כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אכזבה בריו

גולן פולק צילום: תומי הרפז
גולן פולק צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הג'ודוקא חזר לצפת מאוכזב: לא סולח לעצמי, אין מצב שאני פורש בלי מדליה

חליפות הג'ודו האולימפיות של גולן פולק מצפת עדיין ארוזות במזוודות שנחתו מריו. פולק, ג'ודוקא המדורג שלישי בעולם, לא סולח לעצמו על שהפסיד ליריב ברמה נמוכה מזמביה והודח מהמשחקים בתוך דקות. "אחזה בי תחושת שיתוק, לא יודע בכלל איך הצלחתי לבכות", הוא משחזר. אחרי שיתגבר על האכזבה והתסכול, יתחיל להתכונן ליעד הבא: אולימפיאדת טוקיו 2020

ענת יתח 
פורסם: 28.08.16, 08:17

בבית הוריו שבשכונת נוף־כנרת בצפת עדיין ניצבות בפינת החדר המזוודות הסגורות של הג'ודוקא גולן פולק, שחזר לפני ימים ספורים מאולימפיאדת ריו, לאחר שהודח דקות אחרי שעלה לקרב הראשון שלו מול יריב מזמביה. אף אחד, כולל פולק עצמו, לא חשב שיהיה קל לקטוף מדליה, אבל פולק גם לא ציפה שיודח כל כך מהר, ועוד מול יריב שנחשב לבעל רמה נמוכה משלו.

 

צפת: הג'ודוקא גולן פולק בדרך לאולימפיאדת ריו

 

"אני לא יכול עדיין לפתוח את המזוודות", הוא אומר ומביט בהן בתסכול, "אני לא מסוגל להוציא משם את חליפות הג'ודו שלי, כאילו יש מחסום שלא מאפשר לי לגשת אליהן. זה ייקח עוד קצת זמן. הג'ודו הוא כל עולמי וחליפות הג'ודו שנמצאות במזוודה ייצאו ממנה בסוף, כי הן מגדירות אותי. איתן אני מגיע להישגים - וכן, גם הפסדים צורבים הם חלק מהמשחק".

 

גולן פולק (צילום: תומי הרפז)
גולן פולק (צילום: תומי הרפז)

 

ספורט אכזרי

פולק (24), אלוף המכבייה בג'ודו במשקל עד 66 ק"ג, ומי שרק באוגוסט אשתקד קטף מדליית ארד באליפות העולם ובזכותה דורג במקום השלישי בעולם, נחשב לאחת התקוות האולימפיות של ישראל בריו 2016. אבל החלום הגדול, לצד משטר האימונים הקפדני והתובעני שגזר על עצמו בשנים האחרונות - כל אלה ירדו לטמיון בגלל טעות טקטית אחת שעשה מול יריבו הזמבי, טעות שהחזירה אותו לנקודת ההתחלה.

 

"התכוננתי לקרב הזה כל כך הרבה", הוא מספר, "וצפיתי בקטעי וידאו של היריב, כך שעליתי לקרב מפוקס ומרוכז לחלוטין; אבל במהלך הקרב קיבלתי החלטה שאסור היה לי לקבל. זו היתה טקטיקה שאני עושה בה שימוש לעתים רחוקות, ומשהו בתוכי אמר לי שהיא נכונה לאותה סיטואציה, אבל ההחלטה הוכיחה את עצמה כמוטעית. ג'ודו הוא ענף ספורט אכזרי - אין הזדמנות שנייה. אם עשית טעות, אתה פשוט צריך להתחיל מהתחלה".

 

מצלמות הטלוויזיה באולם הספורט בריו התמקדו בפולק רגעים ארוכים לאחר ההפסד הצורב והנציחו את רגעי הבכי הארוכים שבאו אחריו, כמו גם את ניסיונותיו של מאמנו אורן סמדג'ה להרגיעו - ניסיונות שעלו בתוהו. "היה בלתי־אפשרי להרגיע אותי", הוא אומר.

 

"אני בכלל לא יודע איך הצלחתי לבכות, כי התחושה שאחזה בי היתה כמו שיתוק. לא יכולתי לזוז, בקושי הצלחתי להסדיר את הנשימה ובלילה הראשון, וגם בלילות שבאו אחריו - בעצם, עד עכשיו - לא הצלחתי לישון כמו שצריך. יש לי כל הזמן הבזקים של הקרב. אני לא מצליח לסלוח לעצמי על שיקול הדעת המוטעה דווקא ברגע כל כך קריטי".

 

השבוע, בבית הוריו בצפת, הוא נראה רגוע יותר, מעודָד ובוחר לנקוט גישה אופטימית. "זה אמנם קשה, מתסכל, מאכזב - כל מלה עצובה תתאים כנראה כדי לתאר מה אני מרגיש. אבל שלא תהיה טעות - אני לא פורש. אין מצב שאני פורש בלי מדליה".

 

דקירות של קנאה

הרומן של גולן פולק עם עולם הג'ודו החל כבר בגיל ארבע, אז עוד התגוררה משפחתו ביהוד ושם החל להתאמן. שנים ספורות לאחר מכן העתיקה המשפחה את מגוריה לצפת, מה שחייב את פולק לנסוע בקביעות על הקו צפת-מכון וינגייט, שם החל להתאמן באופן מקצועי. בהדרגה הגיע להישגים יפים שאף קידמו אותו, כאמור, בדירוג העולמי.

 

בשנת 2009, כשהיה בן 18 בלבד, זכה במדליית זהב במכבייה ואף קטף את המקום הראשון באליפות ישראל. בהמשך זכה במדליית זהב בטאלין שבאסטוניה, ביוני 2011; במדליית ארד בטביליסי שבגיאורגיה, בשנת 2012; ב־2012 זכה גם במדליית כסף במדריד שבספרד, וכן במדליית ארד בליסבון שבפורטוגל. שרשרת ההישגים הזו אפשרה את השתתפותו באותה שנה באולימפיאדת לונדון, אלא ששם לא הצליח לצבור הישגים.

 

במהלך שנת 2013 רשם פולק לזכותו עוד מספר הישגים מרשימים, ובהם מדליית כסף באליפות ישראל, מדליית ארד בדיסלדורף שבגרמניה ומדליית כסף בסמסון שבטורקיה, במסגרת תחרות ה'גראנד־פרי'. את ההישג המשמעותי ביותר שלו באותה שנה רשם בטורניר ה'מאסטרס' שנערך ברוסיה, שם קטף מדליית ארד נוספת לאוסף הפרטי שלו.

 

זמן קצר לאחר מכן ספג פולק שלוש פציעות, שכמעט השביתו אותו ודרדרו אותו למקום ה־20 בדירוג העולמי. אבל הג'ודוקא מצפת לא ויתר, חזר לשגרת האימונים והמשיך לצבור הישגים ומדליות - וביניהן מדליית הארד באליפות העולם, שסללה את דרכו לריו.

 

למרות האוסף המרשים של המדליות, זאת האולימפיאדה השנייה שאתה חוזר ממנה מאוכזב.

"המדליות האלה הן לא אולימפיות. מדליה אולימפית מציינת שיא בחייו של ספורטאי, פסגה שהצליח לכבוש. אז נכון, כבשתי הרבה פסגות, אבל עדיין לא הגעתי לפסגה הגבוהה מכולן, ולכן במוקדם או במאוחר אני חוזר למזרון. בסופו של דבר אני עדיין מדורג שלישי בעולם; כלומר, בצניעות, אני אחד הטובים בעולם - ועל זה לא מוותרים כל כך מהר. אם לא אשיג מדלייה אולימפית, לא יהיה לי שקט בלב כל החיים - זה עד כדי כך פשוט".

 

אורי ששון. דקירות קנאה (צילום: אורי דוידוביץ, אלי סגל)
אורי ששון. דקירות קנאה (צילום: אורי דוידוביץ, אלי סגל)

 

במהלך הימים שלאחר ההפסד שלו נשאר פולק בריו וצפה בקרבות של הג'ודוקאים אורי ששון וירדן ג'רבי, שהביאו לישראל שתי מדליות ארד. וכן, ככל שהוא מפרגן להם ושמח בשמחתם, קשה לו שלא לחוש בדקירות קנאה. "זה טבעי לגמרי", הוא אומר, "הייתי מת להיות במקומם, או לצדם, כי בניגוד לאנשים מהשורה - אני מבין את גודל ההישג, אני מבין את משמעות הניצחון, ומי כמוני יודע כמה קשה הם עבדו בשביל זה, כמה הקרבה נדרשה כדי להגיע למעמד הזה".

 

הפסטיבל סביבם בישראל לא נראה לך קצת מוגזם?

"בקושי שמתי לב. חזרתי ארצה רק בשבת, ואז כבר נרגעו קצת הרוחות. אבל האמת? אני עדיין לא מצליח להביא את עצמי לצפות בקרב שלי, אז בטח שלא היה לי ראש למשהו אחר. מצד שני, הלוואי שהיתה כלפי הג'ודוקאים בארץ חצי מהמודעות שזוכים לה ספורטאים ישראליים ברגעי השיא שלהם באולימפיאדה, כי ביום־יום אנחנו נאבקים לשרוד, ובלי ספונסרים קשה להתקדם. המודעות אמנם התרחבה מעט בשנים האחרונות, אבל זה עדיין לא מספיק".

 

ואכן, לפולק משחק המזל. מאז שזכה באליפות העולם וטיפס למקום השלישי, הוא מקבל מלגת קיום מטעם הוועד האולימפי, לצד מלגה נוספת מחברה מסחרית שלקחה אותו תחת חסותה. "לפני הזכייה באליפות העולם היה לי הרבה יותר קשה", הוא מודה. "אנשים נמשכים להצלחה ולתהילה והמלגות מגיעות יחד איתן, אבל עד שאתה מגיע אליהן - זה לא פשוט. למזלי, הוריי תומכים בי לאורך כל הדרך ובזכותם הצלחתי להתקיים עד היום".

 

אלופי ג'ודו מהגליל

במהלך השבועות הקרובים יצטרך פולק לחזור למשטר האימונים שלו לקראת היעד הבא שהוא מתכנן לכבוש: אליפות אירופה בג'ודו,

שתתקיים במאי 2017. זה יהיה ככל הנראה הצעד הראשון שלו במסע לעבר אולימפיאדת טוקיו 2020. "ברגע שאצליח לרדת מרכבת ההרים המנטלית שאני דוהר עליה מאז ההפסד, אצטרך להוריד מסך על כל השנים האחרונות ולהרים מסך חדש. מהיום והלאה אני גם עולה קטגוריה: עד עכשיו התמודדתי מול יריבים ששוקלים עד 66 קילו, ומעכשיו זה יהיה עד 73 קילו. אני מעריך שיהיה לי קצת יותר קל, כי אני שוקל 72.5 קילו ולפני כל תחרות אני צריך להילחם עם עצמי ולרדת ל־66 קילו, כדי שאוכל להתחרות - וזה לא מקל על העומס שיש עלי גם ככה".

 

השבוע, רגע אחרי שחזר מאולימפיאדת ריו, הודיע פולק כי כבר במהלך החודשיים הקרובים יפתח בצפת מועדון ג'ודו אזורי, שבו יוכלו להתאמן ילדים ובני נוער - הן כתחביב והן לקראת תחרויות יוקרתיות בארץ ובעולם. בפגישה שנערכה השבוע בינו ובין ראש עיריית צפת, אילן שוחט, סיכמו השניים כי המועדון ייפתח בתוך השבועות הקרובים באחת משלוחות המתנ"ס בעיר.

 

"מדובר בפרויקט שגולן ואני מתכננים מזה זמן, ואני שמח וגאה להכריז שאנחנו כבר יוצאים לדרך", אומר השבוע שוחט. "בימים הקרובים גולן יעביר אלינו רשימה מפורטת של ציוד ומכשירים שדרושים למועדון, ובהתאם לכך נתחיל ברכישת הציוד הנדרש, במטרה לפתוח את המועדון סמוך לפתיחת שנת הלימודים הנוכחית".

 

בוא נריץ את הסרט ארבע שנים קדימה - אחרי אולימפיאדת טוקיו, איפה תהיה?

פולק: "בצפת, ללא ספק. אולי לא כל הזמן, אבל ברובו. תמיד חלמתי להקים בעיר מועדון ג'ודו מקצועי ואיכותי, שיאתר ילדים צעירים ומוכשרים מהפריפריה. במהלך התחרויות שבהן השתתפתי בשנים האחרונות, ובטח במהלך האולימפיאדה האחרונה, זכיתי לחיבוק ולפרגון מצד תושבי הגליל, וזה לא מובן מאליו - בעיקר בעקבות ההפסד האחרון בריו.

 

"האהבה הגדולה שזכיתי לה דרבנה אותי לפתוח את המועדון כבר עכשיו. בחלום ובחזון שלי אני רואה את עצמי מלווה ומאמן ילדים ובני נוער בדרך להגשמת החלומות שלהם. לצד האימונים שלי וההכנות לקראת טוקיו 2020, אעשה הכל כדי להוציא מהגליל את האלופים הבאים בג'ודו, אלה שיניפו מדליות באולימפיאדות הבאות, אלה שבזכותם תנוגן 'התקווה' בכל העולם".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות