כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מחאת המלבי

עידו גל צילום: תומי הרפז
עידו גל צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

גבעתיים: סטטוס בפייסבוק הציל את דוכן המלבי מסגירה

ביום שני סגרה "המלביה" בגבעתיים את שעריה עקב דוח שקיבלה בגין השארת שולחנות וכיסאות בשטח ציבורי. פוסט שפרסמו הבעלים בפייסבוק וזכה לעשרות שיתופים ולתמיכה נלהבת מצד הלקוחות, הוביל להתערבות ראש העירייה רן קוניק במשבר ולחזרת המלבי לעיר. הבעלים עידו גל: ללא הלחץ בפייסבוק לא היינו זוכים לפתרון כזה

איתי עמיקם 
פורסם: 20.09.16, 08:17

לפני כחודש נפתח במרכז רחוב כצנלסון בגבעתיים סניף של "המלביה". אלא שזמן קצר לאחר הפתיחה נתקלו בעלי הדוכן לממכר המלבי בבעיה — בשעות הסגירה הם נאלצו לקשור את השולחנות והכיסאות שלהם בשטח הרחבה הציבורית הסמוכה לדוכן, בשל קוטנו של הסניף. חוקי העזר של עיריית גבעתיים אוסרים על השארת ריהוט מחוץ לחנויות בשטח הציבורי, ופקחי העירייה החלו לקנוס את בעלי המקום בסכום של 475 שקל.

 

ביום שני נשארה המלביה סגורה. בפוסט שפרסמו בפייסבוק, וזכה למספר רב של שיתופים, פירטו בעלי המקום את הסיבות לסגירת המקום. "לא נעים לראות מלביה סגורה. במיוחד לנו ובמיוחד כשהסיבה לכך היא תקיעת מקלות בגלגלים של עסקים קטנים, במקום לדחוף אותם קדימה", נכתב בפתח הפוסט. "הכול הולך מצוין, התאהבנו בקהל הגבעתיימי שמצדו מחזיר לנו אהבה. יש בעיה אחת קטנה, מינורית, לא מורגשת, שבגללה נקנסנו ונמשיך להיקנס כל לילה — אנחנו משאירים את ריהוט החוץ שלנו נעול בצורה מסודרת למופת, כך שהוא לא מפריע לנפש חיה".

 

עוד בגבעתיים:

"צריך לחשוב עשר פעמים לפני שאני יוצא מהבית"

הבמאי חוזר לסרט הראשון של אריק איינשטיין

ראש עיריית גבעתיים וממלאת מקומו בעימות חזיתי

 

עידו גל. "הבנו שאם לא נעשה רעש זה ייגרר עוד ועוד ולא רצינו להישאר סגורים" (צילום: תומי הרפז)
עידו גל. "הבנו שאם לא נעשה רעש זה ייגרר עוד ועוד ולא רצינו להישאר סגורים" (צילום: תומי הרפז)

 

הכותבים ציינו כי הסניף ממוקם במרכז רחבה גדולה, ואין להם די מקום להכניס את הריהוט לבית העסק. הם הוסיפו כי ניסו לאתר מחסן בקרבת מקום, אך ללא הצלחה. "המלביה אינה עסק רגיל", נכתב בפוסט. "כדי להצליח לעמוד על הרגליים ולמכור לכם מלבי נהדר בעשרה שקלים אנחנו חייבים לעמוד על מינימום הוצאות, ולכן לא נוכל לעמוד בקנסות היומיומיים".

 

בשולי הפוסט ביקשו בעלי המלביה מהלקוחות לפנות לעירייה ולדרוש ממנה לשנות את החלטתה כדי שהמקום יוכל להמשיך ולפעול. "אנו מפצירים בכם להצטרף למאבק כדי שההיגיון הבריא יגבר על הבירוקרטיה המכנית וההרסנית", כתבו.

 

הקריאה של כותבי הפוסט אכן נשמעה. הפרסום הפך ויראלי למדי וזכה למאות לייקים ולעשרות רבות של שיתופים ופניות לעירייה. ראש העירייה רן קוניק הגיב לטענות של בעלי המלביה וכתב כי "הבעיה עם השארת שולחנות וכיסאות בחוץ היא שיש פסק דין בנושא זה לאחר שהוגשה עתירה על ידי הבעלים של הפיצה בהמשך הרחוב והשופט קבע כי זה אסור ועל העירייה לאכוף".

 

בהמשך כתב קוניק: "צר לי קצת שבעלי העסק פנו ללקוחות כדי להפעיל לחץ על העירייה לפני שנפגשו איתי, רק דוח אחד ניתן לעסק בסך הכול. על זה לא סוגרים עסק ועושים קמפיין, אבל זו רק דעתי".

 

קוניק גם הציע פתרון לבעיה: "החל מחודש אוקטובר החוק מאפשר לעשות 'סגירת חורף' קבועה למשך חצי שנה. מציע לבעלי העסק לקדם את הסגירה בהתאם לחוק, ובינתיים בחצי שנה של הסגירה נמצא כולנו פתרון ראוי".

 

עידו גל  (צילום: תומי הרפז)
עידו גל (צילום: תומי הרפז)

 

אחד השותפים בעסק, עידו גל, בירך על מציאת הפתרון. "יש מאחורי החוק הזה הרבה היגיון. אסור לתת לעסקים לחסום מדרכות, אבל צריך גם להפעיל את שיקול הדעת. מול העסק שלנו יש רחבה של 120 מטר מרובע. בסך הכול ביקשנו לקפל את הריהוט באופן שלא הפריע לאף אחד".

 

גל מציין כי מאז הוא ושותפו פתחו את רשת המלבי הם נתקלו בהרבה בירוקרטיה מתישה מצד הרשויות המקומיות. "50% מהזמן שלי מתבזבז על התעסקות מול הרשויות. נאלצנו להגיע עד הכנסת כדי לקבל היתר לממכר אלכוהול. לא חסרות דוגמאות כאלה".

 

גל מוסיף: "עיריית גבעתיים התנהלה כלפינו בצורה חיובית מאוד. אני לא רוצה למתוח עליהם ביקורת. להפך. הם ניסו לעזור, והשיח איתם היה חופשי

ונגיש מאוד. מצד אחד היחס היה אדיב מאוד, ומצד אחר דברים לא זזו. בינתיים התחלנו לחטוף קנסות והבנו שאם לא נעשה רעש זה ייגרר עוד ועוד ולא רצינו להישאר סגורים".

גל מציין כי לא הופתע מכמות השיתופים שזכה להם הפוסט. "ספציפית הקהל בגבעתיים הוא קהל צעיר שמחובר מאוד לרשתות החברתיות. יש לנו הרבה לקוחות קבועים שכנראה העניין הזה היה חשוב להם לא פחות מלנו. קול ההיגיון בסיפור הזה זועק לשמים, ואני חושב שזה גם תרם לתפוצה הרחבה של הקריאה שלנו".

ייתכן שבעלי עסק אחר, שלא מודע ליתרונות של הרשתות החברתיות, לא היה זוכה לפתרון דומה.

 

"בוודאות. ללא הלחץ שהופעל באמצעות הפייסבוק לא היינו זוכים לפתרון כזה. כנראה עסק של בעלים 'מהדור הקודם' שבחיים לא נגעו בפייסבוק היה ממשיך לקבל קנסות. הפתרון גם מראה כמה החוק הזה הזוי. בחורף מותר לנו לעשות סגירת חורף שעומדת ברחבה גם ביום וגם בלילה, אבל בקיץ אסור לנו לקשור שם כמה כיסאות ושולחנות? זה רק מראה כמה החוק הזה מנותק מהמציאות".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 11 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות