כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
רצף הצלחות

נוי דריהן. קודם גלישה, אח"כ לימודים צילום: יוסי דוס-סנטוס
נוי דריהן. קודם גלישה, אח"כ לימודים צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

רק בת 17: התקווה הישראלית למדליה באולימפיאדת טוקיו

היא זכתה שלוש פעמים ברציפות באליפות אירופה, היא אלופת העולם לשנת 2015 והיא נחשבת לאחת התקוות הגדולות של ענף הגלישה הישראלי. נוי דריהן (17), שתנסה להגן על תואר אלופת העולם בתחרות בקפריסין בחודש הבא, ממשיכה להתאמן באינטנסיביות וחולמת על מדליה אולימפית

מאיר אוחיון 
פורסם: 31.10.16, 07:53

העיר אילת היא כידוע חממה לגידול אלופים בענפי הגלישה והשיט. עוד לפני ששחר צוברי חזר מבייג'ין עם מדליה אולימפית, הצליחו גולשים ושייטים אילתים רבים להגיע רחוק ולזכות בכל מיני תארים, אבל לא נשארו בתחום מספיק זמן כדי להמשיך באותו מסלול. בכל זאת, בענף ספורט כה תובעני ויקר, לא כל אחד יכול להמשיך להתחרות ולהיות עקבי בדרך הארוכה והמייגעת למדליה אולימפית.

 

עוד באילת:

 

אבל יש גם יוצאי דופן. אחת מהן היא נוי דריהן (17). הגולשת הצעירה והמוכשרת שברה כל שיא אפשרי - באליפות אירופה שהייתה בעבר באילת סיימה דריהן במקום השלישי בדגם 7.8 מטר. שנה לאחר מכן ניצחה את אליפות אירופה באגם גארדה באיטליה, וזכתה לראשונה בתואר אלופת אירופה. הזכייה הזו זיכתה אותה בכרטיס לאולימפיאדת הנוער בסין שבה סיימה במקום השמיני והמכובד.

 

לאחר הזכייה עברה דריהן לגלוש בדגם האולימפי, וגם בו קצרה הצלחה. בשנת 2015 זכתה בדאבל, גם באליפות אירופה באיטליה, ושבועיים לאחר מכן זכתה באליפות העולם בפולין. היא זכתה בשתי מדליות זהב וביססה את מעמדה בצמרת העולמית של הגולשות עד גיל 17 ו־19. באליפות העולם האחרונה שנערכה בחודש פברואר השנה באילת סיימה דריהן במקום השלישי עד גיל 21.

 

גם שנת 2016 האירה פנים לנוי דריהן והיא הצליחה לשמור על תואר אלופת אירופה, ובאליפות שהיתה בפינלנד זכתה בתואר אלופת אירופה בפעם השלישית

ברציפות. בימים אלה מתכוננת הגולשת האילתית לשמור על תוארה גם באליפות העולם שתהיה בחודש נובמבר בקפריסין. עבור דריהן, תחרות אליפות העולם היא עוד שלב בדרך לאולימפיאדת טוקיו 2020. "אני רוצה להגיע לאולימפיאדה. אם חברים שואלים אותי אם אני הולכת לזכות בתואר, אני פשוט אומרת שאעשה את הכי טוב שלי. אי אפשר להבטיח מדליות, אבל אני עושה הרבה כושר ומבלה הרבה במים", היא אומרת.

 

בלי אופוריה

עם דריהן שוחחנו בזמן שהיא מתאמנת לקראת אליפות העולם במחנה האימונים של נבחרת ישראל. "אנחנו נוסעים להרבה מחנות אימונים ובתקופה האחרונה זה ממש אינטנסיבי, אני ממש עייפה", היא אומרת ומוסיפה שמחנה האימונים הזה היה מוצלח.

 

אף שבאמתחתה של דריהן רשימת הישגים מרשימה יותר מזו שהייתה לגולשות כמו לי קורזיץ ומעיין דוידוביץ' בצעירותן, היא לא נותנת להצלחה לסנוור אותה. "אני חושבת רק על עצמי ופחות אוהבת להתעסק באחרים", היא אומרת. "למרות הרזומה, אני מעדיפה להישאר כמה שיותר עם רגליים על הקרקע, לעשות את העבודה ולא להיסחף יותר מדי או להיכנס לאופוריה".

 

נוי דריהן - חולה על הים (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
נוי דריהן - חולה על הים (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

היריבות שלך קצת חוששות ממך, בגלל המעמד שביססת בענף הגלישה והתארים שזכית בהם בתחרויות בחו"ל?

"ברור שכל אחת חוששת מהגולשות הטובות שמאיימות עליה, אבל אני לא יהירה ולא מגיעה מראש לתחרות בהרגשה שאני הולכת לנצח. אני לא אוהבת את זה. אני לא אוהבת להבטיח מדליות, אני לא אוהבת לומר שאני באה לנצח. אני אוהבת לבוא פשוט, ולא לצפות ליותר מדי".

 

זה בגלל החשש להתאכזב אם לא תצליחי?

"משהו כזה. אני מאמינה בעין הרע ולא רוצה לפתוח עין או להתבאס יותר מדי. זה מין מנגנון הגנה שפיתחתי לעצמי".

 

היית צריכה להקריב הרבה כדי להגיע להישגים שאליהם הגעת?

"כן, יש הרבה הקרבה. לחברים יש בדרך כלל זמן רק בערב או בימים שאין אימונים וזה כמעט לא קורה. בלימודים, אם אני בצפון במחנה אימונים או בתחרות בחו"ל, אז אני כמעט שלא לומדת".

 

לומדת מטעויות

כשהיא לא במחנות אימונים או בתחרויות, דריהן לומדת בכיתה י"ב, ולדבריה לא תמיד קל לשלב בין גלישה ללימודים. "אני מפספסת הרבה לימודים", היא מציינת, "עוזרים לי קצת להשלים ואני לוקחת מורים פרטיים. בשנה שעברה הצלחתי לעשות את כל הבגרויות למעט בהיסטוריה, והשנה אני באמת לא יודעת מה לעשות. אנחנו ניסע הרבה למחנות אימונים בחו"ל. זה תלוי גם במורים לפעמים. למשל, ביני בלום שהייתה המורה שלי ללשון בשנה שעברה, והיא פשוט לקחה אותי כפרויקט מדי יום במשך שלושה שבועות, נתנה לי את כל כולה והוצאתי ציון טוב בלשון".

 

איך את מצליחה להתגבר על הקושי לשלב בין הלימודים לגלישה?

"האמת, זה פחות מעניין אותי. אני לא חושבת שאוכל להשלים הכל. אני משקיעה עכשיו יותר במה שאני אוהבת. הגלישה היא לא משהו לכל החיים, ולימודים אני יכולה להשלים מתישהו. אני רוצה לנצל את המומנטום שבו אני נמצאת".

 

נוי דריהן - לא נותנת להצלחה לסנוור אותה (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
נוי דריהן - לא נותנת להצלחה לסנוור אותה (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

מפריע לך שאין לך הרבה זמן לתחביבים ובילויים?

"בהתחלה זה הפריע לי קצת, אבל כבר התרגלתי וזה לא מפריע. יש לי גם חברות מענף הגלישה וגם חברות מחוץ לענף שלא קשורות לספורט, כולן מדרבנות אותי להמשיך לעשות טוב את מה שאני עושה. כיף לקבל פידבקים מהחברות".

 

במבט לאחור, היית בוחרת גם היום להיות גולשת מקצועית?

"בטח שהייתי עושה את זה גם היום כי זה משהו שאני אוהבת לעשות, זה חלק מהשגרה שלי ואני אוהבת שגרה, זה מסדר לי את היום".

 

יש משהו שהיית עושה אחרת?

"בסך הכל זו דרך ארוכה, כל אחד צריך לטעות בדרך כדי ללמוד ולתקן, צריך ללמוד מהכל, הטעויות מחשלות".

 

זמן ים

לדריהן, שתחגוג בחודש הבא יום הולדת 17, יש עוד שנה בנוער. היא גדלה בים, הרבה בזכות עסק הספורט הימי של אביה. "אני אוהבת לעשות כל דבר שקשור לים", היא אומרת. "אני כבר יודעת לרכוב על אופנוע ים בעמידה ובישיבה, אני עושה ווייקבורד (סקי מים) ואפילו יוצאת עם חברות על סירה". רוב התחביבים שלה קשורים לים, ונוסף על ספורט ימי, היא אוהבת מוזיקה מזרחית ולבלות עם חברות.

 

את דרכה בספורט הימי החלה דריהן בדגם אופטימיסט כשהיתה בכיתה ד'. שנה לאחר מכן, בכיתה ה', כשהיתה בת עשר, החלה לגלוש. כשחזרה מאחת התחרויות הפתיע אותה אביה בגלשן שקנה לה במתנה. דריהן החלה לגלוש לבד עד שרוני מאיר, מנהל המרכז הימי לשעבר שלימים הפך למאמנה, זימן אותה לאימוני קבוצת הגלישה של הצעירים בדגם 5 מטר. נוי הצטרפה לקבוצה ובמקביל גלשה וגם היתה שייטת בדגם אופטימיסט פיבר.

 

בסוף כיתה ו' החליטה סופית לעבור לגלישת רוח. "בכלל לא הצטערתי על השינוי כי השתעממתי באופטימיסט וחיפשתי משהו מאתגר", היא נזכרת. בהמשך עברה מדגם לדגם בגלישה. למרות ההישגים המרשימים שלה, לא זכתה דריהן מעולם בתואר אלופת הארץ. הכי רחוק שהגיעה על הפודיום בתחרות ארצית היה המקום השני בדגם 7.8. "עד היום אני לא מבינה איך לא זכיתי בארץ, אבל לזכות בתארים בחו"ל לדעתי יותר כיף ומרגש".

 

מה היית מייעצת לגולשות שרוצות לזכות בתארים?

"צריך לעבוד קשה, להשקיע הרבה זמן בים. זה לא מגיע בשנה הראשונה, לוקח כמה שנים להיות טוב, וצריך הרבה סבלנות לזה. אם בתחרות אחת לא מצליחים, אי אפשר להיתקע על תחרות או שיוט לא טובים ולחשוב למה לא הצלחתי, צריך להמשיך הלאה. תמיד צריך להסתכל קדימה, לא אחורה. טיפים או המלצות הייתי נותנת על טכניקות בגלישה, שיעשו אותן יותר נכון. בגדול, ההמלצה החשובה ביותר שלי היא להשקיע כמה שיותר זמן ים, זה הכי חשוב, וכמובן לצבור ניסיון בתחרויות בחו"ל".

 

כשאת יוצאת לגלוש בים ויש סביבך הרבה ילדים, שלכל אחד חלום משלו, זה מחזיר אותך לרגעים שבהם גם את עדיין חלמת?

"אני לא חושבת שבגיל הזה היה לי חלום וידעתי מה זה. תחילה זה היה כמו חוג בשביל הכיף. לאחר מכן, כשעברתי בין הדגמים השונים והתקדמתי, הבנתי באמת מה זה וגם שזו יכולה להיות קריירה. הילדים במועדון מסתכלים עליי בהערצה, הרבה מכירים אותי ואני אוהבת את כולם. עדיין לא מבקשים ממני חתימות, אולי קצת תמונות סלפי, אבל ביקשו ממני להביא להם חולצות של תחרויות בחו"ל".

 

התרגלו להצלחות

אף שזכתה בתארים מרשימים באליפות אירופה ובאליפות העולם, דריהן אינה זוכה לחשיפה של ממש בארץ. "בארץ, אנחנו בענף הגלישה זוכים בהכי הרבה תארים ופחות מייחסים חשיבות אלינו כמו למשל לענף ההתעמלות האמנותית, אולי כבר התרגלו לזה שאנחנו זוכים בתארים", היא אומרת, "אין ספק שזה קצת מפריע. הייתי רוצה שתהיה יותר חשיפה ושיותר יתמכו בנו. במדינות אחרות, גולשי הנבחרת זוכים לתמיכה גדולה יותר משלנו, ואנחנו דווקא כמדינה זוכים ביותר מדליות מאשר מדינות אחרות בענף הגלישה".

 

המשפחה והחברים, לעומת זאת, גאים מאוד בדריהן. "אני מקבלת המון מחמאות גם ממי שלא מכיר אותי כל כך", היא מספרת בחיוך.

 

מה יש לך לומר על כל ההישגים שלך עד היום?

"בטח הייתי מתבאסת אם לא הייתי זוכה בתואר כלשהו. זכיות מהסוג הזה מגבירות את המוטיבציה, זה גם חלק מהגלישה כל נושא ההישגים, וזה מדרבן אותי להמשיך".

 

עדיין יש לך פרפרים בבטן לפני תחרויות?

"תלוי איזו תחרות. האמת שאני כבר רגילה כי לא מדובר בתחרויות מטרה שלי, אבל לפני אליפות אירופה או אליפות עולם אני משתדלת שלא לבוא כל כך בהתרגשות כי לבוא עם אובר התרגשות זה לא כל כך טוב, זה מוציא אותך מפוקוס".

 

את בקשר עם גולשים וגולשות ממדינות אחרות?

"כן בטח. כשנוסעים לתחרויות, אנחנו מכירים הרבה חברים, אנחנו בקשר טוב מאוד עם הצרפתים, ההולנדים והאיטלקים. באליפות העולם באילת, גולשת מפרו נשארה כשבועיים לאחר התחרות באילת והתארחה אצלי בבית. אנחנו מצליחים לפעמים לשמור על קשר בוואטסאפ או בפייסבוק".

 

דריהן רואה בים לא בית שני, אלא בית ראשון. "מגיל אפס אני מבלה בים, חיה ונושמת ים. אם אני לא מצליחה להגיע מסיבות שונות לים, אני מרגישה שמשהו חסר לי", היא אומרת. "אני אוהבת להעביר שם את הזמן הפנוי, אני אוהבת אפילו לפעמים סתם לשבת בים. זה משהו שאני כבר רגילה אליו, זה חלק מהשגרה שלי להיות בים. כשהייתי קטנה נהניתי הרבה עם אבובים. עכשיו יש לי רשיון לאופנוע ים, אני רוכבת לפעמים עם חברות, הולכת לצלול או סתם משתזפת על החוף, או יוצאת עם סירה קטנה או עם היאכטה של אבא שלי".

 

כבר כבשת את הפסגה, היית אלופת אירופה ואלופת העולם, מה היעד הבא?

"כל זה חלק מהדרך שלי, בשביל ללמוד מטעויות, להצליח ולזכות בעוד תארים, כמובן צריך רק ליהנות מהדרך כדי שזה לא יימאס, אבל המטרה העיקרית היא כמובן האולימפיאדה. אני עובדת קשה כדי להגיע לאולימפיאדת טוקיו ב-2020".

 

"המטרה - מדליה בטוקיו"

רוני מאיר, מאמנה של נוי דריהן, מדבר על הגולשת המוכשרת וצופה לה עתיד מזהיר.

 

רוני מאיר, עד לאחרונה מנהל מועדון הגלישה, היה לאורך כל השנים מאמנה האישי של נוי דריהן. הוא הסביר ל'ידיעות אילת' כיצד גולשת צעירה כמוה הצליחה להגיע רחוק כל כך. "היו כבר גולשות טובות בעבר באילת, אבל נוי היא הראשונה גם עם ממדי גוף שונים. היא גבוהה וחזקה. יש לה גם נחישות יוצאת דופן, כוח פיזי רב, אינסטינקטים מעולים שאותם רכשה כהגאית בסירות האופטימיסט, מבחינת היכולת לזהות חילופים ולנהוג לפיהם בים".

 

עם זאת, מאיר אינו ממהר לסמן את דריהן כיורשת של גולשת כזו או אחרת. "לכל גולשת הייתה עדיפות ברוחות מסוימות. למשל, לי קורזיץ שזכתה ארבע פעמים בתואר אלופת העולם הייתה טובה רק ברוחות חזקות. ההתקדמות של מעיין דוידוביץ' לא גבוהה. נוי היא גולשת שיכולה לשלוט בצי העולמי בבוגרות. היא טובה בכל טווח הרוחות, היא מובילה על בנות גילה בצורה בלתי רגילה. לשם ההשוואה, בשנה שעברה באליפות העולם לנוער היא ניצחה את הגולשת הרוסייה שזכתה במדליית ארד באולימפיאדת ריו. לכן לנוי יש בהחלט את היכולת או את הסיכוי, ואנחנו באמת מסתכלים קדימה", הוא אומר, ומדגיש: "המטרה שלנו עם נוי היא מדליה בטוקיו".

 

לדברי מאיר, הדבר הכי חשוב עבור נוי הוא ליהנות מהדרך: "נוי ילדה שמאוד אוהבת את החיים, מאוד אוהבת לצחוק, לוקחת את החיים בצורה הנכונה, היא לא לוקחת ללב אם היא מפסידה, היא חיה את זה ונהנית מזה, וכך צריך".

 

קריירה בתחום הגלישה, הוא מסביר, היא בדרך כלל מאוד מגוונת. "לפעמים הן מנצחות ולפעמים הן מפסידות", הוא אומר, "אי אפשר רק לנצח, אבל באופן יוצא מהכלל נוי היא כבר שלוש פעמים אלופת אירופה ואלופת העולם לנוער. לנוי יש אופי של אדם חזק שמתעסק בעיקר. היא לא מתעסקת בתפל, היא רואה קדימה ויכולה להתאמן מדי יום, היא מגיעה מוכנה לתחרויות והיתרון הגדול שלה בתחרויות מטרה ברגע שצריך לספק את הסחורה, במאני טיים, היא שם".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות