמקולים שדרכם משודרות תפילות המסגדים בעיר.

 

"לא נסכים לשים את עניין המואזין לדיון. זה עניין שאינו ניתן למשא ומתן, זה חלק מהדת שלנו. מי שפוגע במואזין פוגע באיסלאם, ולזה לא ניתן יד".

 

על כוונתו של רביבו להשמיע את תפילת 'שמע ישראל', אומר השייח' אלבאז: "בקריאה הזאת שלו הוא משמיט את הבסיס לטיעון שלו, והוא רוצה לגרור את העיר למקומות אפלים, למקום של מלחמה דתית, ואני שואל - האם זה ישרת את העיר לוד? נחשפה זהותו האמיתית של ראש העירייה. השתקת המואזין ממניעים דתיים בלי כל קשר לרעש, וזה מעשה שהוא חוסר אחריות ציבורי ומוסרי".

 

"שינמיכו את הרמקולים"

סוגיית עוצמת הרמקולים שמהם בוקעת קריאת המואזין עולה מעת לעת ברשתות החברתיות ברחבי העיר, והנושא נידון לא מעט פעמים במהלך ישיבות מועצת העיר.

במהלך השנה החולפת נעשו ניסיונות להביא להנמכת העוצמה של הרמקולים במסגדים, בטענה כי הם חורגים מדרגת הרעש המותרת בציבור מבחינת מדדי איכות הסביבה. אולם עד עתה לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה בנושא זה.

 

לטענת חבר המועצה עמיחי לנגפלד, שהשתתף באירוע ההקפות המדובר, על התושבים המוסלמים להנמיך את עוצמת הרמקולים. "אין בעולם הערבי אח ורע לעוצמה של רמקולים מהמסגדים, ובשכונות מסוימות יש רמקולים אלחוטיים שמופנים לרחוב ומייצרים רעש", אומר לנגפלד. "אין לי דבר נגד הדת, כל דת שהיא, אבל עליהם להתחשב בנו בנושא הרעש".

 

מי שסובלים מרעש המואזין הם בעיקר תושבי השכונות הסמוכות לשכונות הערביות שבהם פועלים מסגדים - רמת אשכול, נווה ירק, פרדס שניר ושכונת הרכבת. בקירבה גיאוגרפית של כמה מאות מטרים נמצאות גם שכונות יהודיות כמו רמת אליישיב, רסקו, רמט, שיכון ממשלתי וגני אביב.

 

חיים ממן, תושב שכונת רמט, סבור כי שני הצדדים לא יכולים להגיע לפתרון, מאחר שמדובר בסוגיה דתית: "דת זה דבר בסיסי וקיצוני ואי אפשר להתפשר בו, כי כל צד משוכנע בצדקת הדרך והאמונה שלו, והאמת שזה לגיטימי לגמרי. כבר עשרות שנים שאנחנו חיים פה יחד בעידן המודרני, ובשכונות שלנו תמיד שומעים את המסגדים קוראים כמה פעמים ביום, וזה מטריד בעיקר בשעות שלפנות בוקר, אבל כנראה שאין ברירה ונצטרך להמשיך ולחיות עם המצב הזה, להסתגל".

 

חוסיין אבו גאנם, תושב שכונת פרדס שניר, מאמין שהסערה שהתעוררה סביב האמירה של רביבו תשקע במהירות. "אמר אז אמר, אז מה?", אומר אבו גאנם. "זה נאמר כי זה היה בחג של היהודים, מול כל המאמינים, ואני חושב שגם הוא בעצמו לא חושב שזה הגיוני לתת קונטרה. המסגד והתפילות זה האמונה שלנו, בדיוק כמו שהיהודים מתפללים כל יום כמה פעמים, ככה היה וככה יהיה, ובכלל, הרעש מהמואזין נמשך רק כמה דקות ואז מפסיק".

 

מסגד בלוד. מחפשים פתרון לעוצמת הרעש (צילום: אבי מועלם)
מסגד בלוד. מחפשים פתרון לעוצמת הרעש (צילום: אבי מועלם)

 

חבר מועצת העיר עבאד אבו גאנם, הגורם המתווך בין שני המגזרים, מגדיר את הכרזתו של רביבו 'אבסורד'. "רביבו והחברים טוענים שהבעיה של המואזין

היא שהוא מייצר רעש, אז מה בדיוק הרעיון לבוא ולייצר מוקד רעש חדש?", תוהה אבו גאנם. "זה פרדוקס גדול, אם זה באמת נכון, להכניס רמקולים לשכונות היהודיות, כי שם זה יקרה, ולעשות עוד רעש בתוך השכונות האלה. מי שרוצה לעשות דבר כזה מחפש להתבדח. טוב יעשו רביבו וחברי המועצה אם ידאגו לטפל בדברים החשובים באמת בשכונות המגזר הערבי - בעיות התשתית, החשמל והביוב. אני לא חושב שיש הרבה אנשים שמתייחסים ברצינות לאמירה של רביבו, אבל דבר אחד בטוח, היא מעיקה על האווירה, גורמת לבעיות וסתם מחריפה את היחסים בין המגזר היהודי לערבי".

 

בשבוע שעבר, כנראה בעצת גורמים בהנהלת העיר, פרסם רביבו הודעת הבהרה בנוגע להכרזתו. בהודעה, שהועברה לבכירי המגזר הערבי, מציין רביבו כי "עיריית לוד והעומד בראשה מעולם לא ניסו לפגוע בדת האיסלאם ובמסורת התפילה, ולפיכך כל אמירה כי אנו מבקשים לפגוע במסורת הקריאה לתפילה במואזין היא הסתה, שמטרתה לחבל ביחסי הדו־קיום בין יהודים לערבים בעיר לוד".

 

עוד כותב רביבו, כי מה שמפריע לציבור לדעתו הוא העובדה שהתפילות במסגדים משודרות בעוצמה גבוהה מדי, ושבחלק מהמסגדים משודרות התפילות לעבר הרחובות במשך שעות, דבר שהוא בעייתי מבחינת העירייה והתושבים.

 

בנוסף, הדגיש רביבו את רצונו לקיים אורח חיים שקט ורגוע בין כל המגזרים בעיר, וכתב שמי שמפיץ דברים אחרים, כל מטרתו היא "לעשות רווח פוליטי ולא אכפת לו לחמם את האווירה ולפגוע בעיר כולה".

 

השייח' אלבאז, שקיבל גם הוא את מכתב ההבהרה של רביבו, מטיל ספק ברצינות הדברים שנרשמו בו: "לאור ההקלטות ומה ששמענו, הנייר הזה לא שווה עכשיו את הדף שהוא נכתב עליו, וחבל, כי אנחנו באמת חושבים שאפשר אחרת".

 

מעיריית לוד נמסר בתגובה: "אין המדובר בהצהרה, אלא לכל היותר בהלצה. ראש העירייה איפשר לחבר המועצה אריה לוי לקרוא בקול את 'שמע ישראל' בשל היכולות הווקאליות הגבוהות שלו כפייטן, באופן שהזכיר מאוד את סגנון המואזין, וכשסיים פנה ראש העירייה לקהל ואמר בהומור שזה יכול להחליף את קריאות המואזין. יובהר כי אין כל כוונה לאכוף את חוק הרעש באמצעות עבירה על חוק הרעש.

 

"בשלוש השנים האחרונות נעשו ניסיונות למצוא דרכים להתמודד עם תופעת קריאות המואזין, במישור המשפטי, שכן מדובר בהפרה בוטה של חוק הרעש, במקביל להידברות, כדי להנמיך באופן ניכר את עוצמת הרמקולים, אולם עד כה ללא הואיל. יובהר כי הנהגת העיר והעומד בראשה מכבדים את דת האיסלאם ואין שום ניסיון לפגוע בה ובתושביה הערבים של לוד. אולם בענייני חוק וסדר, ובכל הקשור לרעש במרחב הציבורי, אין הבדל בין תושב יהודי לתושב ערבי. תושבי לוד כולם, ואין זה משנה מהם דתם, מינם, או מוצאם, זכאים לאיכות חיים, לחיות כאן בשקט, תוך שמירה על ערכים של כבוד, סובלנות, רגישות לזולת, הידברות ושמירה על זכויות האדם.

 

"העירייה והמשטרה פועלות בשיתוף פעולה. בכוונת המשטרה לאכוף הצבת מערכות שמע במסגדים, למדידת עוצמת הרעש, מה שיאפשר הטלת קנסות והחרמת רמקולים ככל שתהיה חריגה מהוראות החוק. במקביל, פועלת העירייה לתיקון חוק העזר המקומי, שמסמיך פקחים עירוניים לקנוס אישית מואזינים שיעברו על החוק. עיריית לוד תמשיך במאמציה בשיתוף רשויות החוק מחד ומנהיגי דת מוסלמים מאידך, למצוא דרכים נאותות ואת האיזון שבין החובה לשמור על איכות סביבה ומניעת רעש במרחב הציבורי, לבין שמירה על חופש דת ועל מסורת דתית־תרבותית".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות