כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מאוחדים אנחנו

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

התכנית לאיחוד המכללות בצפון: בקרוב המאבק על הנשיאות

ב-31 באוקטובר אמורים ראשי המכללות לחינוך להגיש למועצה להשכלה גבוהה תוכנית התייעלות ולוחות זמנים לפיה יתאחדו עם אחת המכללות שהוצעו להם. פרופ' עליזה שנהר, הרואה עצמה מועמדת ראויה לתפקיד נשיאת המכללות בצפון: "איחוד המכללות יוכל להבטיח איכות בהוראה"

אורנה נירנפלד 
פורסם: 05.09.16, 07:53

ב-31 באוקטובר אמורים ראשי המכללות לחינוך בצפון להגיש למועצה להשככלה גבוהה (מל"ג) נייר עמדה ראשוני לאיחוד בין המכללות מהרשימה שהוצגה להם. בסיום השנה הם אמורים להגיש את התוכנית הסופית והמגובשת של איחוד המכללות.

 

באזור קיימות מספר אופציות לאיחוד. שתי המכללות אורנים ועמק יזרעאל, שהן הגדולות בצפון, מציעות מגוון רחב של חוגים אותם ניתן לשלב עם לימודי

חינוך והוראה. בעקבות החלטת המל"ג לאחד בין המכללות לחינוך, פנינו לרקטורית מכללת עמק יזרעאל, פרופ' עליזה שנהר, שקיימה לאחרונה מגעים עם ראשי מכללות צפוניות, ושאלנו אותה האם מכללות הצפון אכן בדרך לאיחוד ומי יעמוד בראשן.

 

"איחוד המכללות לחינוך הנו רעיון ישן שנכנס לביצוע בהובלת הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב - א.נ) בשיתוף פעולה עם משרד החינוך. יש למערכת החינוך בעיה ברצון לשדרג את המכללות המלמדות חינוך", הסבירה פרופ' שנהר, שרואה עצמה ראויה לעמוד בראש המכללות המאוחדות לצפון.

 

שנהר טוענת כי הבעיה העיקרית נעוצה בחוסר בתקציב. "אין מספיק תקציבים למכללות לחינוך, כיוון שיש יותר מידי מכללות להוראה קטנות", אמרה פרופ' שנהר, "איחוד המכללות יוכל להבטיח איכות בהוראה, רמה גבוהה של מרצים איכותיים, השקעות גדולות, מסה אינטלקטואלית, הכשרה טכנולוגית, כיוון שחידוש תשתיות מצריך הרבה כספים. כפי שאני מבינה את האיחוד, הדבר יאפשר השקעות גדולות והקמת מרכזים אקדמיים איכותיים יותר".

 

פרופ' שנהר מאשרת כי היו למכללת עמק יזרעאל פגישות עם הנהלת אורנים. " האיחוד יכול לעשות טוב לכולם. אני בכלל בעד איחודים, שכל המכללות של הצפון יהיו תחת גג אחד. כשמדובר בכסף צריך לומר לאן רוצים ללכת. למה לא רוצים זה ברור. לחבור לאוניברסיטה זה לא מתאים כי המכללה תיבלע בתוכה, לחבור לכמה מכללות להוראה או כמו שלנו כשיש מגוון עשיר של תחומים זה פתרון מצוין".

 

את רואה עצמך מתאימה לתפקיד הנשיאה?

"למה לא? אם לא יהיו מועמדים ראויים נוספים אני בהחלט יכולה לעמוד בראש המכללה המאוחדת".

 

לדברי שנהר קיימות מספר אפשרויות של איחוד, כשהמודל המשותף לקמפוס אחד הוא אחת הדוגמאות. "תהיה הנהלה משותפת, סוגרים מכללה אחת או שתיים, מוכרים את הקרקע לבניית קמפוס אחד גדול ומשופר. נשיא אחד לכמה מכללות. נשיא ברוטציה", אמרה פרופ שנהר.

 

פרופ' שנהר הוסיפה: "עמק יזרעאל היא המכללה הציבורית המתוקצבת על ידי הות"ת, היא הגדולה ביותר בצפון. לומדים בה 5,000 סטודנטים. אם הוחלט ללכת על רפורמה, יש הזדמנות לאחד. ברגע שיש נכונות משותפת לכל המכללות. בעבר ניסו במל"ג לכפות איחוד בין מכללות במרכז הארץ וזה לא עבד. המודל הנוכחי שאפשרו לכל מכללה לבחור מתוך מגוון אפשרויות עם מי היא מעדיפה להתאחד, זו נוסחה עדיפה ומהלך חכם".

 

לצד השיפור ברמה האקדמית אמרה שנהר: "האיחוד יעודד את הות"ת לתת תמריצים לעובדי המכללות כמו המרצים ובכך לשפר את רמת ההוראה והסטודנטים. ברגע שמאחדים מוסדות, תהיה למוסד החדש עוצמה אקדמית, יהיה גיוון. כרגע המכללות אינן עומדות בסטנדרטים של השכלה גבוהה וזה כולל גם את שכר העובדים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות