כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
נגני רחוב

דניאל וינלקר צילום: תומי הרפז
דניאל וינלקר צילום: תומי הרפז
 
יעל צלניק צילום: תומי הרפז
יעל צלניק צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

איך שיר נולד: פילהרמונית הרחוב של גבעתיים

דניאל ויהונתן וינלקר ידעו תמיד שגלום פוטנציאל בנגני הרחוב הרבים שנקרו בדרכם בתל אביב, העיר שגדלו בה. את הרעיון להקים להקה שתורכב מהנגנים גלגלו עוד בילדות, ולפני חמש שנים גם מימשו אותו. כך נולדה פילהרמונית הרחוב שחבריה הם נגנים מרחבי הארץ ומטרתה להעניק להם במה מכובדת ושכר הולם. "זו התקופה הכי מאושרת בחיי", מודה אדוארד ברין, 70, נגן האקורדיון של הלהקה

איתי עמיקם 
פורסם: 10.10.16, 08:07

עוד כשהיו בני נוער היה לדניאל וינקלר ולאחיו התאום יהונתן חלום — להקים להקה שחבריה הם נגני רחוב. "אנחנו תל אביבים", מספר דניאל. "אחי ואני נתקלנו בלא מעט נגנים מוכשרים ברחובות העיר לאורך השנים. סקרן אותנו לדעת מה הסיפור שלהם. הפליא אותנו שהם מנגנים ברחוב. זה הוליד אצלנו את הרעיון להעניק לנגנים פרנסה קבועה". בדיעבד התברר לשניים כי התזמורת שהקימו העניקה לחברים בה הרבה מעבר לרווח כלכלי.

 

לפני חמש שנים ייסדו האחים עם נרקיס אלון ותנה ורהפט אשכנזי את הארגון החברתי ZE.ZE. הארגון שם לעצמו למטרה להקים עסקים בעלי ערך מוסף קהילתי. הפרויקט הראשון שקיבל עליו הארגון היה לנסות ולאגד נגנים שמופיעים בקרנות רחוב לתזמורת. דניאל מתאר כי בניגוד לציפיות שלהם לא היה מדובר במשימה פשוטה כלל וכלל.

 

עוד בפרויקט:

נגן הסקסופון מאשדוד: "חגגתי 77, כבר אין לי חלומות"

נגן רחוב בצפת: אשרי המאמין

 

פילהרמונית הרחוב ביום שישי בגבעתיים. "רצינו לשנות את יחס החברה לנגני הרחוב" (צילום: תומי הרפז)
פילהרמונית הרחוב ביום שישי בגבעתיים. "רצינו לשנות את יחס החברה לנגני הרחוב" (צילום: תומי הרפז)

 

"בהתחלה כשניגשנו לנגנים וניסינו לעניין אותם להצטרף לפרויקט נתקלנו בהרבה חשדנות", משחזר דניאל את השתלשלות האירועים. "אף נגן לא רצה להצטרף. זה היה מייגע. התברר שנגני רחוב רגילים לפניות של אנשים שחושבים שמכיוון שהם מנגנים ברחוב, יהיה קל לשכור אותם בזול לכל מיני 'חלטורות'. ההסברים שלפיהם המטרה שלנו היא למעשה ההפך המוחלט לא הועילו. לא ידענו איך לפרוץ את חומת הספקנות שלהם עד שלאחי יהונתן צץ רעיון".

 

חברי ZE.ZE הבינו שהם צריכים לשדר רצינות כדי לזכות באמונם של הנגנים. "לאבא של חבר שלנו יש משרד פרסום. ביקשנו ממנו להשתמש בחדר הישיבות המפואר שלהם באופן חד פעמי. הזמנו את הנגנים והכנו מצגת מושקעת בעברית, שבטח אף אחד מהנגנים לא הבין. ביום של הפגישה לא הייתה מוזיקה ברחובות תל אביב".

 

המשרד המהודר השיג את האפקט הרצוי. "הנגנים השתכנעו שהכוונות שלנו טובות. למעשה ביום הזה הקמנו את פילהרמונית הרחוב".

 

"במה מכובדת"

מייסדי הפרויקט ציוותו לנגנים הנבחרים את המפיקה המוזיקלית המוערכת תום דרום ושלחו אותם אל חדר החזרות. במשך תקופה לא קצרה עמלו המוזיקאים על הכנת מופע השקה. היזמים החברתיים הצליחו לרתום להופעה גם אמנים מפורסמים כמו ברי סחרוף ודני סנדרסון. הקונצרט נחל הצלחה מסחררת. כל אלף הכרטיסים נמכרו מראש. מאז וכבר ארבע שנים העסק החברתי עובד בהרמוניה מושלמת — הנגנים נהנים מהכנסה קבועה, והלקוחות של העסק, חברות גדולות, אנשים פרטיים ורשויות, משבחים את מקצועיותם של המוזיקאים המוכשרים.

 

הרפרטואר של התזמורת רחב ומגיע מהעולמות המוזיקליים של הנגנים — ממוזיקה בלקנית, דרך לחנים כלייזמריים ועד מנגינות קלאסיות. "הרעיון מאחורי

עסק חברתי הוא ליצור עסק בעל ערך מוסף שכמעט לא נזקק לתמיכה פילנתרופית", מסבירה יעל צלניק, 33, מנכ"לית ארגון ZE.ZE. "זו משימה מאתגרת מאוד, אבל לשמחתנו אנחנו מצליחים לעמוד בה. הרבה פעמים אחרי אירועים הלקוחות אומרים לנו שהם הופתעו מאוד מהרמה הגבוהה של הנגנים. זה נובע מהתפיסה המוטעית שלפיה מיזמים חברתיים הם כביכול ברמה יותר נמוכה. כעסק חברתי, אחד הדברים העיקריים שחרתנו על דגלנו הוא לייצר מוצר טוב. אנחנו לא רוצים שאנשים ירכשו את המוצר שלנו רק בשל הערך החברתי שלו. זו הדרך להצליח כעסק המשתייך למגזר הרביעי", היא פוסקת.

 

"לא הקמנו את התזמורת מתוך כוונה שהחברים בה יפסיקו לנגן ברחוב", מבהיר דניאל. "הנגינה ברחוב היא דבר מכובד מאוד מבחינתנו. בראש ובראשונה שאפנו להעניק לנגנים מקור פרנסה ראוי ובמה מכובדת להופיע עליה. מטרה נוספת שהצבנו לעצמנו הייתה לשנות את היחס של החברה לנגני הרחוב. רצינו להראות לאנשים שנגינה ברחוב היא אמנות לכל דבר, וגם נגנים מכובדים ומוכשרים עוסקים בה".

 

היזם החברתי הצעיר ממשיך ומספר כי הם גילו "שרוב נגני הרחוב הם עולים מברית המועצות לשעבר. לחלקם הגדול הייתה קריירה מפוארת בארצות מוצאם. רובם ניגנו באופן קבוע בתזמורות. בגלל קשיי השפה, פערי התרבויות ותעשיית המוזיקה הקטנה, ומשום שהם לא רצו לאבד את המקצוע שהם אוהבים, הם מצאו את עצמם מנגנים ברחוב".

 

דימוי עצמי בעלייה

רבים מהנגנים מתארים את רגע היציאה לרחוב כרגע של משבר. "כמעט כל נגן סיפר שהיה לו חודש שלם שבו הוא ניסה לאזור מספיק אומץ כדי לקחת את הכינור או החצוצרה שלו החוצה לרחוב. הרוב המוחץ ניגן במדינת המוצא שלו בהרכב, ופתאום אתה מגיע לארץ ואין לך עבודה", מסביר דניאל.

 

פליקס טפליצקי, 58, נגן הקלרנית של ההרכב שעלה ארצה מאוקראינה בשנת 1994, מספר בכנות על הכורח לנגן ברחוב: "לפני שעליתי לארץ ניגנתי בתזמורת. בישראל לא הצלחתי למצוא מקום קבוע. מהופעה אחת לשנייה יש זמן, אז מחפשים עבודות".

 

איך הרגשת ברגע היציאה לרחוב עם הקלרנית?

"בטח שהיה קשה, אבל זה יכול להיות גם נחמד מאוד. אני עושה את מה שאני יודע. לא כל אחד יכול ללכת לשמוע קונצרט בערב. אנשים עוברים ומרגישים עונג מהנגינה. אם מישהו נהנה, גם לי נגרם עונג. אני חושב שבארץ אין בן אדם שיכול לומר שיש לו מספיק כסף".

 

המטרה העיקרית שהציבו לעצמם מקימי המיזם הייתה כאמור להעניק לנגנים מקור פרנסה. "ככל שהפרויקט התקדם גילינו שהערך המוסף האמיתי שלו הוא דווקא בשורת הרווח הלא חומרית", אומרת יעל. "הנגנים העידו שהפרויקט תורם לדימוי העצמי שלהם. רוב הנגנים היו רגילים להופיע על במות גדולות מאוד במדינות שמהן עלו. אחרי שנים ברחוב פתאום מגיע מישהו ואומר להם, 'אנחנו יודעים שאתם נגנים מצוינים ואנחנו רוצים שאנשים יוכלו לשמוע את זה'".

 

"כשיצאנו לדרך עם הפרויקט", מוסיף דניאל, "חשבנו שהפרנסה תהיה הדבר העיקרי שהוא יעניק לנגנים. אחד הדברים הכי מרגשים שיצא לי לשמוע היה כשאחד הנגנים סיפר שהדבר המשמעותי ביותר שהוא קיבל מהפרויקט הוא ביטחון עצמי. לפני ההופעות שלנו הוא לא ניגן בהרכב 20 שנה. בשבילו מחיאות הכפיים של הקהל היו לא פחות חשובות מהשכר. כששמעתי את זה קיבלתי אישוש לכך שקלענו בול עם היוזמה הזאת. שכר הוא דבר חומרי שיכול להיגמר החודש או בחודש הבא. האפשרות להעניק לבן אדם חוויה כזו היא חסרת מחיר".

 

יעל צלניק  (צילום: תומי הרפז)
יעל צלניק (צילום: תומי הרפז)

 

להרגיש שייך

אדוארד ברין, 70, נגן האקורדיון של הלהקה שעלה ארצה בשנת 1991, מאשר, במבטא רוסי שובה לב, את דבריו של דניאל בנוגע לאפקט של הפרויקט: "זו התקופה הכי מאושרת בחיי מבחינת המוזיקה. זו הרגשה באמת טובה שיש לי הזדמנות לנגן עם מוזיקאים נפלאים".

 

איך הגעת ללהקה?

"כמו תמיד ניגנתי ברחוב. היו הרבה מקרים של אנשים שלקחו את הטלפון שלי ואמרו שהם יתקשרו, ופה זה נגמר. דניאל ויהונתן כן התקשרו. אמרתי להם שאני מבוגר מדי ושייקחו נגן צעיר. הם אמרו שיש מקום בשביל כולם. התזמורת נותנת לי הרבה אנרגיה. היא גורמת לי להרגיש שייך ושאולי אני באמת עוד לא כזה זקן".

 

איך ההרגשה לנגן ברחוב?

"אני לא מסכן. אני לא נכה. באתי לארץ ישראל. אני אוהב מאוד לנגן, אבל בלי השפה מה אני יכול לעשות? אז התחלתי לנגן ברחוב. פתאום אני מרגיש שמתייחסים אליי טוב. אני אוהב את המדינה הזאת ונהנה במיוחד לנגן לילדים. למדתי הרבה מוזיקה חדשה. וכן, זה לא סוד שגם רציתי להרוויח כמה שקלים. זו לא בושה".

 

רנה בורדה, 47, נגן כלי הנשיפה של התזמורת, מתאר כי מבחינתו הנגינה ברחוב היא צורך נפשי, לא פחות. "כל הופעה ברחוב היא מיוחדת. אני חייב לנגן בשביל הנשמה שלי. זה מה שנותן לי נחת. זו תרפיה", מתוודה רנה. "מוזיקה היא דרך לגעת באנשים. יש כאלו שעוברים ליד, נעמדים להקשיב למוזיקה ושוכחים למה הם יצאו לרחוב. זה רגע של קסם".

 

מה נדרש מנגן רחוב?

"נגן רחוב צריך הרבה מוזיקה בראש", משיב אדוארד. "בא בן אדם ואומר לך שהוא רוצה לשמוע באך. צריך לנגן את זה מיד. אי אפשר לומר לו 'תחזור מחר'. אני אוהב מגוון סגנונות מוזיקה — ישראלית, רומנית, ערבית, צרפתית, טורקית, הכול. יש לי בראש אלפיים מנגינות".

 

"יצא מהפרויקט הזה רק טוב", היטיב לסכם פליקס. "למדתי סגנונות מוזיקה חדשים, ואנחנו נהנים מאוד בהופעות. הכי כיף כשאנשים שואלים מתי תתקיים עוד הופעה. הפרויקט הזה עוזר לי מאוד. אין פה שאלה בכלל".

 

לאנשי ZE.ZE יש עוד תוכניות גדולות בנוגע לפילהרמונית הרחוב. רשויות מסוימות, כגון גבעתיים, שכרו את שירותי הלהקה בימי שישי כדי להנעים לעוברים ולשבים את השהות ברחוב.

 

לא מכבר התרחב הפרויקט והחל לשלוח זרועות אל עסקי החתונות. מנהלי הפרויקט הקימו את הפילהרמונית האלקטרונית, האח הקטן וההיפר־אקטיבי של התזמורת כמו שהם מתארים, שמציע מוזיקה חיה ותקליטן לזוגות ביום חופתם. "אנחנו כל הזמן מחפשים איך לחדור לשווקים חדשים", מצהירה יעל. "כרגע אנחנו מחפשים משקיעים שרואים את הפוטנציאל החברתי והכלכלי שיש לעסק הזה וחשוב להם לשמור את שתי שורות הרווח".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות