כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הספארי

קיפוד מטופל בדבש צילום: באדיבות הספארי
קיפוד מטופל בדבש צילום: באדיבות הספארי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

התרופה הסודית של בעלי החיים

מחקרים רבים הראו שלדבש יש סגולות ריפוי. גם בספארי משתמשים בחומר המתוק כדי לסייע לבעלי החיים, למשל לקיפודים שסובלים ממחלות עור ולמותק הפיל שסובל מפצעים בכפות הרגליים

שגית הורוביץ 
פורסם: 01.11.16, 08:51

כל כך הרבה דבש אכלנו החודש — את התפוח טבלנו בדבש, אחר כך אמרו שכפית דבש לפני הצום עושה פלאים ושומרת על רמת סוכר טובה לאורך זמן ממושך ויש שנוהגים לטבול את חלת השבת והחג בדבש במשך כל חודש תשרי.

 

אבל דבש אינו רק מזון בריא אלא גם תרופה טובה ומוכרת. הסבתות שלנו נהגו לספר בשבחו של הדבש ולציין כי הוא טוב לריפוי דלקות גרון, צרידות ושלל מחלות.

בתקופה האחרונה גם הווטרינרים שלנו בספארי מנסים לחזור אל "תרופות סבתא" אלו בתקווה למצוא מזור לכאבים, לפצעים ולמחלות של בעלי החיים.

 

עוד ברמת גן:

עברה מהפך: חני נחמיאס חושפת את סיפור חייה

 

קיפוד מטופל בדבש (צילום: באדיבות הספארי)
קיפוד מטופל בדבש (צילום: באדיבות הספארי)

 

כך בעצם נכנס בעת האחרונה הדבש ל"סל התרופות" של בעלי החיים בספארי ושל בעלי החיים המטופלים בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.

 

לדבש תכונות אנטי בקטריאליות, ומחקרים רבים מעידים שלדבש יש סגולות ריפוי. אפשר למרוח אותו על פצעים ועל כוויות ואחר כך לחבוש את המקום הפגוע בתחבושת, והדבש, בשל תכונותיו, קוטל את החיידקים המזהמים וסופח נוזלים.

 

איך זה בעצם קורה? בתהליך יצור הדבש הדבורים מוסיפות אנזים שמייצר באופן קבוע ומדויק מי חמצן מהסוכרים, ונוכחותם של מי החמצן בדבש היא המאפשרת

חיטוי יעיל של הפצעים והזיהומים.

 

אבל אולי כדאי לחזור קצת אחורה. הדבש הוא מקור מזון חשוב לדבורים בעיקר בתקופה הקרה שבה אי אפשר למצוא פרחים. הדבש הוא מקור אנרגיה מצוין לדבורים וגם לבני אדם ולבעלי חיים אחרים, משום שהוא מכיל סוכרים פשוטים שהגוף יכול להשתמש בהם בנקל. כדי לייצר דבש הדבורים חייבות לאסוף צוף מהפרחים, את זה כל ילד יודע. את הצוף אוספות הדבורים הפועלות בעזרת מעין חדק ארוך וגמיש אשר נמצא על ראשן.

 

הצוף עובר דרך פיה של הדבורה אל קיבת הדבש בחלל הבטן, ושם הוא נשמר ומעובד. בקיבת הדבש קיימים אנזימים, שהם חלבונים המזרזים תגובות כימיות, והם עוזרים לפרק את הסוכרים המורכבים לסוכרים פשוטים מהם הנקראים פרוקטוז וגלוקוז.

 

הצוף המעובד נפלט אל פיה של הדבורה ונאגר בכוורת בתאים משושים.

 

הפועלות מנפנפות בכנפיהן, ובגלל הנפנוף הזה נחשף הצוף בתאי הכוורת לזרמי האוויר.

 

נפנוף הכנפיים נמשך עד שהדבש מתייבש ותכולת המים בו יורדת.

 

בפתח כל כוורת עמלות כ־12 דבורים על הזרמת אוויר רצופה לשם שמירה על מזג אוויר קבוע וייבוש הצוף. ממש לא קל להיות דבורה פועלת.

 

התאים המלאים נחתמים בדונג כדי למנוע את קלקול הדבש. הדבש נשמר גם בשל מי החמצן (H2O2) שנוצרים בו.

 

לשם ייצורו של ק"ג דבש נדרש עמל רב — יותר ממיליון מעופים של דבורים.

 

בבית החולים לחיות בר מטפלים בבעלי החיים בדבש שלא עבר תהליך חימום ותהליכי עיבוד נוספים והוא מתאים לריפוי. אפשר למרוח אותו על פצעים פתוחים, על זיהומים בעור ועוד. הדבש נמצא יעיל ביותר לטיפול בקיפודים הסובלים ממחלת עור שבגללה נשרו קוציהם, וכן לטיפול בפציעות שנגרמו ממלכודות ובעוד פציעות חיצוניות.

 

גם בעלי החיים בגן החיות שלנו מטופלים בדבש. כך למשל ג'ינג'ס הגמל הדו דבשתי שסובל לעתים מפצעים בעור מקבל טיפול בדבש. מותק הפיל שלנו בן ה־56 סובל לעתים רבות מפצעים בכפות הרגליים או מעור פרא שגדל באזור הציפורניים. כל כך הרבה שמנים ומשחות נוסו על רגליו עד שגילינו את הדבש.

 

מלבד התכונות האנטי בקטריאליות שלו הדבש אינו מייבש, כך שגם אם העור יבש וסדוק אין חשש שייגרם ייבוש נוסף בשל המריחה.

 

מאז התחלנו להשתמש בדבש, העור של מותק הפיל כבר הרבה פחות עור של פיל.

 

הכותבת היא דוברת הספארי

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות